Потреби та пріоритети

«Рамштайн-11»: посилення нашої ППО, центр технічного обслуговування танків Leopard 2 у Польщі, питання літаків знову відклали на потім

Цивілізований світ продовжує допомагати Україні. Хоч ми отримуємо не усю зброю, що нам потрібна, хоч багато рішень ухвалюються дуже повільно, але наші іноземні партнери продовжують систематичну роботу щодо військово-технічної та економічної підтримки України. Яскравим прикладом саме такого систематичного підходу є Контактна група з питань оборони України, так званий формат «Рамштайн», що зараз об’єднує близько п’яти десятків країн. 
Перше засідання цієї контактної групи, головною метою якої є координація зусиль союзників для військової допомоги нашій державі, відбулося у квітні минулого року. А минулого тижня пройшла уже одинадцята за ліком зустріч міністрів оборони різних країн у форматі «Рамштайн». Загалом усі учасники формату уже надали Україні 55 мільярдів доларів безпекової допомоги.
За рік військово-технічна допомога, що отримує Україна, насправді «еволюціонувала». В межах засідання «Рамштайн-11» міністри оборони тих країн, що надають нам танки, домовилися про створення в Польщі центру технічного обслуговування танків Leopard 2 для України. Чи можна було таке легко уявити рік назад? Загалом союзники пообіцяли Україні понад 80 танків Leopard 2 різних модифікацій. Якщо брати до уваги офіційні повідомлення, то більшість з них уже мають бути на нашій території.
Недостатньо просто отримати якусь зброю чи техніку, потрібне ще постійне надходження боєприпасів, а також ще треба подбати про ремонт і відновлення техніки. Саме цим зараз і займаються наші іноземні партнери. І за це їм потрібно подякувати.
Водночас Україна потребує ще більше зброї, ще більше боєприпасів, і якомога швидше. Тому просто неможливо не ставити запитання щодо зволікань наших партнерів. Бо хоч нам ніхто нічого й не винен, але саме Україна зараз воює за спільні цінності західної цивілізації проти агресора, який загрожує не тільки нам. Перемога України над росією означатиме перемогу усього цивілізованого світу. Наші союзники мають можливість цю перемогу наблизити, а для цього потрібно, до прикладу, перестати заявляти, що зараз Україні не потрібні західні бойові літаки.

Пріоритет – ППО

На жаль, засідання Контактної групи з питань оборони України від 21 квітня не стало проривним у питанні надання нашій країні західних багатоцільових винищувачів. «Акцент робиться на потужну систему ППО в Україні. Акцент саме на наземні системи. Щодо надання F-16 – це політичне питання, вирішуватиме його політичне керівництво», – заявив після «Рамштайну-11» генерал Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів США.
Про те, що питання протиповітряної оборони буде пріоритетом, ще перед засіданням «Рамштайн-11» говорив міністр оборони України Олексій Резніков. Він зазначав, що «на порядку денному аналіз того, що зроблено, наша стратегія на 2023 рік, поточні потреби Збройних сил, розподіл програм допомоги між усіма підрозділам Сил оборони України».
Після «Рамштайну-11» загалом було дуже мало офіційних заяв про постачання зброї Україні. Не було заяв про нову зброю для нас. Але це не означає, що подібні рішення не обговорювалися. Тут радше треба сказати, що зараз не час для публічних оголошень. 
За два дні до засідання «Рамштайн-11», 19 квітня, офіційно підтверджене прибуття ЗРК Patriot в Україну. Зрештою, 23 квітня речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі загальнонаціонального телемарафону пояснив: «Один з дивізіонів Patriot уже заступив кілька днів тому, працює. Інші вже в дорозі до своїх майбутніх позицій. Сподіватимемося, що будуть якісь результати, зокрема проти рашистських літаків». 
Нагадаємо, що про надання Україні Patriot оголошували США, Німеччина та Нідерланди. Водночас у ЗМІ повідомлялося чи то про дві батареї Patriot від Нідерландів, чи то про дві пускові установки Patriot від Нідерландів, що не зможуть автономно виконувати задачі з протиповітряної оборони, тому їх інтегрують в американську або німецьку батарею Patriot. Одна батарея Patriot включає до восьми пускових установок, кожна із яких несе по чотири ракети. З огляду на те, що в інфопросторі навіть наші офіційні особи постійно вживають різну термінологію, то зараз важко сказати, скільки пускових вже отримала чи загалом отримає Україна. Зрештою, така інформація не має бути публічною.
«Побудова багаторівневої системи ППО/ПРО у найкоротший термін – наш пріоритет. Це захист мирних міст, критичної інфраструктури, наших людей у тилу та на фронті. Системи Patriot формують спроможність, якої раніше не було – вражати балістичні цілі. Чергова установка IRIS-T, за яку ми дякуємо німецьким партнерам, підвищує можливості боротьби з крилатими ракетами. IRISи, як і NASAMSи, чудово себе зарекомендували. МіГи від польських та словацьких друзів посилять захист і від російських ракет, і від іранських дронів. Все це – свіжі надходження, які вже у лавах Сил оборони. Далі буде. З огляду на варварську тактику Кремля нам потрібно більше платформ різного рівня та боєприпаси до них. Нам потрібно більше ПЗРК. Літаки західного зразка – вершина цієї піраміди. Щодо кожної платформи спочатку ми чули «ні, це неможливо». Тепер вони боронять наше небо. Послідовно працюємо на результат», – зазначив Олексій Резніков.
Після «Рамштайну-11» стало відомо про те, що Латвія передасть Україні всі свої запаси ПЗРК Stinger. Про яку саме кількість йдеться – невідомо. Але за такий крок точно потрібно подякувати дружній нам Латвії.
Зрозуміло, що Україні потрібно буде більше боєприпасів для усіх ЗРК, які ми вже отримали чи ще отримаємо. В пакетах військово-технічної допомоги від різних країн часто згадувалися про додаткові ракети до систем ППО. Зокрема, США у кількох пакетах допомоги передбачали ракети до ЗРК Patriot ще до моменту прибуття самих цих систем в Україну. Але треба ще більше. Тут потрібно розуміти, що одна ракета для Patriot коштує 4 млн доларів.
Питання додаткових боєприпасів для систем ППО, а також і додаткових систем, обговорювалося під час засідання «Рамштайн-11». «Україна зараз більше потребує посилення протиповітряної оборони, і з цим погодились усі учасники «Рамштайну». Додаткові комплекси ППО та боєприпаси до них – пріоритет номер один у найближчій перспективі. США продовжать залучати партнерів та союзників, наголошувати на тому, щоб Україна отримувала найсучасніші системи ППО», – заявив 21 квітня глава Пентагону Ллойд Остін, який традиційно координував засідання «Рамштайн». 
Західні системи ППО/ПРО – це дуже добре. І що їх буде більше, то краще. Але потрібно вчергове нагадати, що територія України настільки велика, що її практично неможливо перекрити лише наземними системами ППО. В країнах НАТО основою протиповітряної оборони є бойові літаки. Тому потреба у таких літаках залишається і для України. Тож продовжуємо чекати на рішення наших іноземних партнерів.

