Чи вистачить усім кисню?

До 30 тисяч хворих на добу – і медична система України не витримає…

Коронавірус в Україні стрімко поширюється. Станом на 24 листопада – понад 12 тисяч хворих за добу. Лише за один день захворіли 533 дитини і 570 медпрацівників. З початку пандемії в країні занедужали майже 648 тисяч громадян, зокрема на Львівщині – понад 42 тисячі.
Згідно з даними Worldmeters, ресурсу, що відстежує ситуацію з коронавірусом у світі, Україна на 17 місці за поширенням і на 24 за кількістю смертей від Covid-19.
І скільки б медики не наголошували на дотриманні заходів безпеки (маски, соціальна дистанція, дотримання умов ізоляції, якщо був контакт із хворим), частині людей, на жаль, байдуже. Байдуже на власне здоров’я, байдуже на здоров’я рідних та оточення. Не легковажте! Носіть маску та дотримуйтеся дистанції! Медики закликають бути уважними: вірус виділяється за два дні до появи симптомів. «Люди починають виділяти вірус ще за два дні до того, коли в них виникають якісь ознаки хвороби. Вони почуваються здоровими. Ходять вулицями, зустрічаються з колегами, ходять на роботу, проводять зустрічі, підписують угоди, і таким чином вірус поширюється», – зазначає епідеміологиня, в.о. керівниці Львівського обласного лабораторного центру Наталія Іванченко.
З її слів, є випадки повторного інфікування. Тому не працює формула «я вже перехворів, мені не страшно». Страшно! Наше завдання – вижити! А вижити ми можемо лише за допомоги дотримання правил», – каже вона.
Люди починають виділяти вірус ще за два дні до того, коли в них виникають якісь ознаки хвороби
Медики вкотре наголошують: самоізоляція вкрай важлива, бо це зменшить можливість інфікування інших осіб. «Якщо вам зателефонували і повідомили, що у вас був контакт із хворим, який зараз хворіє на коронавірус, ви повинні залишитись удома на 14 днів, навіть якщо прекрасно почуваєтеся. Чому 14-ть? Тому що це максимальний інкубаційний період, упродовж якого можуть виникнути ознаки хвороби, і ви можете в будь-який день почати виділяти вірус», – пояснює Наталія Іванченко.
«Ситуація залишається напруженою, але вітчизняна медична система наразі справляється з потоком хворих. Однак сьогодні важливо дотримуватися встановлених правил, аби зупинити поширення хвороби та, відповідно, знизити навантаження на систему охорони здоров’я», – каже міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Раніше урядовець заявляв, що «вітчизняна медична система може не витримати навантаження, якщо в країні певний період фіксуватимуть до 30 тисяч нових випадків Covid-19 на добу».
«Якщо буде загроза повного колапсу медичної системи, ми будемо наполягати на введенні більш жорстких заходів. Для нас головний показник – це кількість людей, яких госпіталізують. Якщо виходити із сьогоднішнього відсотка важких хворих, які потрапляють до лікарні, то я думаю, що показник майже 30 тисяч хворих на добу протягом певного періоду може викликати серйозні проблеми щодо навантаження на медичну систему», – зазначив очільник МОЗ.
Керівництво МОЗ запевняє, що дотримання встановлених у країні протиепідемічних правил, зокрема передбачених карантином «вихідного дня», дозволить уникнути колапсу медичної системи і введення повного локдауну. «Певен, і такої ж думки наші епідеміологи, що якщо будемо дотримуватись заходів, введених у країні, то зможемо сповільнити поширення Covid-19. Якщо зупинимось на 12-13 тисячах нових випадків на добу, то наша система це витримає», – каже міністр.
Лише жорсткий карантин може припинити стрімке поширення вірусу, а масові заходи в час пандемії – це егоїзм! На цього наголошує завідувач ревматологічного відділення Львівської обласної клінічної лікарні Омелян Синенький. «Ми боїмося лікарні , але люди безвідповідально ходять по вулиці, і кожен із нас може стати жертвою, навіть не думаючи про це. Я не розумію тих, які свідомо йдуть у місця скупчення людей: на якісь концерти, чи святкування днів, зокрема весілля, – каже медик. – Якби була така можливість, я би людям, які нехтують правила безпеки, робив маленькі екскурсії лікарнею».
«Я за той карантин, який був у березні. Тільки так можна перервати ланцюжок зараження. Ми пам’ятаємо безлюдні вулиці Львова, то чому зараз не можемо цього зробити? Кількість хворих зростатиме. Ніхто ж сезонного грипу не скасовував, а він також викликає пневмонії. До цього треба готуватися», – зазначив «Німецькій хвилі» Омелян Синенький. – Лише жорстким карантином можна припинити стрімке поширення вірусу. Якщо його не введуть, ситуація загострюватиметься».
Кожне одужання від коронавірусу медик вважає дивом. «Кожен складний випадок, який закінчується позитивно, можна прирівняти до дива. Коли пацієнт, який був на ШВЛі два тижні, виходить з реанімації і за 10 днів своїми ногами йде додому і просто каже «дякую».
