Підсилення для ЗСУ

Наші військові завершили навчання на західних танках у різних країнах. Challenger 2 та ще більше Leopard 2 вже в Україні

Україна дуже довго чекала на рішення західних лідерів про передачу нам більш сучасної бронетехніки. Після того, як на початку цього року такі рішення були ухвалені, почався прискорений процес навчання українських захисників за кордоном на важких західних танках та бойових машинах піхоти. Зараз ми вже зустрічаємо нову техніку та навчених на ній наших військових в Україні. 
Останнім часом західні та українські ЗМІ все частіше писали про швидкий український контрнаступ. Однак звернімо увагу на кілька важливих моментів. По-перше, наші Сили оборони здійснюватимуть контрнаступ не тоді, коли про це напишуть ЗМІ, не тоді, коли про це заявить хтось із радників чи працівників Офісу президента України, а тоді, коли для цього буде влучний момент. І весь цей нинішній інформаційний шум навколо чергового українського контрнаступу ніякої користі не дасть. По-друге, потрібно було вже давно звикнути до того, що громадськість отримує офіційну інформацію про події на фронті із запізненням на кілька днів. Тому висвітлення контрнаступу в прямому ефірі точно не буде, бо це без потреби. По-третє, навіть завершення навчань за кордоном ще не означатиме, що підготовка до українського контрнаступу закінчилася. Навчання, доставка техніки, а відтак і злагодження підрозділів на території України також потребуватиме часу. Такої послідовності у підготовці не можна уникнути. 
Тому не мусольмо тему швидкого українського контрнаступу, а просто зосередьмося на останніх публічних повідомленнях про повернення наших військових із навчань та доставку нової техніки. Зробімо це для того, щоби розуміти, на яку зброю вже можуть сподіватися наші захисники.

