Бережіть очі змалечку!

”Пошта” запитала офтальмолога про причини втрати зору, що краще обрати при його погіршенні – окуляри чи контактні лінзи і які продукти варто включити до раціону, аби краще бачити

Коли з-під носа втікає потрібна маршрутка, а в магазин вже потрібно брати лупу, аби розгледіти цінники, коли учителька застерігає батьків: “Ваша дитина носом пише!”, мимоволі замислюємося, чи не варто піти на прийом до окуліста… 
Звісно, так буває не у всіх. Є серед нас такі, що дбають про свій зір, планово проходять медогляди. Але більше тих, що сприймають це як примус і  йдуть до лікаря тоді, коли вже все пливе перед очима.
Легковажити в будь-якому випадку зір не варто, адже, за статистикою ВООЗ, 285 млн людей у всьому світі мають поганий зір, а 45 млн з них не бачать взагалі. 90% живуть у країнах з середнім та низьким рівнем доходів населення. 65% – люди старшого і похилого віку. Експерти ВООЗ переконують, що 80% захворювань органів зору можна було б уникнути або успішно вилікувати, але на заваді стає відсутність коштів на лікування та доступу до якісної медичної допомоги, нездоровий спосіб життя і супутні патології, які провокують погіршення зору. Найпоширеніші захворювання –  короткозорість, далекозорість, астигматизм, пресбіопія (так звана “хвороба коротких рук”), катаракта, глаукома – знайомі багатьом, і боротися з ними нелегко.

Чому падає зір

“Ще така молода, а вже не бачить!” – дивується дідусь, коли я прошу його сказати мені назву невідомої вулиці, яку не змогла прочитати на табличці, що прикріплена на стіні будинку навпроти. Незважаючи на стереотип,  зір не завжди втрачається з віком, а може бути спадковою проблемою. Якщо один із батьків погано бачив, то, ймовірно, це передасться й дитині. 
“Хоча це не факт, бо генетика непередбачувана. Чи буде патологія, залежить і від імунної системи. Спадковість впливає на зір так само, як і спосіб життя людини. Це основні причини, які співвідносяться як 50 на 50”, – пояснює “Пошті” офтальмолог Вікторія Солодун.
Крім того, впливають на зір вагітність і пологи, а також цукровий діабет, ревматоїдний артрит, проблеми з шийним відділом хребта, деякі захворювання щитоподібної залози, сполучної тканини і, звичайно ж, травми очей. 
“Якщо людина хвора на цукровий діабет, то його дія на око – ушкодження стінок очних судин. В такому випадку хворий може мати проблеми із сітківкою”, – веде далі офтальмолог.
Фахівці називають щоденні причини втрати зору: 
– Зорові навантаження. Очі теж втомлюються, тому, якщо багато часу читаєте чи працюєте за комп’ютером, мусите регулярно виконувати вправи, які тренують і розслабляють очні м’язи (при цьому слід робити п’ятнадцятихвилинну перерву щогодини).
– Шкідливі звички. Регулярне вдихання тютюнового диму викликає органічні зміни у стінках судин, що спричиняє зміни мікроциркуляції, в т.ч. у сітківці. Порушення кровопостачання ока з часом призводить до погіршення зору.
– Неправильне освітлення, перевтома і нервові розлади. Важливо чергувати режим праці та відпочинку, раціонально харчуватися і висиплятися. Хронічний стрес викликає перенапруження всіх систем організму і, як наслідок, його передчасне старіння. На розумову перевтому очі реагують болем, почервонінням, сльозотечею. Якщо з’явилися ці симптоми, це означає, що організм ось-ось вичерпає ресурси. Аби уникнути ускладнень, дайте йому відпочити. 

Дивимось “в чотири ока”

