Інсульт: пильнуйтеся, аби не злягти!

“Пошта” запитала завідувачку II неврологічного відділення лікарні швидкої медичної допомоги Галину Пришляк, як розпізнати мозкову катастрофу, надати першу допомогу, а також про те, хто в групі ризику

Серцево-судинні захворювання входять до трійки головних причин смертності українців. Щороку в нашій країні фіксують близько ста тисяч інсультів, і ці показники одні з найвищих у Європі! Частина хворих, які пережили інсульт, на жаль, помирає, у решти недуга спричиняє значні ускладнення і лише близько 10 відсотків повертаються до повноцінного життя. 
Тож “Пошта” запитала завідувачку II неврологічного відділення лікарні швидкої медичної допомоги Галину Пришляк, як розпізнати мозкову катастрофу, надати першу медичну допомогу, а також про те, хто в групі ризику. 

Причини інсульту

“Ішемічний інсульт – це стан, коли тік крові в мозковій судині, яка живить мозок киснем та іншими необхідними речовинами, припиняється, і мозкові клітини в зоні порушення кровообігу гинуть. Такий стан ще називають “інфаркт мозку”. При загибелі мозкових клітин людина втрачає контроль над функціями, за які відповідала ушкоджена ділянка мозку, – пояснює Галина Пришляк. – Наприклад, при ураженні правих відділів розвивається слабкість або параліч лівої частини тіла”.
Зі слів медика, ознаки інсульту можуть швидко минати, але є певні стани, які повинні насторожити. Це так звані міні-інсульти, або транзиторна ішемічна атака. Вона виникає тоді, коли тік крові однією із судин головного мозку на короткий час припиняється.
“Це ще не інсульт, втрачені функції (затерпання руки чи ноги, порушення зору або мовлення) відновлюються, але такий стан може сигналізувати про його розвиток у майбутньому, оскільки механізм виникнення однаковий!” – наголошує співрозмовниця “Пошти”.
Серед причини, які  призводять до міні-інсульту чи ішемічного інсульту, є закупорювання тромбом судини, яка живить відповідні ділянки мозку. “Існує два шляхи розвитку інсульту: тромб формується безпосередньо в мозковій судині або в іншій ділянці організму і, відірвавшись, заноситься током крові у головний мозок, спричиняючи інсульт”, – веде далі Галина Пришляк.
Хоча статистика кількості інсультів серед українців не надто втішна, та, як  запевняє медик, якщо вчасно надати допомогу, людина матиме шанс на повноцінне життя. Однак далеко не всі знають симптоми цієї недуги та те, що робити при її виникненні. “Відповідно до досліджень, тільки 33-50 відсотків пацієнтів вміють розпізнати симптоми інсульту”, – додає медик.
Ознаки інсульту:
* раптові слабкість, затерпання, параліч половини тіла або тільки обличчя, руки, ноги; 
* раптовий інтенсивний біль голови, який хворі описують як найжахливіший у житті;
* раптове порушення чіткості зору;
* раптове порушення мовлення – людина не може говорити та розуміти інших;
* раптове запаморочення, втрата координації рухів, нудота, блювання, інколи знепритомнення.
При таких симптомах обов’язково потрібно викликати “швидку”, адже, як  наголошує співрозмовниця “Пошти”, лікувати інсульт необхідно тільки у стаціонарі. 
“Швидке звернення по спеціалізовану медичну допомогу знижує рівень смертності та інвалідизації пацієнтів, – каже Галина Пришляк. – Для діагностики інсульту обов’язково треба зробити діагностичну комп’ютерну томографію головного мозку”.
До того, як приїде “швидка”, рідним чи тим, що поруч, треба заспокоїти хворого, оскільки страх і хвилювання посилюють симптоми інсульту. Якщо зауважили зазначені симптоми недуги: 
• розстебніть хворому комір сорочки, послабте ремінець на штанах;
• покладіть його так, аби голова була вище від тулуба;
• забезпечте доступ у приміщення свіжого повітря;
• виміряйте артеріальний тиск і, якщо він високий, дайте відповідні препарати;
• якщо хворий знепритомнів і лежить на підлозі, можна  його перемістити в зручніше положення.

Додержуйте рекомендацій

Навіть якщо людина пережила міні-інсульт чи інсульт, правильне лікування та профілактика позитивно вплинуть і на її стан, і на якість життя загалом, запевняють медики. Щоби запобігти повторний інсульт, потрібно контролювати артеріальний тиск (норма – 140/90 мм рт. ст. і нижче, у пацієнтів з цукровим діабетом – 130/80 мм рт. ст.) та за потреби вживати ліки, що розріджують кров, – для запобігання тромбоутворення, а також контролювати рівень холестерину.

Ні – шкідливим звичкам, так – фізичній активності!

Медики називають кілька чинників, які можуть провокувати виникнення інсульту. Серед них:
* Куріння. Ризик повторного інсульту в курців збільшується на 50 відсотків порівняно з тими, що не курять.
* Алкогольні напої. Зловживання ними може спричинити розвиток повторного геморагічного інсульту (крововиливу в мозок). 
* Ожиріння. Надлишкова вага негативно впливає на роботу серця і судин. Окрім того, в людей із надлишковою вагою та ожирінням спостерігається підвищений артеріальний тиск і цукровий діабет, що збільшує ризик розвитку повторного інсульту. 
* Малорухливий спосіб життя. Щоденні піші прогулянки (не менш ніж півгодини) є оптимальним видом фізичного навантаження.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9130 / 1.57MB / SQL:{query_count}