Підготувати контрнаступ

Що привіз президент України Володимир Зеленський із європейського турне?

За останні кілька днів український президент здійснив робочі візити до Італії, Ватикану, Німеччини, Франції, Великої Британії. Додамо до цього списку ще поїздки Володимира Зеленського до Фінляндії та Нідерландів (там Зеленський зустрічався з главами урядів Нідерландів та Бельгії) позаминулого тижня і побачимо, яким напруженим був міжнародний графік президента України за останній час. І це при тому, що після повномасштабного вторгнення росії Володимир Зеленський рідко покидав межі нашої країни. 
Якщо рахувати після 24 лютого 2022-го, то минулого року він здійснив лише дві іноземні поїздки – до США та Польщі у грудні. А от цього року візит до Лондона 15 травня став вже 12 закордонною поїздкою президента України. До речі, цього року Володимир Зеленський вже двічі відвідував Велику Британію, Францію та Польщу. 
Легко зрозуміти географію поїздок Володимира Зеленського і те, чому він здійснив стільки візитів саме зараз. Україна готується до чергової контрнаступальної операції. Ймовірно, йтиметься про кілька таких операцій і українська влада переконує союзників саме у тому, що нам потрібні зброя та боєприпаси. 
Тож загалом можна назвати кілька основних завдань, що стояли перед українським президентом під час всіх цих візитів – упевнитися в тому, що Україна отримає усю військово-технічну допомогу, яка зараз необхідна для контрнаступу й обговорити питання щодо потрібної зброї, яку Україна зможе отримати пізніше. І водночас окремою метою всіх цих візитів була своєрідна «підготовка» до Вільнюського саміту НАТО, який відбудеться у липні. Україна очікує від країн-членів НАТО чіткого сигналу про те, що ми точно станемо членами Альянсу.

Україна має бути у НАТО

Зараз українська влада хоче, щоб Альянс запросив нашу державу до себе. НАТО вже декларувала те, що для України «відчинені двері», але подібні заяви мали надто мало практичної користі. Україні потрібні не розпливчасті трактування, а чітке рішення блоку про те, що наша держава стане членом НАТО. Зрозуміло, що до самого вступу України в НАТО ще мине час.
«Ми реалісти, ми знаємо, що ми не будемо в НАТО під час війни. Але під час війни ми хочемо отримати дуже чітке повідомлення про те, що ми будемо в НАТО після війни», – заявив Володимир Зеленський 4 травня під час пресконференції з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте та главою уряду Королівства Бельгія Александером де Кроо.
«Не існує жодної раціональної причини, чому наші воїни, які б’ються заради нашої спільної свободи, заради наших спільних цінностей, не в одній організації з усіма іншими воїнами Альянсу. Якщо судити за плодами наших дій, то Україна вже в Альянсі, але де-юре рішення поки не ухвалене. Варто визначити алгоритм. Це мотивує наших воїнів, і це важливо. Окрім посилення всієї Євроатлантики сміливістю українців, наше приєднання до Альянсу дасть ще один історичний результат – прапори НАТО поруч з прапорами України на нашому східному кордоні стануть тим замком, потужним замком, який триматиме російський імперіалізм в минулому завжди», – заявив Володимир Зеленський 14 травня під час церемонії нагородження премією Карла Великого в німецькому Аахені.
«Настав час прибрати найбільшу безпекову невизначеність у Європі, тобто ухвалити позитивне політичне рішення про членство в НАТО. Це варто зробити вже на липневому саміті Альянсу. Це буде вчасний сигнал – сигнал, що немає навіть найменшої ймовірності, що демократія програє чи поступиться своїми цінностями у цій війні», – заявив Володимир Зеленський 15 травня у своєму відеозверненні до учасників Копенгагенського саміту демократії. 
