Ліків від болю не існує?

Протибольові препарати лише тимчасово усувають біль. Медики радять не витрачати часу на полегшення симптомів, а лікувати причину недуги

Відчуваєте нестерпний біль? Телевізійна реклама неодмінно підкаже вам, які пігулки від нього помічні. Провізор уважно вислухає всі ваші симптоми, а колеги по роботі ще й порівняють ефективність одного медпрепарату з іншим. І все минеться або ж ні. Якщо очікуваного результату не буде – мерщій до лікаря! 
Чимало українців зараз лікуються за принципом “допоможи собі сам”. Бо ж у інтернеті все є, а про нові медпрепарати повідомлять спеціалізовані сайти… Але медики, натомість, вважають таку схему неправильною – такою, що призводить до вкрай негативних наслідків.
Ось, приміром, Державна лікарська служба повідомила, що лідокаїн-“Здоров’я” відтепер під забороною. Причиною цього став анафілактичний шок, що призвів до смерті пацієнта. Ще раніше заборонили кодеїн, бо за певної обробки ним може скористатися наркозалежний, аби опинитися в стані ейфорії. “Аспірин на карантин” – такі заголовки у засобах масової інформації ми бачили наприкінці 2013-го, тоді ж Держлікслужба оприлюднила заборону щодо застосування і продажу темпалгіну. Колись популярний анальгін (ефективний протибольовий, протизапальний і протигарячковий засіб) сьогодні також застосовують щораз рідше через побічні дії – зниження імунітету, пригнічення процесу кровотворення, порушення роботи нирок… А в світі він заборонений (або обмежений) ще із середини 1970-их. 
А як щодо інших протибольових препаратів? Чи можемо ми вважати їх помічними у разі погіршення самопочуття? І взагалі, чим загрожує самолікування? 

Головне виявити причину!

При виникненні больових відчуттів найперше варто визначити їх причину. А лікування повинне бути спрямоване саме на її усунення, а не на полегшення чи зняття симптомів! В телевізійній рекламі, як правило, стверджується  протилежне: випив пігулку – і одужав! 
“Ліків проти болю насправді не існує! Якщо не ліквідувати його причину, то неодмінно неприємні, навіть нестерпні відчуття повернуться. Можливо, й посиляться. Біль – це природна захисна реакція організму. Таким чином він повідомляє про несправності в окремих його системах. Не треба позбавляти себе захисту, а адекватно реагувати на нього!” – пояснює “Пошті” сімейний лікар Руслан Величко.
Варто знати, що протибольові лікарські засоби поділяються на певні групи за діючою речовиною. Найпопулярнішими вважаються аспірин, парацетамол, ібупрофен, німесулід, диклофенак. Але мало хто замислюється, що майже всі ці препарати належать до різних груп, тому недоцільно, а подекуди й шкідливо, замість одного заживати інший. Наприклад, ацетилсаліцилова кислота протипоказана при запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту (гастриті, виразковій хворобі), менструальному болю, а також протипоказана дітям і підліткам. При болю під час місячних і кишкових кольках достатньо зажити спазмолітики. Біль у кишківнику через скупчення газів ефективно полегшують препарати, що усувають здуття в шлунку. При болю в грудній клітці потрібно застосовувати судинорозширювальні засоби, а не анальгетики! При неприємних відчуттях, пов’язаних із захворюваннями стравоходу і шлунка, допомагають антациди – лужні медпрепарати, які нейтралізують кислотність шлункового соку. Біль голови через підвищення артеріального тиску усувають гіпотензивні ліки – засоби, що змінюють активність нервової системи і знижують тиск.
Існують і тривожні симптоми, при яких заживання анальгетиків неефективне. Тоді необхідно якнайшвидше викликати “швидку”. Це різкий і сильний біль в животі, що може свідчити про запалення апендикса, кишкову непрохідність, крововилив у черевну порожнину, позаматкову вагітність. Поєднання болю голови із запамороченням, сонливістю і блюванням може свідчити про інсульт або ж енцефаліт. 
Варто пам’ятати, що вміст у протибольових засобах фенобарбіталу і деяких інших речовин також спричиняє сонливість, тому водіям і тим, у кого робота вимагає підвищеної концентрації уваги, обирати такі препарати не рекомендується! А загалом усі анальгетики мають такі побічні дії, як подразнення слизової шлунково-кишкового тракту і токсичний вплив на нирки та печінку.

Пігулки зубів не лікують!

