Танкове підсилення

Коли до України почнуть прибувати обіцяні західні танки, чому затримка з постачанням Abrams не є «зрадою» та коли чекати на новий масштабний наступ рашистів

Західні важкі танки, які вже точно отримає Україна найближчими місяцями, повинні допомогти нашим військовим повернути і втримати ініціативу на полі бою. Ще у грудневому інтерв’ю британському виданню The Economist Головнокомандувач ЗСУ, генерал Валерій Залужний заявив, що для виходу на рубежі 23 лютого 2022-го нам потрібні 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць. І от минулого тижня наші західні союзники нарешті здійснили великий прорив у питанні постачання Україні своїх основних бойових танків. 
Дуже важливо те, що Німеччина нарешті оголосила про передачу Україні своїх Leopard 2. Сама Німеччина поки надає 14 танків. Важливо, що тамтешній уряд дозволив іншим країнам передавати Україні німецькі танки, які перебувають на озброєнні. Ймовірно, що саме в результаті перемовин з німецьким канцлером Олафом Шольцом президент США Джо Байден також ухвалив рішення передати Україні 31 основний бойовий американський танк Abrams. 
Посол України у Франції Вадим Омельченко 27 січня в ефірі французького телеканалу BFM сказав, що наразі багато країн офіційно підтвердили свою згоду на постачання Україні 321 важкого танка. Зрозуміло, що більшість з них – це німецькі Leopard 2, які передадуть нам різні країни у межах так званої танкової коаліції, про яку часто заявляли представники польської влади. 
Нагадаємо, що сама Польща першою заявила про намір передати Україні 14 німецьких танків. Так само ще низка країн оголошувала про передачу невеликої кількості Leopard 2. Загалом вже назбирується кількість танків, яка матиме значення на полі бою. Додамо сюди вже згадані американські Abrams та 14 британських Challenger 2 (саме Велика Британія стала першою країною, яка ухвалила рішення передати Україні свої бойові танки). І також зазначимо, що можуть бути й оголошення про надання додаткових танків Україні, адже країни Європи мають близько двох тисяч німецьких Leopard. Та й у Великої Британії, за деякими повідомленнями, було 159 танків Challenger 2, які не планувалося модернізовувати до рівня Challenger 3. Також очікувалося офіційне рішення Франції щодо передачі нам певної кількості їхніх основних бойових танків Leclerc.
Тобто є багато підстав говорити, що Україна все ж отримає ще більше західних танків, аніж нам уже пообіцяли. І тут також нагадаємо, що до кінця березня в Україну мали б вже прибувати західні БМП – американські Bradley та німецькі Marder. Загалом мало б бути близько 150 машин. Та невідомо, надійдуть усі одразу чи різними партіями. До прикладу, надання загалом 109 БМП Bradley оголошувалося у межах двох різних пакетів допомоги від США.
Поки ми чекаємо. Українським військовим ще потрібно пройти навчання, щоб якомога ефективніше використовувати західну важку бронетехніку. І якщо говорити саме про танки, то вони точно надходитимуть до України у різні терміни. До того ж деякі західні військові експерти зауважують, що західні танки є, звичайно, великою підмогою для ЗСУ, але водночас різні види танків – це великий виклик і можливі проблеми. Бо навіть одна і та сама модель Leopard 2 може мати відмінності залежно від того, у якій країні перебувала на озброєнні.
Точно можна сказати одне: західні танки нам допоможуть, але це не станеться одразу. Спершу їх треба дочекатися. Та під великим питанням, чи отримаємо ми всю вже обіцяну нам західну важку бронетехніку ще до наступного масштабного наступу рашистів. Зараз у тому, що такий наступ буде, вже майже ні у кого немає сумнівів. Питання одне – коли? Наприкінці лютого – початку березня, як кажуть експерти, чи пізніше?