Українські екіпажі Challenger 2 готові

Наші військові вже завершили навчання на танках Challenger 2 у Великій Британії, танкові екіпажі повернулися додому. Про це стало відомо 27 березня. Таку інформацію поширило британське видання The Guardian, а також було підтвердження цієї інформації тамтешнім урядом.
«Справді надихає спостереження за рішучістю українських солдатів, які пройшли навчання на танках Challenger 2 на британській землі. Вони повертаються на батьківщину краще споряджені. Ми й далі підтримуватимемо їх і робитимемо все можливе, щоби підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно», – зазначив британський міністр оборони Бен Воллес.
Того ж дня стало відомо, що перші британські танки Challenger 2 вже в Україні. «Сьогодні я мав честь спільно з командувачем ДШВ ЗСУ генерал-майором Максимом «Майком» Миргородським та нашими десантниками обкатати нове поповнення в наших армованих підрозділах: Challenger від Британії, Stryker & Cougar від США та Marder від Німеччини. Ще рік тому ніхто б не міг подумати, що підтримка партнерів буде такою потужною, що весь цивілізований світ перезавантажиться і, врешті-решт, дасть відсіч кривавому агресору, країні-терористці рф. За цей рік усе змінилося. Україна змінила світ. Стійкість українського народу та майстерність нашої армії переконали, що Україна переможе. І ми вже перемагаємо. Адже «спецоперація» орків іде «за планом» – вони риють окопи та намагаються укріпитися. В своїх головах вони вже змінили парадигму з «ми – друга армія світу і ми вас переможемо за три дні» на «треба переходити в оборону», – таке повідомлення від міністра оборони Олексія Резнікова 27 березня поширила пресслужба українського оборонного відомства. 
Британські інструктори не приховували свого враження від високої компетентності наших військових, котрі прибули на навчання. Нагадаємо, що Британія оголосила про передачу Україні 14 танків, а посол України у Великій Британії Вадим Пристайко вже заявляв, що ця кількість збільшиться вдвічі. 
Щодо танків Challenger 2 звернімо увагу на ще одну цікаву деталь: у британському парламенті підтвердили, що їхня країна передає до цих танків снаряди зі збідненим ураном. 
«Окрім надання Україні ескадрильї основних бойових танків Challenger 2, ми забезпечимо боєприпасами, зокрема бронебійними снарядами, які містять збіднений уран. Такі снаряди мають високу ефективність ураження сучасних танків і бронетехніки», – такою була відповідь державної міністерки Міністерства оборони Великої Британії баронеси Аннабель Голді на сайті британського парламенту.
Зазначимо, що рашисти вже виють на своїх «болотах» від такої інформації. Але такі снаряди використовують багато армій світу. Головна їхня перевага – бронепробивна здатність. Збіднений уран є лише в осерді снаряда і радіоактивність його надзвичайно низька. Експерти відкидають заяви про якийсь вплив урану на довкілля чи екіпажі. Тим паче, що збіднений уран використовують і для виготовлення танкової броні деяких модифікацій американських Abrams, але такі танки не йдуть на експорт, тому Україна не отримає танків із такою бронею. Також зазначимо, що, як і колись СРСР, росія тепер також використовує снаряди зі збідненим ураном, а деякі військові експерти навіть заявляли, що такі снаряди ворог уже використовував під час нинішньої війни проти України.
«Підкаліберні снаряди з осердям зі збідненого урану, про які говорила заступниця міністра оборони Великої Британії баронеса Голді, це не якась екзотична зброя, а штатний боєприпас, який використовують багато армій світу. Такі снаряди складаються з тонкого осердя, яке виготовляють із важких та міцних сплавів із застосуванням вольфраму або збідненого урану, та оболонки, яка, навпаки, має бути легкою. Осердя це схоже на стрілу з оперенням. Ідея полягає в тому, щоби снаряд розганявся в каналі ствола зброї як звичайний боєприпас і вже під час польоту, позбавляючись оболонки, але не сильно втрачаючи в масі, перетворювався на тонку «стрілу», яка не зустрічає великого опору повітря. Такий снаряд може летіти на величезній швидкості і, стикаючись із бронею, виділяти велику кінетичну енергію – основний чинник бронебійного снаряда. Підкаліберні снаряди – один із найефективніших боєприпасів у боротьбі з бронетехнікою, їх застосовували ще під час Другої світової війни, ними озброюють усі сучасні танки. Багато хто з них використовує збіднений уран… Різку реакцію російського керівництва спричинила не так присутність збідненого урану в складі снарядів для британських танків, як те, що вони зможуть ефективніше вражати російські», – зазначив військовий оглядач BBC Павло Аксьонов. 
Повертаючись до теми навчання українських військових, варто сказати, що останні кілька тижні наші захисники у Великій Британії також опановували БТР Bulldog. Офіційних повідомлень про закінчення цих навчань не було, але вони не можуть тривати довше, аніж ті, що на танках Challenger 2.
26 березня також з’явилися повідомлення, що вже друга група наших бійців завершує навчання у Великій Британії на самохідних артилерійських установках AS90. Україна має отримати загалом 30 таких САУ. 
«AS90 – це гнучка високоточна сучасна артилерійська система, яка забезпечує броньований захист свого екіпажу, одночасно дозволяючи йому вражати цілі на великій відстані. Українські військовослужбовці пройшли спеціальне навчання з усіх аспектів експлуатації та обслуговування системи AS90. Українські воїни-артилеристи мають різний досвід: від досвідчених до невеликого військового досвіду або зовсім без нього», – повідомив Генштаб ЗСУ 26 березня.

