Рівна постава: як зберегти здоров’я школяра?

У школах Львова запровадили інноваційну програму “Здорова постава”, яка допоможе формувати здоровий тип постави і привчати дітей до правильної ходьби. На що варто звертати увагу, аби дитячі спини були рівними

Ми часто чуємо, як дорослі звертаються до дітей: “Не сутулься! Тримай спину рівно! Не волочи ноги!”, і такі настанови зрозумілі. Адже кожна четверта дитина в Україні має порушену поставу! Ознаки проблем з опорно-руховим апаратом, деформація стіп, сутулості вже помітні в значної кількості дітей дошкільного віку. А в дітей шкільного віку ці ознаки ще більш виражені…
Школярі інколи не помічають, як сутуляться, коли носять наплічник на одному плечі, чи просто йдуть вулицею. Але головна причина порушення постави – надмірна кількість часу, проведена сидячи. Учні сидять на уроках, опісля – за домашнім завданням, а закінчують день, схилившись над ґаджетами. Виходить восьмигодинний сидячий день!
Лікарі, а тепер і освітяни, запевняють: дитячі спини врятує рух, фізична активність та помірні навантаження для зміцнення м’язів. Тому аби запобігти розвиток хвороб хребта, у львівських школах запровадили уроки здорової постави.

фото: School23.lviv.ua (3)

Перші вже працюють

Новий урок, який додали до шкільного розкладу у Львові, так і називається – «Здорова постава». Його проводять раз на тиждень замість класичного уроку фізкультури. Мета – аби вчителі разом із учнями молодших класів працювали над проблемами сутулості та плоскостопості, формували у школярів правильну поставу та захищали їх від розвитку хвороб хребта.
Як розповіла «Львівській Пошті» головна освітянка Львова Зоряна Довганик, це нововведення вже реалізували в 30 школах Львова. Цього року до них долучиться ще 31 школа. За два наступні роки хочуть охопити всю решту загальноосвітніх закладів міста.
«Програма «Здорова постава» розрахована до 2022 року. Вона охоплює дітей перших – четвертих класів для проведення третього уроку фізичної культури з використанням методики вправ для профілактики захворювань опорно-рухового апарату. Ціллю програми є розвиток та популяризація фізичної культури у Львові, залучення дітей шкільного віку до занять з фізкультури для формування правильної постави. Тобто ми акцентуємо не на корекції постави, а саме на профілактиці», – каже вона.
Загалом школи, де вже є уроки здорової постави або їх невдовзі запровадять, розташовані в різних районах Львова. Зоряна Довганик пояснює, що насамперед обирали ті школи, де третій урок фізкультури не був задіяний іншою активністю, як-от хореографія чи плавання.
Програма «Здорова постава» охоплює дітей 1-4 класів для проведення третього уроку фізкультури з використанням методики вправ для профілактики захворювань опорно-рухового апарату. Акцентуємо не на корекції постави, а саме на профілактиці
Задля виконання задуму для вчителів знайшли фахівців, які показують, як правильно вчити дітей вправ на гнучкість, укріплення м’язів спини, суглобів та профілактики плоскостопості, а для самих шкіл закупили відповідний спортивний інвентар.
«Торік із міського бюджету на навчання вчителів та інвентар виділили 700 тисяч гривень, цього року – 800 тисяч. Зокрема, ми закупили гімнастичні палиці, килимки, обтяжувачі на ноги та руки, гантелі невеликої ваги, гантелі-«їжаки» із горбистою поверхнею тощо. Нічого спеціального, але все дуже потрібне для уроків здорової постави», – веде далі освітянка.

«Більше руху – здоровіші діти!»

