Не бійтесь і вакцинуйтесь проти дифтерії!

Щеплення проти дифтерії та правця роблять у всіх поліклініках та медзакладах Львова швидко і безкоштовно. Як підготуватися та які реакції медики вважають нормою

Спочатку йдете до сімейного лікаря, він вас оглядає, дає дозвіл на вакцинацію, скеровує у кабінет щеплень, і вже за кілька хвилин ви убезпечені від важких інфекційних недуг. Саме так – легко, швидко і безкоштовно – сьогодні можна вакцинуватися проти дифтерії і правця в кожній поліклініці нашого міста, області та країни. Головне бажання.
Проте медики наголошують: якщо дітей батьки приводять на щеплення трохи частіше, то самі вакцинуються не надто охоче. Аргументують це словами “я в дитинстві щеплений/щеплена”, “а навіщо воно мені”, “не маю на це часу, треба працювати/вчитися”. На жаль, такі відмовки можуть призвести до плачевних результатів: дифтерія в Україні набирає обертів. Станом на 1 листопада цього року вже зареєстровані 22 випадки!
Жодних ускладнень після щеплення проти дифтерії та правця не повинно бути, – запевняють медики
Однак часті повідомлення про збільшення кількості хворих на дифтерію, заклики ЗМІ та самих медзакладів про те, що щепитися проти цієї хвороби і правця необхідно, таки зробили своє. Зі слів експертки з епідеміології департаменту охорони здоров’я ЛОДА Оксани Пушкарьової, починаючи з вересня і впродовж першої половини листопада кількість вакцинованих реально зросла. Наприклад, лише в Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі за короткий час вакцинували 300 осіб із числа працівників та батьків пацієнтів.
Не вщухають суперечки про те, чи варто щепитися, чи краще утриматися від введення будь-яких вакцин і в соціальних мережах. Одні кажуть, що роблять це регулярно, другі – що робити цього категорично не можна, треті ще сумніваються, бо наслухалися і налякалися реакцій після щеплень.
Щодо болю в руці на місці ін’єкції, то така місцева реакція – норма
Справді, на інтернет-сторінках можна знайти різне. Люди, зокрема, пишуть: “ще в травні зробив щеплення проти кору, краснухи, паротиту, правця і дифтерії, все добре, жодних реакцій”, “останні щеплення робив ще в школі проти кору і туберкульозу, останнім часом не робив, бо й так нечасто хворію, планую зробити щеплення проти старіння”, “у мене їх взагалі немає”, “дико боліла рука, краще не робила б того щеплення”, “тиждень тому робила: в одну руку – проти дифтерії, правця, в другу – проти кору, паротиту, краснухи”, “кажуть, що рука болить у місці уколу, та й стан погіршується, не буду, боюся”, “робила в жовтні, відразу на наступний день дуже сильно боліла рука, взагалі не могла підняти її, важко було надягти светр, але вакцинуватися все одно треба”, “робила у понеділок: як комарик вкусив”, “учора проти грипу і дифтерії робив, сьогодні лежу із 37,5”.
На всі ці коментарі Оксана Пушкарьова відповіла: жодних ускладнень після щеплення проти дифтерії та правця не повинно бути! Що стосується болю в руці на місці ін’єкції, то така місцева реакція – норма. Якщо ж мовиться про можливі проблеми зі здоров’ям, то цілком імовірно, що людина на момент щеплення була нездорова.
“Якщо після щеплення у вас підвищилася температура, зверніться до свого сімейного лікаря або терапевта. Якщо ж є лише місцева реакція – то це нормально. Це навіть заявниками вакцин прописане, зокрема те, що може виникнути незначне підвищення температури, певна слабкість, біль у місці уколу. Але все це скоро минає”, – пояснює вона.
Загалом, зі слів Оксани Пушкарьової, готуватися до вакцинації особливо не потрібно. Це стосується і здачі аналізів. Звісно, на момент щеплення бажано бути здоровим. “Знайдіть час, прийдіть до свого сімейного лікаря і вакцинуйтеся безкоштовно. Вакцин вистачає, вони є в наявності, – запевняє експертка. – Боятися не треба. Головне, що ви матимете імунітет до хвороби. І коли “зустрінетеся” з дифтерійною паличкою, ваш імунітет зможе її подолати. Тільки своєчасно щеплена людина, яка має антитоксичний імунітет, готова до відсічі та боротьби з дифтерією”.
Співрозмовниця акцентувала, що дітей вакцинують згідно з календарем профілактичних щеплень у віці два, чотири, шість, 18 місяців, потім – у шість, 16 і кожні 10 років.
До речі, якщо в дитинстві зроблені всі планові щеплення, то навіть у дорослому віці вакцинацію можна зробити один раз. Якщо ж повноцінної вакцинації не було, варто щепитися тричі: перший укол – зараз, другий – через місяць, третій – через шість місяців.
Дітей вакцинують згідно з календарем  щеплень у віці два, чотири, шість, 18 місяців, потім – у шість, 16 і кожні 10 років
Нагадаємо, дифтерія – це інфекційне захворювання, що уражає горло та дихальні шляхи, токсичне, повільно вбиває серцево-судинну та нервову системи, негативно впливає на роботу нирок.
Передається хвороба повітряно-крапельним шляхом, через рукостискання, побутові предмети, при кашлі. Бактерії можуть жити до п’яти-шести місяців на поручнях транспорту, дитячих іграшках, у громадських місцях, до п’яти тижнів там, де багато пилу, і до 20 днів у приміщеннях із підвищеною вологістю.
Першими симптомами в інфікованого є підвищення температура до 38 градусів, біль у горлі та поява на ньому сіро-білої плівки. Через це дифтерію можна прийняти за ангіну або інше захворювання горла. Тому при перших симптомах краще перестрахуватися і звернутися по допомогу до лікарів!
Загрозу для життя пацієнта становить не саме запалення, а отруйний токсин, який виділяє дифтерійна паличка. Він швидко всмоктується в кров і уражає нервову та серцево-судинну системи. Крім того, плівка на мигдаликах блокує дихальні шляхи і може призвести до смерті.
Дифтерія піддається лікуванню, але воно довготривале. Для цього існує спеціальна протидифтерійна сироватка (антитоксин). Хвороба небезпечна тим, що без негайного введення цієї сироватки половина хворих помирає. Та навіть при вчасному введенні препарату залишаються ще 20% ризику летального закінчення недуги.
Єдиний захист від вірусу – вакцинація. Ті, що вже перехворіли на дифтерію, також не застраховані від повторного зараження!


