Тренування задля перемоги

Які країни навчають наших військових та з якою метою українські пілоти прибули до США

Два українські пілоти вже прибули до США для тренувань на авіасимуляторах й удосконалення навичок. Наразі не мовиться про програму навчання на багатоцільових винищувачах F-16, керувати цими літаками наших пілотів ще не вчитимуть. Але тренування на симуляторах має продемонструвати можливості наших пілотів. І також, ймовірно, це може допомогти представникам Пентагону оцінити, скільки насправді часу знадобиться, щоб навчити українських пілотів використовувати справжні американські бойові літаки.

«Ознайомлювальний захід»

Публічна позиція американської влади щодо надання Україні F-16 за останні дні не змінилася. Нагадаємо, нещодавно президент США Джо Байден заявив, що зараз Україні не потрібні літаки, а потрібно зосередитися на передачі бронетехніки. Представники Білого дому потім пояснювали, що передача Україні винищувачів – це «питання на потім». Водночас низка конгресменів, демократи та республіканці, публічно закликають Білий дім ухвалити рішення про передачу винищувачів Україні якомога швидше. Адже час має велике значення: навіть якщо ухвалити рішення зараз, то літаки потраплять в Україну через багато місяців. Потрібен час для навчання пілотів, навчання технічного персоналу (а це ще довше), зрештою потрібен буде час і вже після навчань на розв’язання усіх логістичних питань. Що швидше почати хоча б перший етап навчання для пілотів та технічного персоналу, то більше часу вдасться зекономити. 
Тож на тлі зволікання американського президента й різних думок представників американської влади, ці тренування двох українських пілотів поки важко оцінити однозначно. З одного боку, відомо, що влада США схвалила приїзд ще 10 наших пілотів впродовж цього місяця, щоб оцінити їхні можливості. З другого боку, американські чиновники поки навіть анонімно не можуть стовідсотково гарантувати, що ці тренування найближчим часом переростуть у повноцінну програму навчання на F-16. 
Наразі маємо перший ознайомлювальний захід, який сприятиме діалогу між українським і американським персоналом. Американські ЗМІ передають слова представника Пентагону на умовах анонімності. А публічно представники американської влади зазначають, що поки проблема полягає й у тому, що наразі невідомо, які західні винищувачі могла б отримати Україна. Нещодавно заступник міністра оборони США з політичних питань Колін Кол заявив перед Палатою представників Конгресу, що поки їхня країна не розпочинала жодної підготовки на F-16 для українців, навіть для найкоротшого терміну доставлення F-16 і одночасного навчання потрібно 18 місяців. «Тому ви фактично заощадите час, починаючи навчання раніше», – сказав Колін Кол, мовиться у матеріалі «Голосу Америки». Але Кол також зазначив, що Україна може отримати Tornado, Gripen або якісь інші літаки, а у такому разі не матиме сенсу «тренувати їх на F-16».
«Львівська Пошта» вже писала про те, на які західні винищувачі теоретично могла б розраховувати Україна й наводила технічні характери американських F-16, шведських JAS 39 Gripen, пан’європейських Eurofighter Typhoon, французьких Rafale. Все це багатоцільові бойові літаки, вони можуть вести повітряний бій, перехоплювати ворожі крилаті ракети та знищувати наземні об’єкти. Різні завдання виконуються залежно від того, яке озброєння буде під крилами. І військові експерти, й самі українські пілоти схиляються до думки, що найкращим варіантом для нас були б американські легкі винищувачі F-16. 
За останні кілька місяців у ЗМІ було багато коментарів пілотів на цю тему. І хоч F-16 дуже вимогливий до покриття злітних смуг на аеродромах, але це наймасовіший літак четвертого покоління. Він є на озброєнні 27 країн світу. Багато країн замінюють ці літаки на новіші F-35. Тому можна говорити про багато варіантів отримання F-16. Але поки країни, які начебто були близькі до розгляду питання ймовірної передачі F-16 Україні, як, наприклад, Нідерланди, «взяли паузу». Нам публічно ніхто не відмовляє, але дедалі більше заяв, що питання літаків – це питання на майбутнє.
Зі свого боку представники української влади вже деякий час продовжують повторювати, що питання надання нам винищувачів від союзників вже майже вирішене. І що Україна точно отримає західні бойові літаки. Щоправда, найімовірніше йтиметься не про один, а про декілька видів цих літаків. 
«Я впевнений, що у нас буде два-три типи винищувачів. Буде один основний літак, і це залежатиме від того, який з них кращий для України. Для наших аеродромів, для наших інженерів, для обслуговування», – заявив міністр оборони України Олексій Резніков в інтерв’ю німецькому виданню Bild. Також він прокоментував відмову Німеччини надати зараз літаки Україні: «Колись так само Берлін не хотів передавати танки. Тепер в моїй країні є «Леопарди», я особисто тестував «Леопард» з Німеччини».
Насправді, попри різні публічні заяви західних політиків щодо літаків для України, потрібно пам’ятати, що військово-технічна допомога для нашої країни постійно «еволюціонувала». Дійсно, ще кілька місяців тому постачання нам важких західних танків також здавалося фантастичним. То чи буде так само з західними бойовими літаками? Хочеться вірити, що так. Підстави вірити також є. А все має розпочатися з повноцінних програм навчань для українських військових.

