Пів року в режимі Covid-19

Медики радять змиритися з новими реаліями життя, не нехтувати заходами безпеки і дбати про своє здоров’я

Хто з нас не повертався додому по маску, не пропускав автобус через брак місць, не згадую вже про те, як карантинні обмеження позначилися на навчанні, праці, бюджетах родин… Цей рік змінив світ, нас і наше ставлення до життя. Щоранку ми вже за звичкою проглядаємо нові дані про кількість захворілих чи померлих від коронавірусу, і чергові антирекорди вже й не дуже нас хвилюють. Маска під носом, на бороді, в кишені упродовж тижня (або поки витримають гумки), щоб одразу надягти її за потреби, також, на жаль, стали звичною річчю.

Від істерії до призвичаєності

На початку року слова «коронавірус», «Covid-19» ми чули ледь не в кожному випуску новин, співчували людям, яких спіткало це лихо, і сподівалися, що до нас недуга не дійде… В лютому пережили хвилю істерії, а подекуди й протестів. А вже у березні в Україні почали фіксувати перші випадки зараження і з 12 березня ввели карантин. 20 березня був підтверджений перший випадок цієї недуги на Львівщині – у 70-річного чоловіка, який повернувся з Німеччини. До кінця місяця лабораторно підтвердили ще кілька випадків. А вже з квітня на Львівщині почали фіксувати щораз більше заражених.
Трохи більше ніж пів року ми живемо в режимі Covid-19. Станом на вчора, 6 жовтня, за даними Центру громадського здоров’я в Україні лабораторно підтверджені 234 584 випадки коронавірусної інфекції. Із них 4520 летальні, 103 401 пацієнт одужав. За попередню добу одужало 2149 пацієнтів, однак зафіксовано 4348 нових випадків Covid-19 та 90 смертей. Кількість активних хворих становить 126 663 особи, з них близько 17 000 госпіталізовані. Зі слів міністра охорони здоров’я Максима Степанова на брифінгу 5 жовтня, за неповні три місяці, від середини липня, ця цифра зросла в п’ять разів, тоді стаціонарного лікування потребувало майже 3500 хворих. Він, зокрема, зазначив, що наразі в медичних закладах, визначених для лікування коронавірусу, підготовлені 37 тис. ліжко-місць. Близько 30 000 із них уже введені в експлуатацію. У разі потреби кількість ліжок можливо збільшити до 50 тис.
На Львівщині станом на 6 жовтня діагноз Covid-19 підтверджений у 21 494 осіб. Померло 589. Одужали від коронавірусної інфекції 8002 особи. За попередню добу методом ПЛР наявність коронавірусу виявили у 200 жителів Львівщини. За здоров’я 1281 недужого боролися медики в стаціонарах області, зокрема 150 хворих перебувало у Львівській обласній інфекційній лікарні, 162 – в Центрі легеневого здоров’я, 69 – у 8-ій міській клінічній лікарні, 47 – у 1-ій міській клінічній лікарні, 156 – у Львівському обласному госпіталі ветеранів воєн та репресованих, 135 – у лікарні швидкої медичної допомоги, 8 – у Львівській обласній дитячій клінічній лікарні «ОХМАТДИТ», 28 – в обласній клінічній лікарні. 116 людей перебувало на лікуванні у відділенні реанімації. 32 – на апаратах ШВЛ.

