Це не шлунковий розлад, а інфаркт!

Головний терапевт Львівщини Ірина Федак розповіла “Пошті” про основні ознаки серцевого нападу, хто в групі ризику та як надати першу медичну допомогу

Щороку у Львові та області інфаркт забирає життя кількох сотень осіб, а діагностують цю недугу в двох-трьох тисяч. Як не прикро, але хвороба молодшає – вражає не лише людей похилого віку, але й тих, кому тридцять – сорок років. Водночас медики заспокоюють: якщо вчасно розпізнати інфаркт і подати допомогу, навіть із гострих станів хворих вдається успішно витягнути! “Пошта” запитала терапевта, які основні ознаки серцевого нападу, хто в групі ризику та як подати першу медичну допомогу.

Тривожні сигнали

Інфаркт міокарда – один із проявів ішемічної хвороби серця. Це складне захворювання, що характеризується некрозом (омертвінням) ділянки серцевого м’яза, спричинене порушенням його кровопостачання.
Серцевий напад у різних людей може проявлятися по-різному і тривати різні проміжки часу, проте є кілька головних симптомів, які в жодному разі не можна ігнорувати. Як наголошує Ірина Федак, головний терапевт Львівщини, найчастіше хворий відчуває різкий пекучий біль за грудиною, який може віддавати в ділянку лівої руки, під лопатку, в нижню щелепу, в ділянку шлунка. Друга характерна ознака – холодний піт (іноді хворий стає весь мокрий). Третя – людину сковує дуже сильний страх, вона відчуває, ніби помирає, ніби настає кінець усьому.
При інфаркті хворий також може знепритомніти. “Є так званий атиповий, безбольовий перебіг, – пояснює Ірина Федак. – Зрозуміти, що людина пережила інфаркт, можна за такими симптомами: після знепритомнення настає знесилення (пацієнти скаржаться, що зовсім не мають сили)”.
Як наголошує терапевт, іноді симптоми інфаркту нагадують прояв іншої недуги. “Часто під час інфаркту людина відчуває сильний біль у животі, але думає, що причиною є розлад шлунка, бо щось не те з’їла, – каже співрозмовниця “Пошти”. – Річ у тім, що між шлунком і серцем є діафрагма. І якщо інфаркт “іде” задньою стінкою, то, як правило, це відбувається безсимптомно з боку грудної клітки і серця: проявляється лише через біль у ділянці шлунка. Тому пацієнтам, які ніколи не мали виразки шлунка, в жодному разі не варто сидіти вдома, займатися самолікуванням і чекати, що все мине”.

Перша допомога: основні правила

Якщо в людини стався інфаркт, дуже важливо щонайшвидше подати їй першу допомогу. “Коли відчуваєте зазначені симптоми, насамперед негайно викличте “швидку”, – каже Ірина Федак. – Хворому потрібно надати доступ свіжого повітря – відчинити вікна, розстебнути ґудзик на комірці, щоб людина могла вільно дихати, щоб грудну клітку ніщо не стискало. А часто роблять навпаки: людині зле, і всі стануть навколо неї та махають чи руками, чи хустинками. А треба відійти!”
Окрім того, людині, з якою трапився серцевий напад, треба дати під язик таблетку валідолу. Ті, що давно страждають від серцево-судинних захворювань, переважно носять зі собою нітрогліцерин, який також треба зажити. “Якщо це просто стенокардія, нетривалий біль (п’ять-десять хвилин), нітрогліцерин повинен зняти напад, – веде далі співрозмовниця “Пошти”. – При інфаркті він діє дуже повільно, але дати його треба обов’язково! Так звані препарати-нітрати дуже важливі для серцевого м’яза, для кров’яного русла”.
Ще одним дієвим засобом є аспірин. “Сьогодні його рекомендують багато спеціалістів як ефективний засіб. Таблетку треба розжувати і максимально довго потримати під язиком, бо там найбільша сітка судин, і тому препарат найкраще всмоктується та відповідно дуже швидко починає діяти, – зауважує Ірина Федак. – Аспірин допомагає розрідити кров, покращити кровопостачання і не дати розвинутися інфаркту”.
Загалом у порятунку хворого багато залежить від людей, які під час нападу є поруч. Якщо спостерігається зупинка серця чи дихання, важливо відразу робити штучне дихання і непрямий масаж серця.
Інфаркт у різних людей може мати різні перебіг і тривалість, але терпіти біль в жодному разі не можна. “Тільки лікар після обстеження зможе поставити правильний діагноз, – додає терапевт. – Якщо людина здатна самостійно заїхати до лікарні, то може звернутися в обласний кардіоцентр, восьму міську клінічну лікарню, лікарню швидкої допомоги чи в найближчу поліклініку. Головне не гаяти часу!”

Хто повинен пильнуватися

Серед причин, які призводять до зростання кількості випадків серцевого нападу, звісно, є стресова ситуація в державі, емоційне напруження вдома чи на роботі. Негативно впливає й малорухливий спосіб життя. “Завжди наголошую, що існує можливість пройти кілька десятків метрів, вийти з транспорту на зупинку-дві раніше, тим паче якщо на вулиці гарна погода: звичайна піша прогулянка має великий позитивний вплив на здоров’я!” – наголошує Ірина Федак.
Дуже корисним  для серця, для організму загалом, є плавання. Не варто забувати і про правильне харчування. “Постійний брак часу, перекуски впродовж дня, споживання напівфабрикатів – все це рано чи пізно позначиться на здоров’ї, – каже співрозмовниця “Пошти”. – Звісно, не йдеться про якісь дорогі заморські наїдки, але звичайні фрукти-овочі мають бути в меню завжди”.
Крім того, до групи ризику належать люди з надлишковою вагою і ті, у кого високий рівень цукру в крові. “Кількість людей з цукровим діабетом також збільшується. І це ті, в кого ризик виникнення серцевого нападу дуже високий. Тож треба старатися максимально зменшити споживання солодощів”, –  радить терапевт.

Більше позитиву!

Ми живемо в непростий час. Все, що відбувається навколо, впливає на нас. Та, зі слів Ірини Федак, треба старатися шукати більше позитиву. “Ми багато часу проводимо на роботі, спілкуємося з друзями та рідними через інтернет, по телефону, а варто більше часу приділяти живому спілкуванню, адже це додасть позитивних емоцій, допоможе забути про клопоти”, – каже співрозмовниця “Пошти”. Ще треба частіше бувати в театрах, ходити на концерти, читати позитивні книги, а ось дивитися новини варто помірковано, а телепрограми – вибірково. “Те, що є на телеекрані, кожен сприймає по-різному: комусь до цього байдуже, а хтось кілька днів переживає і погано спить уночі, – уточнює терапевт. – Надворі весна, хоча й не надто тепла, далі – літо. А що може давати більше позитиву, аніж яскрава зелень, квіти і спів птахів. Тому частіше гуляйте!”

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8022 / 1.59MB / SQL:{query_count}