Кодексована держава

Цього тижня країна стала свідком одразу двох законотворчих ініціатив уряду: подання до Верховної Ради проекту нового Бюджетного кодексу та ухвалення  проекту Податкового

Цього тижня країна стала свідком одразу двох законотворчих ініціатив уряду: подання до Верховної Ради проекту нового Бюджетного кодексу та ухвалення  проекту Податкового

Те, чого країна очікувала останні 11 років, нарешті сталося. Минулої середи, після тривалої праці різних урядів, Кабмін схвалив проект нового Податкового кодексу країни. А перед тим уряд скерував до Верховної Ради не менш революційний і не менш очікуваний документ – проект Бюджетного кодексу.

Словом, усе логічно – і цьогорічний бюджет, і новий варіант Бюджетного кодексу, за яким країна житиме наступного року. А відтак – і новий Податковий кодекс, що сприятиме наповненню бюджету.

Плани Президента – у життя

Узагалі-то ми стали свідками не стільки законодавчих прагнень Кабміну, скільки втілення того, про що останнім часом не втомлювався публічно говорити Віктор Янукович. Про Податковий кодекс мова і під час презентації президентської програми реформ до 2014 року, і у зверненні В.Ф. до громадськості. Вже тоді Янукович наголошував, що вимагатиме ухвалення “фіскальної конституції” до кінця року. Після ухвалення проекту в Кабміні заговорили про те, що остаточно Податковий кодекс можуть ухвалити до закінчення парламентської сесії 9 липня. Як і Бюджетний кодекс. У вересні ж Кабмін зможе подати на розгляд ВР бюджет-2011, збудований на підставі цих двох основних документів.

Відомо, що податкова реформа не обмежиться ухваленням нового кодексу, а відбуватиметься в три етапи. На першому етапі – до кінця 2010 року – передбачено зблизити податковий і бухгалтерський обліки, відшкодувати підприємствам борги із ПДВ державними цінними паперами і, починаючи з 1 серпня, відшкодовувати його своєчасно (як відомо, власне для цього уряд випускає на 20 млрд грн ПДВ-облігацій). 

На другому етапі – до кінця 2012 року – зменшать кількість малоефективних податків і зборів, звузять сферу застосування спрощеної системи оподаткування для суб’єктів малого підприємництва, запровадять єдиний соціальний внесок. Також планують запровадити податок на майно, реформувати систему адміністрування податків, насамперед ПДВ, і запровадити механізм екологічного оподаткування.

Третій етап – до кінця 2014 року – передбачає поетапне зменшення податку на прибуток і перехід до системи платежів за видобуток корисних копалин із застосуванням принципу рентного доходу.
У цьому грандіозному процесі передбачається поступове підвищення ставки єдиного соціального внеску для найнятих робітників і зниження для роботодавців. Також у програмі вказано на потребу податкових канікул для малого бізнесу, які розпочнуться вже із січня наступного року і триватимуть 5 років. Крім того, передбачено прозору систему відповідальності податківців.

Для забезпечення справедливості оподаткування зменшать перелік податкових пільг, зокрема, через звуження сфери застосування спрощеної системи оподаткування, наприклад, шляхом перегляду її критеріїв, виключення з неї високорентабельних видів діяльності. Податкові пільги зменшуватимуть і переходом до загальної системи оподаткування податком на прибуток підприємств у сфері страхової діяльності, скороченням списку пільг щодо ПДВ.

Що отримали?

Загалом, 523-сторінковий документ складається із 18 розділів. Перші два стосуються загальних податкових питань, решта – загальнодержавних і місцевих податків. Як і обіцяно урядом, підприємці отримають зниження ставок ПДВ із 20% до 17%, зменшення податку на прибуток у 2011 році – на 6 процентних пунктів, відтак щорічно – на 1 пункт, до 16% у 2014 році.

Нульову ставку ПДВ застосовуватимуть в експорті, у продажу всередині країни ліків, дитячого харчування, наданні послуг освіти та медицини. Нульову ставку податку на прибуток збереже страховий ринок; ставки для нерезидентів становитимуть від 0% – дохід від держоблігацій і до 20% – дохід від надання рекламних послуг.

Кодекс чіткіше виписує взаємодію платників і податкових інспекторів: від технологій листування до повернення надмірно сплачених податків.

