Правець атакує – захищаймося!

У Львові вже друга дитина з цією недугою потрапила до реанімації. “Пошта” дізналася, як урятуватися від смертельної інфекції

Інфекція, яку вже давно приборкали у розвинених країнах світу, вийшла з-під контролю в Україні! Досі правець – хворобу, що вражає нервову систему і дуже часто призводить до летальних випадків, у нашій державі вважали рідкісною, але чотири випадки зараження за менш ніж три місяці свідчать про те, що ситуація значно погіршилася. Причому два з чотирьох випадків, на жаль, трапилися у нас на Львівщині.
Медики наголошують, що причиною ситуації є масові відмови від щеплень (в Україні – менше 2% однорічних дітей, у області – лише 24%) та негативне ставлення суспільства до вакцинації. Батьки, своєю чергою, нарікають на  постійну відсутність вакцин і наголошують на недовірі до їх якості. “Пошта” дізналася, де правда.

Усі жертви недуги – діти

Нагадаємо, що з липня у інфекційному відділенні Він­ницької обласної дитячої лікарні перебуває чотирирічна дівчинка. На правець вона занедужала після порізу на нозі. 2 серпня на цю ж недугу захворіла п’ятирічна дівчинка з Дніпра. Дитина досі в лікарні, але вже може самостійно їсти і намагається ходити. 27 серпня до реанімації потрапив восьмирічний львів’янин. Інфекція поширилася також через травму на нозі (на бабусиному подвір’ї в селі дитина випадково поранилася цвяхом). Уже через два тижні хлопчик не міг широко відкрити рота, а ще через тиждень у нього почалися судоми, внаслідок яких почало викручувати тіло. Дитина не мала щеплення проти правця і досі перебуває у Львівській обласній дитячій лікарні “ОХМАТДИТ”.
Епідеміолог Наталія Тімко готова організувати екскурсію до лікарні для всіх батьків, які відмовляються від вакцинації. Вони швидко змінять свою позицію, якщо побачать, на які муки прирікають дітей відмовами від щеплення
Останній захворілий – п’ятирічний хлопчик, якого в ту ж лікарню 9 вересня доправили з Городоцького району. Як розповіла “Пошті” головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко, життя дитини опинилося під загрозою коли вона поранила ногу, ставши на іржавий цвях. Через цю рану в організм маленького пацієнта потрапив збудник правця. Стан хворого – середньої важкості, дитина в реанімації. 
“Хлопчик, на жаль, не мав щеплень, тому й захворів на цю важку інфекційну недугу”, – пояснює епідеміолог і наголошує, що готова організувати екскурсію до лікарні для всіх батьків, які відмовляються від вакцинації. На її думку, вони швидко змінять свою позицію, якщо побачать, на які муки прирікають дітей відмовами від щеплення.

То дитина хвора, то вакцини нема…

Більшість матусь, з якими вдалося поспілкуватися “Пошті”, загалом не проти вакцинації, а проте їхні діти щеплень або не мають узагалі, або мають, але не всі. Хтось нарікає на відсутність вакцин, хтось – на постійні хвороби дітей, що, на їхню думку, є протипоказанням до щеплення, а хтось боїться за здоров’я своїх синів чи доньок через те, що сумнівається в якості препаратів для щеплень.
Львів’янка Оля – за вакцинацію. Її старша дитина має всі щеплення, а ось в молодшої дещо порушений календар щеплень. “Моя молодша дитина має відтермінування від щеплення, оскільки в неї були проблеми з гемоглобіном, що є протипоказанням до вакцинації. Коли все нормалізувалося, виявилося, що вакцини вже нема… Ще трішки зачекаю, може, якраз з’явиться той “Інфанрікс” у державних медустановах. А якщо ні, буду змушена придбати його приватно. Доведеться заплатити 425 гривень, – розповідає жінка. – На мою думку, проблема низького рівня вакцинації криється не лише в тому, що у нашій країні не вистачає самих вакцин, часто батьки змушені просто від них відмовлятися через недостатню поінформованість. З власного досвіду знаю, що якщо в поліклініці дитину оглянув педіатр, то цього вже достатньо для того, щоб дати дозвіл на щеплення. Інколи це викликає сумнів, особливо якщо дитина нещодавно кашляла. А ось, наприклад, у лікарні на Орлика (знову ж таки знаю з власного досвіду) на дитину оформляють історію хвороби, потім збирається консиліум, дитину оглядає завідувач відділення. Якщо немає візуальних, об’єктивних і суб’єктивних протипоказань, дитина здає аналіз сечі та крові. Якщо вони в нормі – все, її щеплять. От якби було так усюди, ситуація була б іншою, і відмов було б менше!”
Правець – страшна й небезпечна хвороба, але від неї можна уберегтися, якщо зробити щеплення
Навідріз відмовляється вакцинувати своїх  дітей Уляна, мама двох діток – чотирирічної Катрусі та однорічного Дарчика. “Катруся має кілька щеплень, але вони далися дорогою ціною: після останньої вакцинації дитина потрапила до лікарні! Після того, що ми пережили, більше дітей щепити не хочу. Принаймні зараз, доки вони ще малі, – пояснює жінка. – Коли послухаєш, як ті вакцини неналежно доставляють та зберігають, ще більше переконуєшся, що робиш правильно”. Мати дев’ятимісячного Євгенчика Люда розповіла “Пошті”, що сина щепити хоче, але ніяк не може через постійну відсутність препаратів. “Вакцини у наших поліклініках то є, то вже немає. Розумію, що ми, батьки, які хочемо щепити дітей, повин­ні цікавитися їх наявністю в медзакладах. Але й лікарі, чи бодай медсестри, також повинні сповіщати матусь, аби ті прийшли і вакцинували дітей, – обурюється жінка. – Кілька місяців поспіль ходила і розпитувала, чи є потрібні мені вакцини. Постійно казали, що немає і невідомо коли будуть. От нещодавно надворі випадково зустріла медсестру, яка мені просто у вічі заявила, чого я не приходжу щепити дитину, мовляв, вакцини є давно, а ніхто не приходить”.
Хвороба може виникнути після будь-яких травм із ушкодженням шкіри та слизових оболонок, забруднених спорами збудника правця
На перебій із вакцинами нарікає й Зоряна, мати півторарічної Злати. “Із потрібних дитині щеплень, зазначених у календарі, в доньки є щеплення БЦЖ (благо, що його на той час можна було зробити без проблем) та одне лише щеплення проти правця, дифтерії і кашлюка, хоч їх мало бути три. Хотіли щепити – вакцини немає, вакцина  з’явилася – захворіла Злата, сказали чекати зо два-три тижні. 
Питаю далі – знову вакцини нема… І так триває до цього часу. Зараз потрібна вакцина в нашій поліклініці є, тож завтра йдемо на огляд до педіатра, а там, якщо пощастить, зробимо щеплення, бо чула, що правець – небезпечна хвороба з високою летальністю”.

