Опіки у дітей: важко лікувати, легко запобігти!

Щороку у Львові та області зазнають опіків майже 700 дітей, переважно через недогляд батьків. Поради медиків, як убезпечити від опіків і що найперше треба робити, коли дитина обпеклася

Саме діти часто хворіють, падають, обпікаються. Біда завжди приходить зненацька… Однією з найпоширеніших дитячих травм є опіки гарячою водою. Через те, що з початку цього тижня у Львові почалися гідравлічні випробування теплових мереж, у помешканнях містянам знову відсутня гаряча вода. Добре, якщо у квартирі є електричний водонагрівач. А якщо нема, треба гріти воду в баняках. Саме випадково залишена на плиті каструля з окропом, зі слів лікарів, може призвести до трагедії.
Медики вкотре наголошують: більшість випадків опіків можна запобігти, дотримуючись простих правил безпеки! І не перестають нагадувати батькам, аби ті не підпускали дітей до гарячої води, не ставили малюків у ванночки з водою, попередньо не перевіривши її температуру, не готували їжу з дітьми на руках, не залишали на краю стола горняток з гарячою кавою, тарілок із супом.
Останній страшний випадок на Львівщині стався нещодавно і закінчився летально. Дворічна дитина впала у баняк із окропом і отримала опіки 70% тіла. Маля вже хотіли відправити на безкоштовне лікування у Бостон – в клініку “Шрайнерс госпіталь”, де працює професор Гарвардської медичної школи Геннадій Фузайлов, та, на жаль, не встигли – наприкінці минулого тижня хлопчик помер…

Необачність обходиться дорого

Щомісяця в опіковий центр 8-ої міської клінічної лікарні потрапляють близько 30 дітей. Загалом у Львові щороку лікують від опіків майже 350 малих пацієнтів, ще майже 250 отримують незначні опіки, лікування яких проводять амбулаторно – у поліклініках. Цифри щодо Львівщини також вражають – річна кількість обпечених дітей сягає 700!
Як розповів “Львівській Пошті” завідувач опіковим центром 8-ої міської клінічної лікарні, головний комбустіолог Львівської області Василь Савчин, майже всі випадки опіків трапляються в побуті, нерідко через необачність батьків.
Найбільш постраждалою групою вважають дітей від року до п’яти, адже в цьому віці вони починають активно досліджувати все, що їх оточує, стають допитливими, прагнуть пізнати світ через власні відчуття. Їхню увагу привертає пара з чайника чи каструлі, нагріта електроплитка, навіть пахучий, але гарячий чай чи кава з маминого горнятка. Доведено, що одного горнятка гарячої води (чаю, кави) достатньо для того, аби серйозно обпектися. Мовиться про опік, який займає площу 30% тіла дитини віком до трьох років.
“Більшість нещасних випадків трапляються на кухні та у ванній кімнаті через необачність та неуважність батьків. Щомісяця в наше опікове відділення потрапляють близько 30 маленьких пацієнтів, – розповідає Василь Савчин. – Наприклад, зараз у стаціонарі є діти, які отримали опіки через пролиті на себе каву, чай, суп. А все через те, що посуд із ними стояв у доступних для дітей місцях, переважно на краю стола. Маємо й випадки опіків, коли мама чи батько однією рукою тримали дитину, а другою помішували страву на плиті або тримали горнятко з гарячим напоєм. Дитина зачепила те горнятко і пролила на себе каву або чай. Також серед пацієнтів є дитина, яка сіла в окріп. На щастя, батьки швидко зреагували – миттєво зняли з неї одяг, охолодили тіло, тож дуже страшних опіків дитя не зазнало. Лежить у стаціонарі й дитина, яка потягнула шнур електричного чайника і всю воду з нього пролила на себе”.
Лікар застерігає: після опікової травми діти повністю не одужують – мусять лікуватися все життя! І мовиться тут не лише про грошові витрати, а насамперед про скалічене майбутнє.
“За важкістю клінічного перебігу, складністю лікування, вартістю та наслідками опікова травма є однією з найскладніших у медицині. Зараз у нас достатня кількість медикаментів для лікування пацієнтів, але варто розуміти, що лікування опіків у дітей не завершується етапом загоєння ран. Що глибші опіки, то важче відновити шкіру! У багатьох випадках наслідки пожиттєві. Навіть оперативні втручання, які проводили чи ще проводитимуть, спрямовані лише на покращення якості життя, – веде далі комбустіолог. – Наприклад, опіки, які загоюються до двох тижнів, можуть залишити пігментні плями. А опіки, які гояться набагато довше, потребують пересадки шкіри, залишають після себе рубці, утворюють контрактури (стягування), різні косметичні дефекти, які, на жаль, не завжди можна усунути”.