Наразі в переліку навчальних закладів, де вже запровадили уроки здорової постави, немає школи №53, у якій навчається львів’янин Маркіян Стасишин. Проте першокласник запевняє, що у них уроки фізкультури також активні та рухливі.
«На уроках фізкультури ми робимо багато фізичних вправ – віджимаємося, тренуємося, бігаємо, робимо зарядку, стрибаємо через скакалку. А ще бавимося в різні ігри – «Риболовля», «Кішки-мишки». Точно не сидимо на лавці, весь час щось робимо», – каже хлопчик.
Його мама Олександра зазначає, що не проти, аби й у їхній школі запровадили уроки, на яких діти виконували б спеціальні вправи для постави.
«Пригадую, коли перед школою проходили із сином медогляд, наш лікар наголошував, що зараз чимало дітей уже садочкового віку мають проблеми зі спиною. Діти неправильно сидять за столом, сутуляться, то й хребти у них викривлені, – коментує жінка. – Гадаю, якщо в школі було б більше профілактичних уроків, а ще краще у вигляді гри (аби не спричиняло ніяких протестів у дітей), наші діти були б здоровішими».
Нововведення вже реалізували в 30 школах Львова. Цього року до них долучиться ще 31 школа. За два наступні роки хочуть охопити всю решту загальноосвітніх закладів міста
Удома, як розповіла Олександра Стасишин, вони із сином особливих фізичних вправ не роблять. Понад те, крім уроків фізкультури, син ходить на хореографію, ритміку, відвідує народно-музичну студію, де разом з іншими дітьми пів уроку співає, а пів уроку танцює.
«Син у мене гарно і рівно ходить, знає, як тримати спину і ноги в різних позиціях. Усього цього його навчили на хореографії. Свої позашкільні заняття він обожнює, ніколи його ні до чого не змушую. Тепер знаю – завдяки всьому цьому син не ходить згорблений, як знак питання», – запевняє мама Маркіяна.

Навчити і закріпити

Торік у листопаді львівські учителі фізкультури з 30 шкіл (а це 48 фізкультурників) пройшли багатогодинні тренінги і тепер на своїх уроках відпрацьовують комплексний підхід: навчають дітей вправ на гнучкість, укріплення м’язів спини, суглобів та профілактики плоскостопості.
Вчителі ще 31 школи вивчають ази програми «Здорова постава» саме зараз. Навчання в них розпочалося 20 січня і закінчиться 5 лютого. Минулого тижня вони проходили теоретичні заняття, а цього мають практичні. Всі заняття для вчителів безкоштовні, їх проводять на базі львівського центру фізичної терапії «Zarpa».
Удома батькам варто частіше звертати увагу на поставу своїх дітей та не лінуватися робити вправи на зміцнення м’язів
Як зазначила «Львівській Пошті» фізична терапевткиня, організаторка програми «Здорова постава» Марина Дідаш, загалом ця програма започаткована ще в 2014 році. Спочатку це був профілактично-оздоровчий напрямок при різних порушеннях постави. Заняття проводили переважно для фахівців фізичної терапії, масажистів. Згодом виникла ідея запровадити таку програму й у школах, аби учні ставали здоровішими.
Для вчителів розробили спеціальну програму, врахували вік дітей, яких вони навчатимуть, підготували методички і з ідеєю впровадження програми звернулися до управління освіти. Невдовзі отримали схвальний відгук і затвердження.
«Курс навчання для вчителів триває 30 годин. Перші дні – це теоретична частина, де ми розповідаємо, що таке постава, як візуально можна виявити проблеми з хребтом, побачити ознаки порушення постави. Розказуємо, що таке фізичні вправи, які види є, для чого вони потрібні. Зупиняємося на питаннях роботи м’язів і на тому, наскільки важливим є дихання під час виконання вправ. Велику увагу звертаємо на стопи, бо це перша причина порушення постави. Всі заняття супроводжуємо презентаціями, слайдами», – розповідає Марина Дідаш.
Для гарної постави корисно робити вправу «Ластівка», стійку на одній нозі, ходити по стрічці, висіти на поперечині
Після оглядових моментів відбуваються практичні заняття. Зі слів керівника програми, вчителів ділять на групи по 12 осіб і чотири години поспіль показують їм вправи і пояснюють техніку виконання. Усе роблять відповідно до вправ, поданих у методичках.
Після закінчення курсів учителі отримують сертифікати. Аби переконатися, що матеріал точно закріпився, команда Центру фізичної терапії хоча б раз, але приходить до школи, де працює той чи той учитель, дивиться, як під час уроку фізкультури вже на місцях діти виконують вправи з програми самого центру.
«Як показує практика, частина вчителів легко засвоює уроки, проте є й такі, котрим треба більше часу і розуміння. Тож на місцях можемо щось підказати, скоригувати», – додає Марина Дідаш.

