Вакцини є, потрібне бажання щепитися

На Львівщині розпочали “спецоперацію” із вакцинації учнів проти кору. За три тижні у школах і амбулаторіях поблизу шкіл планують щепити 50 тисяч невакцинованих дітей

фото: Олег Огородник
Із цього тижня до 10 березня на Львівщині триватиме масштабна кампанія боротьби з кором. Приблизно 50 тисяч дітей, які не були щеплені проти цієї недуги, вакцинують за згодою їхніх батьків.
У 50 школах області учнів вакцинуватимуть медики виїзних бригад у так званих тимчасових кабінетах щеплень, решту – в поліклініках або амбулаторіях. У Львові, як стверджують лікарі, потреби виїзду в школи, щоби вакцинувати дітей, немає. У місті є 30 локацій із кабінетами щеплень, де можна здійснити вакцинацію. Єдине, що потрібно, аби батьки дали згоду, і педагог міг організовано привести школярів у поліклініку, де їх вакцинують.

фото: Олег Огородник

Львівщина надалі серед лідерів

Наша область є лідером за кількістю зареєстрованих випадків захворюваності на кір та одним із антилідерів за рівнем охоплення щепленнями проти кору. Якщо за минулий рік в області на кір захворіли майже 12 тисяч людей, то менш ніж за два місяці цього року – уже 3 тисячі 446, одна жінка померла. Після верифікації даних спершу у Львівській області виявили 22 тисячі невакцинованих дітей. Однак після повторної перевірки даних ця цифра зросла вдвічі!
Зважаючи на таку велику кількість хворих у нашому регіоні, а також на низький рівень невакцинованості, “спецоперацію” із вакцинації Міністерство охорони здоров’я почало саме із Львівщини.\
Перед кожним щепленням дитину огляне сімейний лікар і вирішить, допускати її до вакцинації чи не допускати
Зі слів заступника міністра охорони здоров’я України Ольги Стефанишиної, ця кампанія націлена на дітей, які пропустили щеплення проти кору і краснухи.
“Наразі маємо більш-менш відповідне покриття щепленнями дітей, які народжуються. Але впродовж останніх 10 років в Україні тривала антивакцинальна кампанія. Були роки, коли взагалі не було вакцин. Унаслідок цього маємо багато нещеплених дітей, – зазначила вона. – З початку спалаху кору в 2017 році виявили близько 800 тисяч дітей, які пропустили планові щеплення. Це означає, що ці діти можуть захворіти на кір у будь-який час, що й спостерігаємо тепер по цілій Україні. Нам треба захистити дітей від кору, тому й почали “спецоперацію”.
Особливо Ольга Стефанишина наголосила на тому, що навіть коли у довідці вказано, що дитина вакцинована, а батьки знають, що це не так, Міністерство охорони здоров’я України надає можливість таким дітям також бути щепленими. Жодних проблем у батьків із цим не виникне!

Вакцинація школярів: лише за згоди батьків

Зараз Львівщина у достатній кількості забезпечена вакцинами проти паротиту, кору і краснухи: на залишку в області їх є понад 44 тисячі доз. Окрім цього, найближчим часом надійде ще приблизно 70 тисяч доз вакцин виробництва Бельгії. Також наявні вакцини виробництва США. Усі вони безпечні та безкоштовні, їх закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
Зі слів генерального директора Центру громадського здоров’я МОЗ України Володимира Курпіти, за останній місяць в Україні були зроблені 189 тисяч щеплень. Отож охоплення вакцинацією зросло більш ніж удвічі. У Львівській області за останній місяць щеплення зробили понад 12 тисячам осіб.
Проте й досі є чимало таких, що так і не отримали захисту – щеплення. На Львівщині кількість таких школярів збільшилася до 50 тисяч. Зокрема, у школах Львова одне щеплення проти кору або взагалі жодного не мають близько 13 тисяч дітей! Щоб зупинити поширення вірусу, батькам роздали бланки Інформованої згоди на вакцинацію дітей, які не мають щеплення. Проте, як зазначає головний медик Львова Володимир Зуб, лікарі отримали лише половину цих бланків. Згоду на вакцинацію дітей у них дали лише 10%  батьків…
Ця кампанія націлена на дітей, які пропустили щеплення проти кору і краснухи
“Після проведеної роботи спільно з директорами шкіл ми верифікували тих дітей, у яких відсутня вакцинація або є лиш одна вакцинація. Це 13 тисяч учнів у наших школах, які повинні пройти або одну, або двократну вакцинацію. Ми роздали через класних керівників школярів усім батькам бланки Інформованої згоди, щоби батьки погодилися на вакцинацію своїх дітей. Нам повернули половину цих бланків. На вакцинацію дітей дали згоду лише 10% батьків у рамках акції масового щеплення школярів. Тобто маємо 2 тисячі 400 згод. Але й це не означає, що ці діти підуть у поліклініки на вакцинацію, тому що більшість батьків кажуть, що хочуть бути присутні при цій процедурі. А коли вони зможуть прийти – важко сказати”, – стверджує Володимир Зуб і наголошує, що у Львові нема потреби виїжджати медикам у школи, щоби щепити дітей, адже в місті є 30 локацій із кабінетами щеплень, де це можна зробити.