Важко сказати, наскільки насправді є можливим швидкий вступ України до НАТО. Але завданням нашої влади є працювати над тим, щоб двері в Альянс були відкриті для нас не лише на папері. Зрозуміло, що потрібне буде спільне рішення усіх (зараз це 31 держава) членів НАТО, а серед них є й Угорщина. Та Україна зараз працює над тим, щоб заручитися підтримкою якомога більшої кількості країн-членів Альянсу. 14 травня Володимир Зеленський підписав з німецьким канцлером Олафом Шольцом та французьким президентом Еммануелем Макроном спільні декларації, у яких, зокрема, висловлювалася підтримка руху України до членства в НАТО. Так, по суті, це ніякі не гарантії, але це може свідчити про зміни позицій таких країн, як Німеччина та Франція щодо питання вступу України до НАТО. 
«Схвалена сьогодні з Францією Спільна декларація дозволила посилити ще одним вагомим голосом підтримку України на євроатлантичному напрямку. Сам факт укладення такої декларації з Францією та ще й з подібним формулюванням щодо НАТО, раніше був просто неможливим. А сьогодні Франція стала 18-ю державою, з якою маємо спільні декларації щодо руху до НАТО», – написав 15 травня на своїй фейсбук-сторінці заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква.
Разом із такою «підготовкою» до Вільнюського саміту НАТО Володимир Зеленський також обговорював з європейськими лідерами ймовірні гарантії безпеки України до моменту вступу нашої держави в Альянс, український мирний план, притягнення росії до відповідальності та питання відшкодування росією збитків Україні. Усі ці питання можна довго обговорювати, і ми до них ще повертатимемося в наступних номерах. Як і повертатимемося до того, чого насправді може чекати Україна від саміту НАТО у Вільнюсі 11–12 липня. А в цьому тексті далі ми зосередимося на новій європейській військово-технічній допомозі, про яку нещодавно оголосили. Від українських успіхів на полі бою залежатимуть подальші рішення та поведінка західних країн. А нам, як уже зазначалося, потрібно уже бути впевненими у тому, що вистачить ресурсів для усіх запланованих військових операцій.

Велика Британія демонструє першість

Британський уряд 15 травня показав, як потрібно дотримувати слова. Ще у лютому британський прем’єр Ріші Сунак (в межах першого цьогорічного візиту Зеленського до Великої Британії) заявив, що його країна розробить нову програму навчання українських пілотів. А 15 травня, ще перед зустріччю Зеленського і Сунака у Лондоні, британський уряд оприлюднив заяву про те, що вже влітку розпочне навчання наших пілотів на західних літаках. Це та новина, яку довго чекали українці.
«Цього літа ми розпочнемо початковий етап навчання українських пілотів базовій підготовці. Ми адаптуємо програму, яку використовують британські пілоти, щоб надати українцям навички пілотування, які вони зможуть застосовувати на інших типах літаків. Це навчання йде пліч-о-пліч із зусиллями Великої Британії по роботі з іншими країнами з надання винищувачів F-16 – винищувачів, які обрала Україна», – мовиться в офіційному повідомленні уряду Великої Британії.
Із цього можна зрозуміти кілька важливих моментів. Навчання українських пілотів у Британії почнеться вже дуже скоро. Навчання буде базовим, тобто конкретного рішення про передачу нам якихось західних літаків ще не було. Але Британія активно залучена до процесу перемовин із іншими країнами щодо передачі нам саме американських F-16 – тих винищувачів, про які найчастіше говорять українські військові пілоти і які перебувають на озброєнні понад двох десятків країн. Нагадаємо, що ще кілька місяців тому експерти обговорювали можливість отримання певної кількості F-16 від Нідерландів. Представники тамтешнього уряду тоді заявляли, що серйозно обдумають таку можливість. Нідерланди саме виводять з експлуатації свої F-16 у зв’язку з їх заміною на F-35, а загалом повітряні сили цієї країни мали, станом на 2021 рік, 61 літак F-16AM/BM, які планували розпродати, але контракти не були погоджені. Тобто виглядає цілком реалістично отримати певну кількість F-16 від Нідерландів, і це не поставить під сумнів обороноздатність самих Нідерландів. 4 травня під час уже згаданої спільної пресконференції з Володимиром Зеленським прем’єр-міністр Марк Рютте заявив, що союзники не мають табу, коли йдеться про військову підтримку України, та рішення про F-16 ще не було ухвалене.
