Застуджуємося, бо… нервуємо

У Львові побільшало недужих на ГРВІ. “Пошта” з’ясувала, як уберегтися від застуди, яких штамів грипу варто остерігатися та як впливає харчування і стрес на одужання

Через хоч і незначне, але відчутне похолодання розпочався сезон застуд. Впродовж минулого тижня в області гострі респіраторні вірусні інфекції діагностували в майже семи тисяч осіб! 
Зі слів медиків, така ситуація характерна для осінньої пори року, але про епідемію грипу говорити ще рано. Її слід чекати не раніше кінця січня – лютого, а якщо пощастить, то ця загроза нас омине, як це було останніми роками.
“Львівська Пошта” з’ясувала, як уберегтися від застуди, яких штамів грипу варто остерігатися цього року та як впливає харчування і стрес на одужання.

Хворих більшає

Зараз на Львівщині в загальній структурі застудних захворювань понад 80% займають гострі респіраторні вірусні інфекції. Зі слів заступника начальника ГУ Держсанепідслужби України у Львівській області Олега Когута, ми повинні розуміти, що входимо у епідсезон, отож кількість хворих може збільшуватись.


Аби вберегтися від застуди, варто:
– уникати скупчень людей, щоби зменшити вірогідність контакту з хворими;
– за необхідності надягати одноразові маски – вони захистять вас і ваше оточення від зараження;
– регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання;
– стежити за чистотою рук, бо інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких людина час до часу торкається;
–  користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушничками як після миття рук, так і для того, аби прикрити обличчя під час кашлю і чхання при нежитю;
– залишатися вдома при перших симптомах нездужання.
Головна порада – не займатися самолікуванням!
Як запевняє Оксана Рильська, грип – одна з найважчих ГРВІ, яка може спричинити серйозні ускладнення (ангіна, бронхіт, отит, гайморит, пневмонія). Щоб цього не сталося, потрібно додержувати порад лікарів і не сподіватися на те, що грип мине сам по собі – без лікування.
Не варто лікувати грип антибіотиками! “Антибіотики на віруси не діють, але якщо їх лікар все-таки виписав, це означає, що в нього виникли підозри щодо ускладнення цієї хвороби бактеріальною інфекцією, яка стала причиною бронхіту, отиту тощо. В цьому випадку без антибіотиків справді не обійтися. У всіх інших випадках антибіотики можуть тільки ослабити організм і завадити йому боротися з вірусами”, – каже терапевт. 
Відповідно до підсумків моніторингу обласних епідеміологів, впродовж минулого тижня на Львівщині ГРВІ виявили у 6 тисяч 768 осіб (торік за цей же період –  7 тисяч 400), інтенсивний показник на 10 тисяч населення становить 26,8 при епідемічному порозі 51,7. Порівняно з попереднім тижнем спостерігається підвищення рівня захворюваності на 20,6 %. У Львові за цей час занедужало 2 тисячі 918 осіб (торік було 3 тисячі 650) з інтенсивним показником 39,0 при епідпорозі 75,9. Питома вага хворих дітей до 17 років – 52%.
Якщо темпи захворюваності зростатимуть, у січні – лютому варто чекати суттєвого збільшення кількості хворих – аж до епідемії.
“Впродовж кількох років рівень захворюваності на грип був досить високий, але сказати, що це була епідемія, не можемо. Якщо цей рівень у півтора рази перевищує епідпоріг, тоді оголошуємо епідемію грипу. Проте ні в минулому, ні в позаминулому роках такого не було, – зазначає медик. – Коли дійдемо до такого періоду цього року, сказати важко, але ретроспективно (за багато років спостережень) це може статися в лютому”.

Нові старі штами вірусу

Новий епідемічний сезон прогнозувати важко. Віруси грипу мають кілька штамів, схожість симптомів і можуть спричинити небезпечні ускладнення для всього організму.
Як запевняє Олег Когут, в епідемічному сезоні 2014/2015 на Львівщині, як і в Україні загалом, найімовірніше, циркулюватимуть три штами грипу.
“Це штам H1N1 (Каліфорнія), або, як його ще називають, “пандемічний грип”, “свинячий грип”, який циркулює фактично вже кілька років в Україні, штам H3N2 – так званий вірус “Техас”, з яким ми ще не зустрічалися або ж зустрічалися дуже давно, і грип В “Массачусетс”, – пояснює він. – Проте варто очікувати й інших видів грипу, бактеріальних збудників та вірусів – таких як, до прикладу, аденовірус, риновірус, парагрип”.
Аби не стати їх жертвою, медики закликають вакцинуватися уже – наприкінці вересня – в жовтні. Вакцини можна придбати в аптечній мережі міста або ж у Загальноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі. Їх приблизна вартість – 150 гривень, всі вони іноземного виробництва.

Стрес – одна з основних причин нездужання

До інфекції сприйнятливі люди різного віку, але ті, у кого слабка імунна система, серйозно порушений психоемоційний стан, заразитися можуть набагато швидше.
“У дітей, вагітних, людей похилого віку і тих, що мають хронічні недуги, перебіг хвороби найважчий. Зниженню імунітету та ослабленню захисних функцій організму сприяють переохолодження, емоційне і фізичне перенапруження, зловживання спиртним, а також стрес, – пояснює терапевт Оксана Рильська. – Люди, які психологічно себе переобтяжують або ж негативно налаштовані, майже не здатні чинити спротив інфекціям. Отож, відкладіть не надто термінову роботу, налаштуйтеся на позитив –  і все буде гаразд!” 
На думку завідувача відділення Львівської обласної клінічної інфекційної лікарні Ігоря Гайдука, важливим є й загартовування. “Це не означає, що варто щодня виливати на себе відро холодної води. Починати можна з вранішнього обтирання вологим рушником, а також із загартовування горла: кілька разів на день полоскати його прохолодною водою з додаванням чайної ложки солі, – радить лікар. – Що стосується харчування, то слід віддавати перевагу здоровій їжі. Бажано, щоб до денного раціону входили гарбуз, часник, цибуля, з напоїв – узвар.

Захистити бійців АТО
Держава мала б подбати, аби військові, які перебувають у зоні АТО, були захищені від ще одного агресора – грипу. Найоптимальнішим засобом, зі слів Олега Когута, є вакцинація.
“Це єдиний специфічний засіб уникнення захворювання на грип, який дає найбільш важкі ускладнення і найважче переноситься. Загалом військовим потрібен теплий одяг, якісне харчування, придатні місця для ночівлі, аби не переохолоджуватися. Також дуже важливо забезпечити їх належним взуттям, щоб ноги були в теплі!” – наголосив він.
А завідувач відділення Львівської обласної клінічної інфекційної лікарні Ігор Гайдук зауважив, що військовикам загрожує не так грип (оскільки йдеться про обмежені закриті контингенти, де немає значного контакту і люди весь час перебувають на свіжому повітрі), як активізація через переохолодження всіх тих мікробів, що містяться в організмі. На кожну клітину людського організму (їх загалом є 2 мільярди) припадає від 10 до 100 мікробів. 
Переохолодження, що призводить до зниження синтезу інтерферону, спонукає їх до активності – можуть виникнути герпес, цитомегаловірус, аденовіруси. Що стосується грипу, то тут справді потрібна тільки вакцинація. Держава мала б забезпечити нею людей, які нас рятують, аби захистити їх від ще одного агресора – грипу”, – переконаний Ігор Гайдук.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7890 / 1.6MB / SQL:{query_count}