Подбайте про спину змалку

Поради батькам щодо формування правильної постави у дітей від Марини Дідаш

 
 фото: Zarpa   
* Систематично відвідуйте з дітьми лікарів-ортопедів. Інколи батькам важко самостійно зауважити проблему.
* На власному прикладі показуйте дитині, як потрібно правильно ходити і стояти.
* Обмежте час сидіння дитини за ґаджетами – саме сидіння, бо наш хребет дуже цього «не любить» (краще вже стояти чи лежати).
* Прищепіть дитині будь-яку активність, забезпечуйте різні навантаження на м’язи з метою їхнього тренування, адже слабкі м’язи погано тримають скелет. Різні види спорту – це добре, але все має бути зроблене грамотно. Наприклад, спорт не повинен бути «асиметричний», тобто не повинен давати навантаження лише на одну кінцівку. Тренер повинен розвивати обидві кінцівки, наприклад, у тому ж тенісі чи футболі.
* Викиньте на смітник самокат! Така забавка може спричинити чимало проблем, зокрема перекіс таза під час катання, що в підсумку нищить хребет. Якщо ж самокат уже придбали, стежте за тим, щоб дитина змінювала під час катання відштовхувальну ногу.
* Робіть вправи для стіп, змушуйте ходити дітей босоніж (по м’яких поверхнях), ставте під ноги різні перешкоди – нерівні килимки, канатики, палички, нехай діти по них ходять. Саме так і тренуються м’язи стіп.
* Не купуйте дітям ортопедичне взуття самостійно, без поради лікаря. Інколи для них це «кайдани».
* Зверніть увагу на харчування – воно має бути збалансоване. Стежте, аби в раціоні було достатньо білків і менше вуглеводів, особливо якщо це діти після 10 років (у цей час формується гормональна система і відбувається накопичення жирів). Це все може призвести до проблем зі здоров’ям, зокрема до ожиріння.
* Стежте за поставою дитини в положенні сидячи. Спина менше втомлюватиметься, якщо дитина спиратиметься на спинку стільця, при цьому стопи її будуть на підлозі або на спеціальній підставці.
* Дитина повинна носити наплічник, сумку чи портфель то на правому, то на лівому плечі. Це дасть змогу запобігти викривлення хребта, плечі будуть рівні, а постава правильна.

Богдан Остальський,
головний педіатр управління охорони здоров’я Львівської міськради:
– Щороку ми проводимо профілактичні огляди дітей, зокрема дітей шкільного віку. За результатами такого огляду, проведеного в 2019 році, порушення постави виявили у 327 дітей перших класів (6-7 років), у 1326 дітей 2 – 4 класів, 197 підлітків 5 – 8 класів і 758 учнів 9 – 11 класів. Тобто понад дві з половиною тисячі дітей зі 123 тисяч оглянутих мають порушення постави.
Окрім цього, в нашому місті більш ніж тисяча дітей мають серйозніші проблеми з хребтом, тобто сколіоз різного ступеня. Бо порушення постави ще можна коригувати, а коли вже є сколіоз, то справа серйозніша – потрібно лікувати.
Окрім проблем з опорно-руховим апаратом, порушення постави можуть мати наслідки для роботи шлунково-кишкового тракту, системи дихання, серцево-судинної системи, бо викривлення хребта впливає на роботу цих систем, але це стається, коли вже є важкі форми сколіозу (3-4 ступеня). Якщо є порушення шийного відділу хребта, яке спричиняє недостатнє кровопостачання головного мозку, то воно може бути причиною частого болю голови.
Варто зауважити, що в перших класах таких порушень менше, часто діти набувають їх під час навчання у школі. Бачимо, що з віком кількість порушень постави в дітей збільшується. І якщо в школі за дітьми ще стежать учителі, то вдома діти не завжди дотримуються рекомендацій, які дають лікарі: рівно сидіти, більше рухатися. Не завжди й батьки пильнують, щоб дитина впродовж молодшого шкільного віку не носила портфель в одній руці.
У школі вчителі дивляться, як учні сидять, а також роблять із ними відповідні вправи, аби запобігти порушення. На уроках фізичного виховання цьому приділяється особлива увага.
Згідно зі спільним наказом МОН і МОЗ, проводять медико-педагогічний контроль за фізичним навантаженням. Учителі фізкультури роблять із дітьми вправи, щоб не допустити порушення постави і коригувати, якщо вони є. Якщо ж спостерігаються значні відхилення, дітей скеровують на консультацію до дитячих ортопедів, які займаються з ними і проводять відповідне лікування.