Поки єдиною країною, яка оголосила, що планує навчати українських пілотів на винищувачах стандартів НАТО, є Велика Британія. Щоправда, після такої заяви у середині лютого далі було мало конкретики щодо цього питання. Коли розпочнуться ці навчання – невідомо. Поспішати з наданням нам літаків Британія не буде. 
Як стає зрозуміло зі заяв британських урядовців, їхня країна не виключає повністю можливості передати нам літаки у майбутньому, але зараз це питання «непрактичне», бо потрібно багато часу на навчання пілотів. Нагадаємо, що серед винищувачів у британській армії є тільки Eurofighter та F-35. На останній нам, мабуть, поки не варто розраховувати. А чи отримаємо Eurofighter Typhoon – поки під великим питанням. Ці літаки розроблялися кількома європейськими країнами, тому, ймовірно, знадобляться багато дозволів, зокрема й від Німеччини. Український посол у Сполученому королівстві Вадим Пристайко 4 березня заявив, що зараз Британія формує консенсус серед союзників по НАТО щодо питання надання Україні винищувачів. 
Побачимо, що з цього вийде. А поки зосередимося на тому, як наші іноземні партнери уже допомагають готувати українських військових. Адже поки навчання наших пілотів може бути лише у планах, то навчання наших танкістів уже в розпалі. За кордоном уже кілька місяців тривають навчання та тренування наших артилеристів, піхотинців, військових медиків, саперів. Це все дуже важливо. Адже кожні кілька місяців ЗСУ отримують нове озброєння і тут не обійтися без навчань. Та й про здобуття загальновійськових навичок для новачків і тренування вже досвідчених бійців іноземними інструкторами не можна забувати. 
В інформпросторі часто можна почути коментарі від самих іноземних інструкторів, що вони не лише навчають українських військових, але часто й вчаться у наших бійців. Тут потрібно розуміти, що зараз саме в української армії чи не найбільший бойовий досвід прямого зіткнення з армією рф, яка колись пишалась тим, що є «другою у світі». Тому жарти жартами, але наші військові справді можуть поділитися своїми знаннями з іноземними колегами. Водночас можливість здобувати якийсь досвід і навички використання сучасного озброєння – це те, що дуже допомагає українським військовим. І наші бійці вже довели, що вони вмотивовані ставати кращими й можуть освоювати західне озброєння набагато швидше, аніж раніше вважали нормою у країнах НАТО (цілком ймовірно, що наші пілоти також це доведуть, тут потрібно більше рішучості від союзників).

