У дітей все частіше виявляють важку стадію туберкульозу

Емілія Фединяк, заступник головного лікаря з медичної частини Львівського міського медичного об'єднання "Фтизіопульмонологія", про туберкульоз у дітей, пробу Манту і мовчання чиновників

Емілія Фединяк, заступник головного лікаря з медичної частини Львівського міського медичного об'єднання "Фтизіопульмонологія", про туберкульоз у дітей, пробу Манту і мовчання чиновників

Попри те, що в Україні - епі­демія туберкульозу, кількість відмов від вакцинації дітей та проб Манту зростає. Причиною цього є ігнорування чиновниками від медицини тих 200 випадків госпіталізації дітей, що сталися після проб Манту за останні три роки. Багато хто з лікарів заперечує можливість ускладнень після введення в організм туберку­ліну. Проте ці заперечення - лише приватні коментарі, не підтверджені чи спростовані офіційно. 

Ситуація ускладнюється тим, що якщо у дорослого виявити недугу можна кількома шляхами, то у дитини - тільки через туберкулінодіагностику (проба Манту). Але чи може ця діагностика спровокувати хворобу? Чи були нетипові реакції у дітей після проби Манту на Львівщині? Зрештою, до чого можуть призвести відмови бать­ків? Про це наша розмова із заступником головного лікаря з медичної частини Львівсь­кого міського медичного об'­єднання "Фтизіопульмонологія" Емілією Фединяк.  

- Еміліє Остапівно, чи всім дітям можна робити пробу Манту?

- Так, за винятком тих, хто має гострі чи хронічні інфек­ційні та соматичні захворювання в період загострення, шкірні захворювання та алергічні стани.  

- Які обстеження є обов'язковими перед здійсненням проби?

- Обов'язковий огляд лікаря, вимірювання температури тіла. Преса почасти помилково називає цю пробу щепленням, проте це безглуздя. Туберкулін, який вводять в організм дитини, є витяжкою з термічно оброблених бактерій туберку­льозу, тому є абсолютно безпечним для організму. Застосовується туберкулін уже більше ніж 100 років. Проба Манту є просто способом перевірити, чи є в організмі інфекція.

Що ж стосується імунізації, то вперше вакцину БЦЖ дитині вводять ще у пологовому будинку на третій день після народження. Імунітету, який формується внаслідок цього щеплення, вистачає в середньому на 6-7 років. Тому ревакцинація відбувається, коли дитині виповнюється
7 років, а потім 14.  

- Починаючи з 2006 року, після проведення проб Манту на лікарняні ліжка потрапило майже 200 дітей з Херсонської, Вінницької, Хмельницької областей. Минулого місяця ще у 41 дитини з Харкова була вияв­лена нетипова реакція на пробу Манту (туберкулін харківського виробника "Біолік"). Чи були нетипові реакції після введення туберкуліну на Львів­щині?

- Ні. Жодної.

- Причини нетипової реакції дітей на туберкулін у вище названих областях так і не були з'ясовані. Тому нині багато батьків масово пишуть відмови. На Вінничині торік від проведення туберкулінових проб Манту відмовились батьки 41 тис. дітей. А яка ситуація на Львівщині?

- Завдяки медіа маємо багато відмов і на Львівщині. І це дуже загрозлива тенденція, бо якщо у 2007 році ми за допомогою проби Манту виявили 15 дітей з активним туберкульозом, то минулого року тільки 6 і 3 випадки на дуже серйозній стадії. Зменшення такої статистики свідчить не про поступ у подоланні епідемії туберкульозу, а про те, що через відмови батьків значно менше дітей буде вчасно діагностовано, а, отже, вчасно отримає ефективне лікування.

- Але причин госпіталізації дітей після проб Манту так і не з'ясовано, і жоден чиновник не може чітко відповісти: чому так сталося? 

- Мене дивує ситуація з харківським туберкуліном. Думаю, що річ не в ньому і навіть не в заводі. Порушення могли допустити під час транспортування препарату, тобто все це - людський фактор.

Проте відмов після цього побільшало відчутно. За ста­тис­тикою, якщо у 2007 році було охоплено туберкулінодіагностикою 98% дитячого населення м. Львова, то минулого року лише 76%.  

Знаю, що чимало медиків нині навіть радять батькам написати відмову, щоб було прос­тіше у випадку, якщо раптом трапиться якась реакція. Біль­ше того, деякі лікарі навіть відмовляються робити проби Манту своїм дітям. Але я своїм дітям робила всі щеплення і туберкулінодіагностику також.

Переконана, що в Україні, зважаючи на рівень нашої культури та свідомості й  епідемії туберкульозу, відмови від проб Манту і вакцинації можуть призвести до непередбачуваних наслідків. Уже з початку року ми виявили двох важкохворих дітей: в однієї важка стадія туберкульозу легень, в ін­шої - менінгіт.

Торік таких випадків було шість, три з них були дуже важкі. І це тоді, коли туберкульоз у дітей ми повинні виявляти на ранніх стадіях чи навіть відразу на стадії контакту з хворим, але не тоді, коли вже маємо туберкульоз нервової системи, порожнини розпаду чи бактеріовиділення.

- Проба Манту - єдиний ме­тод профілактики туберкульозу в дітей?

- Так. Бо лише з 15 років ми починаємо профілактичну флю­о­рографію. До того, за винятком рідкісних випадків, коли за чіткими показами можемо скерувати дитину на рентген, проба Манту - єдиний спосіб виявити інфекцію в організмі.

- Чому нерідко у деяких дітей відбувається почервоніння у місці проведення проби, а хворобу так і не виявляють?

- Результат проби Манту відчитується через 72 години. Він може бути негативним,  сумнівним, коли площа почервоніння до 4 мл і є припухлість, і позитивним, якщо ця площа понад 5 мл. Справді, не завжди за наявності почервоніння фіксуємо недугу. Почервоніння може просто вказувати на те, що організм контактував із хворим, проте захворювання не відбулося. Такі діти входять до групи ризику, ми ставимо їх на облік у туберкульозному  диспансері й проводимо курс хіміопрофілактики.

Зрозуміло, намагаємося з'ясувати шлях можливого контакту. Всі члени родини, де виховується дитина, повинні пройти діагностику. Але, як показує досвід, далеко не всі такі діти - із соціально неблагополучних сімей. Контакт може відбутися на вулиці, де багато безпритульних, в громадському транспорті.  

- Скільки дітей Львова входять до "групи ризику"?

- У 2008 році входило 584 дитини, в 2007-му - 710.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8622 / 1.6MB / SQL:{query_count}