Здоров’я і краса… під ногами

Як каштани допомагають покращити самопочуття та гарно виглядати: поради фітотерапевта і косметолога

Осінь приносить не лише дощі та холод, а й багато дарунків та барвистий падолист. А ще восени каштани відкривають свої колючі панцирі і дарують нам лискучі плоди, які неможливо не підняти, не потримати в долонях, не покласти до кишені. Тож з кожної прогулянки парком приносимо їх щонайменше жменю. А якщо вдома є діти, то, звісно, каштани будуть повсюди.
Але не варто поспішати їх викидати. Адже здавна кінський каштан використовували в народній медицині. У XVIII – ХІХ ст. в країнах півдня Європи народні цілителі плоди і кору каштана застосовували як замінник кори хінного дерева для лікування малярії, гарячкових станів і амебної дизентерії. Порошком з плодів присипали варикозні виразки, а ваннами з відвару подрібнених плодів лікували подагру.
Згодом і лікарі почали використовувати цілющі властивості каштана – не тільки як протигарячковий засіб, але й при хронічних проносах, геморої, розширенні вен, захворюваннях печінки і шлунково-кишкового тракту, застуді, радикуліті, при болю в суглобах, захворюваннях як чоловічої, так і жіночої репродуктивної системи. Наприкінці ХІХ ст. у європейських аптеках з’явилася настоянка кінського каштана, а в 50-их роках ХХ ст. в Німеччині почалося виробництво судинотонізувальних препаратів з нього.

Ліки з каштанів

Нині цілющі властивості каштана добре вивчені, препарати з нього широко застосовують не тільки в народній медицині, але й у фармацевтиці. Фармакологічна дія галенових препаратів з каштана зумовлена передусім вмістом у його корі, квітках і плодах флавоноїду ескуліну і сапоніну есцину.
Ескулін зменшує проникність капілярів, стимулює антитромбатичну активність сироватки крові, збільшує вироблення антитромбіну, а також посилює кровонаповнення вен, особ­ливо якщо в них уже є патологічні зміни. Есцин зменшує в’язкість крові, має протизапальну, протинабрякову і виражену венотропну дію.
Фармацевтична промисловість виробляє численні ліки на основі каштана у вигляді мазей, крапель, таб­леток, капсул, свічок, навіть препаратів для ін’єкцій, які застосовують як засоби очищення та зміцнення судин. Препарати каштана мають протизапальну, протинабрякову, протибольову, протисудомну, ранозагоювальну, кровоспинну і бактерицидну дію.
Вживати внутрішньо препарати на основі каштана можна тільки за призначенням лікаря!
Попри те, що в інтернеті можна знайти чимало рецептів приготування настоянок з плодів каштана для лікування багатьох недуг, фітотерапевт Борис Скачко у розмові з “Львівською Поштою” застеріг від їх внут­рішнього вживання.
“Вживаючи такі настоянки, можна легко отруїтися або ж спричинити внутрішню кровотечу”, – каже він. І додає, що вживання препаратів з кінського каштана має багато протипоказань: передусім низький рівень згортання крові, гіпотонія, виразка шлунка, вагітність і годування грудьми, захворювання печінки та нирок, закрепи тощо. Тому вживати внутрішньо препарати на основі каштана можна тільки за призначенням лікаря!
А от засоби для зовнішніх розтирань, на думку фітотерапевта, можна приготувати й удома. Для цього плоди каштана треба подрібнити, зсипати у пляшку з темного скла і залити горілкою або спиртом (трохи вище від рівня каштанового толокна). Настоювати в темному місці два тижні, щодня струшуючи. Таке розтирання можна застосовувати як при кашлі, бронхіті, так і при радикуліті, болю в суглобах, а також, щоб зняти втому і набряк ніг.

Каштан подарує вроду

Каштан широко застосовують і в косметології. Як розповіла “Львівській Пошті” дерматокосметолог Наталія Довга, екстракт кінського каштана входить до складу багатьох кремів для обличчя, бальзамів для ніг і рук, масок і шампунів. Він добре впливає на шкіру і на організм в цілому: знімає відчуття втоми ніг, омолоджує шкіру, запобігає її старіння, лікує запалення, поліпшує колір обличчя. Цей засіб не тільки тонізує шкіру, а й має антицелюлітний ефект, сприяє розсмоктуванню підшкірних крововиливів, поглинає ультрафіолетове випромінювання, сприяє відновленню структури волосся та усуває його випадання.
Засоби для волосся з кінським каштаном (шампуні, бальзами-ополіскувачі, маски) надають волоссю сили, еластичності, краси, пружності та блиску. А завдяки вмісту дубильних речовин і танінів каштан зміцнює волосяні цибулини, волосся легко розчісується і вкладається.
Зі слів дерматокосметолога, про наявність у косметичному засобі екстракту  каштана свідчать написи Horse Chestnut Seed Extract або Aesculus hippocastanum Seed Extract. Його вміст займає переважно 0,2-3% усього складу косметичного засобу. Косметику, яка містить екстракт кінського каштана, потрібно зберігати в щільно закритій тарі (упакованні) в прохолодному та обов’язково захищеному від вологи і прямих сонячних променів місці.
На пораду Наталії Довгої, екстракт каштана можна приготувати самотужки: змолоти очищені ядра на борошно і залити 60-процентним водним розчином етилового спирту в пропор­ції 1:7. Тримати в темному місці 1,5 доби, часто струшуючи, а потім ретельно відфільтрувати. Отриману зеленувату маслянисту масу можна додавати до різних косметичних засобів, якими ви звикли користуватися.

