П’ять кроків до здорового харчування

Всесвітня організація охорони здоров’я пропонує скоригувати раціон, щоб запобігти велику кількість хвороб

Крок перший: не припиняйте грудного вигодовування немовлят та дітей раннього віку
З народження до шестимісячного віку годуйте дітей виключно материнським молоком, тобто не пропонуйте немовляті інших продуктів чи напоїв. Годуйте дитину на вимогу впродовж дня і ночі. Починаючи з шестимісячного віку вводьте різноманітні та безпечні продукти пригодовування, щоби допов­нити грудне вигодовування. Продовжуйте його до дворічного віку дитини. Не додавайте солі та цукру до продуктів і страв, призначених немовлятам і дітям раннього віку.
Материнське молоко містить усі поживні речовини, необхідні для розвитку та зростання дитини протягом перших шести місяців життя. Малюки, які перебувають на виключно грудному вигодовуванні, стійкіші до найбільш поширених в цьому віці захворювань – діареї, інфекцій дихальних шляхів та вух. У подальшому житті ті діти, що перебували на тривалому грудному вигодовуванні, мають нижчий ризик появи надлишкової ваги, розвитку діабету, серцевих недуг та інсульту.
Крок другий: віддавайте перевагу різноманітній їжі
Вживайте продукти різних груп, включаючи цільні злаки (пшеницю, овес, жито, ячмінь), крохмале­вмісні продукти (картоплю), бобові, овочі, фрукти та продукти тваринного походження (м’ясо, рибу і молочні продукти).
Щоденне споживання великої кількості натуральної (тобто необробленої) і свіжої їжі допомагає дітям і дорослим отримати необхідні поживні речовини в оптимальній кількості. Крім того, такий спосіб харчування виключає надмірне споживання цукру, жирів та солі, що зумовлюють появу надлишкової ваги та підвищення ризику небезпечних захворювань. Дотримання здорової, збалансованої дієти є найбільш важливим не лише для розвитку дітей молодшого віку, але й допомагає людям літнього віку зберігати активність та жити здоровим життям.
Крок третій: їжте багато овочів та фруктів
Споживайте максимально різноманітні овочі та фрукти. Для перекуски обирайте сирі та свіжі плоди замість продуктів з високим вмістом цукру, жирів або солі. Уникайте занадто кулінарно оброб­лених овочів і фруктів, що зменшує їх харчову цінність. При споживанні консервованих або сушених овочів та фруктів обирайте ті, що не містять солі чи цукру.
Крім того, овочі та фрукти є важливими і незамінними постачальниками вітамінів, мінералів, харчових волокон, рослинного білка і антиоксидантів. Люди, які дотримуються дієти з високим вмістом овочів та фруктів, значно рідше страждають від ожиріння, хвороб серця, інсульту, діабету та деяких видів раку.
Крок четвертий: споживайте помірну кількість жирів
Використовуйте ненасичені рослинні олії (оливкову, соєву, соняшникову, кукурудзяну) замість тваринних жирів або рослинних зі значним вмістом насичених жирних кислот (масло, сало, кокосова або пальмова олії). Віддавайте перевагу білому м’ясу птиці та рибі, що містять менше насичених жирів, аніж червоне м’ясо. Споживайте обмежену кількість оброблених м’ясних продуктів, в яких є значна частка жиру і солі. За можливості купуйте молочні продукти з низьким вмістом жиру. Уникайте споживання оброблених, смажених та печених продуктів, бо в них багато так званих технологічних трансжирів.
Жири та олії є концентрованими джерелами енергії. Але їх надмірне споживання, особливо коли йдеться про некорисні види жиру, може спричинити проблеми зі здоров’ям. Наприклад, люди, до організму яких потрапляє багато насиченого жиру або трансжирів, мають підвищений ризик захворювань серця та інсульту. Трансжири можуть входити до складу деяких молочних та м’ясних продуктів, але головне їх джерело (так званих гідрогенізованих рослинних жирів) – технологічно оброблені харчові продукти.
Крок п’ятий: обмежте споживання солі та цукру
Під час приготування їжі суттєво зменште додавання солі та продуктів, що містять її велику кількість (наприклад, соєвий та інші соуси). Відмовтеся від готових продуктів з високим вмістом солі (оброблені м’ясні та рибні продукти, снеки). Обмежте вживання солодких напоїв, включаючи газовані, а також фруктових соків та солодких молочних напоїв. Обирайте свіжі фрукти замість солодких перекусок – печива, тістечок, шоколаду.
Люди, які споживають надмірну кількість солі, мають великий ризик підвищення артеріального тиску, що є однією з основних причин захворювань серця та інсульту. Схильність до споживання їжі з високим вмістом цукру зумовлює появу надлишкової ваги та захворювань зубів. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8009 / 1.57MB / SQL:{query_count}