Крила для України

Початок навчань українських льотчиків на F-16 та очікування цих літаків

Данія вже розпочала навчання українських льотчиків на винищувачах F-16. Принаймні про це повідомило інформагентство Associated Press, посилаючись на заяву, яку 26 червня зробив виконувач обов’язків міністра оборони Данії Троельс Лунд Поульсен. Він заявив, що Данія «зробила крок, щоб розпочати навчання та підвищення кваліфікації українських льотчиків». Тому це можна розуміти як початок навчання (першим кроком мали б стати тренування наших льотчиків на симуляторах), так і те, що Данія кілька днів тому звернулася з офіційним запитом до США щодо навчання українських льотчиків, зокрема й щодо американської допомоги в цих навчаннях. 
Найближчими днями можуть з’явитися ще багато повідомлень на цю тему, але варто розуміти, що не вся інформація стане публічною. Навчання льотчиків – це перший крок до передачі Україні літаків F-16, а в наших Повітряних силах уже попереджали, що публічно не звітуватимуть про кожен крок цього процесу. Коли західні бойові літаки вже будуть на нашій території, також ніхто не робитиме офіційних оголошень із цього приводу. І це правильно.
У будь-якому випадку, навіть якщо навчання українських пілотів на F-16 ще не стартували під час написання цього матеріалу, все одно вони розпочнуться дуже швидко. В цьому нема сумнівів. 
У цій статті розглянемо основне, що стало відомо останнім часом як про навчання українських льотчиків за кордоном, так і про майбутнє потенційне рішення західних країн про надання нам бойових літаків.

Рух до навчань

Те, що навчання українських льотчиків на F-16 розпочнеться влітку, стало зрозуміло ще 19 травня на саміті «Групи семи» в Хіросімі. Сполучені Штати дозволили іншим країнам надавати американські винищувачі Україні. А британський прем’єр Ріші Сунак тоді заявив, що Велика Британія, США, Нідерланди, Бельгія і Данія спільно працюватимуть, щоби навчати українських льотчиків і надати нашій країні необхідні літаки та засоби.
«Під час моєї зустрічі з президентом Зеленським та його командою після засідання G7 я сказав йому, що США разом зі своїми партнерами почнуть тренувати українських льотчиків на винищувачах четвертого покоління включно з F-16, щоби підсилити українську авіацію, в межах довгострокової відданості посилити здатність України захищатися», – сказав президент США Джо Байден 21 травня.
Через кілька днів після цього Сполучені Штати чітко підтвердили, що працюватимуть із різними країнами для того, щоб Україна отримала літаки F-16. США не стануть першою країною, яка надасть нам ці винищувачі, навіть досі незрозуміло, чи взагалі американці передаватимуть нам літаки, але саме Сполученні Штати виробляють F-16, і без їхнього дозволу неможливо було говорити ні про навчання наших льотчиків на цих літаках, ні про майбутню передачу їх нам. Зрештою, країни, котрі потенційно можуть передати нам F-16, купують у США новіші F-35. Після такого оновлення авіапарку вони зможуть надати Україні F-16. 
22 травня радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван дав зрозуміти, що зараз його країна домовлятиметься з європейцями про передачу F-16 Україні. 
«Думаю, що з огляду на кількість F-16, яка зараз є на складах наших європейських союзників, і той факт, що на основі грошей, які нам виділив Конгрес, є багато інших пріоритетів для систем, можливо, ми більше зосередимося на передачі третіми сторонами, але президент ще не ухвалив остаточного рішення. Сполучені Штати мобілізували виняткові зусилля, щоб вчасно і в повному обсязі надати Україні все необхідне для початку цього контрнаступу. Тепер, коли ми це зробили, можемо сподіватися на довгострокову здатність України захищатися та стримувати російську агресію. Винищувачі четвертого покоління, західні винищувачі, F-16 є важливими для цієї боротьби», – сказав тоді Салліван у коментарі CNN.
23 травня речник Держдепартаменту США Метью Міллер заявив, що забезпечення України винищувачами F-16 тепер є пріоритетом для Сполучених Штатів. «Президент (США Джо Байден – Ред.) дуже чітко дав зрозуміти, що ми почнемо навчання українських військових пілотування F-16 і будемо працювати з нашими союзниками та партнерами над забезпеченням України винищувачами F-16. Не можу оголосити, коли і як це станеться, з яких країн вони надійдуть, але надання F-16 є нашим пріоритетом, і ми почнемо реалізовувати його найближчими місяцями», – сказав тоді речник Держдепартаменту США на брифінгу.
25 травня відбулося 12-те засідання у форматі «Рамштайн». Тоді стало відомо, що європейську коаліцію з навчання українських льотчиків керування F-16 очолять Нідерланди і Данія. Також до цієї коаліції ввійшли Норвегія, Бельгія, Португалія і Польща. 
А 15 червня в Брюсселі відбулося вже 13-те за ліком засідання у форматі «Рамштайн», після якого міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що «коаліція винищувачів відбулася»: «Я можу це вже стверджувати, тому що офіційно Нідерланди і Данія підтвердили своє лідерство та готовність із зобов’язаннями організувати й забезпечити навчання наших льотчиків, наших інженерів, наших техніків для опанування літаків F-16. Сполучені Штати це підтримують офіційно».
Також з’являлося багато повідомлень про те, що навчання українських льотчиків, найімовірніше, відбуватимуться в Данії. Перші літаки F-16 ми очікуємо саме від Данії та Нідерландів. Інші країни, які приєдналися до коаліції, допомагатимуть грошима й обладнанням. На «Рамштайні-13» союзники домовилися, що програма навчання українських льотчиків буде підготовлена і затверджена до Вільнюського саміту НАТО (11 і 12 липня).
19 червня операційний директор компанії Lockheed Martin (виробляє F-16) Френк Сент-Джон у коментарі виданню Financial Times заявив, що ця компанія готова допомогти українським льотчикам у навчанні та обслуговуванні своїх винищувачів F-16, якщо країни НАТО погодяться відправити їх Україні як військову допомогу. Рішення щодо участі Lockheed Martin буде ухвалене після обговорення між Україною, США та іншими західними союзниками. «Ми готові не лише задовольнити потребу в нових літаках F-16, але й у будь-яких модифікаціях F-16, а також у навчанні, обладнанні та системах», – запевнив Френк Сент-Джон. Операційний директор Lockheed Martin також нагадав, як українські військові швидко та ефективно опанували керовані реактивні системи залпового вогню GMLRS і протитанкові ракетні комплекси Javelin, що виробляє ця ж компанія. «Я більш ніж упевнений, що українські льотчики опанують F-16 і зможуть дуже ефективно використовувати їх в найкоротші терміни», – сказав Френк Сент-Джон. Також, із його слів, Lockheed Martin у довгостроковій перспективі може розглянути створення виробничої бази в Україні або в сусідній країні після завершення війни з росією, щоб «забезпечити постійну присутність для навчань і технічного обслуговування».
Цікаво, що 22 червня з’явилися дві новини: американське видання Politico повідомляло про те, що НАТО розглядає варіант розміщення в Румунії навчальної бази для тренувань українських льотчиків на винищувачах F-16, а Пентагон підтвердив, що США вже отримали запит від Данії щодо навчання українських льотчиків. «Ми отримали запит від Данії на підтримку підготовки F-16, що було очікувано. Зараз це розглядають», – заявив на брифінгу речник Пентагону, бригадний генерал Пет Райдер.
Тут треба пояснити: в матеріалі Politico мовилося про те, що Румунія може стати одним із майданчиків для тренування українських льотчиків. Офіційних підтверджень не було, але не виключено, що навчання наших льотчиків відбуватиметься в різних місцях.