Масажери з каштанів

Здавна для покращення здоров’я з каштанів робили намиста і браслети. Нанизані на нитку чи волосінь, їх носили на шиї при кашлі, бронхіті чи інших захворюваннях дихальних шляхів, а при болю голови обмотували голову.
Японські лікарі радять пацієнтам носити спеціальні жилетки, у які вшиті плоди каштанів. Такий незвичайний спосіб лікування покращує стан при бронхіті, туберкульозі та інших захворюваннях легенів.
Браслети з каштанів носять навколо хворих суглобів. З цією метою потрібно використовувати свіжі плоди, шкаралупа яких ще не здерев’яніла. Найлегше зробити отвори за допомоги шуруповерта і тонкого свердла.
При ревматоїдному артриті радять перебирати в руках 2-3 каштани. А від болю в спині та в попереку носити їх у кишенях як хатнього одягу, так і вихідного (по кілька каштанів з кожного боку).
З плодів каштана можна зробити й масажний або ортопедичний килимок. Для цього беруть стару наволочку або щільну тканину і шиють із неї прямокутний чохол, прошиваючи його в кілька рядів уздовж так, щоб утворилися кишеньки. Поступово заповнюють їх каштанами і прошивають упоперек. По такому килимку корисно ходити босоніж, лежати і сидіти на ньому. Можна використовувати такий килимок і як масажер – перекочуватися по ньому або, взявшись за краї, розхитуватися в різні боки.
Можна виготовити масажний килимок, нанизавши каштани на волосінь. Для цього потрібно двічі просвердлити їх так, щоб утворилося чотири отвори. Спочатку нанизати їх на волосінь і зробити “змійку”, а тоді вкласти її рядками вздовж килимка і скріпити, протягнувши волосінь крізь два інші вільні отвори кожного каштана.
Добрим масажером буде й “подушка” чи навіть пуф із каштанів. Зрештою, що більше вдома каштанів, то вища вірогідність, що міль не пошкодить одягу чи круп.

Домашні засоби з каштанового борошна

Якщо очистити каштани від темної шкірки, а біле ядро висушити і змолоти на борошно, можна отримати дуже корисний засіб, який має чимало способів застосування.

Для чищення зубів
Каштанове борошно можна використовувати як зубний порошок. Ним можна не лише оздоровити ясна, а й відбілити зуби на один тон. 

Для ванн
1 ст. л. порошку з каштанів залити 0,5 л води і залишити на ніч. Наступного дня поставити каструлю на вогонь, довести вміст до кипіння, і процідивши, додати у ванну. Це покращує циркуляцію крові, тонізує, омолоджує, а також допомагає зняти напругу, заспокоїтися

Для прання
Порошок з каштанів чудово впорається і з пранням, наприклад, натільної білизни. Він має ледь вловний приємний запах і добре впливає на шкіру рук.

Для миття волосся
Каштановим борошном можна мити голову замість шампуню, особливо якщо доводиться часто робити це через швидке забруднення волосся або при його випаданні. Буквально через місяць такого миття відбувається нормалізація роботи сальних залоз голови, повністю припиняється випадання волосся, прискорюється його ріст!

Для обличчя
Порошок з плодів каштана допоможе омолодити шкіру обличчя, навіть позбутися ластовиння чи пігментних плям. Для цього змішайте 2 ст. л. цього порошку з невеликою кількістю води до утворення кашки, накладіть її на шкіру, залиште на 10 хвилин, потім ретельно змийте теплою водою.

Для душу
А ще приготуйте мильну “бовтанку” для щоденного душу, додавши до каштанового борошна кип’яченої води, а для аромату – кілька крапель будь-якої ефірної олії.

Для масажу
Каштан – цінна сировина для приготування масажних сумішей. Додайте до улюбленої масажної олії ложку каштанового борошна. Це буде дуже корисне для тих, що потерпають від варикозного розширення вен, радикуліту, артриту, а також помічне при кашлі та бронхіті. Масаж ніг з такою олією допоможе й тим, що мають схильність до набряків, а також буде добрим запобіжним засобом від варикозної хвороби.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7923 / 1.63MB / SQL:{query_count}