Точний діагноз – успішне лікування!

Де у Львові можна пройти комп’ютерну і магнітно-резонансну томографії та скільки доведеться за це заплатити. КТ чи МРТ: що краще і чим відрізняється

фото: пресслужба ЛМР
Для того, щоб бути здоровим, інколи не досить провадити здоровий спосіб життя. Дуже важливо вчасно розпочати медичне обстеження. Саме від чітко поставленого діагнозу інколи залежить успішність лікування!
На сьогодні поряд із рентгеном та ультразвуковою діагностикою лікарі часто рекомендують такі методи обстеження, як комп’ютерна томографія (КТ) і магнітно-резонансна томографія (МРТ). Досить часто ці два сучасні методи діагностики люди плутають або ж, навпаки, вважають, що це одне й те ж. Та насправді вони відрізняються.
МРТ працює на основі радіохвиль та магнітного поля, яке взаємодіє з атомами водню в тілі людини, а сама діагностика аналізує хімічну будову тканин і органів. А при КТ використовують рентгенівське опромінення, а тканини і органи вивчають з точки зору їхнього фізичного стану. Таким чином, “знімки”, отримані внаслідок проведення томографії, лікарі інтерпретують по-різному.
Якщо КТ має особливу цінність у невідкладних станах, при “свіжих” черепно-мозкових травмах, переломах кісток основи і склепіння черепа, при обстеженні органів грудної клітки тощо, то МРТ – більш достовірний метод оцінки давності тих же крововиливів, раніше й достовірніше виявляє ішемічні рубцеві зміни головного мозку, а також є незамінним у діагностиці та диференціації запальних захворювань (енцефаліти), низці складних патологій, в діагностиці онкопатології тощо.
Чим ще відрізняється КТ від МРТ, в яких випадках призначають перше, а в яких друге? Чи можна пройти такі обстеження без скерування лікаря? В яких львівських медичних установах є томографи та у скільки обійдуться такі методи діагностики? Відповіді на ці запитання шукала “Львівська Пошта”.

Нові, сучасні, але не для всіх

На сьогодні у Львові пройти діагностику на комп’ютерному чи магнітно-резонансному томографі не так уже й легко і досить дорого. Львів’яни нарікають, що на такі “огляди” їм доводиться записуватися задовго до того, а якщо проблема потребує негайного вирішення – йти у приватні медичні заклади і платити там тисячі гривень.
У нашому місті не так уже й багато комп’ютерних томографів, куплених державним коштом. Зокрема, вони є у Львівському обласному клінічному діагностичному центрі (вул. Пекарська, 69 Б), Львівському онкологічному регіональному лікувально-діагностичному центрі (вул. Я. Гашека, 2 А) та комунальній міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги (вул. Миколайчука, 9). Останній – найновіший і найпотужніший. Його місто придбало лише в грудні минулого року.
Також відомо, що томографи є у Львівській клінічній лікарні на залізничному транспорті (вул. Огієнка, 5) та Львівському обласному госпіталі інвалідів війни і репресованих ім. Ю. Липи (Львів – Винники, вул. Івасюка, 31).
Всі інші комп’ютерні томографи, як і більшість магнітно-резонансних, є в приватних клініках або ж у державних медичних закладах, але на правах оренди. Наприклад, прилади КТ і МРТ є при 8-ій міській клінічній лікарні (вул. Навроцького, 25), в Медичному центрі святої Параскеви (вул. Заводська, 7), Медичному центрі “Євроклінік” (вул. І. Миколайчука, 9) та Центрі медичних інновацій NOVO (вул. Орлика, 4).
“Більшість комп’ю­терних томографів, куплених державним коштом, працюють на так званих планових пацієнтів, за записом. Тобто обстеження на них проходять пацієнти, які лікуються в тих лікарнях. У решті закладів охорони здоров’я, можливо, і є томографи, але вони приватні. Укладаючи угоди з лікарнею, приватники орендують в них приміщення, розміщують свої діагностичні підрозділи і, відповідно, беруть за це гроші”, – пояснив “Львівській Пошті” в. о. директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Андрій Васько.
Більшість досліджень на КТ чи МРТ відбувається за призначенням лікаря, тобто за медичними показаннями. Хоча бувають випадки, що люди звертаються і без будь-яких скерувань. Тоді лікарям доводиться проводити бесіду і визначати потрібність такого методу діагностики, оскільки дані дослідження безпосередньо пов’язані з радіологічним навантаженням та опроміненням.
Інша річ – питання гострої потреби та гострих станів (інсульт, травма головного мозку, гострі хірургічні чи торакальні патології, тобто патології органів грудної клітки ), які загрожують життю, та планових обстежень. Зі слів Андрія Васька, в таких випадках томографію у державних клініках роблять за попереднім записом безкоштовно. Якщо є бажання зробити це невідкладно – доведеться платити в приватних медзакладах.
Як буде з 1 квітня, коли запустять медреформу вторинної ланки і всі медичні послуги з державного субвенційного фінансування перейдуть на національну службу здоров’я України (НСЗУ), ще достеменно не відомо.