«Ми зараз працюємо над створенням «коаліції винищувачів», і частково мої візити в столиці Європи спрямовані саме для цього. Я думаю, що у нас буде успіх», – акцентував Володимир Зеленський 14 травня у Берліні.
«Ми хочемо створити цю коаліцію літаків, і я дуже впевнений у цьому. Ми говорили про це, і незабаром ви побачите деякі, на мою думку, важливі рішення. Але я думаю, нам треба над цим ще трішки попрацювати. Ми говоримо про «Велику сімку» і тут дуже важлива позиція кожної з цих країн, важливо, щоб ця позиція була об’єднаною. Ми говоримо про коаліцію літаків», – заявив Володимир Зеленський 15 травня під час зустрічі з британським прем’єром Ріші Сунаком. 
Тож рішення і заяву уряду Великої Британії можна сприймати як спробу пришвидшити цей процес. Британія уже змогла пришвидшити створення «танкової коаліції» для України, першою ухваливши рішення про передачу нам своїх танків. Залишається вірити, що зі західними винищувачами повториться така ж історія. Зараз британське рішення насамперед має вплинути на США. Бо потрібне саме рішення Сполучених Штатів, хоча б щодо дозволу іншим країнам передавати F-16 Україні. І сподіваємося, що наші пілоти розпочнуть навчання уже з конкретним рішенням про передачу нам F-16.
Ріші Сунак 15 травня заявив, що Велика Британія стане ключовим учасником «коаліції літаків» для України. Сама Британія не зможе надати нам F-16, бо не використовує ці літаки. Але ця країна допомагатиме нам усіма можливими способами. Сам запуск процесу навчання наших пілотів на західних літаках є дуже важливим.
«Це не проста справа, коли ми обговорюємо нарощування бойового потенціалу літаків. Це не лише постачання літаків. Це також навчання пілотів і усі питання матеріально-технічного забезпечення. Ми готові втілити ці плани у відносно короткий термін. А це означає, що ми навчатимемо українських громадян тому, аби вони стали абсолютно боєздатними пілотами літаків, і особливо, коли це також стосується тактик НАТО», – сказав британський прем’єр під час спільного з українським президентом спілкування з пресою. 
Володимир Зеленський недарма загадував про важливість спільного рішення країнами «Великої сімки» (США, Японія, Німеччина, Британія, Франція, Італія, Канада). Європейських учасників «Великої сімки» український президент уже відвідав за останні дні. І уже 19–21 травня у Японії відбудеться саміт G7. Західні ЗМІ повідомляють про підготовку нових антиросійських санкцій. А Ріші Сунак 15 травня пообіцяв, що на саміт «Великої сімки» у Японії наполягатиме на посиленні допомоги Україні, яка готується до контрнаступальних операцій.
І не лише питання «коаліції винищувачів» для України зараз допомагає нам просувати Велика Британія. Рішення про початок навчання наших пілотів оголосили в межах нового пакета військово-технічної допомоги Україні. У цьому пакеті додаткові зенітні ракети для систем ППО та «безпілотні повітряні системи, включно з сотнями нових бойових дронів дальністю понад 200 км».
На момент підготовки цього матеріалу не були відомі точні назви озброєнь, що передає нам Велика Британія. Та боєприпаси для ППО і безпілотники-камікадзе, що б’ють на понад 200 км – це дуже потрібні речі для ЗСУ. «Параметр у 200 км дуже сильно обмежує можливі варіанти й прямо натякає на те, що мовиться про нові БПЛА. Конкретний тип також втаємничений, бо існує варіант із друкованим на 3D-принтері дроном від QinetiQ або, наприклад, закинутий свого часу, але вкрай цікавий Fire Shadow», – пише український військовий портал Defense Express.