Операція INTERFLEX

Мабуть, найвідомішою програмою навчань для українських військових за кордоном є британська операція INTERFLEX. Вона стартувала у липні 2022-го. Пам’ятаємо, як тодішній британський прем’єр-міністр Борис Джонсон приїздив до Києва і оголошував, що на території його країни готуватимуть тисячі українських військових. Спочатку було заплановано, що кожні три місяці у Великій Британії тренуватимуться 10 тисяч українських військових. Навчальний курс був розрахований на три тижні. Та у вересні 2022-го британський міністр оборони Бен Воллес заявив, що тривалість курсу для кожного бійця збільшується до п’яти тижнів. 
Тут треба зазначити, що це навчання проходять новачки і військові вже з бойовим досвідом. Навчальний курс включає, зокрема, поводження зі зброєю, першу медичну допомогу на полі бою, тактику патрулювання та протидії вибуховим речовинам. 
«Більшість із них – це піхота, серед них обираються лідери, з яких виростатиме сержантський корпус. Також з них підростатимуть наступні молоді командири», – зазначав у грудні український посол у Великій Британії Вадим Пристайко.
Також в межах цієї широкої навчальної програми на території Великої Британії наші військові вже опановують основні британські бойові танки Challenger 2. Нагадаємо, що Британія оголосила про передачу Україні 14 танків, та Вадим Пристайко нещодавно заявив, що їх кількість збільшиться удвічі. Британський міністр оборони Бен Воллес сказав, що перші Challenger 2 в Україні можуть з’явитися вже навесні.
Також у Британії наші військові проходять навчання на самохідних артилерійських установках AS-90. Україна має отримати загалом 30 таких САУ. І ще наші військові опановують БТР Bulldog.
«Нас місяць поганяли на полігоні, а потім запитали, чи не хоче хтось продовжити навчання за кордоном. Ясно, що охочих була купа, але, як нам сказали, обирали за результатами попередньої підготовки. Хоча тут є й люди, яких взагалі взяли ледь не через кілька днів після військкомату. Як то все має триматись купи, поки не розумію», – так інтернет-видання «Українська правда» у матеріалі від 1 березня передає слова новопризначеного командира взводу однієї з десантних бригад, який разом з побратимами очікував на літак, що мав доставити наших військових на навчання у Велику Британію. У цьому ж матеріалі йшлося про те, що вже під час навчань наші бійці чітко демонстрували, що розуміють усе, чого від них вимагають британські інструктори. Для хорошої комунікації на полігоні завжди є перекладачі. Переважно цю роль виконують українки та українці, які свого часу були вимушені втікати від війни, пише «Українська правда».
Загалом від липня до кінця грудня минулого року на території Великої Британії підготували 10 тисяч українських військових. А впродовж цього року навчання там пройдуть ще понад 19 тисяч наших захисників. Як інструкторів для операції INTERFLEX своїх військових направили Данія, Канада, Естонія, Литва, Латвія, Нова Зеландія, Швеція, Фінляндія, Норвегія, Нідерланди.
До операції INTERFLEX Велика Британія з 2015-го готувала українських військових в межах операції Orbital. Тоді британські інструктори тренували наших бійців на території України. За кілька років через це навчання пройшли близько 20 тисяч українських військових.

