Україні потрібно більше зброї!

Підбиваємо підсумки засідання «Рамштайн-8» й аналізуємо, яку військово-технічну допомогу від союзників наша держава ще зможе отримати

За тиждень, що минув, багато країн оголосили про нові масштабні пакети військово-технічної допомоги Україні. Мовиться про те, що ЗСУ отримає ще більше бронетехніки, артилерії та боєприпасів. Але, на жаль, поки не сталося такого очікуваного українцями прориву у питанні постачання нашій державі німецьких танків Leopard. Не допомогло з цим й восьме засідання у форматі «Рамштайн», яке відбулося 20 січня. 
Німецька влада продовжувала шукати різноманітні «відмазки», а тим часом Польща заявила, що разом з «малою коаліцією» надасть Україні німецькі танки, навіть якщо не буде дозволу від офіційного Берліна. Побачимо, що з цього усього вийде. Та час зараз має величезне значення. Що довше наші союзники зволікатимуть з важливими рішеннями, то більше проблем у нас може виникнути у разі повторної масованої наступальної операції рашистів. І пізніше ЗСУ підготується до свого контрнаступу.
 

Від «Рамштайну-8» до «Рамштайну-9»

Зараз західні ЗМІ пишуть, що високопоставлені американські чиновники закликають українське керівництво не поспішати з контрнаступом і дочекатися завершення навчання наших військових з опанування нової західної бронетехніки та прибуття її в Україну. Це мало б статися не раніше кінця березня. Водночас чуємо різні офіційні повідомлення від Пентагону: з різницею у кілька днів речник американського оборонного відомства заявив, що немає ознак формування нових наступальних угруповань рашистів, а потім голова Пентагону на зустрічі «Рамшайн-8» сказав, що до російського наступу залишається мало часу. І що зараз у союзників є вікно можливостей, щоб якомога краще посилити українську армію і щоб створити передумови для того, щоб ініціатива була саме на боці ЗСУ. 
«Леді та джентльмени, це переломний момент. Росія перегруповується, мобілізується та намагається переозброїтися. Зараз не час пригальмовувати. Зараз час копнути глибше. На нас дивиться український народ. На нас дивиться кремль. І історія дивиться на нас», – заявив глава Пентагону Ллойд Остін 20 січня на засіданні «Рамштайн-8».
На жаль, як уже зазначалося, не усі його почули. Та й самі Сполученні Штати Америки, які насправді є найбільшим донором військової допомоги Україні, не поспішають із вкрай важливими рішеннями: відмову постачати зараз свої танки Abrams пояснюють логістичними проблемами та складністю обслуговування, а щодо далекобійних ракет зазначають, що розуміють цю потребу України, але ще продовжують думати над самим постачанням такої зброї.
Водночас українська влада має великі надії вже на «Рамштайн-9», що відбудеться у лютому. «Це у ваших силах – зробити танковий «Рамштайн». Не торгуватися щодо тієї чи іншої кількості танків, а розпочати принципове постачання, яке зупинить російське зло. І ми також розраховуємо, що ваші наступні зустрічі увійдуть в історію як «Рамштайн» F-16 і ракет дальнього радіуса дії. Це у ваших силах – гарантувати таку артилерію й таку ППО, які розібʼють терор. Це у ваших силах – забезпечити перемогу. Тож нехай ваші рішення бʼють точно! Так само як наші герої на передовій», – заявив український президент Володимир Зеленський, звертаючись по відеозв’язку до учасників формату «Рамштайн».
Та далі про все по черзі. Про ту зброю, яку Україна має отримати в межах нещодавно оголошених пакетів допомоги від союзників. І про очікування нових проривних рішень. Тут лише нагадаємо, що зазвичай на самих засіданнях у форматі «Рамштайн» рішення не ухвалюються, союзники звіряють позиції, аналізують ефективність вже наданих Україні пакетів допомоги і обговорюють наступні кроки. І не про все оголошується одразу публічно. Насправді перемовини про надання Україні зброї тривають постійно, незалежно від дати чергового «Рамштайну». Ось і зараз вже розпочався новий етап роботи щодо перемовин про посилення українського війська.