фото: пресслужба ЛМР

Що є що?

Як уже мовилося, принципи роботи апаратів КТ і МРТ відрізняються, оскільки вони засновані на різних фізичних явищах.
Обидва методи повністю безболісні, достатньо інформативні і застосовуються досить широко, але при цьому кожен із них має специфічні переваги та недоліки.
Наприклад, до переваг комп’ютерної томографії належать такі чинники, як: чіткість знімків м’яких тканин і кісток (хребта, зубів); швидкість проведення (кілька хвилин); хороша візуалізація органів; простота діагностики завдяки високій точності знімків; мала доза рентгенівського опромінення; можливість застосування навіть за наявності в тілі пацієнта електричних пристроїв і/або металевих протезів; висока інформативність при діагностиці пухлин, внутрішніх кровотеч.
Серед недоліків: надається інформація лише про анатомічну будову органів, але не про їх функціональності; використовуються рентгенівські промені; заборонено проводити дітям (хіба в окремих випадках) і вагітним; не можна проводити часто.
Що стосується магнітно-резонансної томографії, то вона має такі переваги: висока точність діагностики захворювання спинного і головного мозку (пухлин, гриж); дозволено робити дітям.
До недоліків МРТ належить тривалий час проведення дослідження (півгодини-година), впродовж якого пацієнт повинен перебувати в нерухомому стані. Також МРТ не можна використовувати за наявності в тілі пацієнта металевих імплантатів, післяопераційних пристроїв, кардіостимуляторів.
Саме обстеження КТ відбувається досить швидко: пацієнт лягає на стіл, який засувають у рентгенівську трубку. Пристрій всередині обертається і випускає промінь, що проходить через пацієнта. Дані зчитують детектора. Потім комп’ютер створює двовимірне зображення зрізу тіла, яке зазвичай становить від 1 до 10 міліметрів. Отримані знімки об’єднуються в кілька 2D-фрагментів для створення тривимірного зображення тіла, що полегшує лікарям визначення джерела проблеми. Для ефективного пошуку деяких аномалій іноді застосовують контрастний препарат: йод або барій. Вводять його в організм пацієнта перорально, ректально або безпосередньо в кровотік.
Під час дослідження на МРТ пацієнт знімає з себе всі предмети і частини одягу, що містять метал, і лягає в тунель томографа. Тунель відкритий з двох боків. Вентиляція та освітлення максимально комфортні для пацієнта під час дослідження. Нагадаємо, що основою для зображень МРТ є магнітне поле і радіочастотні імпульси. В процесі дослідження також може виникнути необхідність у введенні контрастного засобу. Головне завдання пацієнта – лежати нерухомо впродовж усього дослідження, бо від цього залежить якість одержуваних зображень.