Як протидіють коронавірусу в світі…

Загалом у світі захворіло вже понад 35,5 млн людей, понад 1 млн померли і майже 25 млн одужали. На перших позиціях за кількістю хворих – США (7,6 млн інфікованих), потім Індія (майже 6,7 млн хворих), Бразилія (4,9 млн) і Росія (понад 1,2 млн). Україна станом на вчора посідала 25 позицію.
У США планують посилити обмежувальні заходи вже наприкінці цього тижня. Зокрема, мер Нью-Йорка оголосив про обмеження роботи деяких підприємств, а також закриття шкіл. Водночас фахівці працюють над різноманітними розробками. Наприклад, учені Каліфорнійського технологічного інституту презентували новий тип мультиплексного тесту, за допомоги якого можна буде проводити діагностику менш ніж за 10 хвилин удома без участі медпрацівника, використовуючи лише трішки слини чи крові.
У Німеччині, де за останні тижні щодня фіксують близько 2000 нових випадків Covid-19, вважають, що стримувати наступ хвороби можна, контролюючи пересування громадян: в’їзд дозволений лише з країн, де ситуація не викликає побоювань, водночас є список країн, після відвідин яких необхідно зробити тест і перебувати на карантині, допоки стане відомий результат тестування. Ще з 15 червня в цьому списку є й Україна. Водночас тут активно збільшують кількість тестувань – до понад мільйона на тиждень. Уряд також інвестує в розробку швидших методів тестування.
У Франції 3 жовтня зафіксували черговий антирекорд – майже 17 тис. нових випадків інфікування за добу. Із 5 жовтня уряд запровадив додаткові карантинні заходи: закрив ресторани і бари, а також запровадив суцільний масковий режим (у тому числі на вулиці). Водночас не передбачені значні обмеження економічної діяльності.
Уряд Чехії від 5 жовтня запровадив надзвичайний стан терміном на місяць через збільшення кількості інфікованих (кілька днів поспіль число нових випадків перевищувало 4,5 тис.), однак міністр охорони здоров’я зазначив, що тепер карантинні обмеження не стосуються бізнесу. В проблемних регіонах школи на два тижні переведуть на дистанційне навчання. Планують, зокрема, обмежити кількість людей на приватних святкуваннях (максимум 10 у приміщеннях і 20 на свіжому повітрі) та перевести середні школи в найбільш проблемних регіонах на дистанційне навчання на два тижні. Із 19 жовтня почне діяти нове обмеження щодо кількості гостей на весіллях – до 30 осіб.

…і в Україні

В Україні ситуація погіршується з кожним тижнем, кількість нових підтверджених випадків збільшується. Черговий антирекорд був зафіксований минулого тижня – понад 4,6 тис. нових інфікованих за добу. Днями міністр охорони здоров’я Максим Степанов озвучив прогноз: у найближчі тижні за добу в Україні фіксуватимуть понад 5 тис. нових випадків захворювання.
Міністр також «похвалився», що Україна робить 25 – 30 тис. тестів щодня, себто за тиждень приблизно 200 тис. Куди ж нам до Німеччини! Водночас варто зазначити, що значну частину цих тестів роблять приватні лабораторії коштом пацієнтів. Адже отримати скерування від сімейного лікаря на безкоштовне тестування може тільки той, що має симптоми, зазначені в переліку МОЗ. У понеділок чоловікові, який зле почувався з неділі (мав кашель, біль у горлі та закладений ніс, але температура вище 37 градусів не піднімалася), лікар відкрив лікарняний, дав рекомендації щодо лікування, натомість щодо скерування на тестування казав звертатися, якщо підніметься температура чи значно погіршиться самопочуття. А якщо хоче, то може зробити тести своїм коштом…
І оскільки збільшити кількість тестів не вдається, МОЗ обрало іншу тактику. Як писав «Главком», 17 вересня уряд ухвалив зміни до стандартів та протоколів лікування хворих на Covid-19. Коротка суть новацій така: держава вирішила жорстко економити на тестуванні. До прикладу, на безплатне тестування сімейний лікар тепер не може відправити пацієнта, який не має симптомів, затверджених у переліку МОЗ. Ці люди мають (на власне бажання) вирішувати проблему самостійно і платити гроші за тестування в приватних лабораторіях.
Також попри погіршення ситуації Україна не може погодитися на запровадження жорстких обмежувальних заходів до виборів, та й не під силу це витримати ослабленій економіці.
Окрім того, 5 жовтня набув чинності новий принцип зонування, за яким потрапити до «червоної» та «оранжевої» зон стало важче, тож такі новації більше скидаються на маніпуляції, аніж на ефективні заходи протидії поширенню небезпечної недуги.