Військова місія ЄС і не тільки

Зараз, під час повномасштабної російсько-української війни, наші військові проходять навчання не лише на території Британії. Насправді чи не кожного тижня з’являються повідомлення про те, що якась нова країна долучається до тренувань українських військових. Це можуть бути окремі навчальні програми чи долучення до програм, що вже тривають, фінансова допомога, залучення своїх інструкторів. 
Ще у листопаді минулого року аналітики порталу «Слово і Діло» підготували інфографіку про кілька навчальних програм для українських військових. Хоч із того часу з’явилася додаткова інформація, подаємо цю інфографіку, щоб продемонструвати масштаби подібної допомоги від наших іноземних партнерів. І наголосимо, що згадані не усі навчальні програми.
Насправді важливо, що дедалі більше країн долучається до таких навчань. І якщо подивитися на пакети військово-технічної допомоги для різних країн, то там майже завжди є окрема стаття для навчання та підготовки українських військових.
З жовтня минулого року Євросоюз започаткував свою загальну військову місію EUMAM для навчання наших військових. Навчання планують проводити у різних країнах. І тут треба зазначити, що спершу планувалося в межах цієї місії підготувати до 15 тисяч українських військових впродовж двох років. Наприкінці січня ЄС виділив на це 45 млн євро. А на початку лютого цього року глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що місія EUMAM буде розширена. Підготовку пройдуть загалом 30 тисяч українських військових.
Зрозуміло, що залежно від того, яке озброєння якась з країн надає Україні, то проводить відповідне навчання. У Німеччині тривають навчання українських військових на танках Leopard 2 і БМП Marder. Також у Німеччині близько 70 наших військових із початку лютого проходять навчання на ЗРК Patriot. Німецькі інструктори в коментарях тамтешнім ЗМІ зазначали, що українські військові опановують ЗРК Patriot швидше, аніж очікувалося. 
Також відомо, що на території Німеччини американські військові проводять навчання для українських захисників на БМП Bradley. 27 лютого Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомив, що перший батальйон військовослужбовців ЗСУ завершив навчання з експлуатації бойової машини піхоти М2 Bradley на базі США в Німеччині. Також відомо, що цього року Нідерланди направлять 230 своїх військових для навчання бійців ЗСУ в Німеччині.
Польща також проводить навчання для українських військових на своїй території. Зокрема, йдеться і про навчання на німецьких танках Leopard 2. Польща стала першою країною, яка вже відправила чотири Leopard 2 в Україну. Про це стало відомо ще 24 лютого, у день перших роковин російського повномасштабного вторгнення. Ще 10 Leopard 2 від Польщі мають прибути в Україну найближчим часом. Відомо, що у Польщі навчання для українців на Leopard 2 проводили й канадські інструктори. На початку лютого заступник міністра національної оборони Польщі Войцех Скуркевич під час засідання комісії з національної оборони Сейму заявив, що його країна щомісяця розпочинатиме навчання одночасно двох батальйонів ЗСУ.
Ще 16 січня стало відомо, що українські військові прибули до США для навчання на ЗРК Patriot. На початку лютого ЗМІ повідомляли, що українці проходять навчання за прискореною програмою і завершать його за кілька тижнів. «Йдеться про тижні, точної відповіді я не можу надати. Вже майже місяць минув з того часу, як вони прибули. Зазвичай, якщо починати вчити з нуля, термін навчання може тривати від кількох місяців до року. Програма дійсно скорочена, порівнюючи з тим, як інших фахівців вчать, і причина тут одна: ми скеровуємо на навчання тих фахівців, які мають досвід роботи з системами протиповітряної оборони. Ви знаєте, що у нас протиповітряна оборона зараз досить успішно бореться з засобами повітряного нападу ворога. Фахівці, яких ми відправили, мають досвід роботи з системами ППО. Звісно, не Patriot, з іншими системами, але вони знають основи дії, основи систем протиповітряної оборони, тобто базовим елементам їх не потрібно навчати», – зазначав ще 2 лютого у коментарі українській службі «Голосу Америки» аташе з питань оборони України у США Борис Кременецький.
Водночас не до кінця зрозумілою залишалася ситуація з навчанням українців на обіцяних американських танках Abrams. США ще у січні оголосили, що передадуть Україні 31 такий танк. Але після цього було багато заяв, що ці танки «йтимуть» до України дуже довго, невідомо, чи прибудуть до кінця року, що у США немає «вільних» танків експортної комплектації (Abrams, які перебувають на службі армії США або зберігаються в армійських арсеналах, мають спеціальну «уранову броню», а танки з такою бронею не експортуються навіть найближчим союзникам США). 23 лютого заступник міністра оборони США Колін Кол заявив, що навчання для українців на танках Abrams ще не розпочалися, але дуже важливо, що у Європі вже тривають навчання українських військових на Leopard 2. Все це доводить, що США насправді оголосили про своє рішення у січні насамперед для того, щоб спонукати Німеччину передати Україні Leopard 2.
А повертаючись до теми навчань для українських військових, то зазначимо, що їх проводять й інші країні. Зокрема, треба згадати про Литву. 6 березня литовський міністр оборони Арвідас Анушаускас заявив, що його країна готує новий пакет допомоги Україні та цього року підготує 1600 бійців ЗСУ. Арвідас Анушаускас також зазначив, що литовські інструктори проводять навчання для українців на своїй території, а також долучаються до інших тренувальних програм, наприклад, британської операції INTERFLEX.
2 березня стало відомо про завершення навчання українських артилеристів на гаубицях FH-70 в Естонії. 
Ще у листопаді минулого року уряд Чехії схвалив навчання на своїй території близько чотирьох тисяч українських військових. Навчання розпочалися у грудні. Перша група наших бійців завершила навчання у Чехії 22 грудня. Впродовж цього року ця країна прийме ще чотири групи військовослужбовців ЗСУ. 
Ще в середині січня стало відомо, що 225 наших військових прибули на двомісячні навчання в Іспанію. Зокрема, 20 захисників опановували систему протиповітряної оборони HAWK.
Насправді це ще не усі повідомлення про навчання українських військових за кордоном. Такої інформації постійно стає дедалі більше. Це доказ того, що нинішня війна – це виклик не лише Україні. Нині наша держава бореться за весь вільний демократичний світ проти імперських зазіхань кривавої російської диктатури.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8479 / 1.73MB / SQL:{query_count}