КТ у лікарні швидкої допомоги

У Львівській лікарні швидкої медичної допомоги, що на вул. Миколайчука, 9, новий томограф запрацював лише на початку грудня минулого року. Як зазначав на момент відкриття апарата керівник управління охорони здоров’я Львівської міськради Володимир Зуб, це перший томограф у місті та Львівській області з такою кількістю програм і можливостями для обстеження пацієнтів. Мультиспіральний 64-зрізовий комп’ютерний томограф Philips Ingenuity CT) обійшовся в 23,5 млн грн. Щодоби апарат обстежує до 35-40 пацієнтів.
“Відділення комп’ютерної томографії в лікарні швидкої медичної допомоги – єдине, яке працює та надає допомогу впродовж цілої доби як жителям Львова, так і Львівської області. За рік у лікарні обстежують 12 тисяч пацієнтів. Цей апарат дозволяє обстежувати будь-яку частину тіла”, – сказав Володимир Зуб.
Як розповів “Львівській Пошті” завідувач відділення променевої діагностики та комп’ютерної томографії лікарні швидкої допомоги Ростислав Лозинський, з моменту відкриття томографа й донині обстеження на ньому вже пройшли більш ніж 500 пацієнтів. Переважно – з цієї лікарні. Згодом за скеруванням та за окрему плату на новому апараті обстежуватимуть решту охочих львів’ян та жителів області, але коли це стане можливо і скільки коштуватиме, наразі не відомо.
“До того часу в нас також був томограф, але йому років 15. Він був дещо застарілий і не відповідав усім потрібним критеріям. Новий томограф найсучаснішого покоління має достатню кількість програмного забезпечення, тому на ньому можна обстежувати судини головного мозку, оцінити стан тканини мозку, робити ангіографію легеневих артерій, аорти, периферичних судин, 3D-моделювання, віртуальну ендоскопію, біопсію тощо, – каже завідувач відділення. – Та оскільки ми лікарня швидкої допомоги, наш орієнтир – невідкладні стани. Тобто коли привезуть хворого з підозрою на інсульт чи після ДТП, за короткий проміжок часу за допомоги КТ в будь-який час доби зможемо визначити стан його організму чи діяльність органів”.
Для пацієнтів лікарні швидкої медичної допомоги, особливо ургентних, тобто коли стан хворого загрожує життю і потребує проведення невідкладних діагностичних і лікувальних процедур, комп’ютерна томографія безкоштовна. Щоправда, Ростислав Лозинський наголосив, що інколи родичам чи самим хворим доводиться купувати додаткові матеріали, аби провести КТ. Наприклад, для ангіографії потрібні контрастні засоби, які покращують візуалізацію, та спеціальні шприци.
На запитання, наскільки витратним для лікарні чи відділення є обстеження на КТ, лікар відповів: “Без контрастів КТ щонайменше мало б коштувати 700 гривень, якщо ж із контрастними засобами – півтори-дві тисячі гривень за дослідження однієї ділянки тіла”.
Черг під кабінетом, де розміщений комп’ютерний томограф, практично немає. Крім ургентних, огляд хворих відбувається за попереднім записом. У таку чергу стають пацієнти, яким потрібно зробити повторне КТ після операції, подивитися, чи є ефект після лікування.
“Ми не планова лікарня, а невідкладна, тож можемо мати годинне “вікно”, коли нікого немає. А вже за наступні півгодини обстежимо п’ятьох”, – додав він.
Результати дослідження після проведеного КТ можуть видати або за кілька хвилин або впродовж дня. У будь-якому випадку між лікарями-радіологами з відділення діагностики і медиками лікарні, в якій лікується пацієнт, повністю налагоджена співпраця. Якщо потрібен швидкий результат, усі питання проговорюють по телефону.
Ростислав Лозинський наголошує, що просто так, без скерування лікаря вони нікого не приймають. КТ, в принципі, роблять лише за необхідності. Тих, що приходять самі (а таких чимало), радіологи відправляють спочатку до сімейних лікарів або медиків лікарні швидкої допомоги.
Більше дізнатися про роботу відділення променевої діагностики та комп’ютерної томографії лікарні швидкої допомоги можна за адресою: вул. Миколайчука, 9 або зателефонувати на номери: (032) 258 72 02 (відділення); (032) 258 70 14 (довідка); (032) 252 70 11 (реєстратура).