Старт вдалий, як буде далі – побачимо

Завдяки розгорнутій кампанії з вакцинації дітей проти кору на Львівщині першими отримали щеплення 20 учнів Дублянської школи І – ІІІ ступенів  ім. А. Жиловаги і 10 учнів Давидівської школи І – ІІІ ступенів ім. Т. Шевченка.
До кінця цього тижня щепити свого сина – четвертокласника Вадима – проти цієї недуги планує львів’янка Зоряна. Жінка каже, що з усіх дітей класу, в якому навчається її син, лише він приніс бланк Інформованої згоди на вакцинацію із позитивною відповіддю батьків, хоча кількість нещеплених дітей там значно більша.
“У Вадимка є одне щеплення проти кору, краснухи і паротиту, а ось другого немає. Його не робили через часті хвороби сина. Крім того, був період, коли потрібної вакцини в поліклініках не було. Але я хочу, щоб моя дитина таки отримала щеплення. Масовість мене не лякає. По-перше, це не буде в стінах школи – дітей поведуть у поліклініки, по-друге, я постараюся бути присутньою при вакцинації і все контролювати”, – пояснює Зоряна.
Як запевнив Володимир Курпіта, перед кожним щепленням дитину огляне сімейний лікар і вирішить, допускати її до вакцинації чи не допускати.
“Відповідно до чинного законодавства, мобільні групи будуть укомплектовані медичними фахівцями, які здобули необхідні знання для реагування на певні ситуації та надання невідкладної медичної допомоги. В цих бригадах будуть спеціалісти, які пройшли відповідне навчання з надання невідкладної медичної допомоги”, – зазначив директор Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Загалом у Львівській області в найближчі три тижні пропущені щеплення отримають майже 50 тисяч школярів.
“Упродовж щонайменше 15 робочих днів будуть доступні два варіанти вакцинації: перший – робота мобільних бригад, які працюватимуть переважно у віддалених районах і школах із великою кількістю нещеплених дітей; другий варіант – щепитися можна буде організовано в амбулаторних центрах. Для цього графік роботи амбулаторій подовжать – вакцинуватися проти кору можна буде навіть у суботу. Але обов’язкова умова вакцинації дітей – згода батьків!” – наголосив Володимир Курпіта.
Після “спецоперації” у Львівській області аналогічні заходи проведуть у інших областях України – Закарпатській, Рівненській та Івано-Франківській.

Важливе про вакцинацію

* Календар профілактичних щеплень (https://goo.gl/YTJs8x).
* Список вакцин, які закуповує держава, та їхній залишок у регіонах (https://goo.gl/LmYnCT). 
* Про вакцини, які закуповує МОЗ України (https://goo.gl/Qqnheb).
* Вакцини не “зношують” імунітет (https://goo.gl/idFKMQ).
* Про зв’язок вакцинації проти кору із захворюваністю на грип (його немає) (https://goo.gl/PyGrgD).
* Де можна зробити щеплення (https://goo.gl/FFBfmV).

20 запитань про кір, які найчастіше ставлять люди

“Львівська Пошта” зібрала найпопулярніші запитання щодо вакцинації проти кору, які ставлять львів’яни та жителі області, та шукала відповіді в медиків

Кір – легке захворювання, навіщо панікувати?