“Є такий вислів: хто щодня з’їдає хоча б одне яблуко, тому не треба лікувати зуби! А якщо у вас вони все ж таки болять, то потрібно їх лікувати, а не послаблювати больові відчуття медичними препаратами! Понад те, зубний біль уже є сигналом, що ви пропустили момент, коли лікування було вчасним і менш складним”, – пояснює “Пошті” стоматолог Віталій Остап’юк.
З його слів, якщо зубний біль пов’язаний із запальним процесом, тоді треба обирати препарат з відповідною дією. Коли потрібно терміново зняти неприємні симптоми, варто після заживання пігулки зачекати хвилин 20, поки біль вщухне. І якщо результату жодного – саме ця пігулка є неефективною. 
“Якщо біль травматичного характеру (внаслідок якогось пошкодження), тоді ефективнішими будуть препарати, що мають менш активну протизапальну дію – радше болезаспокійливу. Хоча я не призначаю своїм пацієнтам таблеток лише після того, як було хірургічне втручання, або ж у пацієнта спостерігається  підвищена чутливість”, – пояснює стоматолог. 

При невралгії будьте обережні!

Ставлення невропатологів до самостійного обрання лікарських препаратів однозначно негативне, тому що в кожного пацієнта спостерігаються побічні дії і кожен організм сприймає їх складники індивідуально. А обрати потрібний, який підійде для вирішення конкретної проблеми, якраз і є завданням лікаря. 
При забиттях, болю в спині та суглобах часто використовують мазі. Вони бувають протибольові та протизапальні і мають менше побічних ефектів. У своєму складі протибольові мазі мають анальгетики, які володіють протибольовими властивостями. При використанні таких мазей відчувається прилив тепла і поступове зменшення больових відчуттів. Прискорення кровотоку в болючій ділянці сприяє розсмоктуванню патологічних процесів. Аби уникнути появи побічних явищ, такі препарати застосовують у невеликих кількостях. Зі слів невропатологів, якщо узяти більше мазі, аніж потрібно, то можна не послабити больові відчуття, а навпаки, посилити їх. У випадку із зігрівальними мазями – велика вірогідність алергічної реакції, а коли є набряк, запальний процес, то розігрівання категорично заборонене! Раніше, кажуть лікарі, навіть використовували протибольові мазі з… ветеринарних аптек. Больові відчуття вони дійсно знімали, але дуже погано впливали на нирки, печінку і підшлункову залозу… 
Існує багато різноманітних протибольових препаратів, але точно відповісти на запитання, які пігулки варто пити від болю голови, не зможе жоден лікар. Напевно, тому що для цього є багато причин, в тому числі постійне напруження, стреси і хронічна втома. 
Через відсутність фізичного навантаження і спазми кровоносних судин мозок недоотримує кисню і поживних речовин. Симптоматичний біль виникає при інфекційних хворобах, артеріальній гіпертензії, шийному остеохондрозі і минає лише після лікування основного захворювання. Біль у скронях або в ділянці чола, який виникає раптово і часто повністю позбавляє людину можливості рухатися, є характерним проявом мігрені, хронічного захворювання нервової системи, пов’язаного з порушенням передачі нервових імпульсів у мозку. Тож перед тим, як хапатися за пігулки, треба зробити масаж голови. Позбутися болю зазвичай допомагають препарати на основі парацетамолу і кофеїну або ж ацетилсаліцилової кислоти.

Репродуктивне здоров’я не можна нехтувати! 

“Якщо жінку турбує біль під час менструації, то, звісно, легше в аптеці придбати протибольовий засіб, аніж піти на консультацію до лікаря, щоби визначити справжню причину дискомфорту. Проте полегшувати менструальний біль таблетками іноді не варто, навіть небезпечно, бо його може спровокувати зовсім інша проблема: кіста яєчників, запалення апендикса тощо. Тому якщо такий біль виник уперше і раптово, а жінка давно не була в гінеколога, краще звернутися до нього, щоби виключити інші проблеми, які супроводжуються болем в ділянці малого таза, зробити ультразвуковий огляд, загальний аналіз крові (за потреби). Самолікуванням займатися не варто, бо це може призвести до загострення певних станів, які потребують стаціонарного лікування (чи консервативного), а можливо, й хірургічного втручання. Є відсоток пацієнток, у яких больові відчуття при місячних – особливість організму. Але це повинен визначити лікар, який має скласти план оглядів, профілактичних процедур і рекомендацій щодо медичних препаратів”, – розповідає “Пошті” Марія Малачинська, директор Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення.
Анальгетики негативно впливають на шлунково-кишковий тракт, тому що можуть провокувати гастрити й виразкову хворобу. Особливо не рекомендується заживати їх на голодний шлунок. Зі слів Марії Малачинської, в гінекологічному аспекті одна-дві таблетки радикально не змінять ваш гормональний фон і не зашкодять. Проте якщо причина болю інша, заживанням анальгетика ми “стираємо” клінічну картину, марнуємо час, але проблеми не вирішуємо. Тому все має бути під контролем лікаря. 
“Не може бути загальних рекомендацій для всіх. Зараз виявляють багато захворювань під час оглядів, тому що вони відбуваються лише тоді, коли вже щось болить. Можливо, з часом у нас ліки продаватимуть у аптеці лише за рецептурними бланками, як у Європі, тому що медикаментозна терапія має бути виважена. Варто уникати ймовірних помилок”, – резюмувала вона.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8254 / 1.63MB / SQL:{query_count}