Гіркий присмак “солодкої” недуги

Які симптоми свідчать про розвиток цукрового діабету та як уникнути цієї небезпечної хвороби

Цукровий діабет – одне з найпоширеніших захворювань у світі: Міжнародна діабетична асоціація нарахувала близько 300 мільйонів  хворих. А за прогнозами ВООЗ, до 2030 року ця кількість може зро­сти до 500 мільйонів осіб!  
 “Якщо додати сюди тих пацієнтів, у яких порушена толерантність до глюкози, це свідчить, що кожен восьмий-дев’ятий житель Землі має порушену функцію підшлункової залози, – каже Микола Тронько, президент Асоціації ендокринологів України,  директор ДУ “Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України”. – На превеликий жаль, у світі спостерігається тенденція до зростання кількості хворих на діабет. За результатами наших досліджень на один зареєстрований випадок виявляють ще двох-трьох хворих. У країнах Західної Європи ця цифра коливається в межах восьми відсотків від загальної кількості населення. В Україні хворих на діабет понад 1 мільйон 300 тисяч осіб, серед них дітей  – 10 тисяч”.
Невтішною є й ситуація на Львівщині.  “Цукровий діабет – це хвороба цивілізації, це неінфекційна епідемія  ХХІ століття, – пояснює Юрій Вендзилович, головний позаштатний спеціаліст з ендокринології департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації. – У нашій області ситуація така ж,  як і по всій Україні та світі загалом:  бачимо тенденцію до зростання кількості хворих”.  За даними Львівського обласного ендокринологічного диспансеру, на Львівщині хворих на цукровий діабет серед дорослого населення понад 57 тисяч, хворих дітей – 621. 
Зі слів Юрія Вендзиловича, основними симптомами, які свідчать про занадто високий рівень цукру в крові, є: 
– надмірна спрага, коли людина за день може випити до 10 літрів води і стільки ж виділяє; 
– схуднення; 
– відчуття слабкості й утоми; 
– свербіж шкіри; 
– рани, які тривалий час не гояться; 
– проблеми із зубами (пародонтит); 
– гінекологічні недуги в жінок; 
– проблеми в роботі кишково-шлункового тракту. 
Вважливу роль відіграє і спадковість. 
 “Часто буває так, що  людина, особливо старшого віку, маючи певні проблеми зі здоров’ям, проходить різні обстеження, а виявити причину не вдається, – веде далі Юрій Вендзилович. – Тож іноді, аби зрозуміти проблему, треба здати аналіз крові на цукор”. Співрозмовник “Пошти” наголошує, що людям після 35-40 років хоча б раз на рік треба здавати такий аналіз крові. 
Цукровий діабет небезпечний тим, що дає серйозні ускладнення, зокрема уражає нирки, призводить до інсульту або інфаркту. “У хворих на діабет частота виникнення  інфаркту міокарда, ішемічної хвороби серця  в чотири-п’ять разів вища, аніж серед решти населення”, – зауважує Микола Тронько.  
Аби вберегтися від цієї недуги, Юрій Вендзилович радить не забувати про здоровий спосіб життя і правильне харчування. “Теперішній ритм життя такий, що зранку не встигаєш поснідати, обід – будь-як, увечері наїдаєшся за весь день і лягаєш на диван відпочити. А це, звичайно, здоров’я не додає…” 
Микола Тронько зауважує, що для здоров’я важливим є спокій. “Ми спостерігаємо підвищення рівня захворюваності на цукровий діабет, але сказати однозначно, чи є тут вплив стресів, чи радіації, наприклад, не можемо. Однак суто теоретично підґрунтя для цього є”, – вважає він. І додає, що з  1 січня 2017 року в Україні планують запровадити рецептурну систему, аби лікар разом із хворим добирав найоптимальніші ліки. “Треба створити реєстр хворих на цукровий діабет. Це дало б можливість простежувати ефективність подання медичної допомоги. Держава зробила деякі важливі кроки – побудувала заводи з випуску ліків для хворих на цукровий діабет, створила програми, але це кардинально не змінило ситуації. До того ж нині не всі регіони забезпечені інсуліном”. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8530 / 1.56MB / SQL:{query_count}