То котра ж хвиля?

Ще навесні було чимало прогнозів, мовляв, восени слід очікувати другої хвилі захворюваності. В травні, коли найбільш уражені країни Європи відчули певне полегшення, було зрозуміло, що коронавірус ніде не подівся, а «перекинувся» на інші держави та частини світу. Власне тоді й заговорили про другу хвилю. З пом’якшенням карантинних заходів графіки знову поповзли догори.
Нині ж думки фахівців щодо того, котра це за рахунком хвиля пандемії і чого чекати далі, доволі різні: одні кажуть про другу хвилю, а деякі навіть про третю. У Всесвітній організації охорони здоров’я наголошують, що в кожній країні своя ситуація, тож узагальнювати не варто. Однак погоджуються, що є підстави вважати нинішню ситуацію щодо захворюваності в Західній Європі другою хвилею, натомість Україна ще переживає першу. Водночас українські медики попереджають про традиційні для осені застуду і грип, тож втрачати пильність і нехтувати особистими заходами захисту не варто!


Лікування вдома

Основні правила, яких потрібно дотримуватися, коли вдома є хворий на Сovid-19 член сім’ї

     1. Хворого слід розмістити у добре провітрюваному приміщенні.
     2. Слід обмежити кількість осіб, які здійснюють догляд хворого (одна особа не з категорії ризику розвитку ускладнень).
     3. Члени домогосподарств повинні перебувати в окремій від хворого кімнаті або, якщо це неможливо, підтримувати відстань не менш ніж один метр від хворого (спати в окремому ліжку). Винятком можна вважати матір, що годує грудьми (враховуючи переваги грудного вигодовування та незначну роль грудного молока в передачі вірусу, жінка може продовжувати грудне вигодовування; водночас вона повинна носити медичну (хірургічну) маску, коли перебуває поруч із дитиною, та ретельно дотримуватися гігієни рук перед тісним контактом з малюком).
     4. Слід обмежити рух хворого та мінімізувати загальний простір (переконайтеся, що загальні приміщення, наприклад кухня, ванна кімната, добре провітрюються (за можливості тримайте вікна відчиненими).
     5. Особа, яка доглядає хворого, повинна носити медичну (хірургічну) маску, що покриває рот і ніс, коли перебуває в одній кімнаті з хворим. При носінні маски до неї не слід торкатися. Якщо маска стане вологою або забрудниться, її потрібно негайно змінити. Слід використовувати виключно одноразові маски та проводити гігієну рук після їх зняття.
     6. Слід проводити гігієну рук після будь-яких контактів із хворим. Практику гігієни рук шляхом їх миття з милом і водою слід виконувати до і після приготування їжі, перед споживанням їжі, після відвідування вбиральні та кожного разу, коли руки видимо забруднені. Якщо руки видимо чисті, для гігієни рук рекомендовано використовувати спиртовмісний антисептик.
     7. Для висушування рук після миття з милом та водою рекомендовано використовувати одноразові паперові рушники. Якщо паперові рушники недоступні, варто забезпечити кожного члена домогосподарства індивідуальним тканинним рушником і замінювати його, щойно він стане вологим.
     8. Слід дотримуватися респіраторної гігієни і етикету кашлю – прикривайте рот і ніс під час кашлю або чхання одноразовими паперовими серветками, тканинними серветками (перед повторним використанням їх треба випрати). В разі відсутності серветок слід чхати і кашляти в згин ліктя. Після кожного акту кашлю або чхання варто провести гігієну рук (миття з милом і водою або обробка спиртовмісним антисептиком).
     9. Необхідно відмовитися від багаторазового використання тканин та інших багаторазових матеріалів для гігієни рота чи носа. Якщо це неможливо, відповідним чином очищуйте їх після використання (періть носовички, використовуючи звичайне мило або мийний засіб і воду).
