Кохати, планувати і народжувати!

На Львівщині до 17 травня триватиме Тиждень планування сім’ї. Парам радять обстежитись, аби народити здорову дитину, а тим, хто ще не планує народжувати, дізнатися, як уникнути небажаної вагітності

фото: dobrenok.com
“Я ще не була в гінеколога, от завагітнію, тоді й навідаюсь”, “Я здоровий, це у жінки проблеми, тому в нас досі немає дітей” – ось фрази, які не раз доводиться чути від молодих подружніх пар, але такі думки часто призводять до серйозних проблем з репродуктивним здоров’ям. Ранній початок статевого життя у підлітків, гінекологічні й венерологічні захворювання, аборти через небажану вагітність у ранньому віці – все це провокує непліддя в жінок та чоловіків. Натомість планування сім’ї є альтернативою, спрямованою на те, щоб зберегти здоров’я жінок і дітей, знизити рівень материнської та дитячої смертності під час пологів та загалом покращити демографічну ситуацію в Україні. 
З 10 по 17 травня на Львівщині триває Всеукраїнський тиждень планування сім’ї, який медики проводять щороку. У Львівському обласному центрі репродуктивного здоров’я населення та закладах планування сім’ї подружжя зможуть отримати безкоштовні консультації і медичну допомогу з питань планування сім’ї, непліддя, невиношування вагітності, профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом. Обстеження можна пройти у 26 кабінетах планування сім’ї, створених у кожній центральній районній лікарні та в самому центрі репродуктивного здоров’я населення, що на вул. Короленка, 9.
Найсприятливішим періодом для народження дітей вважають вік жінки до 35 років
“Планування сім’ї є альтернативою запобігання незапланованої й небажаної вагітності. Крім того, є супутні патології, при яких вагітність протипоказана, і їх вчасне виявлення – це спосіб уникнення смерті матері чи дитини під час пологів.  Результати опитувань показують, що кожна п’ята-шоста пара на Львівщині не може мати дітей! Щоб ці показники знизились, потрібно якнайчастіше привертати увагу до цієї проблеми, що і є метою проведення таких тижнів, – розповідає “Пошті” Марія Малачинська, керівник Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я ЛОДА з репродуктивного здоров’я і планування сім’ї. – Наша молодь стала більш свідомою та обізнаною в питаннях планування сім’ї й репродуктивного здоров’я. Цьому, зокрема, сприяють мас-медіа та робота лікарів. Структурним підрозділом нашого центру є “Клініка, дружня до молоді”, що забезпечує анонімне консультування молодих людей, тому що ця категорія частіше питає порад в однолітків, аніж звертається до лікарів. При такому консультуванні всі охочі можуть отримати інформацію про інфекції, що передаються статевим шляхом, методи їх запобігання, гормональні проблеми, які можуть виникати”. 
З її слів, найбільш сприятливим періодом для народження дітей вважається вік жінки до 35 років, бо пізніше збільшуються ризики екстрагенітальної та хромосомної патологій і вад розвитку плода. 
“Проте народжують здорових дітей і після цього віку. Але тоді проводимо більше обстежень та консультацій суміжних спеціалістів”, – пояснює Марія Малачинська. У чоловіків такого критичного віку немає. Найсприятливішою різницею між вагітностями медики вважають два-три роки, бо за цей час жіночий організм встигає відновитися. 
“Якщо жінка народжує рік за роком, то це погано впливає на її здоров’я, їй важче ростити і виховувати маленьких дітей. Різниця між дітьми п’ять-шість років вважається сприятливою, бо до цього часу молодші діти дорослішають”, – зазначає Марія Малачинська. 

