Хвороба-хамелеон, що призводить до смерті

Медики та громадські організації запевняють: раннє виявлення легеневої артеріальної гіпертензії полегшує її лікування

Захворіти на легеневу артеріальну гіпертензію може один із двох тисяч людей. Але ті, що в групі ризику, мають потурбуватися про діагностику та раннє виявлення цієї недуги. Асоціація рідкісних захворювань України і Благодійний фонд “Сестри Даліли” реалізовують проект ранньої діагностики легеневої гіпертензії у Львівській області за підтримки Американської асоціації легеневої гіпертензії спільно з Львівською облдержадміністрацією та обласною радою. Легенева гіпертензія – це стан підвищеного кров’яного тиску в легеневій артерії, який прогресує, і якщо його не лікувати, тривалість життя хворого становить усього три роки!
“Симптоми легеневої гіпертензії неспецифічні: хворий може мати задишку, в нього можуть синіти губи, і він вважатиме, що це лише порушення роботи серця, а не смертельне захворювання. Але насправді задишка є першою ознакою підвищення тиску в легеневій артерії. Окрім цього, спостерігається  запаморочення, посиніння губ та кінцівок, втомлюваність, загальна слабкість”, – розповідає “Пошті” Оксана Куліш, керівник БФ “Сестри Даліли” і Асоціації рідкісних захворювань України. З її слів, є п’ять форм легеневої артеріальної гіпертензії і лише одна з них виліковна. Це тромбоемболія легеневої артерії, яка лікується методом оперативного втручання. А ті, що мають інші форми цієї хвороби, перебувають на постійній терапії, яка покращує якість життя і продовжує його тривалість.
До причин виникнення легеневої артеріальної гіпертензії, зі слів Христини Семен, кандидата медичних наук, доцента кафедри пропедевтики внутрішньої медицини №1 Львівського медуніверситету ім. Данила Галицького, належать:
– генетика;
– системні захворювання сполучної тканини;
– хвороби печінки;
– вроджені вади серця;
– набуті вади серця, а саме ураження лівих відділів серцевого м’яза, які супроводжуються фіброзом;
– хронічні легеневі захворювання;
– хвороби крові, які можуть давати ускладнення у формі легеневої гіпертензії.
“Важливо вчасно діагностувати це захворювання саме тому, що кожна його форма поділяється на чотири класи недостатності серцево-легеневого кровообігу. Перший клас визначають, коли звичайні навантаження не викликають запаморочення, задишки, болю в грудній клітці, слабкості. Другий клас – у стані спокою не відчувається дискомфорт, проте звичне фізичне навантаження супроводжується запамороченням, задишкою, болем у грудній клітці, слабкістю. Третій клас хвороби – незначне фізичне навантаження супроводжується появою запаморочення, задишки, болю в грудній клітці, слабкістю. Четвертий клас – є виражене запаморочення, задишка, біль у грудній клітці, слабкість при мінімальному навантаженні, навіть у стані спокою. Хвороба прогресує і спершу ураженню підлягають легені, а згодом – серце. За умови лікування можемо переводити хворого у нижчі класи. Якщо не лікувати легеневу гіпертензію, пацієнтові залишається жити близько трьох років з часу поставлення діагнозу!” – застерігає Христина Семен.
Лікування одного пацієнта впродовж місяця, залежно від ступеня захворювання, коштує від 40 до 120 тисяч гривень. Аби проводити таке дороге лікування, торік на Львівщині затвердили обласну програму покращення медичної допомоги хворим з легеневою гіпертензією на 2015 – 2017 роки. Програма ця розрахована на 14 хворих, які перебувають у реєстрі, і забезпечує їх ліками. Проте, як зазначає Оксана Куліш, цього року кількість хворих на легеневу гіпертензію збільшилася до 23-ох, тому керівництво Благодійного фонду “Сестри Даліли” звернулося до депутатів Львівської облради, аби фінансування програми збільшилося і ті дев’ять осіб, в яких виявили захворювання, теж мали право на забезпечення ліками. 
“Сподіваємося, що підвищення обізнаності серед суспільства і привернення уваги громадян, лікарів, чиновників до цього захворювання допоможе врятувати більше людських життів”, – резюмує Оксана Куліш.
Інформацію про це захворювання можна одержати і з білбордів, встановлених у місті, а також зі спеціальних буклетів, які волонтери роздаватимуть у медзакладах районних центрів Львівщини.
Проект передбачає службу підтримки хворих на легеневу гіпертензію, які можуть зателефонувати на номер 097 151 09 01 і отримати психологічну та юридичну підтримку, або ж записатися на прийом до лікаря для підтвердження діагнозу. Пацієнтів приймають у Львівському медуніверситеті ім. Данила Галицького. 

Вісім ознак хворого серця

1. Біль. Як правило, при захворюваннях серця ми чекаємо болю в грудях – це класична ознака стенокардії, однак вона може проявлятися й болем у інших частинах тіла: шиї, щелепах, руках, ділянці між плечима і навіть болем зубів, повідомляє centrmed.com. 
2. Мігрень. Мігрень з візуальними подразниками (зигзаги перед очима), яка буває у жінок хоча б раз на місяць, є передвісником хвороб серця. Це явище викликане порушеннями циркуляції крові.
3. Тривалий грип. Якщо ви грипуєте п’ять-шість днів, а хвороба не думає відступати, це може бути сигналом серйозних проблем із серцем, яке не в змозі добре прокачувати кров. 
4. Брак повітря. Навіть легка задишка повинна стати приводом для тривоги, оскільки цей симптом супроводжує хвороби серця в 90% випадків. При цьому людина не відчуває ніяких фізичних навантажень, а утруднене дихання спостерігається навіть у лежачому положенні. 
5. Облисіння. У чоловіків втрата волосся, що почалася із зони потилиці, може бути ознакою порушення роботи серця. Згідно з дослідженням гарвардських учених, такі чоловіки на 36% частіше мають серцеві недуги.
6. Проблеми з лібідо. 65% представників сильної статі, у яких була виявлена ішемічна хвороба серця, протягом декількох років до цього мали еректильну дисфункцію. А в жінок спостерігається зниження лібідо.
7. Біль у ногах. Якщо ви відчуваєте судоми і біль при ходьбі в литках, це може бути ознакою периферичної судинної хвороби артерій ніг. А при проблемах із судинами ніг треба перевірити й серце.
8. Хропіння. Часте хропіння і порушення дихання вві сні є симптомом того, що мозок не посилає правильні сигнали організму про те, що йому необхідно дихати. Хропіння втричі збільшує ризик розвитку серцевого нападу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7885 / 1.59MB / SQL:{query_count}