Західні танки: переваги та виклики

Спершу зосередимося саме на важливості західних танків для України. «Львівська Пошта» уже неодноразово писала про технічні характеристики Leopard 2, Challenger 2 та Abrams. Тому не будемо вчергове до цього повертатися. Лише зазначимо, що західні танки – це насамперед якість. І тому надалі на полі бою йтиметься саме про протистояння меншої кількості якісних західних танків з переважною кількістю здебільшого радянських танків. Саме так про це говорять більшість військових експертів.
«За даними генштабу ЗСУ, росія втратила понад три тисячі одиниць танкової зброї. Але все одно у росії є ще їхній запас. Отже, вона може не швидко, але стабільно поповнювати ресурс танкової зброї. Україна собі такого дозволити не може, оскільки уже витратила свій ресурс, тому потребує допомоги міжнародних партнерів. Ми можемо домінувати на полі бою не кількістю, а якістю. Але робити контрнаступ ми не можемо легкоброньованою чи середньоброньованою технікою. Потрібна важка наступальна техніка, яка може протистояти великій кількості російських танків. Якщо буде налагоджена логістика, то в ЗСУ може з’явитися щонайменше три-чотири підрозділи. Міжнародні партнери готові надати Києву до 300 одиниць танків. Це три бригади. Це достатньо потужна сила, оскільки зброя є якісною і високотехнологічною. Основою цього будуть саме Leopard 2, окрім обіцяних британських Challenger 2, американських Abrams і французьких Leclerc, якщо Париж їх погодить. Взаємодія – це насамперед зв’язок. З цим у ЗСУ зараз усе добре, тому тут проблем не буде. Ефективність використання всієї наявної техніки залежатиме від того, на якому напрямку вони працюватимуть. Не виключено, що на деяких напрямках будуть використовуватися ті підрозділи, які сформовано лише з техніки радянських зразків, а на деяких напрямках будуть танки винятково західного зразка. Уніфікація – це дуже важливо. Якщо у нас були б танки Leopard у достатній кількості, то це б значно спрощувало нам обслуговування та було б менше технічних проблем. Але ми не можемо собі дозволити відмовитися від того, що дають, і все радо прийматимемо. Ми готові йти на ризики, бо нам потрібно звільняти наші території», – пояснював в інтерв’ю Deutsche Welle військовий та політичний оглядач групи «Інформаційний спротив», експерт Українського центру дослідження проблем безпеки імені Дмитра Тимчука Олександр Коваленко.
Ймовірно, що найпізніше до нас дійдуть американські Abrams. Адже, як стало відомо, США передадуть їх не зі своїх запасів, а за програмою Ініціативи безпекової допомоги Україні (USAI). Тобто йдеться про укладення контракту із виробником на виготовлення 31 такої машини для України. У Пентагоні вже заявили, що передача Україні цих танків займе «місяці». Американські журналісти минулого тижня задали дуже багато питань заступниці прессекретаря міноборони США Сабріні Сінгх щодо такої позиції США і чому не можна було передати танки із наявних запасів. Зрозумілих пояснень не було. Зараз не будемо описувати весь цей брифінг й заглиблюватися у публічну інформацію щодо кількості танків Abrams в американської армії. Тут лише варто сказати, що не потрібно шукати ніякої «зради». Радше саме рішення США про передачу Україні своїх танків було більше політичним кроком для того, щоб заохотити більшу кількість союзників передавати Україні танки. Abrams є дуже якісними, але ремонтувати їх можна тільки у США, тож проблем із логістикою та обслуговуванням буде справді багато. Не Abrams має стати основою українського «танкового кулака». Принаймні не на нинішньому етапі. Це треба зрозуміти. 
«Почати необхідно з версії танка Abrams M1A2. Попри те, що його вже встигли назвати найсучаснішим, то треба розуміти, що перша версія M1A2 з'явилась ще у 1992 році і є паралельною гілкою, яка також проходила модернізації, як й M1A1. Умовний M1A2 зразка початку 90-х років поступається M1A1 AIDATS зразка початку 2020-х. Саме тому під назвою M1A2 не обов'язково одразу уявляти M1A2 SEPv3. Також треба розуміти, що Abrams, коли йшов на експорт, проходив певні зміни, які стосувались заміни його оснащення та бронювання. Останнє особливо важливо для США, тому що оригінальний захист з використанням збідненого урану перебуває під забороною для експорту взагалі. Танки для Єгипту, Саудівської Аравії, Марокко та навіть Австралії йшли без цієї технології. Ще одним критичним елементом для США є елементи автоматизованої системи управління військами, які також, щонайменше спочатку, демонтувались з переданої до ЗСУ техніки. Тобто сценарій передачі танків до України за програмою USAI цілком може бути пов'язаний саме з тим, що навіть з наявних машин необхідно зняти критичні компоненти та замінити їх на ті, які призначаються для всіх союзників. Саме тому і з'явилась затримка, яка вимірюється «місяцями», – пише український військовий портал Defense Express. 
Тепер про британські Challenger 2. Тут поки йдеться про ще меншу кількість, аніж американських Abrams M1A2. І також потрібно пам’ятати, що основна 120-мм гармата цього танка, попри уніфікований танковий калібр, є нарізною і використовує не уніфіковані з НАТО боєприпаси роздільного заряджання. Тобто ці танки та боєприпаси до них ми очікуємо лише від Великої Британії. Але тут також потрібно ще раз нагадати: саме рішення цієї країни стало прикладом для інших союзників щодо питання постачання своїх танків Україні. 
Найважливішими у всій цій «танкові епопеї» є німецькі танки Leopard. Їх багато у різних країнах Європи. Їх не потрібно переправляти через океан. Танки можна ремонтувати у Польщі, а якщо потрібен складніший ремонт, то у Німеччині. Про все це треба думати, адже неможливо воювати і не втратити жодного танка. І все це зараз робить Leopard найкращим танком для ЗСУ. Низка країн вже оголосили про передачу Україні цих машин зі своїх запасів. Деякі, як до прикладу Нідерланди, планують викупити для України танки, які раніше взяли в оренду від Німеччини.
«Танк Leopard 2, як основний бойовий танк, є сьогодні одним з найкращих у світі. Він втілив у собі десятиріччя модернізацій з метою використання у сучасній війні з вимогою всіх загроз для машин такого типу. Якщо порівнювати Leopard 2 модифікації А4 з російськими радянськими зразками Т-72, Т-80 чи навіть Т-90, то німецький танк має повну перевагу. Це стосується системи керування вогнем, надійності силових агрегатів і вузлів, щодо бронювання. А подальші модифікації Leopard 2 – А5, А6, А7 – кардинально відрізняються від російських, фактично на покоління. Бо у росії на складах є ще велика кількість радянських танків, які вони можуть розконсервовувати. В Європі ж перебуває понад півтори тисячі боєздатних танків Leopard 2 різних модифікацій. У світі за кількістю сучасних високотехнологічних більше тільки американських танків Abrams, але вони за океаном. Тому зараз ми говоримо про співвідношення якості та високотехнологічності німецьких танків проти кількості російських», – зазначав вже згаданий Олександр Коваленко в інтерв’ю Deutsche Welle. 
Від Німеччини ми очікуємо 14 танків у модифікації А6. Багато країн оголосили про передачу найпоширенішої модифікації Leopard 2A4.
Також можна припустити, що Німеччина планує передати Україні ще й старіші версії Leopard 1. Принаймні ЗМІ повідомляли, що Німеччина зверталася до Бразилії з проханням передати 105-мм снаряди до танків Leopard 1. Бразилія відмовилася. І це вже не перша відмова Бразилії щодо потенційної допомоги Україні. Але цього тижня Олаф Шольц начебто має відвідати цю південноамериканську країну. Побачимо, що з цього вийде. Але те, що Німеччина зараз шукає такі снаряди, може бути позитивними для нас новинами. Навряд чи ця країна вирішила знімати зі зберігання Leopard 1 для себе. Цей процес займе багато часу, до року.