     10. Слід уникати прямого незахищеного контакту з біологічними рідинами хворого – використовуйте одноразові медичні рукавички (бажано нітрилові) для догляду ротової порожнини та при поводженні з фізіологічними випорожненнями і медичними відходами. До та після зняття медичних рукавичок проведіть гігієну рук.
     11. Рукавички, тканини, маски та інші відходи, які утворилися внаслідок догляду хворого, слід розмістити в окремому контейнері (поліетиленовому пакеті) у тому ж приміщенні, в якому перебуває хворий, до утилізації.
     12. Слід уникати інших видів можливого потрапляння біологічних рідин хворого або забруднених ним предметів у безпосереднє оточення здорових людей (уникайте обміну зубними щітками, цигарками, спільного користування посудом і постільною білизною). Посуд після індивідуального використання необхідно мити з милом або мийним засобом та водою і використовувати повторно (викидати/утилізувати його не слід).
     13. Необхідно щодня очищати і дезінфікувати поверхні в найближчому оточенні хворого звичайним побутовим мийно-дезінфікувальним засобом.
     14. Слід очищати і дезінфікувати поверхні ванної та вбиральні щонайменше один раз на день звичайним побутовим мийно-дезінфікувальним засобом.
     15. Прати одяг, постільну білизну, рушники для ванни та рук хворих необхідно звичайним милом та водою. Для машинного прання рекомендовано встановлювати температурні режими 60 – 90°C і використовувати звичайні пральні порошки. Після прання будь-які речі слід ретельно висушити. Забруднену білизну дозволено збирати в загальний мішок для білизни. Заборонено струшувати брудну білизну. Необхідно уникати прямого контакту шкіри та одягу із забрудненою білизною.
     16. Слід використовувати одноразові медичні рукавички та одноразовий фартух (виготовлений з целофану) при очищенні та дезінфекції поверхонь, одягу чи білизни, що забруднені біологічними рідинами хворого. До та після зняття медичних рукавичок слід провести гігієну рук.
     17. Особи, які мають симптоми хвороби, повинні залишатися вдома до тих пір, поки у них не буде доведена відсутність хвороби на підставі клінічних та/або лабораторних результатів.
     18. Усі члени домогосподарства вважаються контактними особами.
     19. Якщо у члена домогосподарства виникають симптоми гострої респіраторної інфекції, включаючи лихоманку, кашель, біль у горлі та утруднене дихання, до нього мають застосувати заходи як до підозрілого щодо інфікування SARS-CoV-2.
Наказ МОЗ України від 17.09.2020 р. №2122 «Про внесення змін до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)».
Сергій Федоренко, директор Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні:
– Нині ми вже по-іншому сприймаємо пандемію, яка в березні прийшла в Україну. Краще розуміємо перебіг хвороби, як її лікувати, як вести хворих залежно від тяжкості стану. Загалом, якщо характеризувати весь цей період, то можна сказати, що вірус став агресивнішим, стало важче лікувати цю недугу, бо надзвичайно важко віддиференціювати тяжкий стан, зумовлений перебігом коронавірусної хвороби, і враховувати загрози здоров’ю через хронічні недуги. На жаль, сьогодні дуже багато людей мають різні хронічні захворювання, як-от цукровий діабет, серцево-судинні порушення. Як показує наш досвід, у таких хворих коронавірусна хвороба має дуже важкий перебіг, зумовлений дихальною і серцево-судинною недостатністю та іншими чинниками, тому лікування надзвичайно складне. За законами епідеміології, що далі поширюється вірус від нульового пацієнта, то перебіг має бути легшим. Натомість ми спостерігаємо зовсім іншу картину, бо порівняно з квітнем чи травнем перебіг значно тяжчий. З’явилася стійкість вірусу до противірусних препаратів, а