Хвороба брудних рук

Восени зростає захворюваність на гепатит . Вірусний гепатит А – гостра інфекційна хвороба з переважним ураженням травного тракту, особливо печінки. Проте, якщо дотримуватися особистої гігієни і колективної санітарної культури вдома, на роботі та відпочинку, запобігти захворюванню все ж можливо.

Восени зростає захворюваність на гепатит А

 Вірусний гепатит А – гостра інфекційна хвороба з переважним ураженням травного тракту, особливо печінки. Проте, якщо дотримуватися особистої гігієни і колективної санітарної культури вдома, на роботі та відпочинку, запобігти захворюванню все ж можливо.

Шляхи передачі вірусу

Гепатит А – досить сильний вірус, який може виживати в різних умовах. Його ще називають “хворобою брудних рук”, бо найчастіше передається побутовим шляхом – при контакті із зараженою людиною. “Захворіти на гепатит А можна через купання в неперевірених озерах (водний шлях передачі) та через продукти, придбані в місцях стихійної торгівлі (харчовий шлях), – розповідає “Пошті” лікар-епідеміолог міської СЕС Леся Мишковська. – Зафіксований випадок, коли в сім’ї спочатку на гепатит А захворів один брат і шляхом контактної передачі заразився інший”.
Як каже начальник відділу материнства і дитинства обласного управління охорони здоров’я Любомира Кутневич, вірус можна підхопити і через переливання крові та ін’єкційним шляхом. “Кров людини, яка перехворіла на гепатит А, переливати іншим людям дозволено не менше ніж через 10 років. Донори повинні надавати достовірну інформацію про перенесені захворювання”, – каже Любомира Кутневич. На жаль, прорахувати всі варіанти неможливо – багато хто не знає, де заразився.

Де сховалась небезпека

Головна особ­ливість гепати­ту А – висока заразність. Схильні до захворювання як діти, так і дорослі, тому гігієна рук повинна бути на першому місці!
За словами ліка­ря-епі­деміолога, лише за перші сім місяців 2011 р. у Львові зареєстровано 10 випадків захворювання на гепатит А. З них одна дитина (школяр 14 років), решта – дорослі. За аналогічний період торік було 15 випадків.
Гепатиту А властиве підвищення захворюваності в осінній період. “Уже в вересні-жовтні слід очікувати сезонного збільшення захворюваності. Це будуть завізні випадки, люди починають повертатися з відпусток чи таборів, – розповідає “Пошті” епідеміолог. – Так, торік у серпні було зареєстровано 7 випадків, а за вересень – 29!”

Прояви хвороби

Розрізняють симптомний і безсимптомний характер захворювання. “У хворого спочатку з’являються болі в животі, втрата апетиту, блювота, слабкість, незначна лихоманка, катаральні явища. Далі проявляється жовтушність. Найзаразніша людина саме у переджовтушний період через непомітність проявів хвороби. Коли ж жовтушність з’явилася – виділення вірусу припиняється”, – розповідає лікар-епідеміолог.
Інколи, навпаки, хвороба проявляється гостро: температура тіла підвищується до 38,5 С, з’являються нудота, біль і відчуття важкості у правому підребер’ї, свербіж шкіри і прояви жовтяниці, кишкові розлади тощо. У таких випадках слід негайно звертатися до лікаря, щоб хвороба не перейшла у хронічну форму.
За словами Лесі Мишковської, контактуючи з хворим, здорова людина може захворіти навіть через місяць. Якщо ж хворобу виявили не відразу, це може призвести до важких наслідків – загибелі печінкових клітин і порушення всіх функцій печінки.
“Хворий не має займатися самолікуванням. У медзакладах гепатит А повністю лікується. Жодного летального випадку ми не реєстрували”, – підсумувала лікар.

ДОВІДКА:

Як уникнути хвороби
– пити лише пере­ки­п’ячену воду;
– не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з невідомих джерел водопостачання (рік, озер, підземних джерел);
– при неорганізованому відпочинку (мандрівках, екстремальному туризмі) для пиття та приготування їжі мати зі собою запас води, для миття рук та посуду використовувати лише профільтровану і переварену воду;
– при купівлі харчових продуктів та напоїв звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування;
–  уникати вживання продуктів сумнівної якості, придбаних на стихійних ринках, куплених прямо на землі (переважно молочні та молочнокислі продукти);
– перед споживанням овочі, фрукти необхідно добре промити водою, для споживання дітьми – окропом;
– при харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж) уникати контакту продуктів з ґрунтом, піском;
– купатися та відпочивати тільки на офіційно відкритих пляжах.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4204 / 4.01MB / SQL:{query_count}