Ще донедавна кір був поширеною дитячою хворобою та невіддільною частиною дитинства. Хоча більшість дітей одужували від нього, багато хто з них не міг упоратися з хворобою. Кір може спричинити такі ускладнення, як пневмонія та енцефаліт. Із тисячі хворих одна-дві людини помирають. До винайдення вакцини щороку від кору помирало 450 людей. Більшість із них – здорові діти.

Як поширюється захворювання?

Вірус кору легко поширюється повітряно-крапельним шляхом, коли хвора людина чхає або кашляє. Кір – одна з найзаразніших хвороб. Вірус кору може жити до двох годин на предметі, якого торкався хворий. Тому людина може легко заразитися в аеропорту чи інших місцях масового скупчення людей.

Які симптоми хвороби?

Найтиповішими симптомами є висока температура, яка супроводжується нерівномірним червоним висипом або висипом коричневого відтінку. Але це не єдині симптоми! До того, як з’явиться висип, діти мають симптоми, схожі на прояви застуди чи грипу: кашель, нежить, лихоманка, почервоніння та сльозоточивість очей. Тому кір можна переплутати з іншими хворобами, які супроводжуються висипом і температурою. Однак під час кору стан із появою висипу не покращується на відміну від ентеровірусних чи герпесних інфекцій – таких як розеола чи інфекційний мононуклеоз.

Як лікуватися людині, що захворіла на кір?

Не існує препаратів, які діяли б на вірус кору. Але ми можемо боротися із симптомами. Наприклад, якщо висока температура – приймати протигарячкові препарати, якщо закладений ніс – використовувати судинозвужувальні засоби, аби могти краще дихати. Якщо з’явилася бактеріальна пневмонія – лікуватися антибіотиками.
Кір дуже часто вражає нервову систему – починається запалення головного мозку. Енцефаліт супроводжується судомами, але є препарати, які впливають на судоми. Якщо спостерігається порушення дихання, легені постачають чистим киснем і знімають набряк головного мозку, щоб це не призвело до смерті або незворотних уражень мозку.

Коли варто вакцинувати дітей проти кору?

В Україні першу дозу вводять малюкам у 12 місяців, другу – в шість років. Високий рівень вакцинації захищає тих, що не можуть бути щеплені через вік чи протипоказання.

Чи безпечна вакцина проти кору?

Безпечна. Але, як і будь-які інші ліки, може мати побічні дії. Це зазвичай лихоманка, нездужання та біль і набряк у місці ін’єкції. Вакцина проти кору нечасто спричиняє серйозні ускладнення. Підхопити справжній вірус набагато небезпечніше.

Чи можна вакцинувати проти кору дітей і дорослих під час зростання рівня захворюваності на ГРВІ та грип?

Так. Вакцинація проти кору безпечна під час зростання рівня захворюваності на грип та ГРВІ. Науковці аналізували окремі випадки бактеріальних і вірусних інфекцій у популяції впродовж так званих періодів ризику після щеплення (0 – 30 днів, 31 – 60 днів і 61 – 90 днів). Їхній висновок – вакцина КПК не підвищує ризики цих інфекцій, тобто не “перевантажує” імунну систему, не послаблює захист.
Тож теза, що вакцинуватися проти кору під час зростання рівня захворюваності на грип та ГРВІ небезпечно – хибна! В деяких областях перевищений епідемічний поріг захворюваності, але епідемії грипу в країні немає.
Легкі супутні інфекції не розглядаються як протипоказання до вакцинації. Введення вакцини КПК (комплексної вакцини проти кору, паротиту та краснухи) не рекомендоване лише особам із високою температурою тіла чи іншими ознаками серйозного захворювання. Також протипоказання до щеплення КПК включають тяжкі алергічні реакції на введення попередньої дози цієї вакцини у вигляді анафілактичного шоку чи токсичної еритеми або тяжкі алергічні реакції на компоненти вакцини (наприклад, неоміцин чи желатин); вагітність; тяжкий імунодефіцит; прогресуючу ВІЛ-інфекцію; прогресуючу лейкемію чи лімфому, інші тяжкі онкологічні захворювання; проведення терапії високими дозами стероїдних гормонів, алкілованими чи метаболічними препаратами, проведення променевої терапії, яка пригнічує імунітет.

Чи надовго захищає вакцина?

Вакцина проти кору ефективна, але жодна вакцина не дає стовідсоткової гарантії, що ви не захворієте! Якщо вам ввели тільки одну дозу, ви все ще в групі ризику. Саме тому в Україні почали вводити другу дозу в 1986 році. Друга доза вакцини захистить вас на більш ніж 95%.

