Аж ніяк не солодко…

“Пошта” запитала терапевта, про що свідчить підвищення рівня глюкози у крові та чим це небезпечно, а фітотерапевт розповів, що їсти, аби його стабілізувати

Коли в організмі “підвищився цукор”, то життя зовсім не солодке… Часто відчуваєте біль голови, нудоту, сухість у роті, стаєте млявими і швидко втомлюєтесь? Раптово знизилася вага, гострота зору і почастішало сечовипускання? Час звертатися до лікаря! Можливо, причина цього –  гіперглікемія, що характеризується частим або стабільним підвищенням рівня глюкози у крові. 
“Про підвищення рівня цукру в організмі також може свідчити постійна спрага (особливо в нічний період) і свербіж шкіри. Насторожує, коли у пацієнта дуже довго гояться рани. Але самостійно не варто відразу купувати якісь препарати чи їсти певні продукти, щоб знизити рівень цукру, бо це має вирішувати лікар”, – зазначає “Пошті” Ірина Федак, головний позаштатний терапевт департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА. 
З її слів, підвищенню рівня цукру у крові та виникненню цукрового діабету сприяють порушення обміну речовин, ожиріння, стреси і спадковість.
За скеруванням лікаря можна здати аналіз крові, який визначає рівень у ній глюкози. Як уже писала “Пошта”, вранці він не повинен перевищувати 3,50 – 5,50 ммоль/літр (упродовж дня ці показники можуть коливатися, але в цілому повинні залишатися в цьому діапазоні). Підвищення ж їх до 5,50 – 6,00 ммоль/літр інтерпретується як переддіабетичний стан – у такому разі потрібно провести додаткові дослідження. 
Нормальний рівень глюкози у крові та регулювання вуглеводного балансу в людини підтримує гормон інсулін, який виробляє підшлункова залоза. Його основні завдання – транспортування глюкози, амінокислот, жирів і калію в клітини організму. 
Якщо є надлишок глюкози, то інсулін синтезує його і транспортує у м’язові тканини – тоді глюкоза перетворюється в енергію або в жирові тканини і накопичується в організмі. Якщо ж порушується процес вироблення інсуліну підшлунковою,  то рівень цукру в організмі стає нестабільним. 
Здається, варто лише відмовитися від солодощів – і все буде в нормі. Проте не все так просто. Підвищення рівня глюкози в організмі може бути пов’язано не тільки зі вживанням солодкого, але й з інтенсивними фізичними навантаженнями.  У такому разі м’язи потребують енергії, отож  глікоген, який вони містять, перетворюється в глюкозу й викидається у кров, внаслідок чого підвищується рівень цукру. Після закінчення фізичних вправ він знову нормалізується. 
Постійно підвищений рівень цукру у крові свідчить  про наявність певних захворювань. Окрім цукрового діабету, причиною цього можуть бути захворювання ендокринної системи (феохромоцитома, тиреотоксикоз), печінки (цироз, гепатит, рак печінки), прийом стероїдних протизапальних препаратів, оральних конт­рацептивів або сечогінних засобів.
На короткий період часу “підвищитися цукор” може й у таких випадках:
– у передменструальний період;
– за тривалої напруженої розумової праці;
– при пасивному способі життя;
– внаслідок неправильного харчування;
– через шкідливі звички (куріння);
– сильному больовому синдромі;
– інфаркті міокарда;
– опіках;
– після нападу епілепсії;
– при важкому нападі стенокардії;
– при черепно-мозковій травмі, коли травмується відділ мозку, який конт­ролює ендокринну систему людини;
– якщо людина мала операцію дванадцятипалої кишки, через що прискорюється всмоктування глюкози з кишківника у кров;
– при стресових станах.
“Це називається толерантністю до підвищення рівня глюкози у вашому організмі. Тоді нормалізувати рівень цукру можна за допомогою спеціальної дієти, зміни виду діяльності, заспокійливих засобів. Але це не означає, що підвищення рівня цукру внаслідок названих причин буде безпечним для вас і надалі, якщо не звертатимете уваги на такі зміни”, – додала Ірина Федак. 
Терапевт застерігає, що цукровий діабет – прямий наслідок підвищення рівня глюкози у крові. Його небезпечними наслідками може стати сліпота, атеросклеротичні зміни, некротичні зміни в кінцівках, а також розвиток коматозного стану, що характеризується ураженням центральної нервової системи  та може виявлятися втратою свідомості і згасанням елементарних рефлексів. 


