Грип лютує: бережімо здоров’я!

Через збільшення хворих частину шкіл Львова та області закрили на карантин. Медики застерігають від самолікування!

Чи не кожен із нас змалечку готовий до того, що взимку доведеться перехворіти. І хоч ми зазвичай боїмося холодів, однак цьогорічна аномально тепла зима збила усіх з пантелику, а також сприяє тому, що ми легше можемо захворіти: занадто легко вбралися – погано, занадто тепло – ще гірше, до того ж усілякі хвороботворні віруси та інфекції мають сприятливі умови для поширення. Тож, як і передбачали медики, наприкінці січня – на початку лютого спостерігаємо другу хвилю підвищення рівня захворюваності. Перша була у листопаді. Медики вкотре акцентують: не хворіли – вакцинуйтеся, захворіли – обов’язково зверніться до лікаря, лікуйтеся і сидіть удома!

Хворих більшає…

Згідно з повідомленням Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України, за минулий  тиждень (із 27 січня по 2 лютого) в області захворіло на гострі респіраторні  інфекції 12 тисяч 660 особи, що на 3216  випадків більше  за попередній тиждень. Інтенсивний показник захворюваності становить 505,7 при епідемічному порозі 439,6 (зростання  на 15%). Епідемічна активність грипу та ГРВІ перебуває на низькому рівні. На 11 адмінтериторіях зафіксовано перевищення епідемічного порога. Це Бродівський, Буський, Золочівський, Кам’янка-Бузький, Миколаївський, Пустомитівський, Стрийський, Яворівський райони, міста Стрий, Самбір, Борислав.
Питома вага захворілих дітей віком до 17 років становить 58,8% (7445 осіб). Рівень захворюваності серед дітей зріс на 29,0%. Зростання зафіксоване в усіх вікових групах, та найбільший показник серед дітей віком п’ять – 14 років.
У Львові за п’ятий тиждень року захворіло на 834 особи більше, ніж за попередній, відповідно 3433 і 2599 осіб. Інтенсивний показник на останньому тижні – 446,4 при епідпорозі 615,2. Майже половина захворілих – діти до 17 років (49,9%).
Упродовж тижня, що минув, було госпіталізовано з діагнозом ГРВІ в інфекційні стаціонари області 433 особи, в тому числі 309 дітей віком до 17 років.

У школах скасували навчання

Починаючи з 29 січня в області в окремих навчальних закладах у зв’язку з високим рівнем захворюваності на ГРВІ та грип введені тимчасові обмежувальні заходи. Зокрема, станом на 31 січня призупинене навчання у 141 загальноосвітньому та одному дитячому дошкільному закладі на 13 адміністративних територіях області, найбільше в Золочівському (52 школи) та Бродівському (41 школа) районах. У Дрогобичі скасоване навчання у 17 школах, у Самборі – в 9-ти, у Яворівському районі – у 5 школах і одному садочку, ще по кілька в інших районах області. 61 школа на Львівщині (43%) закрита з профілактичною метою, аби запобігти поширення захворюваності.
Ще минулого тижня припили навчання у двох школах Львова – №33 і №53. А вже з понеділка, 3 лютого, немає уроків у школах №№ 1, 4, 22, 30, 40, 43, 44, 47, 54, 66, 78, 81,  87, у ЗСШ «Лідер» і початковій школі «Дзвіночок».  А від сьогодні, 5 лютого, не буде навчання і в школах №№ 9, 23, 29, 48, 62, 67, 70, 71, 72, 77, ЗШ «Дивосвіт», НВК «ШЕЛ», гімназія «Провесінь», Ліцей міжнародних відносин ім. В. Стуса та Львівський художній ліцей при ЛНАМ. Керівники цих закладів звернулися до управління освіти з листами про призупинення навчання у зв’язку з великою кількістю дітей, відсутніх через хворобу.
«У навчальних закладах №33 і №53 навчання припинене до середи включно, у решті – до кінця тижня. Ми продовжуємо щоденний моніторинг ситуації і, якщо діти будуть здорові, то з понеділка, 10 лютого, вони підуть на навчання», – розповіла начальниця управління освіти Львівської міськради Зоряна Довганик.
Відпрацьовувати пропущене в інший час учні не будуть – надолужать шляхом ущільнення програми.
Медики запевняють: можна вакцинуватися й зараз, адже щеплення не зашкодить здоров’ю, а імунітет до грипу виробиться вже за п’ять-сім днів!
Зі слів головної освітянки міста, умовою переривання навчального процесу є відсутність через хворобу більш ніж 20% учнів. У такому випадку керівник закладу звертається з листом до управління освіти міста. Щодо ситуації в дитячих садках міста, то тут наразі причин для хвилювання немає: кількість відсутніх через хворобу дітей є значно меншою (близько 7%), адже дошкільнята на відміну від учнів перебувають переважно в своїх групах і контактують з меншою кількістю дітей, тож імовірність захворіти невелика.
Нагадаємо, що карантин у місті оголошують тільки за умов, коли надходить лист від керівника лабораторного центру на ім’я міського голови про перевищення епідпорога. Тоді приймають рішення щодо призупинення навчання у всіх школах міста. У випадку, якщо критична ситуація виникла в окремому класі чи в окремому навчальному закладі, навчання призупиняють наказом керівника цього закладу.