У МОЗ розробили чотирирівневий план дій залежно від кількості хворих на Covid-19. За умови сильного зростання кількості хворих в Україні можливий фактичний локдаун, тобто введення повного переліку обмежень, які передбачає червона зона карантину, мобілізація лікарів, розгортання мобільних медичних госпіталів та медичне сортування (лікарі обиратимуть, кому надавати медичну допомогу саме в стаціонарі).
Наразі Україна перейшла на другий рівень, який, зокрема, передбачає скасування планових операцій. Згідно з цим алгоритмом, за умови щоденного приросту нових хворих на 11-15 тисяч і заповненості ліжок на не менш як 85% Україна перейде до жорсткого карантину. Поки в нас діє загальнодержавний карантин із обмеженнями помаранчевої зони, а також «карантин вихідного дня».
Лише жорстким карантином можна припинити стрімке поширення вірусу. Якщо його не введуть, ситуація загострюватиметься 
Зі слів міністра Степанова, зараз у лікарнях України понад 27 тисяч пацієнтів. Посадовці запевняють, що триває процес збільшення кількості ліжок із підведеним централізованим кисневим постачанням або кисневим концентратором. Загалом їх майже 26 тисяч. Але в деяких регіонах України ситуація із цим несприятлива.
«Є регіони, де ситуація з кількістю вільних ліжок із киснем досить напружена. Це місто Київ, Черкаська та Харківська області. Разом із цим у нас є чітке розуміння щодо збільшення ліжок, забезпечених киснем, у тому числі з місцевою владою. Адже саме місцева влада є власницею лікарень, які зараз лікують хворих на Covid-19», – заявив Максим Степанов.
Тим часом ліжкова мережа медзакладів Львівщини забезпечена киснем на понад 60%. Як інформують у Львівській ОДА, в області триває робота над розширенням кисневої мережі медичних закладів, які приймають хворих на коронавірус. «Ми й далі забезпечуємо кисневу мережу області, проводимо роботи із розширення та збільшення кисневих точок. Наразі ситуація досить непогана. Це 2105 кисневих точок на 3465 ліжок», – каже заступниця директора департаменту охорони здоров’я ОДА Ірина Шурпяк.
З її слів, робота над кисневою мережею є завданням номер один, адже ситуація з кількістю госпіталізацій залишається стабільно важкою. Для прикладу, лише за добу (24 листопада) у коронавірусні медзаклади госпіталізували 200 осіб.
У Львові ж продовжують збирати кошти на кисневі концентратори для тих, що мають проблеми з диханням. Вартість одного апарата наразі становить близько 40 тис. грн
Зараз у лікарнях Львівщини 1855 хворих. Найбільше їх у Львівській обласній інфекційній лікарні – 147, у Центрі легеневого здоров’я – 165, у Львівському обласному госпіталі ветеранів воєн та репресованих – 181, у Лікарні швидкої медичної допомоги – 270. Серед медзакладів у районах області: в Стрийській міській лікарні – 114, у Новояворівській РЛ №1 ім. Юрія Липи – 112.
У Львові ж продовжують збирати кошти на кисневі концентратори для тих, що мають проблеми з диханням. Вартість одного апарата наразі становить близько 40 тис. грн. «Це дуже страшно, коли тобі дзвонить людина, яка задихається. Черговий дзвінок. Жінка, яку щойно виписали з лікарні, але вдома їй погано. Вона задихається. Потрібен кисень, і хтось дав їй мій номер. Старається швидко говорити, щоб встигнути все сказати, поки має сили, але голос переривається, і я чую лише важке дихання, свист і шипіння. Кажу, що не чую, прошу покликати когось зі здорових, щоби вона не мучилася, але вона вдома сама, і ми продовжуємо цю страшну розмову. Вона пробує максимально вдихнути, щоб вимовити ще декілька слів, але голос такий слабкий, що складно розібрати, що вона говорить. Сяк-так домовляємося, що треба, хто і коли прийде по концентратор, і вона кладе слухавку. А я видихаю. Бо впродовж усієї цієї страшної розмови я ніби й не дихала разом із нею, відчуваючи, як важко дається їй кожне слово. Таких розмов у мене сьогодні вже три. І це ще не вечір. І ще не пік епідемії», – каже керівниця благодійного фонду «Крила надії» Наталія Ліпська. – Сьогодні в мене є концентратори, щоб видати кожному, хто подзвонив. Що буде завтра – не знаю. Намагаюся не думати про те, що буде, якщо мені подзвонять, а я не зможу допомогти. Хочу вірити, що цього не станеться, що мені не доведеться відмовляти людині, яка задихається на іншому кінці дроту».
Реквізити
• Картковий рахунок 5169330511367333 (Ліпська Н.С., карта фонду)
• р/р для юр. осіб і тих, у кого рахунки не в ПриватБанку UA733052990000026007011001168, код ЄДРПОУ/ІПН 35620901, БФ «Крила надії».
•Для переказів з-за кордону: www.liqpay.ua/ru/checkout/card/i92692777102.
Призначення платежу: «Дихай Живи».