Навчання для українських танкістів

Німецький міністр оборони Борис Пісторіус заявив, що навчання українських військових на БМП Marder розпочнеться наприкінці січня, а на Leopard 2 – «трохи пізніше». Та в обох випадках йтиметься про навчальний курс, який триватиме вісім тижнів. 
Українські танкісти є зараз найдосвідченішими у світі. Навіть у разі будь-яких складнощів переходу з радянських танків на західні, курси будуть коротшими за традиційні. Вочевидь, будуть якісь різні програми для навчання на різних модифікаціях танків Leopard. Багато чого залежатиме від термінів, у які наші союзники зможуть доставити танки Україні. Це може відбуватися по-різному. Також потрібно розуміти, що навчання бійців ремонтних підрозділів триватиме довше, аніж самих екіпажів танків. Борис Пісторіус заявляв, що очікує передання першої партії Leopard 2 Україні «наприкінці березня або на початку квітня».
Та це не означає, що вони одразу опиняться на полі бою. «Навчання танкістів завершаться під кінець березня, але є період бойового злагодження танкової бригади. Він також потребує певного часу й відбуватиметься на території України. Не варто очікувати того, що у перших числах квітня танки почнуть атакувати. Найімовірніше, ще буде певний період, щоб отримати всю техніку і провести бойове злагодження підрозділу на нових танках», – зазначив в ефірі телеканалу Еспресо головний редактор Defense Express Олег Катков.
29 січня українські військові вже прибули до Великої Британії для навчання на танках Challenger 2. Щодо навчання на американських Abrams, то 25 січня координатор з питань стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі в коментарі телеканалу CNN заявив, що знадобляться «тижні, а не місяці» для того, щоб розробити й запровадити план навчання українських військових на танках M1 Abrams. Та самі танки прибудуть в Україну, як уже зазначалося, саме через «місяці».