коли доєднується бактеріальний компонент, то наявні антибіотики не завжди діють так, як би того хотілося. Це зумовлене тим, що з’явилася резистентність до цих антибіотиків. Тож лікування вимагає застосування наднових антибактеріальних препаратів. Все це робить процес лікування дорожчим і збільшує економічні витрати, які лягають і на бюджет, і на лікарню, а інколи й на пацієнта. Окрім того, за даними Європейського бюро ВООЗ, у більшості країн континенту почали фіксувати випадки захворювання на грип. На жаль, це грип, якого не було зафіксовано в нас минулого року. Його спричиняють чотири штами, які раніше на території України не циркулювали. Це зумовлює важчий перебіг хвороби. З огляду на нашарування сезонного грипу і коронавірусної хвороби це буде дуже напружений період, бо ми не знаємо, як зреагує імунна система, як зреагує весь організм, до яких наслідків це може призвести. Тому рекомендую вже найближчим часом зробити щеплення проти сезонного грипу! Це якоюсь мірою убезпечить від важкого перебігу сезонного грипу і, можливо, не допустить нашарування одного вірусу на другий. І навіть якщо відбудеться інфікування, то лиш одним збудником. На сьогодні, як декларує держава, лікування хворих на коронавірусну хворобу має бути в повному обсязі забезпечене коштом НСЗУ. Переважно так і відбувається, однак тарифи, затверджені НСЗУ, не включають вартість дорогих антибіотиків, про які мовилося. Крім того, в нашій лікарні є хворі з іншими важкими патологіями. Маю на увазі передусім цукровий діабет, де необхідне застосування інсулінів чи інших специфічних препаратів. А ще до комплексної терапії потрібно включати антикоагулянти, препарати проти згортання крові, які також дорогі. Бюджет лікарні обмежений, тож інколи рекомендуємо пацієнтам (не зобов’язуємо, а рекомендуємо!) залежно від наявної в них хронічної патології докуповувати певні групи медичних препаратів. А проте 90% медичних препаратів забезпечуються коштом держави. Робота лікарні з перших чисел березня побудована таким чином, що ми, як і раніше, готові до будь-яких викликів, у тому числі й до виклику, зумовленого коронавірусною хворобою. Тож із перших днів наші працівники – лікарі, медичні сестри, санітарки, лаборанти, обслуговуючий персонал – стали на першу лінію боротьби з недугою і надання медичної допомоги. Без сумніву, перші місяці були надзвичайно тяжкі, бо раніше ми не мали ні досвіду, ні навичок протистояння цій недузі. Ми розуміли, як це має відбуватися, теоретично, але практики не мали. Нині, звичайно, ситуація змінилася, як і медичний підхід до цієї проблеми. Ми набули досвіду, використовуючи і національні, і закордонні протоколи, які є у відкритому доступі. Чуємося в силі продовжувати боротьбу. Робити прогнози надзвичайно складно, це невдячна справа. Ми користуємося даними ВООЗ, використовуємо прогнози Європейського бюро ВООЗ. Пандемія коронавірусу триватиме. Є надія, що у 2021 році буде застосована вакцина, однак я б на неї не надто покладався, позаяк населення Землі величезне, і щоб виробити потрібну кількість вакцини, потрібен значний час. Тож раджу й надалі додержувати рекомендованих заходів безпеки. Бо часто бравада закінчується плачевно, а триває вона доти, поки людина не захворіє. Мені дуже важко дивитися на стан хворих, які перебувають у відділенні інтенсивної терапії на апаратах штучної вентиляції легень. Коли вони дивляться лікарю в очі, в них – остання надія. Не варто думати, що там лише хворі, яким за 90, чи дуже бідні люди. У нас за ці місяці відходили в інший світ і люди, які мали 40 років, 57, 62… Це може спіткати кожного, і тоді бравада, що, мовляв, це не хвороба, не така вона вже й небезпечна, я не захворію, бо я – спортсмен, закінчується, і