МіГи – це добре, але нам потрібні F-16

Українським пілотам може знадобитися менше ніж пів року, щоб навчитися воювати на американських винищувачах

Польща та Словаччина передадуть Україні 33 винищувачі МіГ-29. Зокрема, 20 таких літаків отримаємо від Польщі, 13 – від Словаччини. І перші чотири МіГ-29, як нещодавно заявив польський президент Анджей Дуда, мають доставити в Україну якнайшвидше.
«Йдеться про МіГ-29, які досі є літаками у ППО нашої країни. Справді, таке рішення було ухвалене лише на рівні органів державної влади. Можна впевнено сказати, що зараз ми буквально відправляємо ці МіГи в Україну. Найближчими днями ми передаємо Україні чотири літаки у повному робочому стані. Інші літаки обслуговуються та готуються», – розповів Дуда 16 березня на спільній пресконференції з президентом Чехії Петром Павелом. 
Фактично зараз Польща разом із Словаччиною закладають підвалини міжнародної «авіаційної коаліції» для України, як уже було з «танковою коаліцією». Але поки невідомо, скільки і які країни долучаться до процесу надання нашій країні бойових літаків. І головне: коли цей процес переросте у поставлення західних багатоцільових винищувачів, а не лише радянських літаків. МіГ-29 – це, звичайно, добре, але оптимальним і справді потрібним для нас варіантом залишаються американські F-16. Ці літаки є на озброєнні 27 країн світу, деякі з цих країн замінюють їх на новіші F-35. Але схоже, що наші західні партнери ще не дозріли до того, щоб подолати ще один психологічний бар’єр і зважитися на постачання Україні західних літаків. Поки сподіваємось, що іноземні лідери не будуть зволікати надто довго.
Такі літаки, як F-16, потрібні були нам ще на вчора, і зараз ця потреба лише загострюється. І коли б не завершилася повномасштабна російсько-українська війна, ці літаки будуть потрібні нам і в майбутньому. Адже в сучасному світі саме бойові літаки є основою протиповітряної оборони. І якщо говорити про таку велику за територією державу як Україна, то в нашому випадку взагалі нереально, щоб лише наземні системи ППО/ПРО гарантували безпеку.
Далі докладніше зупинимося на тому, яку користь Україні можуть принести додаткові МіГ-29 та якими є найсвіжіші новини щодо можливості отримання нашою державою західних бойових літаків.

МіГ-29 для далекобійної зброї?

Спершу нагадаємо, що надання Україні літаків МіГ-29 від союзників (в кого вони є) обговорювалося ще впродовж минулого року. Польща начебто була готова до цього ще навесні 2022-го. А щодо МіГів від Словаччини, то це питання вже начебто було вирішене наприкінці літа 2022-го. Словаччина виводила свої МіГ-29 із експлуатації, їх мали передати Україні. Але цього не сталося швидко, потім у цій країні трапилася політична турбулентність, відставка уряду, робота прем’єра із приставкою «в.о». Тільки зараз тамтешньому уряду вдалося ухвалити рішення про передачу Україні літаків.
Так, ці МіГи є старими. Але тут треба зазначити, що найновішому бойовому літаку, який використовують українські військові, понад 30 років. Тому навіть вже зняті з експлуатації у Словаччині МіГи можуть бути дещо новішими за наші. І ще один дуже важливий момент: у Польщі та Словаччині МіГ-29 модернізувалися у 2000-х роках. І це робилося для їх роботи з натовським озброєнням. Йдеться про модернізації систем управління, передачі даних, зв'язку, навігації, зокрема з системами управління озброєнням. Такі модернізації МіГів допомагав робити Ізраїль.
«Цей процес проводили ізраїльські фірми. Саме ці підприємства рік тому зупинили надання нам цих літаків. Адже ми могли отримати їх ще минулого року», – зазначив 20 березня у коментарі «24 каналу» військовий експерт, полковник запасу ЗСУ, льотчик-інструктор Роман Світан. За його словами, лише після того, як в Ізраїлі змінився уряд, і Київ почав активніше взаємодіяти з тамтешньою владою, ізраїльські компанії за підтримки керівництва країни погодили надання Україні МіГ-29.
«Виходячи з того озброєння, яке нам можуть надати, далі умільці – наші та наших партнерів – зможуть, як кажуть на авіаційному сленгу, «перевзути» ці літаки на роботу з озброєнням НАТО», – також зазначив Роман Світан.
Тут треба звернути увагу на те, що, окрім західних літаків, наші іноземні партнери також зволікають із наданням Україні далекобійних ракет. Поки Україна отримує лише ракети, що здатні знищувати цілі на відстані до 84 км. США досі не ухвалили рішення про надання нам ракет ATACMS, здатних вражати цілі на відстані до 300 км. І єдиною країною, що вже оголосила про свій намір передати Україні далекобійне озброєння, поки залишається Велика Британія. Ще 24 лютого український президент Володимир Зеленський на пресконференції розповів, що є домовленість з Великою Британією щодо далекобійної зброї та що йдеться про інший, аніж ATACMS, вид зброї. А Велика Британія і не може передати нам ATACMS, бо не має цих ракет, але натомість з’являється варіант із Storm Shadow (або ж SCALP). Це авіаційні крилаті ракети з дальністю дії до 560 км. «Львівська Пошта» уже писала про них. І що дуже важливо, як зазначають військові експерти, ці ракети цілком ймовірно можна інтегрувати під крило радянських літаків, як це було з AGM-88 HARM. А у випадку з модернізованими під натовське озброєння МіГ-29 це має бути ще легше. Перевагою є також і те, що наші пілоти дуже добре знають ці літаки.
Наразі невідомо, у якому саме стані будуть усі три десятки МіГів, що має отримати Україна. Та представники польської влади заявляли, що вони передадуть саме модернізовані літаки. Тут також потрібно зазначити, що відповідно до відкритих джерел, до початку повномасштабної російсько-української війни у нас було лише близько чотирьох десятків МіГ-29 і невідомо було про реальний стан усіх. Тому додаткові вже обіцяні 33 таких літаки, навіть якщо частина з них стануть лише «донорами» для інших повітряних суден, – це вже значна допомога. Водночас МіГи не стануть вирішенням наших проблем. 
Зараз ми спостерігаємо за тим, про що кілька місяців тому попереджали багато військових експертів: на тлі публічного обговорення передачі західних літаків Україні, західні лідери все ж таки повернулися до варіанту передачі додаткових радянських літаків. Але це ще не означає, що далі не буде інших рішень. Потрібно вчергове повторити, що все це ми уже проходили із «танковим» питанням.