Знати, щоб не занедужати

Рівень смертності через правець справді високий – 60 – 80% . Причиною цього є легкість зараження та пізнє звернення по меддопомогу. Зі слів головного епідеміолога Львівщини Наталії Тімко, правець  – гостре інфекційне захворювання, що вражає нервову систему, викликає судоми скелетних м’язових волокон, які призводять до асфіксії. Хвороба може виникнути після будь-яких травм із ушкодженням шкіри та слизових оболонок, забруднених спорами збудника правця. 
“Небезпека поширення правця велика, оскільки збудник є всюди. Річ у тім, що від цієї хвороби нема колективного імунітету – кожен бореться за себе. Тобто якщо людина не є щеплена, то при потраплянні до організму збудника правця має всі шанси захворіти!” – наголошує епідеміолог.
Збудник може проникнути в організм людини через дрібні, частіше колоті рани, побутові травми або травми під час сільськогосподарських робіт, особливо нижніх кінцівок. Крім того, захворювання може розвинутись при укусах, опіках, відмороженнях, у породіль при порушенні асептики, а в новонароджених при забрудненні пупкової ранки. 
Правець  – гостре інфекційне захворювання, що вражає нервову систему, викликає судоми скелетних м’язових волокон, які призводять до асфіксії
За клінічним перебігом розрізняють чотири форми правця: блискавичну, гостру, підгостру і хронічну. Правець починається зі слабкості, дратівливості, болю голови, посмикування м’язів у ділянці рани. Далі розвивається ригідність м’язів, що найперше виникає поблизу рани та в жувальних м’язах – тризм (хворому важко відкрити рот через короткотривалі судоми і біль у жувальних м’язах). Виникає тягнучий біль і ригідність м’язів шиї, потилиці, спини, поперекової ділянки. Іноді може бути біль у животі і напруження м’язів перед­ньої черевної стінки. А через скорочення мімічних м’язів обличчя набуває характерного вигляду “сардонічної посмішки”. Виникає відчуття страху, порушується сон. Згодом судоми охоплюють всі м’язи тулуба, людина вигинається дугою, опираючись на п’яти і потилицю. Усіх хворих на правець обов’язково госпіталізують у реанімаційні відділення або спеціалізовані центри, де їм вводять протиправцеву сироватку. Ті, що перехворіли, на все життя залишаються інвалідами…
“Пам’ятайте: якщо дитина травмувалася, але травма, на ваш погляд, зовсім маленька, все одно треба звернутися по медичну допомогу. Якщо дитина щеплена, їй лише оброблять рану, а якщо щеплення немає, знадобиться  екстрена профілактика правця спеціальними препаратами – анатоксином правцевим та протиправцевою сироваткою”, – каже Наталія Тімко.