Відмітки про щеплення мають бути в кожній медичній карті. Якщо ви загубили свою медичну карту з відмітками про вакцинацію, можна здати тест на напруженість імунітету до дифтерії та правця методом імуноферментного аналізу (ІФА). За результатами цього дослідження лікарі дадуть вам рекомендації щодо проведення подальших профілактичних щеплень.
Визначення напруженості імунітету до дифтерії та правця методом імуноферментного аналізу (ІФА) можна провести на договірній основі у Львівському обласному лабораторному центрі Міністерства охорони здоров’я України за адресою: вул. Круп’ярська, 27 (тел. 276 86 90). Вартість дослідження  – 345,72 грн.

Галина Терещук, журналістка Радіо Свобода:
– Щеплення проти дифтерії і правця зробила два тижні тому в звичайній поліклініці. Перед тим лікарка мене оглянула, дала дозвіл на щеплення, і я його зробила. Але відразу на наступний день мені стало гірше: почувалася дуже ослаблено, почало тиснути в горлі, боліло вухо. На третій день погіршало ще дужче. У такому стані перебувала сім-вісім днів. Причому рука мене взагалі не боліла, як це часто можна чути від інших вакцинованих. Мій стан мене дещо непокоїв, тож я звернулася до ЛОРа, на що той відповів, що я себе геть не шаную. Виявляється, після щеплення кожна людина повинна більше відпочивати, довше спати і дбати про свій раціон. Я ж усе робила навпаки, тому й стан так довго не стабілізувався. Понад те, незадовго до щеплення підхопила вірусну інфекцію. Цілком можливо, що це стало причиною нездужання. Та робити щеплення все одно треба! Лише воно може урятувати. Пригадую, як десять років тому писала матеріал про дифтерію, і в інфекційній лікарні натрапила на 16-річну дівчинку з цією хворобою. Вона виглядала, як нерухома квітка, тож мама була змушена весь час перебувати з нею, аби у всьому допомагати. Дивитися на це було дуже важко. Після того я зрозуміла, що й сама зі щепленнями не легковажитиму. Тобто, бачачи на власні очі, які можуть бути наслідки цієї хвороби, не могла не піти на щеплення. Узагалі вважаю, якщо є можливість убезпечитися від керованих інфекцій, то треба це робити! До речі, у день, коли я прийшла на вакцинацію, людей під кабінетом щеплень було чимало. І це мене справді дуже потішило. За тиждень-два планую зробити щеплення проти грипу. Як на мене, така хвороба забирає у людей не лише багато часу, а й енергії, здоров’я. Я ж не маю можливості і часу лежати два тижні в ліжку – це завелика розкіш, тому щепитися треба.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8017 / 1.63MB / SQL:{query_count}