А ще минулого тижня британський міністр оборони Бен Воллес під час засідання тамтешнього парламенту офіційно підтвердив передачу Україні авіаційних крилатих ракет великої дальності Storm Shadow. Про ці ракети «Львівська Пошта» уже неодноразово писала. Ще у лютому британський уряд анонсував надання Україні ракет великої дальності, як альтернативу ракетам ATACMS, яких нам досі відмовляються надати США. Велика Британія не має на озброєнні ATACMS, тому авіаційні Storm Shadow виглядали найімовірнішим варіантом. І от уже є підтвердження того, що Україна отримує їх від Великої Британії (частину вже отримала). 
«У ЗСУ з’явились можливості ураження цілей на дальності у рази перевищуючі наявні можливості, й мінімум мовиться про версію ракети із дальністю до 300 км. При цьому про стелс-ракету для маловисотного прориву ППО із довершеною системою наведення, яка включає не лише інерціальну та супутникову, а порівняння зображень, які робить ракета під час польоту з еталонними зразками – DSMAC, а на кінцевій ділянці ще й вмикається тепловізійна головка самонаведення, яка шукає закладену у пам’ять ціль.
Бойова частина Storm Shadow важить 450 кг, що, для розуміння, вдвічі більше ніж в ATACMS. А до цього необхідно додати й те, що літак із крилатою ракетою повітряного базування природно має значно більшу мобільність ніж будь-який ґрунтовий тактичний ракетний комплекс. І її носій за один умовний день може здійснити пуск по цілях на півночі, півдні та сході, а для HIMARS з ATACMS для цього необхідно буде винайти телепорт. Тобто це дійсно game changer з огляду на реальні можливості та потенційну ефективність. Тим паче, що дальність до 300 км залишається дискусійною, бо є вкрай важливий фактор, чому мова цілком може йти й про оригінальну версію Storm Shadow із дальністю 560 км», – мовиться у матеріалі Defense Express.
Також треба зазначити, що інформація щодо цілі може закладатися у Storm Shadow ще на землі, а літак просто доставляє цю ракету у район пуску. Тому цілком реально використовувати ці ракети із літаками радянських зразків. Найімовірніше, що наші Повітряні сили пристосували Су-24М та/або Су-27 під використання Storm Shadow. І зауважимо, що у кремлі справжня істерика після останніх новин щодо британської зброї, яку вже отримала і ще отримає Україна.

Німеччина продовжуватиме підтримку України

Також зазначимо, що під час візиту Володимира Зеленського до Берліна 14 травня (це був перший візит українського президента до Німеччини після повномасштабного російського вторгнення) німецький канцлер Олаф Шольц оголосив про рекордний пакет військово-технічної допомоги нашій державі на 2,7 млрд євро. До цього пакета увійшли 20 бойових машин піхоти Marder, 30 танків Leopard 1A5, 15 зенітних самохідних артилерійських установок Gepard, чотири батареї ЗРК IRIS-T SLM (12 пускових установок і сотні ракет до них), 100 бронемашин та 100 вантажівок для логістичного забезпечення, до 200 розвідувальних безпілотників та велика кількість боєприпасів.
Все це є зброєю, що принесе велику користь ЗСУ. Українці часто критикували німецьку владу за слабодухість та довгі зволікання з допомогою для нас, але потрібно розуміти, що загалом обсяги німецької військово-технічної допомоги поступаються лише американській. Тобто Німеччина дає нам багато зброї, і такої, що може «робити різницю» на полі бою. 
«Я впевнений, що в Німеччини є стійка стабільна підтримка України, яка передбачає також, що ми завжди зважуємо рішення. Те, що ми зважували чи інколи, можливо, трохи зволікали, – це пов’язано з тим, що в нас трохи інша система, але наша підтримка не змінюється, вона стабільна та постійна. Можливо, це не так помітно, але успішний захист також передбачає, що ваша зброя працює, що вона якісна, що її можна швидко відремонтувати», – Олаф Шольц 14 травня пояснював затримки із деякими рішеннями німецького рішення. Він також зазначив, що Німеччина проводить навчання для українських солдатів, надає боєприпаси, працює щодо сервісних хабів для ремонту української техніки в Польщі, Словаччині, Румунії тощо. 