Якої кількості літаків може сподіватися Україна

І ось 26 червня, як уже згадувалося, виконувач обов’язків міністра оборони Данії Троельс Лунд Поульсен заявив, що його країна «зробила крок, щоб розпочати навчання та підвищення кваліфікації українських льотчиків». «Ми також розглянемо, чи варто робити конкретну пожертву Україні данських винищувачів F-16 і скільки їх має бути», – пояснив Троельс Лунд Поульсен, уточнивши, що українські льотчики навчатимуться від шести до восьми місяців, перш ніж можливе передання данських літаків F-16 стане реальністю. Зі слів Поульсена, не можна виключати того, що рішення про передачу F-16 буде ухвалене ще до завершення навчання українських льотчиків, але «F-16 перебуватимуть в Данії до 2024-го». Також виконувач обов’язків міністра оборони Данії повідомив, що його країна зніме F-16 із озброєння не в 2027-ому, як планувалося, а в 2025-ому. Це відбувається завдяки тому, що Данія швидше вводить у експлуатацію F-35.
Це наближає передачу цих винищувачів Україні. Розуміємо, що 2024 рік – це реальний термін можливого отримання Україною винищувачів F-16. З огляду на терміни навчання сподіватися на літаки ще до кінця цього року не варто. Але 2025 рік – вже занадто велике зволікання з передачею нам винищувачів. Залишається надіятися, що рішення про передачу літаків з’явиться швидше. Можливо, якісь важливі новини в цьому питанні принесе Вільнюський саміт НАТО. Може, не Данія, а вже згадані Нідерланди стануть першою країною, що передасть нам F-16. Якщо Данія зніме з озброєння 30 літаків F-16 у 2025-ому (це краще, аніж у 2027-ому), то Нідерланди ще наприкінці 2021-го зняли з озброєння 12 літаків F-16 (отримали таку саму кількість F-35) і навіть готові були продати їх приватній компанії Draken International. У 2024 році Нідерланди можуть зняти з озброєння ще 28 літаків F-16, якщо все йтиме за планом із введенням у експлуатацію F-35. Із усього цього бачимо, скільки літаків може отримати Україна і коли. Але можуть бути сюрпризи, бажано приємні для нас. 
Наприкінці травня стало відомо, що «декілька» українських льотчиків пройдуть навчання на шведських винищувачах JAS39 Gripen. Але Швеція начебто не має «вільних» літаків, щоби передати Україні, і вже кілька разів відмовляла нам. Тож постає питання, навіщо тоді анонсувати навчання на цих літаках. Про це говорив міністр оборони Швеції Пол Йонсон у інтерв’ю телеканалу TV4. Отже, не варто виключати можливість отримання й цих літаків, значно кращих за радянські та дешевших за F-16. У будь-якому випадку з приводу питання передачі нам західних бойових літаків потрібно дочекатися офіційних рішень та повідомлень.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8600 / 1.63MB / SQL:{query_count}