Не займайтеся самолікуванням!

Із початку епідемічного сезону вірусологічною лабораторією ДУ «Львівський ОЛЦ МОЗ України» під час лабораторного дослідження зразків матеріалу від 148 пацієнтів, які підлягають визначенню випадку грипоподібного захворювання, та з тяжкими гострими респіраторними інфекціями в 19 зразках визначені віруси грипу, у тому числі А (H1N1 pm09) «Брізбен» – 17 випадків, А(Н3N2) «Канзас» – 1 випадок та віруси грипу В – 1 випадок. Також виявлені збудники ГРВІ – риновіруси, бокавіруси, аденовіруси, коронавіруси, матапневмовіруси.
Від початку епідсезону в Україні зареєстровано 13 летальних випадків унаслідок грипу, які були лабораторно підтверджені.
Варто пам’ятати, що грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті, тому так важливо відрізнити його від ГРВІ і відповідно лікувати. Найчастішим ускладненням хвороби є пневмонія, яка іноді може лише за чотири-п’ять днів призвести до летальних наслідків. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень після грипу.
За перших ознак захворювання (раптовий початок хвороби, біль голови, ломота в м’язах та суглобах, біль у горлі, підвищення температури тіла до 38 °С і більше, кашель, в окремих випадках – блювання і пронос) обов’язково потрібно звернутися до сімейного лікаря. Так само не варто нехтувати й іншими симптомами, сподіваючись, що застуда мине сама. Самолікування може бути небезпечним для здоров’я.

Найкраща профілактика – щеплення

Найкращий спосіб убезпечитися від сезонного грипу – щорічна вакцинація. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш поширених та небезпечних штамів. Вакцинуватися бажано всім, але життєво важливо і в першу чергу треба щепитися людям із груп ризику: особам з хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, обміну речовин, особам віком понад 65 років, особам, які перебувають у закладах тривалого догляду, дітям віком від шести місяців до п’яти років, персоналу медичних закладів, вагітним. Попри усталену думку, що вакцинуватися треба лише до початку зростання рівня захворюваності, бо, мовляв, щеплення ослабить імунітет, медики запевняють: можна вакцинуватися й зараз, адже щеплення не зашкодить здоров’ю, а імунітет до грипу виробиться вже за п’ять-сім днів!
За тиждень у Львівській області щеплення проти грипу зробили 212 особам, у тому числі 109 особам з групи ризику. З початку епідсезону у Львівській області вакцинували проти грипу 11 тисяч 731 особу.
Для епідсезону 2019/2020 рр. у Львівській області  наявні дві вакцини проти грипу:  «Ваксигрип» виробництва Франції («Санофі Пастер») та «Джі Сі Флю» виробництва Кореї («Грін Кросс Корпорейшн»).

Як захиститися від грипу?


Інфекціоністи Львівського обласного лабораторного центру радять:
1. Намагайтеся щонайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, тримайте дистанцію, щоб вберегти від хвороби оточення. Уникайте місць масового скупчення людей, масових заходів. Одягайтеся відповідно до погоди. Подбайте про те, щоб ноги не промокали, одежа захищала від холоду і вітру, носіть теплий головний убір та рукавички.
2. Захворіли – залишайтеся вдома. Якщо можливо, візьміть вихідний на роботі чи в навчальному закладі. Грип і застудні інфекції швидко передаються іншим, тож  перебування хворого в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.
3. Прикривайте ніс і рот під час кашлю та чхання ліктем або серветкою – це знизить імовірність передачі інфекції іншим.
4. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
5. Намагайтеся не торкатися руками обличчя. Очі, рот і ніс для мікробів – як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів та вірусів, тому, торкаючись ними обличчя, ви збільшуєте шанси їхнього потрапляння в організм.
6. Привчіть себе до корисних звичок. Ретельно очистіть та продезінфікуйте поверхні, до яких часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Регулярно провітрюйте приміщення. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Стежте за достатньою тривалістю сну, будьте фізично активні, уникайте стресу, пийте багато води і харчуйтеся поживною  вітамінізованою їжею.
7. Якщо ж захворіли, не займайтеся самолікуванням – зверніться до свого сімейного лікаря. Тільки він зможе правильно оцінити важкість  стану, поставити діагноз та призначити правильне  лікування.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8384 / 1.63MB / SQL:{query_count}