фото: vagitnist.org.ua
Як уже писала “Пошта”, і жінки, і чоловіки повинні обстежуватися у спеціалістів хоча б раз на рік! Завжди варто пам’ятати: наше здоров’я – в наших руках! Ба більше, до появи дитини треба починати готуватися з моменту народження майбутніх батьків. Деякі захворювання, пережиті майбутньою мамою в дитячому чи підлітковому віці, можуть вплинути на зачаття, перебіг і результат вагітності. Дуже небезпечною для репродуктивного здоров’я жінки є краснуха, а для чоловіків –  епідемічний паротит (свинка). Щоб таких проблем не виникало, найбільш прийнятним варіантом є профілактичне щеплення.
Щоби зачати здорову дитину, батькам потрібно докласти зусиль. Хибною є думка, що все залежить від здоров’я і способу життя матері, адже чоловічий чинник, як стверджують лікарі, в плануванні вагітності відіграє не меншу роль! 
Як розповів “Пошті” Василь Черепанин, андролог і сексопатолог, завдяки поширенню інформації в медіа та проведенню тижнів планування сім’ї близько 25% пацієнтів почали приходити на консультації з метою профілактики. 
“Чоловіки, особливо юнаки, не мають охоти відві­дувати уролога. Понад те, більшість вважає, якщо в них усе гаразд з ерекцією і вони можуть здійснити статевий акт, то так само успішно можуть зачати дітей. Але немає ніякого зв’язку між еректильною та фертильною функціями (здатністю до запліднення). Так уже повелося в нашому суспільстві, що жінки не соромляться обговорювати свої візити до гінеколога, а чоловіки вважають, що коли хтось дізнається, що вони були в уролога, значить мають проблеми з потенцією”, – стверджує Василь Черепанин. 
Найсприятливішою різницею між вагітностями медики вважають два-три роки, бо за цей час жіночий організм встигає відновитися
Чоловікам порівняно з жінками потрібно рідше обстежуватися при  плануванні дітей: варто звернутися до уролога або сексопатолога для огляду, потім за скеруванням лікаря піти зробити спермограму та ультразвукову діагностику. І тільки тоді лікар вирішить, чи є потреба в додаткових обстеженнях.
Зі слів андролога, статеве життя при плануванні вагітності має певні відмінності від звичного. Для цього й проводять програмні планування, дошлюбні консультації, які охоплюють рекомендації щодо способу харчування, ритму статевого життя, уникнення інфекційних чинників. “Окрім пережитих інфекційних захворювань, виникненню чоловічого непліддя сприяють шкідливі звички, зокрема куріння, що негативно впливає на стінки судин і знижує еректильну та фертильну функції. Цикл сперматогенезу триває 72, рідше 74 дні, тому перед зачаттям дитини чоловікові варто утримуватися від куріння як мінімум впродовж цього часу. Надмірне вживання пива підвищує рівень жіночих гормонів у чоловічому організмі. Негативно впливають підвищення температури тіла в сауні, навіть у гарячій ванні, тому протягом періоду планування дитини від цього також варто відмовитись”.   
Дбаючи про своє репродуктивне здоров’я та плануючи вагітність, можна уникнути не лише захворювань, непліддя й небажаної вагітності, а й подальших проблем у вихованні дітей, адже вони вам будуть вдячні, що народилися здоровими та бажаними. 

Симптоми, які повинні насторожити

Для жінки: нерегулярний менструальний цикл; біль внизу живота; надмірні чи, навпаки, незначні менструальні виділення; між менструаціями – кровомазання; відсутність менструації або часті затримки; ожиріння або недостатня маса тіла (вага менш ніж 45 кг може бути критичною, бо часто стає причиною аменореї, тобто відсутності менструацій у зрілої в статевому плані жінки). Для чоловіка: часте сечовипускання; дискомфорт під час статевого акту; патологічні виділення зі статевих шляхів; ожиріння. 

Види контрацепції: що варто знати

Зі слів Марії Малачинської, видів контрацепції є чимало, проте вони відрізняються механізмом дії: бар’єрна контрацепція (губки, презервативи, діафрагми, ковпачки); хімічна контрацепція або сперміциди (вагінальні свічки, креми, таблетки, капсули, аерозолі, пасти, гелі); природна контрацепція (календарний, метод цервікального слизу, симптотермальний метод); гормональна контрацепція (комбіновані оральні чи ін’єкційні препарати, вагінальні кільця, пластирі); внутрішньоматкова контрацепція (спіраль); невідкладна контрацепція, метод лактаційної аменореї та стерилізація. Найпростішими і найдоступнішими вважаються сперміциди, презервативи, шийкові ковпачки і губки, проте вони можуть спричиняти певний дискомфорт і зменшувати чутливість.  Гормональні контрацептиви не лише захищають від небажаної вагітності, а й регулюють менструальний цикл, полегшують симптоми передменструального синдрому, біль під час критичних днів, знижують ризик позаматкової вагітності. Єдиний недолік – не захищають від СНІДу, венерологічних захворювань, а комбіновані оральні контрацептиви треба приймати ще й у один і той самий час. Існують ще й природні, дещо ризиковані, методи контрацепції – календарний (жінки визначають дні, коли є низька ймовірність завагітніти); метод базальної температури (стежать за температурою тіла) і метод цервікального слизу (спостерігають, чи він фертильний). “Екстрену контрацепцію можна застосовувати лише в рідкісних випадках, її  призначає лікар за показаннями. Він повинен зібрати анамнез та провести обстеження. За своєю суттю це не є вид контрацепції, яку можна легковажно або регулярно застосовувати, бо вона впливає на гормональний фон, провокує розлади менструального циклу”, – резюмує Марія Малачинська.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7955 / 1.62MB / SQL:{query_count}