Менше ґаджетів – більше живого спілкування!

Із року в рік щораз більше українців втрачають зір. У чому полягає профілактика і гігієна зору та як його зберегти

Щоденна робота за комп’ютером, екологія, нераціональне харчування, годинне сидіння за ґаджетами і перегляд телепрограм до пізньої ночі здатні зіпсувати наш зір. Щоб очі були здорові, а зір гострий, потрібно про них дбати. Та реалії такі, що в шаленому ритмі сучасного життя ми часто про це забуваємо або ж нехтуємо елементарними правилами гігієни зору.
Щороку в українських школах фіксують сотні нових випадків захворювання очей у школярів. Найчастіше діти страждають від короткозорості. У старшого покоління основ­ними причинами інвалідності внаслідок порушення зору є глаукома та захворювання сітківки. Ці проблеми дуже швидко можуть призвести до невиліковної втрати зору.
Лікарі запевняють: мати ясний зір насправді не так складно, як нам здається, але для цього потрібно пам’ятати й дотримуватися головних правил: гімнастики для очей, освітлення приміщення, правил при читанні, тривалості перебування за ґаджетами, правильної осанки, харчування, здорового сну, відвідування лікаря-офтальмолога!

Батьки, обмежуйте час сидіння за ґаджетами…

Сучасне покоління дітей мало не з пелюшок просто живе смартфонами, лептопами, планшетами та іншими новомодними ґаджетами. Без цих речей вони не уявляють своїх буднів… Але це все призводить до неабияких проблем зі здоров’ям, зокрема тими, що пов’язані із зором.
Як зазначила «Львівській Пошті» лікарка вищої категорії, дитяча офтальмологиня Львівської обласної дитячої клінічної лікарні «ОХМАТДИТ» Адріана Патер, останнім часом у малих пацієнтів частіше стали діагностувати короткозорість.
«Якщо раніше така проблема з’являлася у дітей дев’ятого-десятого класів, то зараз у першому-другому. В другому-третьому класі діти вже мають конкретні проблеми із зором. Тобто короткозорість зараз дуже молодшає», – запевняє вона.
Лікарка пов’язує це з інтенсивним зоровим навантаженням, раннім навчанням дітей, коли ще змалку їх садять на близькі відстані до книжок, зокрема розвивальних. Проте, звісно, вплив ґаджетів найбільший.
«Телефони, планшети, особливо якщо вони мають маленькі екрани, їхнє яскраве світло, миготіння маленьких об’єктів і тривале перебування за ними негативно впливають на зір, призводять до проблем, прогресування виникнення короткозорості, – веде далі Адріана Патер. – Аби цього уникнути, варто регулярно займатися профілактикою. Зокрема, діти повинні мати правильне харчування, де присутні Омега-3 жирні кислоти, вітаміни А, D. Обов’язково потрібно додержувати режиму дня. Щоденне перебування на свіжому повітрі в денний час доби має становити не менш ніж півтори-дві години. Також потрібно стежити за гігієною зору. Мовиться про обмеження зайвого навантаження на зір. Навчаючись, школяр має читати і писати з паперових носіїв, а на робочому столі не повинно бути якраз цього «зайвого навантаження» – ігор, ґаджетів».
Якщо ж посидіти за телефоном чи планшетом дітям все-таки кортить, контроль з боку батьків все одно повинен бути! І не лише заради збереження зору, а задля здорової психіки.
Зі слів офтальмологині, існує навіть формула вирахування часу перебування людини за ґаджетами: потрібно помножити вік на цифру 3. Наприклад, дитині трирічного віку сучасні пристрої дозволено дивитися лише дев’ять хвилин (3 помножити на 3), 10-річній – 30 хвилин (10 помножити на 3). Ну а якщо хтось не згоден із цим визначенням, фахівчиня радить сидіти за ґаджетами не більш ніж пів години. Звісно, це не поширюється на випадки, коли мовиться про виконання роботи чи отримання інформації.
«Якщо школярам треба підготувати реферат, знайти інформацію для проєкту чи доповіді, тоді можна довше, але з регулярними перервами. У решті випадків час дітям треба строго обмежувати. Батькам варто пам’ятати, що наші реалії, те, чи здоровими виростуть наші діти, залежать саме від їхніх дій. Ставте себе за приклад, обмежте власний час перебування за ґаджетами, лімітуйте його дітям, і тоді ситуація покращиться», – констатує вона.
Щоправда, Адріана Патер наголосила, що останнім часом львівські батьки стали більше свідомими щодо здоров’я своїх дітей, почали частіше звертатися з профілактичною метою, і взагалі спостерігається позитивна динаміка щодо дотримання рекомендацій лікаря.

…та пильнуйте свій очний тиск!