Роман Лобай,
фізичний терапевт, психолог, один із розробників програми «Здорова постава»:
– Основне завдання уроку «Здорова постава» – це формування здорової постави в дітей, задавання правильної моделі поведінки та руху, що, своєю чергою, здатне забезпечити умови правильного формування осанки та внутрішніх органів. Бо, як відомо, якщо є зміни в хребті, це може спричинити і зміни в черевній порожнині.
Постава формується у дітей з моменту їхнього першого кроку, тому що раніше стежитимемо за правильною моделлю їхньої постави, то здоров’я їхнє буде міцнішим. Зважаючи на те, що теперішні діти чимало часу проводять за ґаджетами зігнувшись, сидячи на дивані чи в кріслі, це варто робити щонайшвидше. Врятувати ситуацію можуть регулярні фізичні вправи та активний спорт. Удома ж батькам варто частіше звертати увагу на поставу своїх дітей та не лінуватися робити вправи на зміцнення м’язів.
Що стосується програми «Здорова постава», яка вже функціонує в 30 школах Львова і скоро запрацює ще в низці навчальних закладів, це один із елементів моїх досліджень і наукової роботи, яка стосується мультидисциплінарного підходу до процесу реабілітації. Зараз можемо включати в реабілітацію різнобічні процеси, що стосуються здоров’я людини: і формування правильних звичок та здорового способу життя, і відновлення після втрати працездатності, і знижене функціонування певної частини тіла.
Я почав займатися проблемами захворювання опорно-рухового апарату і здорової постави, будучи аспірантом Львівського державного університету фізичної культури. А оскільки є ще головою громадської ради при управлінні освіти Львівської міськради, то маю ідею впровадити у процес навчання дітей такий предмет, як «Здорова постава». Це така собі профілактика шкідливих звичок.
Зараз є команда кваліфікованих людей, які вчать учителів проводити уроки фізичної культури з елементами методики профілактики захворювань опорно-рухового апарату.
В наших планах охопити всі школи Львова. А коли побачимо, що є позитивні відгуки від батьків, учителів та учнів, цілком ймовірно, запровадимо цю програму і в садочках.
До речі, програму «Здорова постава» невдовзі впроваджуватимуть і в Молдові на національному рівні. Уже навіть були перемовини з міністром освіти Молдови. На жаль, на всеукраїнському рівні наразі ніхто зацікавлення не виявив…

Галина Ковалишин,
учителька фізкультури у Львівській СЗШ №68, методистка Навчально-методичного центру освіти м. Львова:
– Одним із завдань уроку фізичної культури в молодшій школі є формування правильної постави та запобігання плоскостопості. Програма «Здорова  постава» є оздоровчо-профілактичною і спрямована на запобігання захворювань опорно-рухового апарату в дітей шкільного віку.
Завдяки цій програмі львівські учителі отримали новий спеціальний інвентар для уроків фізичної культури: килимки, гантелі, футбольні м’ячі, гімнастичні палиці, килимки з камінцями та півкулями-«їжачками». Дуже часто наші діти носять важкі ранці на одному плечі або нерівно сидять на уроках за партами. Ми пояснюємо їм, що це може спричинити порушення постави. А неправильна постава може поступово закріпитися і перерости в серйозні захворювання.
Для учнів початкової школи багато вправ подаю в ігровій формі. Урок «Здорова постава» розпочинаю із вправ для профілактики плоскостопості (найтяжче дається дітям «ходьба по їжачках»), а далі – вправи для профілактики сутулості та хвороб хребта. Діти охоче виконують вправи з інвентарем, бо кожен учень має свій окремий. Ще одне мене дуже тішить, що учні, які раніше були в спеціальній медичній  групі, зараз просяться виконувати практично всі фізичні вправи. Адже на уроці фізкультури всі діти займаються за цією програмою.
Програма «Здорова постава» здійснює позитивний влив на здоров’я дитини в цілому, бо спеціальний комплекс вправ зміцнює м’язовий корсет і покращує кровопостачання.
Після занять діти звертають увагу на те, як сидять за партою, як носять ранець. Своїм учням завжди наголошую, що вправи для хребта варто робити щодня. Це потребуватиме зовсім не багато часу, але дозволить зберегти здоров’я хребта і, відповідно, гарну поставу та чудовий настрій.
Батьки ж кажуть, що це краща новація за останні роки, яка стосується уроків фізичної культури. Багато з них воліють, аби уроки здорової постави проводили не тільки для учнів молодшої школи, але й для учнів старшої школи.
Мої поради батькам: звертайте увагу на те, як сидить ваша дитина, коли виконує домашнє завдання, читає або бавиться за комп’ютером. Найімовірніше, вона сутулиться, зігнувшись над столом, чи підгинає під себе ноги, вмостившись на дивані. А якщо попросити її змінити позу, то скаже, що їй так зручно. Однак страждає хребет і ще не повністю сформовані хребці!
Дуже корисно залучати дітей до фізичної активності на свіжому повітрі, організувати безпечне місце для сну, купувати меблі, що відповідають зросту дитини, привчати її до правильного повноцінного харчування, що сприятиме нормальному розвитку мускулатури і скелета.
Дуже корисні для формування правильної постави вправи на рівновагу. Можна ходити кімнатою по камінцях, каштанах, поклавши різні предмети на голову, наприклад подушечки, наповнені крупами (такі мішечки використовую на своїх уроках фізкультури).
Для гарної постави корисно робити вправу «Ластівка», стійку на одній нозі, ходити по стрічці, висіти на поперечині. Не забувайте також виконувати вдома вправи разом із дитиною – лише за такої умови це стане хорошою звичкою.