КТ та МРТ у Медичному центрі NOVO

Приватний Медичний центр NOVO, що на вул. Орлика, 4, пропонує діагностику і на комп’ютерному, і на магнітно-резонансному томографах.
Як зазначив голова наглядової ради Благодійного фонду “Центр медичний інновацій” Медичного центру NOVO Олександр Максимчук, аби пройти дослідження в цьому центрі, достатньо зателефонувати і записатися на прийом.
“Записатися до нас на обстеження можна вільно, як і до інших недержавних центрів. Черга як така існує, але вона невелика. Місяць-два чекати точно не доведеться. Щонайбільше два-три дні, – каже він. – Щодня у NOVO проходять обстеження 25-30 осіб. Як правило, коли людину почали обстежувати в одному центрі і її все задовольняє, вона прийде туди ще, якщо в цьому, звісно, буде потреба. Тож у нас є планові обстеження, повторні і так далі”.
Зі слів Олександра Максимчука, від інших недержавних центрів вони відрізняються тим, що мають благодійну програму. Зокрема, безоплатну діагностичну допомогу надають важким реанімаційним та ургентним дітям, які є пацієнтами Львівської міської дитячої лікарні, Львівської дитячої лікарні “ОХМАТДИТ” та Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру. Крім того, так само на безоплатній основі діагностику проводять неповнолітнім дітям загиблих учасників АТО.
Завдяки тому, що в NOVO працюють найкращі дитячі анестезіологи, МРТ тут роблять малим дітям, у тому числі немовлятам.
“У нас є багато випадків, коли поступають новонароджені, яким треба швидко поставити правильний діагноз. А оскільки ми неподалік приймального відділення дитячої лікарні, то можемо зробити це щонайшвидше”, – пояснює Олександр Максимчук.
Дуже важливою є робота самих лікарів. Їх у цьому центрі 80. Як зазначив співрозмовник, вони постійно вчаться, самовдосконалюються, відвідують медичні конференції, симпозіуми у Львові і не тільки.
“Дорога апаратура дозволяє бачити те, що інші дослідження показати не можуть. А якщо це все ще й підкріплене кваліфікованими спеціалістами, які вміють усе правильно “прочитати” й оцінити, тоді результат ще кращий, – веде далі він. – Багато західних клінік працюють на віддаленому доступі, де лаборант просто здійснює обстеження, а лікар, який перебуває навіть за тисячу кілометрів, робить опис. Наш менталітет дещо інший – люди хочуть спілкуватися з лікарем, почути його рекомендації. Хоча на віддаленому доступі в нас також є кілька потужних консультантів, які допомагають. Ми прагнемо, щоб обстеження робили щонайшвидше і при цьому вони були якісні”.
Усі ціни на КТ і МРТ прописані на сайті Медичного центру NOVO. Наприклад, МРТ головного мозку з ангіографією судин коштує 2190 грн. Стільки ж коштує МРТ шийного відділу хребта, грудного відділу хребта і поперекового відділу хребта. МРТ колінного суглоба трішки дорожче – 2290 грн.
КТ головного мозку обійдеться вам у 1290 грн, для дітей дешевше. З контрастним підсиленням дорожче – 2100 грн.
Більше дізнатися про роботу Медичного центру NOVO або записатися на дослідження можна за адресою: вул. Орлика, 4 або зателефонувати на номери: (032) 259 0 999; 050 459 4 595; 097 359 4 595; 063 945 4 545.

КТ та МРТ в Обласному діагностичному центрі

У відділенні променевої діагностики Львівського обласного клінічного діагностичного центру є комп’ютерний і магнітно-резонансний томографи.
Поспілкуватися з працівниками центру не вдалося, проте багато інформації можна почерпнути на їхньому сайті: www.lokdc.lviv.ua. Зокрема, тут мовиться про те, що у відділенні променевої діагностики ЛОКДЦ є сучасний мультиспіральний 32-зрізовий комп’ютерний томограф TOSHIBA AQUILION 32, магнітно-резонансний томограф TOSHIBA VANTAGE, напруженість магнітного поля 1,5 Тесла, що відповідає найсучаснішим критеріям якості і є одним з найпотужніших у Західному регіоні України.
На комп’ютерному та магнітно-резонансному томографах у цьому центрі здійснюють високоспеціалізовані обстеження всіх органів та систем людини.
Запис на ці обстеження проводять у кабінеті КТ (106 кабінет), МРТ (8 кабінет). При собі на день запису необхідно мати скерування в діагностичний центр встановленого зразка із чітко вказаною ділянкою обстеження.
Можливе також проведення обстежень із довенним введенням контрастних речовин. Таке обстеження роблять у першій половині дня, при цьому пацієнт мусить прийти на нього натщесерце і мати при собі біохімічний аналіз крові та медичну картку.
Скерування на КТ хворих у важкому стані здійснюється у супроводі  лікарського медичного персоналу лікувально-профілактичної установи. 
Як зазначила прессекретарка Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій Марія Прихід, для учасників АТО обстеження на КТ та МРТ в діагностичному центрі безкоштовне. Для цього потрібні попередній запис і скеруванням лікаря на їхньому обов’язковому бланку.
Більше дізнатися про роботу томографів у Львівському діагностичному центрі можна за адресою: вул. Пекарська, 69-б або зателефонувати на номери: кабінет МРТ – 067 170 93 94; 093 170 93 94; (032) 253 81 80; кабінет КТ – 275 58 35.