тоді починаються молитви до Господа Бога та прохання до лікарів, аби врятували людину, яка потрапила в таке скрутне становище. Тому наполегливо раджу використовувати захисні маски. Є різні тлумачення, але, як лікар-інфекціоніст із великим досвідом, кажу, що це єдиний із доступних методів уникнення хвороби. Обробляйте руки наявними засобами дезінфекції, правильно і часто мийте їх. Додержуйте соціальної дистанції і не займайтеся самолікуванням. При перших проявах хвороби, будь-якої, у тому числі й коронавірусної, звертайтеся по кваліфіковану медичну допомогу, не сидіть удома по 10-15 днів. На жаль, таке трапляється. І тоді хворий поступає до нас в термальному стані, і всі зусилля медиків марні. Маємо розумно і виважено ставитися до свого здоров’я і вживати заходів, скерованих на профілактику коронавірусної хвороби і не тільки її. Навчімося цінувати своє здоров’я!
Олег Самчук, гендиректор Львівської клінічної лікарні швидкої меддопомоги:
– Від березня уклад роботи нашої лікарні дуже змінився. Ми мусили переорганізуватися, перебудувати свідомість людей, свідомість лікарів, що коронавірус – це проблема не одного тижня чи місяця. Він триватиме ще довго, поки значна частина світу не вакцинується. Ми вже звикли працювати в умовах Covіd-19, робити не тільки ургентні операції, а й планові. Адже багато людей, які чекають на планову операцію, можуть навіть померти, не доживши до кращих часів, або час буде втрачений безповоротно. Тому в лікарні було прийняте рішення навчитися працювати в умовах Covіd. Зараз ми маємо величезне навантаження з ургенції: воно збільшилося в два-три рази, адже ми взяли на себе і тих невідкладних хворих, яких раніше лікували в інших лікарнях, тож почали працювати вахтовим методом. Відновили планові операції, найнагальніші. Окрім того, маємо дуже багато пацієнтів із Covіd-19. Ми одна з лікарень, яка приймає їх найбільше, в середньому приблизно півтори сотні, а часом і 165. Ковідна зона лікарні збільшується. За перші три місяці в нас не було хворих серед медперсоналу, але почалися спалахи унаслідок контактів із пацієнтами, яких доправляли до нас. Згодом ситуація стабілізувалася. У нас перехворіли близько 10 відсотків колективу, вважаю це непоганим результатом. Ми свій колектив уберегли і пройшли це досить спокійно та правильно. Спершу сподівалися, що наша лікарня буде «чистою», що ми надаватимемо ургентну допомогу у випадках інших захворювань, але, на жаль, так не сталося. До нас привозили пацієнтів у гострому стані, з інфарктом чи інсультом, але вони також були уражені Covіd-19. Однак ковідний пакет послуг від НСЗУ ми отримали не так давно – трохи більше ніж місяць тому. Це дало змогу отримувати від держави кошти на лікування, бо до того часу витрачали кошти з пакетів, заключених із НСЗУ на пріоритетні послуги, частково вартість лікування була коштом пацієнтів. Зараз запустили тендери і закуповуємо ліки для ковідних пацієнтів. Заключили пакет із НСЗУ – і все лікування відбувається коштом держави. Стараємося стовідсотково забезпечувати пацієнтів усім необхідним. Пацієнтам із підозрою на Covіd-19, які мають скерування від сімейного лікаря або терапевта, тестування ІФА (антитіла IgM i IgG) та ПЛР у нас роблять безкоштовно, як і КТ для всіх із підозрою на Covіd-19. Прогноз – коронавірус нікуди не подінеться, він із нами надовго. Потрібно відстежувати ситуацію, додержувати карантинних заходів та особистої гігієни і рекомендацій медиків. Користуйтеся масками, мийте руки, дотримуйтеся дистанції та уникайте контактів із хворими – тільки так можна зупинити пандемію і убезпечитися самому. Бажаю всім здоров’я, пильнуйтеся!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8045 / 1.8MB / SQL:{query_count}