Натомість міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко пропонує ввести двотижневий локдаун на новорічні свята і відмовитися на Різдво та Новий рік від масових заходів. Він зазначив, що, за озвученим наразі планом Міністерства охорони здоров’я, на Україну чекає поки що останній «карантин вихідного дня». Цього, мовляв, чекають усі, хто зараз не може працювати в умовах коронавірусних заборон та обмежень. Мовиться про креативні індустрії, туризм, малий та середній бізнес тощо.
Водночас міністр наголошує, що останніми днями добова кількість інфікованих коронавірусом знизилася, але подальша ситуація має бути прогнозована. «Моя особиста думка – краще прогнозований локдаун, аніж тривала невизначеність. Тому я пропонував би, по-перше, запланувати двотижневий локдаун, прив’язаний до новорічних свят… По-друге, відмовитися на Різдво та Новий рік від масових заходів і зустріти свята в режимі онлайн, наприклад у Zoom», – каже Ткаченко.
Водночас він наголошує, що уряд має допомогти всім тим, що «фінансово потерпає в умовах безробіття». До слова, 23 листопада, з подібною ініціативою вийшов тепер уже радник глави Офісу президента Тимофій Милованов. Він зазначає, що не вірить у ефективність «карантину вихідного дня» і виступає за довший термін жорсткого карантину. Ввести локдаун, на його думку, варто на три-чотири тижні.
«У нас впродовж 10-ти місяців суттєво погіршується епідемічна ситуація з нового, особливо небезпечного захворювання, яке, на жаль, поширилося на всю планету, уразило всі держави. На сьогодні епідемічна ситуація у нас в Україні оцінюється як надзвичайна, – зазначила докторка медичних наук, професорка, завідувачка кафедри епідеміології Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького Наталія Виноград. – Держава відповідальна назагал. Але ви відповідальні за ваш захист. Не йдіть туди, де є інші люди, припиніть забави, відвідування будь-яких місць, де є зібрання людей. Прошу пам’ятати, що кожен відповідальний за своє життя!»


Не легковажте: носіть маску!

Штраф за перебування без маски у громадських місцях – від 170 до 255 гривень

В Україні з 21 листопада штрафують за неносіння масок у громадських закладах і транспорті. Президент України підписав Закон про адміністративну відповідальність за перебування у громадських закладах і транспорті без засобів захисту. Закон має на меті запобігання поширенню коронавірусної хвороби серед громадян України. Передбачено покарання за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, зокрема виготовлених самостійно, у вигляді штрафу від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян: від 170 до 255 гривень.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4197 / 4.1MB / SQL:{query_count}