Розширено й інструментарій контролю за несплату податків: підприємці, які за минулі 12 місяців продали через інтернет товари на суму понад 300 тис грн, зобов’язані будуть стати платником ПДВ.

Активніше податківці зможуть застосовувати і  механізм так званих “звичайних цін”, щоб підприємці не могли оптимізувати сплату податків, при бартері, операції із пов’язаними особа ми, зовнішньоторговельній діяльності та операціях з платниками інших податків.

Спрощена податкова система теж зберігається. Ставки податку для фізосіб залишаться в діапазоні 20 – 200 грн на місяць, для юросіб вони будуть знижені при окремій сплаті ПДВ з 6% до 3%, при сумарній сплаті – з 10% до 5%. Граничні рівні річного доходу для цих категорій становитимуть 700 тис. грн і 2 млн грн відповідно.

Одночасно зі зменшенням списку тих, хто може платити єдиний податок (цього права, наприклад, позбудуться аудитори та бухгалтери), запровадять податкові канікули для тих, хто з 2011-го до 2014 року зароблятиме не більше як 300 тис грн на рік при наданні населенню побутових послуг.

Поменшає місцевих податків і зборів. Чотири податки будуть обов’язковими (на нерухомість, рекламу, землю, торговий патент), інші місцева влада зможе запроваджувати на власний розсуд – за паркування, ринковий, туристичний і ярмарковий.

Кількість загальнодержавних податків, згідно із проектом кодексу, зменшиться на 12 одиниць. Пре­м’єр Микола Азаров, коментуючи документ, заявив, що “ми суттєво зменшуємо кількість загальнодержавних  податків – із 29 до 17, скасовується 10 місцевих податків, передбачено поетапне зниження податків на прибуток підприємств. В наступному році – з 25% до 20%  і далі щоріч­но зменшення на 1% аж до 17% у 2014 році”. За словами прем’єра, стимулюватимуть інвестиційний розвиток, і “значна увага приділяється стимулюванню розвитку малого підприємництва”.

І взагалі, за словами пре­м’єра, “це інноваційний документ, це справжня податкова реформа, яка принц­ипово покращить інвестиційний клімат України і вне­се нашу державу у рейтинг економічних свобод і привабливості для ведення бізнесу”.

“Економічні свободи” та “привабливість для ведення бізнесу”, гадаємо, побачимо згодом, а ось про баланс інтересів бізнесу та держави, зокрема і наших з вами, варто сказати вже. Уряд пропонує запровадити прогресивну шкалу оподаткування доходів громадян з двох ставок –  15 та 17%.
Для доходів понад 50 тис. грн на місяць запропоновано підвищити ставку оподаткування до 17%. Менше як 13 тис. грн на місяць – зберегти на рівні 15%.

Тож базовою ставкою будуть саме 15%. Але є і новації. 13 тисяч – це максимальний розмір зарплати, з якої сплачуються страхові внески до соціальних фондів. Вони, себто –  розмір внесків, до речі, визначаються щорічно. Решту суми досі податком не обкладалася. Віднині ж ті, чиї доходи перевищують 13 тис. грн на місяць, платитимуть у вигляді податку ще 20% від суми, що перевищує мінімальний ліміт (прикладом, за зарплати 15 тис. грн 15% сплачується з 13 тис і ще 20% – із решти 2 тис грн).

Запровадять і податок на “розкіш”, зокрема, на дорогі квартири площею понад 300 квадратних метрів або на будинок (понад 500 квадратів), на автівки вартістю понад 50 тис. євро, яхти, літаки, ґвинтокрили, товари класу “люкс” тощо. Хоча скільки за них сплачуватимуть наші скоробагатьки, не зовсім зрозуміло.

Новий кодекс передбачає також і категорію людей, які сплачуватимуть прибутковий податок за “льотною ставкою” – шахтарі, співробітники оперативних штабів МНС, а також ті, хто працює на небезпечних та шкідливих виробництвах. Люди з цього переліку (його укладає Кабмін) сплачуватимуть 10% від заробленого.

Такі новації. Наскільки вони вплинуть на життя пересічного українця – побачимо. Але не забуваймо, що саме він, цей пересічний громадянин, є головним наповнювачем держбюджету. А наша держава, якщо щось нам і дає, то обов’язково відтак повертає собі в іншій спосіб. Зокрема, через зростання цін. І цю практику останніх років наразі ніхто не скасував.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8227 / 1.62MB / SQL:{query_count}