Leopard 2, Bradley, Marder, SAMP/T, Patriot

Звісно, повернення наших бійців, котрі опанували західну зброю, буде великим підсиленням для українських Сил оборони. І стосуватиметься це як оборонних, так і наступальних операцій. Велике значення матиме наша нова танкова міць. І в цьому контексті треба розуміти, що її основою будуть не британські Challenger 2 і не американські Abrams (США передадуть нам 31 такий танк і обіцяли пришвидшити цей процес, але поки не відомо, коли ми їх отримаємо), а німецькі Leopard 2 різних модифікацій. Багато країн оголосили про передачу нам різної кількості таких танків. Саме через те, що ці машини є на озброєнні різних країн і їх велика кількість, Україна тривалий час наполягала на отриманні саме цих танків.
Польща вже передала Україні 14 танків Leopard 2. Ще 9 березня міністр національної оборони Польщі Маріуш Блащак заявив про закінчення на їхній території навчання українських військових на Leopard 2. 
«Цілий батальйон був укомплектований танками Leopard 2A4. Таким чином у рамках міжнародної «танкової коаліції» ми підтримуємо Україну. Окрім 14 польських танків «Леопард», у цьому батальйоні є танки з Канади, вісім – із Норвегії та, найімовірніше, шість танків дасть Іспанія. Я мав розмову про це з міністеркою оборони Іспанії Маргаритою Роблес», – заявив тоді Маріуш Блащак.
13 березня з’явилися повідомлення, що українські військові завершили навчання на Leopard 2 в Іспанії. Навчання пройшло 40 членів екіпажів та 15 спеціалістів-механіків. Також у цей день стало відомо про закінчення навчання українських танкістів у Німеччині. Ця країна передасть нам 18 танків Leopard 2A6. Ще три Leopard 2A6 дасть Португалія. 
Усі 18 танків від Німеччини уже доставили в Україну. 27 березня це підтвердив німецький канцлер Олаф Шольц на спільній пресконференції у Роттердамі з прем’єром Нідерландів Марком Рютте. «Ми виконали те, про що оголосили», – запевнив Шольц. 
Однак не лише західні танки останнім часом опановували українські військові за кордоном. В Німеччині вони тренувалися й на американських БМП Bradley. США оголосили про передачу Україні 109 таких БМП. Ще 18 лютого американські інструктори в Німеччині завершили навчання першої групи із 635 українських військових. Відтак одразу ж розпочала навчання друга група із 710 наших захисників. Курс був розрахований на п’ять тижнів, тож і друга група вже мала б закінчити навчання. 
Також тривало навчання наших військових на німецьких БМП Marder. Загалом Німеччина оголосила про передачу нам 40 таких машин. 27 березня, як уже мовилося, стало відомо, що ці БМП вже в Україні.
А тим часом у Італії 20 українських військових 19 березня закінчили опанування системи протиповітряної оборони SAMP/T. Про це повідомляло видання Il Giornale d’Italia, а також про те, що інші українські військові навчалися в піхотній школі Чезано (Рим) на бронемашинах. Щодо ЗРК SAMP/T, то це фактично європейський аналог американських систем Patriot, і це буде підсиленням для нашої протиповітряної оборони. Україна мала б отримати чотири установки Patriot: по одній від США та Німеччини та дві від Нідерландів. Минулого тижня стало відомо, що українські військові вже завершують навчання на ЗРК Patriot на території Сполучених Штатів. Ці навчання тривали 10 тижнів (коли таке ж навчання закінчиться в Німеччині, ще не було відомо під час написання цієї статті).
На жаль, західні лідери все ще зволікають з рішеннями про передачу Україні багатоцільових винищувачів, навіть із рішеннями про початок навчання українських пілотів. Минулого тижня французькі ЗМІ повідомили, що на їхній території вже півтора місяця 30 українських пілотів навчаються на літаках Mirage 2000. Але цю інформацію невдовзі спростували в Повітряних силах ЗСУ та в Міноборони Франції. З офіційних повідомлень випливає, що у Франції триває навчання авіанавідників та курси виживання після катапультування. Але наш льотний склад не вчиться воювати на французьких літаках. Або, можливо, не вся інформація підлягає розголосу. Хотілося б у це вірити. Та якщо брати до уваги тільки офіційні повідомлення, то про навчання українських пілотів за кордоном поки що говорити годі…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8288 / 1.65MB / SQL:{query_count}