Ситуація з вакцинами

Аби не стати жертвою цієї страшної недуги, медики закликають менше довіряти чуткам, а прийти і вакцинувати дітей. “Надійний і досі єдиний захист від правця – вчасна вакцинація, – наголошує “Пошті” епідеміолог. – Хоч останнім часом і були деякі перебої з постачанням вакцин, зараз як державні, так і приватні медичні заклади забезпечені необхідною їх кількістю, в тому числі й вакциною проти правця. Все, що потрібно зробити, це прийти і щепитися. Але, на жаль, це часто ігнорується”.
Ситуація залежить від розподілу вакцин серед поліклінік, а також від того, як активно батьки звертаються в кабінети щеплень, аби цю вакцину ввели їхнім дітям
Проте, як вдалося з’ясувати “Пошті”, вакцин проти правця у медзакладах Львова не так уже й багато, тому вистачає далеко не всім. Зокрема, у 2-ій та в 4-ій міських поліклініках і в 1-ій лікарні їх нема вже давно, а ось у 4-ій лікарні, дитячій лікарні на Орлика, 1-ій та 6-ій поліклініках ще є невеликі залишки. Це підтвердила “Пошті” головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я ЛОДА з вакцинопрофілактики Наталія Гончар. “Пентаксиму” справді не вистачає. Його ми отримали в недостатній кількості – лише 30 відсотків річної потреби. Коли з’являться наступні дози – не знаю, – каже вона. – Якась львівська поліклініка цю вакцину ще має, а в якійсь уже використали. Ситуація залежить від розподілу вакцин серед поліклінік, а також від того, як активно батьки звертаються в кабінети щеплень, аби цю вакцину ввели їхнім дітям”.
Зі слів медика, в нашу область уже привезли анатоксин дифтерійно-правцевий (АДП), який планово мають ввести дітям у шість років. Відучора його почали завозити в усі медичні заклади Львівщини. А на кінець вересня очікується постачання вакцини, якою можна робити третю вакцинацію до року, тобто щепити від кашлюка, дифтерії та правця.

Згідно з календарем МОЗ, за відсутності протипоказань перше щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюка дитині роблять у два місяці, далі в чотири, шість та 18 місяців препаратами “Пентаксим” або “Інфанрікс”. У шість років має бути повторна вакцинація препаратом, який називається “анатоксин дифтерійно-правцевий” (АДП), у 14 років вакцинують цим же препаратом зі зменшеним вмістом антигенів (АДП-М). Дорослим у 25 років знову проводять вакцинацію препаратом АДП-М. Повторювати її потрібно кожні 10 років. Лікарі радять перед вакцинацією обов’язково пройти огляд і робити щеплення лише здоровим людям.
Екстрена профілактика правця передбачає первинну хірургічну обробку рани та створення імунологічного захисту. Серед препаратів, які застосовують при екстреній імунопрофілактиці правця, є: адсорбований правцевий анатоксин (АП-а); адсорбований дифтерійно-правцевий анатоксин зі зменшеним вмістом антигенів (АДП-М-а); протиправцева сироватка (ППС), яку отримують з крові гіперімунізованих коней. Одна профілактична доза ППС становить 3000 МО.
Імунопрофілактика здійснюється диференційовано, залежно від попередньої імунізації пацієнта шляхом ревакцинації АП-анатоксином або за допомоги активно-пасивної імунізації шляхом одночасного введення АП-анатоксину та протиправцевої сироватки (ППС).
Мар’яна Возниця, головний лікар Львівської обласної дитячої лікарні “ОХМАТДИТ”:
– Вже друга дитина на Львівщині захворіла на правець. Зараз ці дітки перебувають на лікуванні в реанімаційному відділенні нашої лікарні та отримують усю належну медичну допомогу. Так склалося, що через відсутність необхідних препаратів протиправцеву сироватку та анатоксин правцевий ми змушені діставати не на рівні держави, а за допомоги волонтерів. На жаль, діти, які захворіли на правець, не були щеплені ані від цієї страшної недуги, ані від інших. А все через відмову батьків! Ось уже багато років у нашій країні триває так звана антивакцинальна кампанія. Низький рівень довіри до лікарів та до всієї системи охорони здоров’я призвів до того, що багато батьків відмовляються вакцинуватися самі і не роблять жодних щеплень своїм дітям. Але коли запитуєш чому, з’ясовується, що вони не мають для цього переконливих аргументів, а керуються виключно чутками, домислами і легендами. Трапляється й таке, що деякі лікарі, відповідальні за проведення щеплень, можливо, через те, що не володіють усіма знаннями в цьому напрямку, а можливо, з якихось інших причин не готові брати на себе відповідальність і не допускають дитину до щеплення. Інколи навіть самі просять батьків написати відмову… Всі ми повинні пам’ятати, що правець – страшна й небезпечна хвороба, але від неї можна уберегтися, якщо зробити щеплення. Недуга має надзвичайно високу летальність, тому відповідальне ставлення до свого здоров’я і здоров’я своїх дітей зможе урятувати життя всім. Часто люди б’ють на сполох аж тоді, коли грім, як то кажуть, уже вдарив, тобто біда вже сталася. Це неправильно! Оцінити ризики, які можуть трапитися внаслідок недбалості, варто заздалегідь.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8006 / 1.69MB / SQL:{query_count}