Очі дорослої людини переживають надмірне навантаження впродовж усього життя. Недостатня тривалість сну, вплив комп’ютерів, телевізорів, сухе повітря в приміщенні, тривале напруження можуть позначитися на здоров’ї очей та призвести до багатьох проблем.
Щоби зменшити ризики погіршення зору, зі слів офтальмологині Центру мікрохірургії ока 8-ої міської клінічної лікарні Ольги Єрохової, передусім варто регулярно проходити профілактичні медогляди, і при появі будь-яких ознак погіршення зору негайно звертатися до фахівців або хоча б до сімейного лікаря. Він надасть консультацію і за потреби скерує до вузького спеціаліста.
«Не скажу, що це критично, та все ж ситуація з погіршенням чи проблемами зору в дорослих за останні роки погіршилася. Це пов’язане не лише з використанням ґаджетів. Причинами є цукровий діабет, неправильне  харчування, екологія, – зазначає «Львівській Пошті» Ольга Єрохова. – Збільшилася кількість випадків «синдрому сухого ока», вікової макулодистрофії (хронічного захворювання, що характеризується ураженням центральної зони очного дна (макули), при якому страждають сітківка, пігментний епітелій та судини сітківки. – «Львівська Пошта»), судинних порушень сітківки».
Незмінне перше місце серед захворювань українців, зокрема львів’ян, посідає глаукома. Найгірше те, що спочатку ця хвороба має безсимптомний перебіг, тож більшість людей навіть не знають, що в них така проблема. Тим часом зоровий нерв руйнується, і людина може осліпнути.
За твердженням офтальмологині, глаукома – це група захворювань, що має різне походження, але спільні симптоми: підвищення внутрішньоочного тиску, звуження поля зору, розвиток атрофії зорового нерва. Першими ознаками є погіршення зору і райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього, летючі «мушки» перед очима, затуманення зору, часта зміна окулярів, погіршення темнової адаптації, коли зі світлого приміщення людина переходить у темніше і цей «перехід» є тривалий, а також звуження поля зору, коли людина бачить «заслонку» від носа. У цих випадках зволікати особливо небезпечно – варто поквапитися зі зверненням до фахівця по допомогу!
«Тим, що мають хронічні захворювання, і всім тим, кому за 40 років, раджу регулярно вимірювати очний тиск. Це варто робити в медичних установах. Сучасні методи вимірювання дозволяють не лише класти гирки на очі – це можна зробити й безконтактним методом. Удома можна виконувати лише вправи: одне око заплющити і дивитися другим, потім навпаки. Також можна змінювати погляд із близького предмета та віддалений тощо. Це дозволить самотужки визначити, чи є у вас проблеми із зором», – резюмувала Ольга Єрохова.

Правила здорових очей

* Не сидіть за ґаджетами тривалий час, особливо в темряві.
* Зверніть увагу на раціон: їжте овочі, що містять каротин (морква, солодкий перець), а також чорниці, петрушку, банани, морепродукти, помідори, шпинат, іншу зелень.
* Добре висипляйтеся. Порушення сну негативно впливає на імунітет, зокрема зір. Для середньостатистичної людини потреба в сні становить сім-вісім годин.
* Тримайте рівно спину. При сутулості, сколіозі, кіфозі або лордозі погіршується кровопостачання головного мозку, внаслідок цього може виникнути вегетосудинна дистонія, яка часто супроводжується болем голови, тобто хибною короткозорістю. Тож якщо маєте проблеми з осанкою – виконуйте вправи для зміцнення м’язів спини. 
* Підтримуйте достатню вологість повітря в приміщенні. Не допускайте пересушування.
* Робіть вправи для розслаблення очей. Серед основних: поводіть зіницями за годинниковою стрілкою п’ять-десять разів; поводіть зіницями проти годинникової стрілки (також п’ять-десять разів); сильно заплющте, а потім розплющте очі п’ять-десять разів; швидко покліпайте очима 15-20 секунд; подивіться спочатку на кінчик носа, потім у далечінь 10-15 разів; подивіться праворуч, потім – ліворуч, потім – угору і вниз по 10 разів.
* Подбайте, аби приміщення та робочий стіл добре освітлювалися. При тому яскраве світло не повинно потрапляти в поле зору. Стіл має стояти на відстані одного метра від вікна, тому що сонячні промені, які від нього відбиваються, дуже швидко виснажують очі, а сама відстань від очей до поверхні стола повинна бути не менш ніж 30 см. 
* Читайте правильно. Хто любить читати на паперових носіях, варто пам’ятати, що відстань від книги до очей має бути 30 см, тобто найзручніше читати за столом, тим паче що читання лежачи може призвести до сколіозу. У транспорті читати теж не варто, оскільки він рухається і очі не можуть добре зосередитися на тексті книги. 
* Відвідуйте офтальмолога раз на рік! Особливо, якщо маєте перестороги щодо свого здоров’я.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8217 / 1.62MB / SQL:{query_count}