Мамо, я не бачу, що учитель пише на дошці!

“Пошта” запитала офтальмолога, як зберегти зір школяра впродовж навчального року, що найбільш негативно впливає на очі дітей та яка їхня поведінка повинна насторожити батьків

фото: firmoo.com
З початком нового навчального року ритм життя школярів суттєво змінюється: тепер їм доводиться більше часу проводити за підручниками, робити домашні завдання, виконувати певну роботу під час уроків. А ще хочеться подивитися улюблений мультик чи фільм, погратися за комп’ютером чи планшетом. Однак все це спричиняє суттєве навантаження на очі. Кожна мама задумується, як допомогти дитині і добре вчитися, і відпочити, і зберегти хороший зір.

Зі світу віртуального в реальний

“Звичайно, з початком навчального року навантаження на очі дітей збільшується в рази, – каже Адріана Патер, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації  з дитячої офтальмології. – Тому батькам варто мінімізувати все те, що є другорядним. Насамперед мовиться про сидіння за комп’ютером чи ігри на планшеті. Діти можуть проводити за такими заняттями не більш ніж 30-40 хвилин, а тоді обов’язково робити перерву. Нехай ваш син чи донька відірвуться від комп’ютера, подивляться у вікно, переведуть погляд на віддалені предмети, виконають вправи для очей (вони подані нижче. – “Пошта”), покліпають, аби зволожити очі”. 
Зі слів фахівця, найбільше шкодять очам дітей ігри на телефоні – екрани малі і відповідно дуже дрібне зображення. Тож коли дитина бавиться в ігри, її очі напружуються максимально. До того ж такі ґаджети діти тримають дуже близько до очей. Найкращим відпочинком після сидіння за комп’ютером чи планшетом буде прогулянка на свіжому повітрі. 

Треба знати міру

Будь-яке заняття дітей виснажує, тому варто знайти правильне співвідношення часу між вивченням уроків та відпочинком. Якщо дитина читає, пише реферати, робить інші домашні завдання, нагадуйте їй, аби кожні 15-20 хвилин робила перерву і дала очам відпочити. 
Важливе значення має й освітлення приміщення, в якому займається дитина. Звичайно, найкраще, коли там є денне освітлення. А якщо доводиться робити уроки ввечері, то варто забезпечити добре штучне освітлення. Зошит чи книжка мають бути на відстані не менш ніж 30 сантиметрів від очей, а екран комп’ютера – на відстані метра. Варто з перших днів привчати дитину правильно сидіти за робочим столом, до прикладу, не схиляти надто низько голову, адже це також спричиняє погіршення зору. Не дозволяйте синові чи доньці читати лежачи або в транспорті. Учні перших – третіх класів, на пораду фахівців, можуть читати без перерви не довше 10-15 хвилин, четвертих-сьомих – 25-30 хвилин, восьмих-десятих класів –  45 хвилин. Не треба засиджуватися й за письмом, особливо першокласникам, яким через кожні 5 хвилин варто робити перерву, а учням третіх-п’ятих класів – через кожні 10 хвилин. 

Діти мовчать – батьки придивляються

Хороший зір у дитини багато в чому залежить від батьків, зокрема їхньої пильності. Як пояснює співрозмовниця “Пошти”, маленькі діти просто не можуть пояснити, що з ними щось не так. Бо якщо в дитини вроджені патології, вона звикає задіювати свої 30-40% зору, і що це не є добре, не є нормою, вона не розуміє. В таких випадках батьків повинно насторожити те, що дитина дуже близько підходить до екрана телевізора, близько підносить книжку до очей, аби роздивитися малюнок, косить очима! Особливо уважними мають бути батьки, у родині яких хтось мав або має проблеми із зором. 
Якщо говорити про школярів, то тут варто бути ще уважнішими. Діти не скаржитимуться на зір, бо розуміють, що в них заберуть комп’ютер чи планшет. А якщо виявиться, що зір геть поганий, доведеться ще й носити окуляри, чого багато школярів соромляться, як правило, через насмішки однокласників.  
“Поцікавтеся в учителя, чи ваша  дитина встигає переписувати з дошки те, що він задає, чи списує в сусіда по парті, – радить Адріана Патер, –  чи не погіршилася її успішність”. 
Для доброго зору важливе значення має й харчування. Головний дитячий офтальмолог Львівщини  наголошує, що воно повинне бути насамперед збалансоване й вітамінізоване. Батькам треба збагатити раціон дитини вітаміном А і кальцієм. Зокрема, намагатися частіше давати червону рибу і домашній сир. А ще, щоб зберегти зір, треба їсти моркву, чорниці, журавлину, гарбуз, абрикоси, персики та різну зеленину (молоду кропиву, кульбабу, шпинат, капусту, салат). 
Не варто нехтувати й огляди в поліклініках, хоча б раз на рік відвідувати окуліста, беручи до уваги не надто втішну статистику: на Львівщині майже 20% першокласників мають проблеми із зором. Це переважно вроджені патології –  астигматизм, міопія (короткозорість). А на момент закінчення школи ця кількість зростає до 30-40%, і тут уже переважає набута міопія. 

Гімнастика для очей

* Поводіть зіницями за годинниковою стрілкою 5-10 разів.
* А тепер проти годинникової стрілки  (також 5-10 разів).
* Сильно заплющте, а потім розплющте очі 5-10 разів.
* Швидко покліпайте очима 15-20 секунд.
* Подивіться спочатку на кінчик носа, потім – в далечінь 10-15 разів.
* Подивіться праворуч, потім – ліворуч, потім – вгору і вниз по 10 разів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7983 / 1.58MB / SQL:{query_count}