«Талліннська декларація»

Тепер, власне, про ту зброю, яку Україна точно отримає найближчим часом. 19 січня, напередодні засідання «Рамштайн-8» дев’ять країн підписали документ, що отримав назву «Талліннська декларація». У ньому країни-підписанти зобов’язалися надати Україні безпрецедентну допомогу. Підписували цю декларацію представники Великої Британії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Данії, Нідерландів, Словаччини та Чехії.
Зрештою, стало відомо, що буде у найближчих пакетах допомоги від цих країн. Спершу нагадаємо про те, що ще до засідання «Рамштайн-8» Велика Британія оголосила, що передасть Україні 14 основних британських танків Challenger 2.Тож, як уже писала «Львівська Пошта», саме Велика Британія стала першою країною, що вирішила передати Україні свої важкі танки. Поки, щоправда, йдеться про малу кількість. Але військові експерти зазначали, що загалом у Великій Британії, за деякими підрахунками, залишається 159 таких танків, які не планували модернізовувати до рівня Challenger 3. Тобто існує ймовірність подальшого додаткового постачання Україні Challenger 2. Та спершу треба навчити українських військових працювати на них.
Також Велика Британія включила до нещодавно оголошеного пакета допомоги Україні (поки що це найбільший британський пакет військової допомоги) три батареї 155-мм самохідних артилерійських установок AS90 (спочатку одна батарея з восьми одиниць, а згодом ще дві батареї), 100 одиниць бронетехніки, включно із БТР FV430 Mk3 Bulldog, десятки безпілотників, 100 тис. артилерійських снарядів, 100 «вдосконалених ракет». Щодо останніх, то йдеться про ракети до РСЗВ HIMARS та M270, а також до ЗРК NASAMS.
Цей пакет дуже цікавий не лише тому, що поки він є рекордним для Великої Британії. «На цю передачу озброєння також слід дивитися трохи ширше, ніж просто на передачу озброєння та військової техніки. Зокрема, що таке рота танків, дивізіон артилерії та БТРів на три механізовані батальйони – це комплект, який цілком може стати фундаментом формування з'єднання бригадного рівня. Звісно, мовиться не про повний комплект техніки на всю механізовану бригаду з трьох механізованих батальйонів, танкового батальйону, артполку та зенітного ракетного дивізіону (і це без урахування того, що зараз у ЗСУ бригади мають більше батальйонів у складі), а про формування фундаменту чи «скелета». Водночас Велика Британія проводить підготовку українських військових на рівні 20 тисяч на рік – це саме комплексний підхід з формування боєздатних підрозділів. І така позиція у рази краща за передачу окремих зразків озброєння та техніки, бо передбачає передання вже готового рішення», – пише український військовий портал Defense Express. 
Також Велика Британія передасть Україні ще додаткові 600 керованих ракет Brimstone. Окрім цього, 21 січня український міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що британський гелікоптер Sea King уже в Україні. Раніше Велика Британія заявляла про передачу трьох таких гелікоптерів в пошуково-рятувальному варіанті Україні, але підготовку аж десяти екіпажів. Тож можна зробити висновок, що і самих цих гелікоптерів в Україні може стати більше. Також цікаво, що з цього коментаря Резнікова військові експерти зробили висновки, що передані Україні Sea King зможуть виконувати не тільки пошуково-рятувальні місії, але й також завдання, пов’язані з пошуком та знищенням ворожих морських цілей. 
Польща 19 січня також анонсувала новий пакет допомоги Україні. До нього увійдуть зенітні установки С-60 та 70 тисяч одиниць боєприпасів до них. Також зазначалося, що Польща вже передала Україні 42 бойові машини піхоти та навчальні пакети для двох механізованих батальйонів, а також продовжує постачання 155-мм гаубиць Krab та різних видів боєприпасів для ЗСУ. Після зустрічі «Рамштайн-8» 20 січня польський віцепрем’єр-міністр, міністр оборони Маріуш Блащак заявив, що його країна в межах нового пакета допомоги до кінця березня навчить та озброїть цілу бригаду ЗСУ. Для озброєння нададуть танки Т-72 та БМП-1. 
Польський військовий портал Defence24 писав, що у такому разі може йтися про передачу до 40 танків Т-72 і до 100 одиниць БМП-1. «Автори Defence24 також звертають увагу на те, що під час укладання «Талліннської декларації» 19 січня 2022 року Польща пообіцяла підготувати для Збройних сил України два механізовані батальйони на 42 бронемашини. На їхню думку, ця допомога не постачатиметься окремо, а буде надана в межах заявленого вище бригадного комплекту для ЗСУ. Від себе додамо, що незалежно від кількості фактично поставленої бронетехніки для ЗСУ, навіть така допомога від Польщі буде на порядок більшою, аніж варто було б зараз очікувати. Варшава відмовилась від своєї попередньої оборонної стратегії, в межах якої, у разі війни з рф, польська армія мала відступити аж за Віслу і там закріпитись на нових позиціях, бо Польща не хоче «нової Бучі» на своїй землі. Відповідно поляки почали пришвидшено формувати нові механізовані та піхотні частини. І тут їм тепер кожна машина буквально на вагу золота», – пише Defense Express.