Які вакцини використовують під час щеплень та наскільки вони якісні?

Наразі в Україні проти кору, епідемічного паротиту та краснухи доступна комбінована вакцина PRIORIX виробництва GSK (Бельгія). Крім того, в Україні є вакцини виробництва Merck, США (392 тис. доз).
Максимальний термін придатності цих вакцин – 20 березня 2020 року. З усіх залишків є партія майже 400 тисяч, яка має термін придатності до 31 січня 2020 року.
Усі вакцини якісні та безпечні, закуплені за гроші держбюджету Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ). Якість вакцин підтверджена перекваліфікацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і масштабним досвідом використання в різних країнах світу.

Хто такі вакцинатори?

Цей термін означає не посаду, а роль медпрацівника у мобільній групі фахівців, які проводитимуть вакцинацію населення. Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я №595 від 16.09.11 року, для здійснення вакцинації можуть бути задіяні лише ті медичні працівники (лікар, фельдшер, молодший спеціаліст із медичною освітою), які пройшли спеціальну щорічну підготовку та володіють правилами організації і технікою проведення щеплень, а також навичками надання невідкладної допомоги. Медиків, які не пройшли спеціальну підготовку, не допускають до проведення щеплень!

Для чого МОЗ України ініціювало спецоперацію проти кору у Львівській області?

Спецоперація з вакцинації у Львівській області планується для того, аби захистити дітей та дорослих від спалаху кору, який триває майже два роки. Найвищий рівень захворюваності зафіксований в тих регіонах, де найнижчі показники рівня охоплення щепленнями проти кору. Саме тому заходи, заплановані МОЗ України спільно з місцевою владою у Львівській області, спрямовані на підвищення рівня охоплення щепленнями дітей шкільного віку, які з різних причин пропустили планову вакцинацію.

Чому спецоперацію зі щеплення проти кору розпочали саме з Львівської області?

Львівська область є лідером за кількістю зареєстрованих випадків захворюваності на кір та одним із антилідерів за рівнем охоплення щепленнями проти кору.
Організацію та проведення надзвичайних заходів щодо підвищення рівня охоплення щепленнями проти кору у Львівській області підтримала і затвердила своїм рішенням Обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Третього січня після позачергового засідання розпочали фактично спецоперацію для підвищення рівня імунізації дітей віком від 6 до 18 років та захисту всієї області від поширення цього небезпечного захворювання. Завдяки додатковим заходам щодо імунізації проти кору, які проводять з ініціативи Міністерства охорони здоров’я України, станом на 1 грудня 2018 року вдалося досягти рівня виконання річного плану вакцинації, який становить 87,3% серед дітей першого року життя. Рекомендований рівень – 95%.
Після Львівської області подібні спецоперації планують у інших регіонах України. Наразі найвищі показники захворюваності на кір та найнижчі щодо вакцинації проти кору у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській та Одеській областях.

Чи це примусова вакцинація?

Ні, це не примусова вакцинація, а захід для підвищення рівня імунізації і захисту українців від смертельно небезпечної хвороби. Адже проти кору не існує ліків, а єдина можливість уберегтися – зробити щеплення.
Вакцинуватимуть дітей у Львівській області за обов’язкової умови – згоди батьків.

Куди можна прийти вакцинуватися?

У Львівській області кабінети щеплень у поліклініках та амбулаторіях відчинені навіть у суботу та неділю!

Чи є сенс вакцинувати проти кору тих, що вже перехворіли?

Якщо людина вже перехворіла на кір, вакцинація проти цієї хвороби не потрібна. Але є нюанс – вакцина комбінована. Окрім кору, людина отримує антитіла і проти епідемічного паротиту, і проти краснухи. Тому щепитися цією вакциною також потрібно, аби потім не підхопити ці дві недуги. Зайва доза не зашкодить!

Чи буде вакцина безкоштовна і для дорослих?

Є наказ Міністерства охорони здоров’я, який дозволяє безкоштовно вакцинувати проти кору й доросле населення, особливо тих, що мали контакт із хворими. А оскільки у Львівській області триває спалах, такий контакт є практично всюди, тому так – дорослих вакцинуватимуть безкоштовно!

Чому серед хворих так багато вакцинованих?