Життя без опіків можливе!

Фахівці кажуть: батьки завжди і всюди повинні дбати про безпеку дітей. Навіть жінка при надії вже має звикати варити їжу на дальніх конфорках, обертати каструлі ручкою до середини плити, не ставити на край стола гарячі страви і напої. А коли в хаті є дитина, то й поготів.
Щоправда, зі слів дитячого хірурга Львівської обласної дитячої клінічної лікарні “ОХМАТДИТ” Богдана Мальованого, останніми роками батьки, які проживають у нашому регіоні, стали обачнішими, обізнанішими щодо профілактики дитячих опіків. Проте й цього іноді недостатньо. “Прикрих випадків, коли дитина отримує опіки, надалі чимало. Якщо у 8-му лікарню потрапляють пацієнти з термічними опіками (окропом, гарячою рідиною), то до нас привозять пацієнтів переважно з опіками стравоходу і ротоглотки, – каже “Львівській Пошті” дитячий хірург. – Наприклад, у нас лікуються діти, які спробували на смак хімічні речовини – засоби для прання, миття посуду, унітаза. Це дуже велика проблема, бо є опік і звуження стравоходу. В підсумку такі діти потребують оперативного втручання або навіть бужування стравоходу (метод лікування, заснований на введенні в орган особливого зонда – бужа. – “Львівська Пошта”). Догляд їх – пожиттєвий”.
Аби було менше випадків термічних чи інших видів опіків, Львів та область роблять великий акцент на їхню профілактику. Зокрема, сімейні лікарі, акушери-гінекологи, дитячі хірурги і травматологи часто проводять лекції, де розповідають, як уникнути біди. Розроблені та видані спеціальні брошури, буклети, які розповсюджують у дитячих садочках і школах.
“Опіки – чи не єдиний вид дитячого травматизму, який можна запобігти. Тож соціальна реклама, брошури, різні зустрічі та лекції допомагають, а головне нагадують батькам про правила безпеки і значно посилюють відповідальність батьків за своїх дітей!” – наголошує Богдан Мальований, один із тренерів соціального проекту.
Крім того, нагадаємо, що Львів і область ось уже майже десять років мають співпрацю з бостонською клінікою “Шрайнерс госпітал”, яка є першою в світі у лікуванні дитячих опіків. Керівник проекту, професор Гарвардської медичної школи, лікар бостонської клініки Геннадій Фузайлов реалізовує у нас проект “Проти опіків”. Професор щороку приїжджає до Львова оперувати обпечених дітей. За потреби малих пацієнтів скеровують у клініку США.

Як уберегти дітей від опіків – поради батькам

У ванній кімнаті
* не залишайте відкритим кран із гарячою водою;
* водонагрівач заповнюйте водою, температура якої не більша за 48 градусів, і сильно закрутіть кришку;
* не залишайте посуд з гарячою водою на підлозі, бо діти можуть легко в нього потрапити;
* не наливайте у ванну тільки гарячу воду, визначайте її температуру термометром;
* не залишайте важіль змішувача в положенні “гаряча вода” – при відкриванні крана дитина може обшпаритися.

На кухні:
* не ставте посуд з гарячою рідиною на край стола;
* не залишайте звисаючих із плити рушників;
* переконайтеся, що шнури від електричних чайників та водонагрівачів не звисають;
* не пийте і не їжте нічого гарячого, якщо тримаєте на колінах або на руках дитину;
* готуйте їжу на конфорках, розташованих ближче до стіни; 
* ручки каструль повертайте до середини плити;
* використовуйте захисну решітку – вона блокує дотик дитини до гарячих каструль;
* олію, що загорілася, накрийте покришкою (не варто гасити олію водою – вона лише збільшить полум’я);
* ретельно перемішуйте їжу, перевіряйте, чи вона не гаряча, перед годуванням дітей;
* не залишайте на підлозі відра, каструлі, тази з гарячою водою – діти можуть перечепитися і впасти у них.

Якщо дитина обпеклася

* найперше заберіть її від джерела опіку;
* зніміть увесь одяг, взуття, підгузок (що триваліший контакт гарячої рідини з тілом – то більша площа ураження шкіри);
* охолодіть дитину за допомоги вологої тканини або холодної води (під струменем проточної води варто тримати обпечене місце не менш ніж 15 хвилин, температура води повинна сягати не менш ніж 15 градусів тепла, інакше дитина може отримати ще й обмороження);
* на місце опіку накладіть чисте і сухе покриття; 
* у жодному разі не використовуйте мазі, олії, креми (вони перешкоджають охолодженню уражених тканин і тільки посилюють ушкодження);
* викличте швидку медичну допомогу за номером 103.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8282 / 1.63MB / SQL:{query_count}