Також польська влада продовжує наполягати на тому, що готова передати Україні 14 німецьких танків Leopard 2 незалежно від рішення самої Німеччини. Тут зауважимо, що від німецької влади останнім часом надходили неоднозначні заяви щодо танкового питання: то передача німецьких танків без їхньої згоди буде протизаконною, то вони не будуть проти. Сподіваємось, що питання таки вирішиться скоро, бо нинішня позиція німецької влади виглядає явно слабкою. Трохи надії на краще додає те, що новий міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус наказав перевірити запаси танків Leopard на випадок, якщо рішення про постачання Україні буде ухвалене. Також український міністр оборони Резніков повідомив, що є домовленість про те, що країни, які володіють танками Leopard, уже можуть починати навчати українських військових користуватися ними. За словами нашого міністра в інтерв’ю «Голосу Америки», така домовленість про навчання з’явилася завдяки «танковим» ініціативам Польщі та Великої Британії. «З цього ми почнемо, а тоді будемо далі рухатися. Я маю надію, що Німеччина у спокійному режимі з проведення власних внутрішніх консультацій дійде й до рішення щодо можливої передачі танків. Я оптимістично на це дивлюся. Тому що перший крок зроблений: почнемо навчальні програми українських екіпажів на Leopard 2», – заявив Олексій Резніков в інтерв’ю «Голосу Америки».
Тож потрібно розуміти, наскільки насправді допомога Польщі є вагомою. Так само самовіддано діє й Естонія. Ця країна також оголосила про новий, рекордний для себе пакет допомоги Україні на 113 млн євро. Віддає нам усі наявні в неї гаубиці калібру 155-мм. Йдеться про десятки гаубиць FH-70. Також в пакеті допомоги є 122-мм гаубиці D-30, тисячі артилерійських снарядів калібру 155 мм, вантажівки для перевезення боєприпасів, понад 100 протитанкових гранатометів Carl Gustav і боєприпаси до них. 
І тут уже справа не в кількості зброї, не у загальній вартості допомоги, а насамперед у тому, що наші найближчі друзі готові віддавати навіть стільки, скільки, можливо, не можуть собі дозволити. Загальні обсяги естонської військової допомоги для України вже перевищили 1% ВВП цієї країни. Маємо бути за це щиро вдячними.
Литва передасть Україні нову військову допомогу на приблизно 125 млн євро. У пакеті допомоги є зенітні гармати L-70, боєприпаси та два гелікоптери Мі-8.
Латвія передає переносні ЗРК Stinger, кулемети з боєприпасами, два гелікоптери М-17 та безпілотники.
Словаччина січня передала Україні ще одну 155-мм самохідну гаубицю Zuzana 2. Це загалом вже восьма. Також Словаччина продовжувала постачати Україні боєприпаси.
Чехія також продовжуватиме надавати військову допомогу Україні. Важливою є оборонна промисловість цієї країни, ключовим внеском якої є ремонт та обслуговування вже поставленого Україні озброєння.
Данія передає Україні всі 19 самохідних артилерійських установок Caesar, які замовляла у Франції для себе.
Нідерланди передадуть Україні навіть не одну, як анонсувалося раніше, а дві пускові установки ЗРК Patriot. І це при тому, що як повідомляють ЗМІ, у самих Нідерландах наразі є три системи Patriot, четверта – у резерві. Найближчим часом має розпочатися відповідне навчання для українських військових, воно проходитиме у Великій Британії. Тут треба зазначити, що загалом Україна має отримати чотири системи Patriot, ще по одній пообіцяли США та Німеччина. Минулого тижня повідомлялося, що українські військові уже прибули до США опановувати ЗРК Patriot.
А якщо говорити про ймовірну подальшу допомогу від Нідерландів, то дуже цікаву заяву зробив тамтешній міністр закордонних справ Вопке Гукстра. Мовляв, якщо Україна у них офіційно попросить американські літаки F-16, то їхній уряд відкрито розгляне це питання. Начебто ніяких серйозних обіцянок, але багато хто в Україні одразу сприйняв цю заяву майже як згоду надати нам F-16. Вже наступного дня, 20 січня, прем’єр Нідерландів Марк Рютте заявив, що це занадто серйозний крок. За словами Рютте, це питання не порушувалося, оскільки вони не отримували офіційного запиту з Києва про передачу F-16.