Згідно з даними, серед вакцинованих на кір захворіло приблизно 30% осіб. Це ті, що документально мають дві дози вакцини проти кору. Проте варто враховувати той факт, що серед них багато таких, яким ці щеплення просто записали, а насправді не робили.
Відповідно до інструкції до вакцини, ефективність вакцинації двома дозами становить 95%, однією – 85%. Тому якщо людині ввели тільки одну дозу, вона до кінця не захищена. А при такій низькій кількості вакцинованих сприятливість висока.
Проте ще жоден вакцинований чи перехворілий не мав важкого ускладнення – енцефаліту і не помер. У вакцинованих спостерігається переважно висока температура, ломота, рясний висип.

Чи варто боятися тим, що мають хибний запис про вакцинацію?

Ні лікарів, ні батьків карати або сварити за це не будуть! Ніхто не ставитиме їм зайвих запитань. Українці можуть спокійно прийти до медзакладу, сказати чи написати у карточці, наприклад, “прошу вважати мою дитину невакцинованою” або “прошу вакцинацію вважати помилковою” і піти на щеплення. Головне мати бажання.

Що робити, коли не впевнений, що вакцинувався проти кору. Чи потрібно вводити додаткову дозу?

Якщо ви не впевнені у своїй історії вакцинації, поговоріть зі своїм лікарем про необхідність додаткового щеплення. Шкоди від ще одного щеплення, навіть якщо ви вакцинувалися раніше, не буде! Кір – це жива вакцина.

Які протипоказання до вакцинації проти кору?

Перелік протипоказань щодо вакцинації КПК невеликий. За світовими стандартами, він не включає легкі застуди з температурою до 38°С.
Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується. Це такі випадки:
* Гостре захворювання, що супроводжується температурою за 38,5°С.
* Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).
* Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).
* Вагітність. Вакциною КПК не щеплять вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

Ярина Капітан, мама двох школярів:
– Вакцинація – не тільки “примха”, яку мають виконати в Україні, а традиційна процедура для всього світу! Проблема тільки в якості вакцин. Якщо у розвинених країнах батьки не мають сумнівів щодо їх безпечності, то в нас із цим велика проблема. Звідси й недовіра, роздмухування проблеми. Мої діти мають усі щеплення, і проти кору зокрема. Ніхто нікому нічого не може нав’язувати, але особисто я за вакцинацію! Уявляєте, на скільки можна було б скоротити кількість хворих на кір дітей, якби більшість із них були щеплені?! Щоправда, доводилося чути, що й вакциновані діти перехворіли, що перебіг хвороби був у них важчим, аніж у невакцинованих… Не знаю, чому так, але думаю, що це якраз один із прикладів роздмухування проблеми і поширення неправдивих чуток. Проте я не впевнена, чи дозволила б без моєї присутності вакцинувати своїх дітей при школі в мобільній амбулаторії, хоча колись мене саме так і вакцинували. Але якщо це зможе бодай частково розв’язати проблему, то така практика цілком виправдана! Хтозна, можливо комусь із батьків просто бракує часу відвести дитину на щеплення в поліклініку…
Марина Шишак, мама школярки:
– У моєї старшої доньки-третьокласниці щеплення проти кору є. Загалом я за вакцинацію, бо вважаю, що вона важлива і потрібна! Насамперед для здоров’я дітей. Якщо є можливість захистити їх від важких хвороб, яких можна уникнути завдяки щепленням, то чому б цього не зробити? Але якби одного чи навіть двох щеплень проти кору в моїх дітей не було, то згоди на масову вакцинацію, яку оголосили в нашому регіоні, та ще й у стінах школи, я, напевно, не дала б! Краще сама пішла б із дитиною у поліклініку на щеплення. Якщо вже батьки дають згоду на вакцинацію, то не повинні “відправляти” своїх дітей на неї з учителем чи директором, а самі максимально стежити за процесом на всіх етапах – хто оглядатиме дитину перед щепленням, чим її вакцинуватимуть, як вона при цьому почуватиметься. Хоча нас, батьків, саме так і вакцинували колись у школах, для мене це сумні спогади. Я своїм дітям такого не дозволила б! У моєї старшої доньки Аліни вже були певні проблеми після щеплення, тому ходжу зі своїми дітьми лише до однієї лікарки в приватний кабінет. Наша сім’я повністю довіряє їй і вакцині, яку вона пропонує.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7870 / 1.8MB / SQL:{query_count}