КТ і МРТ у Медичному центрі Святої Параскеви

Діагностику на комп’ютерному та магнітно-резонансному томографах пропонує і Медичний центр Святої Параскеви. Їхнє діагностичне відділення на вул. Заводська, 7. За допомоги МРТ тут досліджують м’які тканини, головний та спинний мозок, суглоби. У той же час КТ використовують переважно для обстеження органів грудної клітки, кісток, черевної порожнини та кровоносних судин.
Застосування нових методик, високотехнічного та якісного обладнання у Медичному центрі Святої Параскеви дає змогу провести діагностику організму в найкоротші терміни, що дуже важливо при сучасному ритмі життя. Наприклад, КТ голови тут коштує 1490 грн, МРТ дорожче: головного мозку (із обстеженням судин) – 2290 грн, органів малого таза – 2590 грн.
Більше дізнатися про роботу томографів у Медичному центру Святої Параскеви можна за адресою: вул. Заводська, 7 (на рецепції), щоб записатися на діагностику, треба зателефонувати на номери: (067) 295 4000; (095) 295 4000 або ж звернутися онлайн (сайт www.medcenter.lviv.ua).

КТ і МРТ у Медичному центрі “Міра-Мед”

Зробити комп’ютерну томографію головного мозку, органів черевної порожнини, хребта, малого таза, судин, пазух носа, органів грудної клітки,   КТ-урографію і КТ з контрастуванням, а також МРТ головного мозку, хребта, суглобів, органів черевної порожнини, молочних залоз, МР-ангіоргафію та МРТ з контрастуванням можна в Mедичному центрі “Міра-Мед”, що працює на базі 8-ої міської лікарні. Центр приватний, тож надає платні послуги.
Що стосується цін, то, наприклад, МРТ однієї ділянки стартує від 1090 грн. За КТ голови доведеться викласти 810 грн. Стільки ж коштує томографія органів грудної клітки та органів черевної порожнини.
Більше дізнатися про роботу томографів у Mедичному центрі “Міра-Мед” можна за адресою: вул. Навроцького, 25 або зателефонувати на номери: (032) 245 00 01; (032) 245 00 02; 067 608 00 01.

КТ у Медичному центрі “Євроклінік”

Є комп’ютерний томограф й у Медичному центрі “Євроклінік”, що на вул. Миколайчука, 9. Сюди на обстеження пацієнт може бути скерований: невропатологом (при травмах голови, гострому порушенні мозкового кровообігу, для діагностики органічних причин болю голови та запаморочення, пухлин головного і спинного мозку, виявлення причин болю в спині та інших симптомів неврологічних захворювань); нейрохірургом (при підозрі на проліферативні ураження головного та спинного мозку, судинні мальформації, а також післятравматичні та неопластичні зміни черепа і хребта); терапевтом, пульмонологом, хірургом, педіатром, урологом, гінекологом, травматологом, онкологом та іншими лікарями.
За необхідності можлива реконструкція в об’ємні зображення трахеї та бронхів, тонкого і товстого кишківника, так звані віртуальна бронхоскопія та віртуальна колоноскопія.
Перед проведенням обстеження зі собою варто мати оригінал скерування лікаря з наявними підписом та печаткою, медичну документацію, включно із результатами та СD раніше проведених діагностичних обстежень, виписками з лікарень (за наявності), рівень креатиніну та сечовини крові у випадку запланованого застосування контрастного середника, що свідчитиме про фільтраційну функцію нирок.
Перед здійсненням обстеження пацієнта просять заповнити анкету і засвідчити підписом інформовану згоду на виконання обстеження КТ.
У Центрі діють знижки – до 10% на послуги МРТ та КТ при повторних обстеженнях у динаміці, а також 10% на послуги МРТ та КТ для медичних працівників та студентів медичних закладів.
Більше дізнатися про роботу комп’ютерного томографа у Медичному центрі “Євроклінік” можна за адресою: вул. Миколайчука, 9 або зателефонувати на номери: (032) 293 71 11; (096) 293 71 11; (095) 291 71 11.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8049 / 1.77MB / SQL:{query_count}