Як правило, наші очі запрограмовані на стовідсотковий зір в середньому від шести до 45 років без допоміжних засобів. А для тих, що не потрапили до таких щасливчиків, стануть в пригоді окуляри або лінзи.
Окуляри мають і переваги, і недоліки. Їх вдягають за потреби. Упродовж дня окуляри можна знімати, робити масаж повік, вправи для очей. Матеріали, з яких виготовляють окулярні лінзи, мають певний ступінь захисту від ультрафіолетового випромінювання і так звані просвітлювальні шари, що дають антибліковий захист. Недоліками є те, що окуляри найперше стають атрибутами нашої зовнішності, що влаштовує далеко не всіх. 
“Окуляри непрактичні при заняттях спортом і при різких перепадах температури, бо якщо зайти з холодного приміщення в тепле, запотівають скельця. І що важливо, окуляри обмежують поле зору. Якщо ви в окулярах, то добре бачите тільки через центр окулярної лінзи, там зосереджена її потрібна сила. Це не шкодить окові, але створює певні незручності”, – каже Вікторія Солодун.
Перевага контактних лінз полягає передусім у чіткості зображення. Річ у тім, що при носінні окулярів відстань між оком і скельцями становить 12 мм. Внаслідок цього виникає заломлення променя, і зображення дещо спотворюється. Контактну лінзу одягають безпосередньо на рогівку ока. Таким чином вона створює з оком єдину оптичну систему, тому людина бачить повну і яскраву картинку.
Контактні лінзи частіше використовують як метод корекції. Вони дозволяють займатися будь-яким видом спорту, не обмежують поля зору і не мають ефекту запотівання.
Медичним показанням до призначення лінз може бути як короткозорість, так і далекозорість. А також непереносимість або незадовільність результатами корекції зору за допомоги окулярів. “Показами для корекції є й високий ступінь гіперметропії, міопії; астигматизм; анізометропія (коли тільки одне око хворе); афакія (відсутність кришталика); кератоконус (сильна деформація рогівки), а також послаблення очних м’язів, що спостерігається у пацієнтів віком понад 40 років; косоокість, що розходиться; альбінізм і аніридія (відсутність райдужної оболонки ока). Крім того, якщо потрібна корекція зору, яка різко відрізняється за своїми параметрами для кожного ока, то контактні лінзи будуть єдиним засобом, за якого обидва ока “діятимуть узгоджено”, – пояснює офтальмолог.
Периферійний зір під час носіння контактних лінз повністю зберігається, що має велике значення для пацієнтів, зайнятих у різних сферах трудової діяльності (передусім тих, що працюють водіями). Серед головних протипоказань слід назвати захворювання повік. Якщо пацієнт має алергію, йому некомфортно буде з чужорідним тілом у оці. А ось вікових протипоказань, про що часто запитують пацієнти лікарів, немає. 

Дієта для очей

Як уже писала “Пошта”, аби зір став гострішим, потрібно якісно і  збалансовано харчуватися. Вживайте побільше продуктів, що містять вітаміни групи А і Е, а також  бета-каротин. Дітям із короткозорістю (міопією) корисно регулярно споживати сир, бо в ньому містяться речовини, що зміцнюють очі. Для поліпшення зорової функції необхідно віддавати перевагу фруктам й овочам, наприклад, чорницям і моркві. 
Помічним є й щоденне споживання невеликої кількості родзинок або арахісу. Риба, молочні продукти, печінка, жовток також допомагають поліпшити зір. Включіть у раціон тунець, сардини, макрель і лосось, продукти, багаті на сірку (цибуля, особливо шалот, часник, каперси). Деякі трави – такі як петрушка, орегано і куркума – також корисні для зору і допоможуть його відновити.   
Крім того, можна підтримати зір спеціальними вправами для очей і запобігти подальше його погіршення. Вправи офтальмолог радить робити раз на півроку. Вони розслабляють очні м’язи. Якщо носите контактні лінзи, огляд варто проходити раз на три місяці. Якщо нічого не турбує і ви не маєте проблем із зором, треба все одно обстежуватися бодай раз на рік. 

Цікаві факти
• Карі очі насправді є блакитними під коричневим пігментом. Є навіть лазерна процедура, яка дозволяє назавжди перетворити карі очі на блакитні.
• Кожен 12-ий представник чоловічої статі – дальтонік.
• Очі завжди залишаються такого ж розміру, що й при народженні, а вуха і ніс не перестають рости.
• Око людини здатне сприймати тільки три ділянки спектру: червоний, синій і зелений. Інші кольори є поєднанням цих трьох.
• За все життя ми в середньому бачимо близько 24 мільйонів різних зображень.
• Наш погляд фокусується на приблизно п’ятдесяти речах в секунду.
• Рогівка людського ока схожа на рогівку ока акули, яку використовують як замінник при операціях на очах.
• Приблизно у 2% жінок виявляють рідкісну генетичну мутацію, завдяки якій у них спостерігається додаткова колбочка сітківки. Це дозволяє їм бачити 100 мільйонів кольорів.
• Майя вважали косоокість привабливою і намагалися зробити так, щоб їхні діти були косоокими. Шизофренію можна визначити з точністю до 98,3% за допомоги звичайного тесту на рух очей.
• Космонавти не можуть плакати в космосі через гравітацію. Сльози збираються в маленькі кульки і починають пощипувати очі.

Якщо зір слабкий, не можна:
– займатися у спортзалі на степ-платформі;
– виконувати жим штанги лежачи;
– робити вправи на прес на похилій лаві та будь-які інші вправи, коли кров різко приливає до голови;
– виконувати силові вправи у групі через їх високу інтенсивність та велику ймовірність перенапруження;
– стрибати у воду з вишки і занурюватися на глибину;
– плавати в контактних лінзах.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8163 / 1.63MB / SQL:{query_count}