Поради дієтолога Оксани Скиталінської

У час Великого посту варто звернути увагу на глікемічний індекс їжі, яку споживаємо, адже це нагода зменшити кількість шкідливих продуктів і потурбуватися про своє здоров’я.
“Вуглеводи не лише насичують організм калоріями, але й впливають на активність підшлункової залози. Різні вуглеводні продукти засвоюються з неоднаковою швидкістю. Швидкість вивільнення глюкози з різних видів їжі визначається за допомогою глікемічного індексу. Низький глікемічний індекс продуктів означає, що при їх вживанні рівень цукру у крові піднімається повільно. Чим він вищий, тим швидше підвищується рівень глюкози у крові після споживання такої їжі. Чиста глюкоза –  найяскравіший представник “швидких” (або простих) вуглеводів – починає надходити в кров уже через кілька хвилин після проковтування. Це призводить до того, що підшлункова залоза у відповідь виробляє більшу порцію інсуліну, який сприяє виробленню жирів і відкладенню їх у жирових “депо”. Інсулін має жирогенний ефект, тобто інтенсивне вироблення його не тільки перешкоджає розщепленню жиру, але й сприяє його утворенню з невикористаних вуглеводів. У результаті маємо проблеми зі здоров’ям і надлишкову вагу”, – пише на своїй сторінці у соцмережі Facebook дієтолог Оксана Скиталінська. 
З її слів, щоби рівень глюкози в організмі не підвищувався, треба до продуктів із високим глікемічним індексом додавати ті, що містять клітковину і білки, комбінувати продукти з високим глікемічним індексом  із тими, що мають низький, намагатися їсти продукти з високим глікемічним індексом до 16.00, коли підшлункова залоза найбільш активна. 
“Якщо бажаєте попоїсти чогось корисного, віддайте перевагу канапці з хумусом, скрученим листком зеленого салату і кружальцем помідора. Запийте томатним соком”, – радить дієтолог.

джерело: facebook.com/100rokiv (2)
Борис Скачко, фітотерапевт:
– Якщо у вас підвищений рівень цукру в організмі, треба споживати продукти, які покращують обмін речовин. Уникаючи солодощів, ми насправді починаємо їсти більше білків або жирів, бо ж потрібно звідкись брати енергію. Проте це теж може бути шкідливо, якщо підвищений рівень глюкози спричинила подагра або атеросклероз. При цукровому діабеті зменшуємо кількість вуглеводів у раціоні, при атеросклерозі – жирів, а при подагрі – білків. Із продуктів, які пришвидшують метаболізм, ефективно борються з підвищеним рівнем цукру спеції. Мова насамперед про корицю, що сприяє збільшенню виробітку інсуліну в підшлунковій. Помічним також є імбир. Щоби рівень глюкози не підвищувався, можна їсти продукти, у яких є її замінники, наприклад, часник і цибулю (містять фруктозу і пришвидшують метаболізм). Щодо трав’янистих стевії і солодки, то вони зовсім не є замінниками цукру, а лише містять глікозиди, що за смаком нагадують цукор. Насправді така імітація не зовсім безпечна для організму, бо в клітинах порушується обмін речовин. А ще вони порушують всмоктування у кров не тільки цукру, а й корисних компонентів. Треба звертати увагу на глікемічний індекс продуктів, щоб уникнути підвищення рівня глюкози. Найкраще споживати морепродукти і кисломолочні, які активізують обмін речовин у клітинах та містять зовсім мало глікогену. Навесні корисні для зниження рівня цукру у крові рослини, що незабаром виростуть на грядках і в лісі. Лісова зелень має низьку калорійність і не впливає на рівень цукру. Наприклад, листя або корені кульбаби містять інулін, корисний для печінки. Для обміну речовин корисна черемша, яку вже можна придбати на ринку. Пізніше буде редька і первоцвіт – джерело вітаміну С. Їх можна додавати до салатів. Щодо горіхів, які інколи рекомендують для зниження рівня цукру у крові, то не забуваймо: вони, попри велику кількість корисних речовин, містять також крохмаль, отож радше підвищують рівень глюкози, а не знижують.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7839 / 1.62MB / SQL:{query_count}