Ірина Стасюк,
фізіотерапевтка, реабілітологиня:
– Порушення постави у дітей – дуже поширена проблема сьогодні. Постава дитини формується від народження і завершується після перехідного віку. Значна частина таких порушень генетично зумовлені, водночас наші діти фізично малоактивні, багато часу проводять за комп’ютерами, сидять у школі, вдома за ґаджетами. Дуже часто вдома діти не мають своєї робочої зони, тобто підібраних до віку стола, стільця, навіть матрац і подушка, на яких вони сплять, не завжди є добрими. Все це разом призводить до проблем із поставою.
Починати дбати про поставу батькам потрібно вже від народження дитини: як вона піднімає голову, починає сідати, спинатися на ніжки, ходити. Вже у перші місяці потрібно стежити, чи немає якихось асиметрій (за складочками, за лопатками, за плечиками), ходити на планові консультації до лікарів, робити масажі.
Зазвичай батьки звертаються до лікарів, коли їхні діти проходять профілактичні огляди перед садочком або школою. А як бути на щодень, як розпізнати, що виникли якісь порушення, на що звернути увагу? Дитина може бути в’ялою, швидко втомлюватися під час фізичних навантажень, скаржитися на біль голови, дискомфорт.
Варто звертати увагу, чи немає в неї асиметрії по лопатках, по кутах талії, по сідничних і підколінних складках, по тому, як дитина тримає голову, чи не схиляє її набік. Крім того, потрібно дивитися, як дитина ходить, чи не здається клишоногою, чи правильно ступає, чи не закидає ногу. Такі проблеми добре видно по взутті: чи стоптана підошва тільки на одному боці, чи однаково на обох ногах. Можуть бути й серйозніші проблеми, як-от деформації грудної клітки, суглобів, стіп, наростати кісточки на великих пальцях ніг, вгинатися досередини чи вигинатися назовні коліна…
У таких випадках обов’язково потрібно звернутися до лікаря. Навіть якщо порушення зумовлені генетично, то в період формування постави за допомоги масажів і спеціальних вправ їх можна якщо не цілком виправити, то значною мірою. При певних порушеннях призначають відповідні вправи, аби сформувати правильний м’язовий корсет, включити ті групи м’язів, які не працюють.
Якщо ж такі порушення запустити, то в дорослому віці може виникнути суттєва деформація грудної клітки, яка призведе до порушення в роботі нервової системи, шлунково-кишкового тракту, порушення циркуляції крові.
Також порушення постави можуть призвести до виникнення спинномозкових гриж. Якщо ж порушення зачіпають атлант, перший шийний хребець, то можливий частий біль голови, мігрені, схильність до підвищеного артеріального та черепного тиску. А коли через порушення постави мозок недоотримує кисню, він також недоотримує глюкозу, що може призвести до цукрового діабету другого типу. І це лише поодинокі приклади, адже є дуже багато недуг, які можуть бути спричинені порушеннями постави.
Головна порада для батьків – бути уважними до своїх дітей, вчасно проходити профогляди і не нехтувати лікувально-профілактичні вправи, дослухатися до порад ортопедів, за потреби використовувати ортопедичні устілки чи супінатори. Також потрібно пильнувати, як діти сидять, ходять, носять наплічник, працюють з вагою. Якщо хлопець, дівчина вирішили займатися в спортзалі, щоб гарно виглядати, важливо, щоб вони це робили з тренером, бо інакше можуть тільки погіршити свій стан.
Варто правильно організувати для дитини робочу зону відповідно до її зросту, як і зону відпочинку, правильно підібрати матрац і подушку. Також потрібно дбати про якісне фізичне навантаження, створити умови і мотивувати до занять плаванням, активними видами спорту. 
Потрібно стежити за вагою, дбати, щоб діти збалансовано харчувалися, бо навіть якщо дитина не має відхилень, але має надлишкову вагу, то ця вага тисне на хребці, стискає їх і дає додаткове навантаження на суглоби. Згодом це може позначитися на загальному стані здоров’я.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8614 / 1.81MB / SQL:{query_count}