Наші пілоти зможуть швидко опанувати F-16

Та Україна терміново потребує сучасних західних літаків. Адже повітряні судна, що перебувають у нас на озброєнні, просто не можуть виконувати усіх важливих завдань. Речник Повітряних сил ЗСУ, полковник Юрій Ігнат в інтерв’ю «24 каналу» від 16 березня розповідав, що літаки типу МіГ і Су не можуть ефективно збивати крилаті ракети та «Шахеди».
«Мої найкращі льотчики гинуть, поки ми чекаємо на F-16», – заявив начальник авіації Командування Повітряних сил ЗСУ, полковник Сергій Голубцов в інтерв’ю британському виданню The Times, опублікованому 19 березня. Він наголосив на тому, що сучасні західні літаки потрібні для того, щоб ефективніше прикрити колони поставленої країнами НАТО бронетехніки, а також протиповітряної оборони України. Неможливо поставити нам стільки наземних засобів ППО, скільки нам насправді потрібно. 
«Львівська Пошта» уже неодноразово писала про різні варіанти західних багатоцільових винищувачів, які теоретично могла б отримати Україна, окрім F-16. Але тут треба розуміти, що саме F-16 є наймасовішим багатофункціональним бойовим літаком четвертого покоління. Їх можна отримати від різних країн, тож можна уникнути ситуації, щоб лише одна країна віддавала всі свої запаси. Тобто це реалістичний сценарій. Про те, що F-16 є найкращим варіантом для України, неодноразово заявляли й наші пілоти в інтерв’ю та коментарях українським та іноземним ЗМІ.
Зазвичай, коли доходить до публічних пояснень представників західних урядів щодо того, чому досі не було рішень про передачу Україні сучасних бойових літаків, то насамперед йшлося про те, що дуже довго доведеться перевчати українських пілотів. Мовляв, навчання триватиме рік чи півтора, тому літаки не є нагальною потребою України, а натомість треба зосередитися на постачанні бронетехніки. Але тут є кілька важливих нюансів: по-перше, якщо пілотів треба довго вчити, то краще якнайшвидше ці навчання розпочати; по-друге, українські пілоти, на думку наших військових експертів, могли б навчитися воювати на F-16 за пів року. А зараз виглядає так, що можливо потрібно буде і менше часу.
Пам’ятаємо, що на початку березня американські ЗМІ повідомляли про те, що два українські пілоти прибули до США для тренувань на авіасимуляторах й удосконалення навичок. І що цей візит може допомогти представникам Пентагону оцінити, скільки насправді часу знадобиться, щоб навчити українських пілотів використовувати справжні американські бойові літаки. Сергій Голубцов у вже згаданому інтерв’ю The Times розповів, що ці українські пілоти уже повернулися додому й у США продемонстрували дуже хороші результати.
«Вони провели там три тижні та тренувалися на симуляторі F-16, як двом пілотам літати разом, використовуючи зброю. Результати виявилися дуже хорошими: українські пілоти можуть навчитися літати і керувати системами озброєння на F-16 менш як за пів року. Навички пілотів оцінювалися надзвичайно високо, а ці хлопці були середніми пілотами», – заявив начальник авіації Командування Повітряних сил ЗСУ. За його словами, це означає, що кожен пілот повинен мати індивідуальний план тренувань, а терміни можна скоротити залежно від того, наскільки досвідченим є той чи інший пілот.
Чи вплинуть результати цих тренувань на авіасимуляторах на подальші рішення американської влади? Чи відкриють нашим пілотам дорогу до справжніх F-16? Все це ще залишається під питанням, але наші військовослужбовці уже не раз доводили, що здатні навчатися на західній зброї набагато швидше, аніж це передбачали західні інструктори. І усі мають зрозуміти, що саме західні літаки можуть у майбутньому допомогти уникнути ситуації, за якої нинішня війна зайде у позиційний тупик. Якщо західні лідери постійно публічно заявляють, що допоможуть Україні перемогти, то надання літаків стане дуже важливим кроком для цього. Бо це і є зброя для перемоги, а не «на потім».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8310 / 1.63MB / SQL:{query_count}