Коли відбудеться наступ рашистів?

Тепер повертаємося до питання, яке ставили на початку цього матеріалу: чи встигне прибути в Україну вся вже обіцяна важка бронетехніка до нового масштабного наступу рашистів? Тут потрібно розуміти, що росія може поспішати, щоб встигнути до прибуття усієї західної нової важкої техніки в Україну.
Американський Інститут вивчення війну (ISW) у своєму звіті від 30 січня зазначає, що затримки Заходу з надання Україні далекобійної зброї, систем протиповітряної оборони і танків обмежили здатність України використати можливості для проведення більш масштабних контрнаступальних операцій на тлі невдач російської армії. 
«Постійні затримки в постачанні західної військової допомоги, коли ставало очевидним, що є необхідність у ній або незабаром виникне, сприяли затягуванню конфлікту. Звичайно, це не єдина причина такого затягування, але Захід має визнати внесок, який зробили ці затримки у перешкоджання здатності України швидше звільняти більшу частину своєї території», – зауважили аналітики ISW.
Це мають розуміти наші союзники, бо питання з постачанням нової зброї не завершується нещодавніми рішеннями щодо танків. Тому подальші рішення потрібно ухвалювати швидше. Це і далекобійні ракети, і західні літаки. Звичайно, щодо останніх, то цей процес може бути набагато довшим. 
А щодо нового російського наступу, то тут потрібно розуміти кілька моментів. «Спроба нового масштабного наступу московії буде в першій половині 2023 року. І для цього не треба бути виданням Bloomberg, яке посилається на певні джерела в московії. До нової спроби наступу вище військово-політичне керівництво московії штовхає низка речей. Стратегічно проблема в тому, що керівництво нашого противника так і не навчилося тверезо оцінювати власні сили, знаючи відповідні обмеження, і ставити завдання пропорційно наявному потенціалу та здатності вести бойові дії. Якби була протилежна ситуація, то московити мали б переходити до стратегічної оборони, прагнучи виснажити українські сили, котрі намагалися б вийти щонайменше на межі 24.02.22. Але керівництво нашого противника не спроможне об’єктивно оцінювати ситуацію стратегічно. Крім того, локальні успіхи навколо Бахмуту могли переконати військово-політичне керівництво московії, що знайдена нова тактика, яка дозволить вирішувати завдання на вищих рівнях війни при більш масовому застосуванні. Але таке твердження також викликає питання. Окрім стратегічної й тактичної відірваності від реальності, до активних дій керівництво московії штовхають іще декілька речей. Перше – це обіцяні нам постачання важкої зброї з боку Заходу. Те, що нова бронетехніка і артилерія почне надходити в другому кварталі 2023 року, змушує кремль діяти на випередження. Поки Україна не освоїла відповідну техніку. Друге – це те, що останні кроки США та їхніх союзників показують нарешті готовність грати в довгу – насамперед це стосується виробництва зброї і БК. Якщо ще в грудні 2022 року мовилося про збільшення в США виробництва боєприпасів калібру 155 мм до рівня 40 тисяч на місяць у 2025 році, то вже зараз йдеться про показник 90 тисяч на місяць у 2025 році. Те ж стосується інших речей – М142 і БК, ракет повітря – повітря, ПКРів. І т.д. Тобто стратегічно час починає грати проти московії у воєнному вимірі протистояння. Все це в комплексі штовхає московію до рішучих дій, поки ще якесь віконце можливостей відкрите», – зазначає експерт Національного інституту стратегічних досліджень, автор телеграм-каналу Armchair General UA Микола Бєлєсков.
Ми наближаємося до чергового ключового моменту нинішньої російсько-української повномасштабної війни. І українці вже доводили, що знатні витримати натиск рашистів і перехопити ініціативу на полі бою.
P.S. В ніч на 31 січня стало відомо, що США уже відправили в Україну першу партію БМП Bradley. Йдеться про понад 60 машин. Про це повідомило Транспортне командування збройних сил США. У цьому повідомленні зазначено, що відправлені Bradley «забезпечать українським силам додаткові наступальні та оборонні можливості для захисту своїх кордонів від незаконного вторгнення росії».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9499 / 1.72MB / SQL:{query_count}