Зараз важко сказати, чи ця історія якось розвиватиметься далі. Але потрібно розуміти, що Україна має шукати різні шляхи для отримання західні літаки. Вони нам насправді потрібні. І також треба розуміти, що загалом ситуація з ймовірністю отримати американські винищувачі від Нідерландів не виглядає аж так фантастично. Defense Express пише про те, що Нідерланди виводять з експлуатації свої F-16 у зв'язку з їх заміною на F-35, а загалом повітряні сили країни мали на 2021 рік 61 літак F-16AM/BM, які мали розпродати. Та схоже, що контракти не були погоджені. «Таким чином можливо впевнено говорити про те, що Нідерланди точно мають F-16, передача яких не становить загрозу для обороноздатності країни. Крім того, мають відповідний ресурс для того, щоб передати й не просто десяток F-16, а доволі значну кількість машин, якщо просто враховувати графік виведення літаків з експлуатації до весни 2024 року. Тобто мовиться про декілька ескадрилій, і цей сценарій, з огляду на передачу Нідерландами Patriot, можливо вважати реалістичним», – мовиться у матеріалі Defense Express.
Щоправда, тут потрібно розуміти, що навіть реалістичність сценаріїв і наявність відповідних ресурсів дуже часто розбиваються об відсутність політичної волі керівників тієї чи іншої країни. Та ще буде потрібне погодження від США. Американський посол в ОБСЄ Майкл Карпентер в інтерв’ю Delfi зазначив: «Ми вже давно дотримуємося думки, що те, що постачають наші союзники – це їхня справа. І ми підтримуємо незліченні вклади в оборону, які наші союзники внесли для України. І тому я очікую, що в Сполучених Штатах Америки буде широка підтримка наших союзників, які продовжуватимуть нарощувати свій внесок».
Сигнал позитивний, однак це не виглядає питанням, що дуже швидко вирішиться. Все ж таки є досвід з поки невирішеною ситуацією з вже згаданими американськими танками, а також зволіканням США з постачанням Україні далекобійних ракет. Але надія повинна бути. Тому і в цьому питанні очікуватимемо на прорив.