Навчання на американських танках

Якщо ж повертатися до засідання «Рамштайн-11», то також важливим є підтвердження від Ллойда Остіна того, що на початку літа нарешті розпочнеться навчання наших військових на американських танках Abrams. Західні ЗМІ повідомляють, що навчання на тренувальних машинах триватиме 2,5 місяці й відбуватиметься на території Німеччини. Поки невідомо, коли точно США передадуть нам танки. На навчання відправляться 250 українських військових. Нагадаємо, що США пообіцяли передати Україні 31 танк Abrams, і навчання потребуватимуть танкісти й фахівці з ремонту техніки. Екіпаж танка складається з чотирьох людей, фахівців з обслуговування танків зазвичай готують у меншій кількості, аніж танкістів. Тому якщо справді йтиметься про те, що на навчання відправляться одразу 250 наших військовослужбовців, то український військовий портал Defense Express припускає, що Сполучені Штати Америки планують передати нам більше танків, аніж раніше оголошувалося.
«Тоді у цьому разі говориться про 124 танкістів (31 танк з 4 членами екіпажу) та 126 техніків, що є доволі дивною пропорцією, навіть враховуючи підготовку екіпажів на БРЕМ. Зазначимо, що під час підготовки на танках Leopard 2 в Іспанії підготували 40 членів екіпажів, тобто штатна чисельність на 10 танків та 15 фахівців з технічного обслуговування. У Польщі, за офіційними заявами, навчання проходили 105 бійців – 84 танкісти на 21 танковий екіпаж та ще 21 технік. Пропорція у Німеччини залишилась невідомою. Тобто з огляду на все, у Пентагоні запланували передати дещо іншу кількість танків Abrams, ніж 31 машина, або шляхом підготовки більшої кількості екіпажів, або шляхом збільшення кількості фахівців з технічного обслуговування», – мовиться у матеріалі Defense Express.
Що ж, загалом підбиваючи підсумки «Рамштайну-11», варто сказати, що зараз обійшлося без сюрпризів. Та багато експертів зазначають, що справжні результати будуть помітні на полі бою. «Якщо ми говоримо про «Рамштайн-11», я прекрасно розумію, чому про нього менше було в інформаційній площині, адже дуже багато питань стосувалися логістики. І про це ніхто не буде оголошувати публічно. Логістика в НАТО – це не тільки перевезення і доставлення, а й виробництво і нарощування темпів виробництва. Інша публічна частина обговорень відома – акцент був на засобах протиповітряної оборони. Крім того, пакет допомоги, який Сполучені Штати виділили напередодні, на суму 325 мільйонів доларів. Там теж є перелік того, що планують нам поставити», – зазначив 24 квітня в ефірі Українського радіо керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко. 
Щодо чергового пакету американської допомоги, про який оголосили 19 квітня, то він включає, зокрема, додаткові боєприпаси для HIMARS, артилерійські снаряди калібру 155-мм і 105-мм, неназвані високоточні авіаційні боєприпаси. Цей пакет допомоги виділяється через програму президентського вилучення з американських запасів. Тому боєприпаси мають надійти в Україну швидко. І це вже 36-й пакет американської військово-технічної допомоги Україні, починаючи з серпня 2021-го. Ось це і є показником важливої систематичної роботи щодо підтримки України.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9109 / 1.64MB / SQL:{query_count}