Геть погані емоції!

“Пошта” запитала психолога, як подолати психологічне напруження, де черпати позитив та чи може колір впливати на настрій

У житті кожного з нас час до часу бувають періоди емоційного напруження, пригніченості, втоми, а іноді й агресивності. Непорозуміння в сім’ї, конфлікти на роботі, проблеми зі здоров’ям, навіть похмура погода за вікном впливають на наш настрій та загальний психологічний стан.
“Пошта” запитала психолога, як подолати негативні емоції, де шукати позитиву та як навчитися стримувати гнів у моменти надмірного емоційного напруження.

Допомагає спорт

Періоди стресу, нервового напруження кожна людина долає по-своєму. Для когось порятунком від негативних емоцій є солодощі, комусь допомагає улюблена книжка чи хороший фільм.
“Універсального рецепта, як боротися з поганим настроєм, немає, – каже  Олеся Тихоненко, психолог, член Асоціації психологів України. – Але боротися з таким станом треба обов’язково! І немає значення, чи це стосується вас особисто, чи когось із ваших родичів або друзів. Головне не дозволити рідній людині впасти в стан глибокої депресії”.
Зі слів психолога, можна спробувати такі методи боротьби з негативними емоціями та психологічним напруженням.
• Якщо виникає відчуття психологічного напруження, стресу, відчаю, варто більше спілкуватися з рідними, друзями, аби поділитися з ними своїми емоціями, і шукати спосіб виходу зі стресу.
• Добрим засобом боротьби зі стресом є спорт. Це може бути будь-який його вид, а також заняття йогою, пілатесом. Під час заняття спортом людина витрачає зайву енергію, заспокоюється, і відповідно знижується рівень стресу. Якщо немає фізичних можливостей займатися спортом, можна застосовувати метод правильного дихання, що також допомагає знизити рівень емоційного напруження.
• Для того, щоби подолати стрес, який спровокував якийсь конкретний чинник, треба його знайти і боротися саме з цим чинником. Часто буває так, що людина, яка переживає негативні емоції або стрес, заявляє, що винні всі навколо, тільки не вона. В такому випадку подолати стрес непросто, адже змінити інших людей важко, а іноді просто неможливо.
Не всі охоче діляться своїми переживаннями чи негативними емоціями. Та якщо інші бачать, що близька людина пригнічена, переживає негативні емоції чи навіть перебуває в певному депресивному стані, треба обов’язково спробувати допомогти їй. Наприклад, можна запросити на прогулянку, організувати пікнік, загалом піти туди, де їй було б комфортно. “Якщо людина має певне коло друзів, з якими кілька тижнів не спілкувалася через турботи, стрес чи тому, що нібито не хоче навантажувати інших своїми проблемами, родичі можуть зателефонувати друзям, запросити їх у гості. Так людина переключиться на щось інше, цікаве, позитивне, – радить психолог. – Спілкування з близькими по духу людьми допомагає  знизити рівень стресу”.

Порахуйте до ста

Бувають у житті й моменти сильного роздратування. “Наприклад, людину насварив начальник, емоції у неї зашкалюють, але вона свідома того, що її слова чи дії можуть тільки погіршити ситуацію. Тут варто скористатися таким методом: порахувати подумки до ста, подумати про щось позитивне, наприклад, як плануєте провести найближчі вихідні чи навіть сьогоднішній вечір, спробувати скерувати свої думки у інше русло”, – радить Олеся Тихоненко. Подібними методами можна користуватися під час конфліктних ситуацій удома. “Нерідко в сім’ях трапляються конфлікти, особливо коли чоловік агресивний чи зловживає спиртним, – веде далі психолог. – У такі моменти раджу жінкам бути мудрішими та стриманішими і згадати відому байку про відвар з ромашки: аби не провокувати конфлікт із чоловіком, лікар порадив жінці полоскати горло відваром ромашки щоразу, коли той приходить додому напідпитку”.

Більше пастельних кольорів

Весна ще не спішить тішити нас сонцем і яскравими барвами. В такому випадку можна самостійно змінити палітру навколо себе. “Покращити настрій та зняти емоційне напруження допомагають кольори. Наприклад, можна додати до інтер’єру чи гардероба більше яскравих – помаранчевого, жовтого, – зазначає фахівець. – Навіть у дитячих кімнатах рекомендують використовувати відтінки помаранчевого, бо вони позитивно впливають на настрій. Можна обирати й різні пастельні тони, особливо тим, що схильні до істерик, нервозності, потерпають через біль голови”, – додає психолог.
Темні кольори, навпаки, пригнічують настрій, а надто яскраві можуть викликати надмірні  емоції, що в стані стресу може мати негативний вплив.

Творчі люди вразливі

Є особи більше схильні до стресу і такі, що майже не піддаються йому. “До перших належать емоційніші люди, а також пасивні, ті, в кого багато страхів, тривожності, творчі люди,  – переконує Олеся Тихоненко. – Якщо людина впевнена у собі, володіє навиками самоконтролю, вольова, то менш схильна до стресу”.
На думку психолога, ті, що більше схильні до стресу, в складних ситуаціях ще глибше занурюються в проблеми та неприємності. “Коли навколо все гаразд, то люди менше нервують, а коли виникає загальна напруженість – проблеми на роботі, в сім’ї, то їх психологічний стан погіршується”, – каже співрозмовниця “Пошти”.
Крім того, психолог зауважує, що, не дивлячись на складну ситуацію в державі, кількість людей із певними психологічними станами значно не збільшується. “Коли виникають серйозні психологічні проблеми чи доходить до депресивного стану, люди йдуть по допомогу до психологів. Іноді можуть звертатися їхні родичі, друзі, – уточнює фахівець. – А ті люди, що самі здатні вирішити свої проблеми, звертаються нечасто”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8429 / 1.58MB / SQL:{query_count}