Підтримка України

Зазначимо, що не лише країни-підписанти «Талліннської декларації» оголосили про нові пакети допомоги Україні за останній тиждень. Традиційно найбільшу за обсягами військово-технічну допомогу нам надають США. 19 січня Пентагон повідомив про нову допомогу на 2,5 млрд доларів. І це при тому, що у перший тиждень січня США вже оголошували пакет на 3 млрд доларів.
До найновішого пакета увійдуть 90 бронетранспортерів Stryker, 59 бойових машин піхоти Bradley, високошвидкісні протирадіолокаційні ракети HARM, 8 систем ППО Avenger, 350 машин HMMWV, 53 протимінно-стійкі транспортні засоби MRAP, 20 000 артилерійських снарядів калібру 155 мм, близько 600 високоточних 155-мм артилерійських снарядів, 95 тис. артилерійських снарядів калібру 105 мм, близько 11,8 тис. 120-мм мінометних снарядів, 12 автомобілів для підвозу боєприпасів, шість командно-штабних машин, 22 тактичні автомобілі для буксирування зброї, близько 2000 протитанкових ракет, понад три млн боєприпасів до стрілецької зброї, підривна техніка для розчищення перешкод; протипіхотні боєприпаси Claymore, прилади нічного бачення, запчастини та інше польове обладнання.
Нагадаємо, що у попередній пакет допомоги від США було включено 50 БМП Bradley. Тобто загалом Україна має отримати їх 109 одиниць. Про характеристики цих БМП «Львівська Пошта» вже писала. А у найновішому пакеті окремо звернемо увагу на колісні бронемашини Stryker. 
«Із 90 бронемашин Stryker для ЗСУ 20 будуть поставлені у версії інженерної машини (ESV) M1132, призначеної для боротьби з протитанковими та протипіхотними мінами. І такі інженерні машини будуть дуже потрібні для ЗСУ під час наступу, коли буде потрібно пророблювати проходи у мінних полях, які поставили російські окупанти. Натомість інші 70 машин Stryker із цього пакету допомоги, очевидно, будуть класичними бронетранспортерами, які можуть бути озброєні кулеметом калібру 12,7 мм або 40-мм автоматичним гранатометом, і здатні брати на борт до 9 осіб десанту, окрім двох осіб у складі екіпажу. Stryker дають своїм екіпажам та десанту значно вищий рівень захисту та значно кращий рівень ситуаційної обізнаності, аніж HUMVEE чи заслужений M113. Тобто за своїми характеристиками та ефективністю Stryker відстає хіба що від танка M1 Abrams та БМП Bradley, якщо розглядати саме американську техніку. Але оскільки Stryker не відрізняється особливо потужним озброєнням, таку бронемашину найкраще використовувати як «елемент ширшої операції з наступу» та вести у бій під прикриттям вогнем мінометів та ПТРК Javelin, які знищуватимуть вогневі точки противника», – пише Defense Express із посиланням на портал The Drive.
Також стало відомо, що Канада уже придбала один ЗРК NASAMS для України. Дві такі системи ми вже отримали від США минулого року, у цьому очікуємо ще на шість. Тобто разом із канадською, то вже на сім. Також Канада ще передасть Україні 200 бронемашин Senator. 
Португалія передасть Україні 14 БТР M113, боєприпаси, генератори, медичне обладнання. 
Фінляндія оголосила про пакет допомоги для України на 400 млн доларів. Із міркувань безпеки публічно не оголошувалося, яка саме зброя увійде до цього пакета.
Уряд Швеції оголосив, що планує передати Україні близько 50 бойових машин піхоти Stridsfordon CV90, 155-мм самохідні артилерійські установки Archer та протитанкові гранатомети NLAW.
Італійський міністр закордонних справ Антоніо Таяні заявив, що Італія та Франція готуються нарешті відправити Україні ЗРК SAMP-T. І це буде важливо для нашої системи протиповітряної оборони. SAMP-T має стати корисною для знищення ворожих балістичних ракет.
Також західні ЗМІ повідомляли, що Франція готується надати Україні певну кількість своїх основних бойових танків AMX-56 Leclerc. Може йтися про невелику кількість, але це може стати ще одним кроком, щоб зрештою Німеччина пішла на передачу Україні своїх танків Leopard.
Навіть попри заминку з «танковим» питанням Німеччина продовжує надавати Україні іншу зброю. Німецький міністр оборони Борис Пісторіус вже анонсував «весняний» пакет допомоги на понад 1 млрд євро, до якого увійдуть ще раніше обіцяні 40 БМП Marder, сім зенітних самохідних артилерійських установок Gepard, ще один ЗРК IRIS-T та додаткові керовані ракети до нього. 
Що ж, на рішення щодо танків Leopard ще чекаємо. І як уже писала «Львівська Пошта», зараз німецький дозвіл іншим країнам надавати їх Україні є навіть важливішим, аніж постачання від самої Німеччини. У європейських країнах достатньо танків Leopard, щоб справді посилити ЗСУ.
23 січня ЄС схвалив сьомий транш розміром 500 мільйонів євро з Європейського фонду миру, який спрямовується на військову підтримку України. Водночас додаткові 47 млн євро виділено на обладнання для військової тренувальної місії ЄС для України.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8497 / 1.76MB / SQL:{query_count}