І справді, не уся допомога є помітною для широкого загалу. Зокрема, не уся допомога має бути помітною для усіх. Це також питання безпеки. І важливо, що наші іноземні партнери не обмежують одним чи кількома пакетами допомоги, а налагоджують систематичний процес підтримки української армії.
«Варто звернути увагу, за якою саме логікою уряд Німеччини міг формувати цей пакет військової допомоги. Воєнно-політичне керівництво України наполегливо говорить про те, що для захисту нашого неба від повітряних атак росіян потрібно більше сучасних засобів ППО, і в цей запит цілком «влучає» рішення виділити ще 15 «зенітних танків» Gepard та чотири батареї IRIS-T SLM на 12 пускових установок із боєзапасом зенітних ракет. Але водночас військово-політичне керівництво України також говорить про те, що для остаточного звільнення наших земель від російських окупантів може знадобитись не одна, а декілька контрнаступальних операцій, для підготовки яких треба відповідна номенклатура військової допомоги. І схоже, що такий меседж в Берліні почули, тому й виділяють також додаткову бронетехніку та автомобілі для логістичного забезпечення, які зміцнять механізовані підрозділи ЗСУ саме для наступальних операцій», – пише Defense Express. 
І хоч під час останніх візитів Володимира Зеленського до інших європейських країн ми почули не так багато конкретної інформації щодо військово-технічної допомоги Україні, ці візити не були менш важливими. Італійська прем’єрка Джорджа Мелоні заявила, що вірить у перемогу України і пообіцяла подальшу повну підтримку. Зеленський у Римі заявив про «дуже важливе рішення щодо захисту нашого неба». Пізніше він зазначав, що є домовленості з Італією щодо зброї та ППО. Ймовірно, що йдеться про додаткові ЗРК SAMP/T, але таке припущення ще має бути офіційно підтверджене. Тут треба зазначити, що в ніч на 16 травня ЗМІ повідомляли про те, що перший ЗРК SAMP/T вже в Україні. Хоча ще раніше з’являлася неофіційна інформація про прибуття цієї італійсько-французької системи ППО. А якщо президент України Зеленський після візиту до Італії заявляв про домовленості щодо ППО, то навряд чи він мав на увазі прибуття уже раніше обіцяного ЗРК.
У Парижі Володимир Зеленський також обговорював з Еммануелем Макроном подальшу військово-технічну підтримку України та «коаліцію винищувачів». І, до речі, вже після візиту Зеленського, Макрон в інтерв’ю телеканалу TF1 заявив, що у Франції «відкриті двері» для навчання українських пілотів. Деталей він не уточнював, тож поки важко сказати чи це лише заява про готовність Франції долучитися до процесу навчання українських пілотів, чи вже була досягнута якась домовленість між українським і французьким президентами. Тут лише треба зауважити, що Франція, як і Велика Британія, не має F-16. Мова може йти про базове навчання наших пілотів на західних літаках. Але «голос» Франції також може стати важливим у перемовинах із тими країнами, у яких F-16 є.
«Франція продовжуватиме надавати військову підтримку Україні та готує нові пакети допомоги з постійним врахуванням найбільш нагальних і невідкладних потреб Києва для зміцнення її обороноздатності. Франція прагне забезпечити повну потужність у всіх сферах. Найближчими тижнями Франція проведе підготовку й оснастить кілька батальйонів десятками броньованих машин і легких танків, включно з AMX-10RC», – про це також мовилося у спільній декларації президентів України та Франції, текст якої опублікований на сайті Офісу президента України.
Загалом можна сказати, що це турне українського президента європейськими столицями відбулося дуже вчасно. І залишається сподіватися, що скоро з’явиться ще більше позитивних для нас новин, які поки не могли стати публічними.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8550 / 1.75MB / SQL:{query_count}