Медогляд учнів – це не формальність!

“Пошта” дізналася, яких лікарів необхідно пройти школярам перед початком навчального року та які захворювання найчастіше виявляють під час планових оглядів

До початку нового навчального року залишається трішки більше ніж місяць. Школярі вже починають готуватися до школи і проходять обов’язкові медичні огляди. 
Щоб отримати медичну довідку для занять фізкультурою, школярам і їхнім батькам варто піти до поліклініки за місцем проживання або до амбулаторії сімейної медицини, звернутися там до педіатра чи до сімейного лікаря і пройти пробу Руф’є – комплекс вправ, який допоможе визначити рівень фізичної підготовки дитини. Консультації педіатра або сімейного лікаря обов’язкові для всіх учнів! 
Першокласникам треба ще пройти обстеження в дитячого хірурга, офтальмолога, травматолога і стоматолога, здати аналіз крові на гемоглобін і на цукор, а також аналіз сечі на яйця глистів. Учням віком від 7 до 10 і від 12 до 13 років достатньо пройти лише педіатра, а вузьких спеціалістів – у випадку перебування на диспансерному обліку, аналізи – за показами. 11-річним школярам знадобляться консультації дитячого хірурга, травматолога, офтальмолога і стоматолога. Крім того, їм також потрібно здати кров на визначення рівня гемоглобіну і на цукор. 
В державних загальноосвітніх школах діють однакові вимоги до медичних оглядів, а в ліцеях і приватних школах вони можуть бути дещо розширеними
Учні віком від 14 до 15 років повинні звернутися до стоматолога, хірурга, ендокринолога, піти на флюорографію і здати кров на гемоглобін. Старшокласникам треба відвідати стоматолога і зробити флюорографію. Але за необхідності під час медоглядів лікарі можуть призначити додаткові обстеження. 
Зазначимо, що в державних загальноосвітніх школах діють однакові вимоги до медичних оглядів, а в ліцеях і в приватних школах вони можуть бути дещо розширеними.
З 2012 року, відповідно до доповнення до Наказу МОЗ №682, окрім виявлення наявних та потенційних небезпек для здоров’я, під час медогляду дітям і батькам пропонують пройти анкетування, метою якого є виявлення факторів ризику появи алкогольних та наркотичних проблем, інформує прес-служба Міністерства охорони здоров’я. 
За результатами медичного огляду видають довідку встановленого зразка для її подання медичному працівникові загальноосвітнього навчального закладу. Довідка про стан здоров’я школяра дійсна впродовж одного календарного року і не прив’язана до 1 вересня. 
Відповідно до постанови Кабміну №568 від 5 серпня 2015 року, обов’язкові щорічні профілактичні огляди учнів навчальних закладів проводитимуть медичні працівники тільки в закладах охорони здоров’я. У навчальних закладах проводитимуть огляди тільки у випадку проживання учнів у місцевості, віддаленій від закладів охорони здоров’я. 
Довідка про стан здоров’я школяра дійсна впродовж календарного року і не прив’язана до 1 вересня
Медики застерігають, що без належної уваги дорослих за роки навчання у школі в дітей у 2,3 рази може зрости частота порушень гостроти зору, в 1,4 рази – порушення постави,  у 3,8 рази частіше діагностують сколіоз, а також підвищується ризик розвитку серцево-судинних недуг. 
Незважаючи на те, що учні мають можливість пройти медогляд із самого початку літа, більшість із них воліє йти до медичних закладів аж у серпні. Тому в поліклініках утворюються черги, і школярам доводиться витрачати більше часу, аби потрапити до потрібних лікарів.
“Щороку наголошуємо нашим пацієнтам, щоб не відкладали плановий огляд на останній момент, а проходили його заздалегідь. Проте ситуація з медоглядами повторюється із року в рік. Аби не утворювалися довгі черги, інформуємо пацієнтів на дошках оголошень, у Facebook, що можна записатися до того чи того лікаря за день, а то й за тиждень. Для цього потрібно взяти талон у реєстратурі на конкретну годину”, – розповідає “Пошті” Любомира Луцевич, завідувач поліклінічного відділення №1 1-ої міської клінічної лікарні ім. Князя Лева. – Хвороби, які людина сама може не помічати, найчастіше виявляють саме на планових оглядах – захворювання крові, гіпертонічну хворобу, порушення постави, зниження гостроти зору, хвороби шлунково-кишкового тракту, сечокислий діатез нирок та інші. За здоров’я школяра, вважаю, в першу чергу відповідають батьки. Саме вони повинні контролювати, щоби дитина відвідувала усіх необхідних лікарів, здала потрібні аналізи та правдиво розповідала про те, що її турбує. Відповідальний за здоров’я учня і сімейний лікар, але щоби зберегти здоров’я пацієнта, між ними має бути взаємна довіра. Не варто вважати плановий медогляд чи в школі, чи у виші, чи на роботі формальністю, бо якщо йти до медзакладу лише “по штамп”, то можна нашкодити своєму здоров’ю”. 
Пройти медогляд дитина може в державних поліклініках безкоштовно, а в приватних це коштуватиме батькам від 300 до 3,5 тисячі гривень.

Що перевіряють лікарі

– Отоларинголог – за допомоги спеціальних дзеркал оглядає порожнину носа, ніс і вуха, зовнішній слуховий прохід, барабанні перетинки, глоткові мигдалини і голосові зв’язки, інформує Doc.ua.
– Офтальмолог – очне дно, зорові характеристики і внутрішньоочний тиск. 
–  Хірург – розташування яєчок (у хлопчиків), наявність або відсутність пахової грижі, сколіозу і плоскостопості (у дітей обох статей). 
– Невропатолог – оцінює стан зорового апарату і функції черепно-мозкових нервів. Звертає увагу на посидючість, часте моргання очима, різку зміну поведінки, судоми або посмикування руками-ногами. 
–  Стоматолог – порожнину рота. 
Огляд гастроентеролога, ендокринолога, кардіолога та інших профільних лікарів проходять тільки діти, які перебувають у них на диспансерному обліку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8628 / 1.58MB / SQL:{query_count}