Підсилення війська України

Велика Британія передає нам важкі танки. Коли і яку ще зброю Україна отримає від союзників

Уже цього тижня, 20 січня, відбудеться восьме за ліком засідання Контактної групи з питань оборони України. Це так званий формат Рамштайн, який об’єднує близько 50 країн-союзниць. Серед них є члени НАТО та країни поза Альянсом. Головним завданням «Рамштайну» є координація військово-технічної допомоги Україні. 
Зазвичай на самих засіданнях у форматі «Рамштайн» рішення не ухвалюються, союзники звіряють позиції, аналізують ефективність вже наданих Україні пакетів допомоги і обговорюють наступні кроки. І не про все оголошується одразу публічно. Насправді перемовини про надання Україні зброї тривають постійно, незалежно від дати чергового «Рамштайну». 
Зараз ми очікуємо нових позитивних новин від восьмого засідання, та ще до нього наші союзники спромоглися на якісний прорив у процесі військової допомоги Україні. У перший тиждень року Франція заявила, що відправить в Україну легкі колісні танки AMX-10RC, а США та Німеччина оголосили про постачання нам БМП Bradley і БМП Marder. Ця західна бронетехніка буде важливою для стримування рашистів і для майбутніх українських контрнаступальних операцій. Але такої техніки потрібно буде більше, ніж поки було оголошено. 
А вже наприкінці минулого тижня Велика Британія стала першою країною, яка офіційно оголосила про те, що передасть Україні свої важкі танки. Польща хоч і зробила заяву про німецькі танки Leopard швидше, але без дозволу Німеччини це ще не можна було назвати оголошенням про передачу. 
Йдеться про основний бойовий танк британської армії Challenger 2. Наразі мовиться лише про роту таких танків, що за стандартами НАТО означає 14 машин. Але процес постачання Україні вже важкої бронетехніки можна вважати офіційно відкритим. І далі має бути більше. Тож докладніше зосередимося на танках, які Україні вже пообіцяли, та на іншій зброї від союзників для посилення ЗСУ.
У минулому номері «Львівська Пошта» писала про те, що нещодавні рішення західних лідерів щодо допомоги Україні пов’язані з можливістю повторного масованого наступу рашистів наприкінці зими – початку весни. А у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) від 16 січня йдеться про те, що кремль, ймовірно, готується провести вирішальну стратегічну операцію протягом наступних шести місяців, спрямовану на те, щоб перехопити ініціативу й покласти край низці оперативних успіхів України. Тому рашисти останнім часом змінюють фундаментальні підходи у веденні війни. Зокрема, аналітики ISW зазначають, що російські військові консервують мобілізований персонал для подальшого використання – це відхід від початкового плану кремля, який полягав у тому, щоб восени 2022 року кинути на фронт непідготовлений особовий склад.
Тож нам потрібно бути готовими до будь-яких сценаріїв. І не в останню чергу від західної допомоги залежатиме, у кого насправді буде ініціатива на полі бою – у нас чи рашистів. Тому Україну потрібно посилювати. І робити це набагато швидше й масштабніше.

Західні танки будуть

Тепер про нову допомогу від Великої Британії. Про рішення передати їх Україні повідомив прем’єр Великої Британії Ріші Сунак 14 січня під час телефонної розмови з українським президентом Володимиром Зеленським. Пізніше британський уряд зробив офіційне оголошення. Також Україна отримає 30 САУ калібру 155 мм AS90. 
Самохідна артилерійська установка AS90 створена компанією Vickers у 1981 – 1986 роках і призначалася для заміни застарілих британських САУ Abbot і САУ M109 виробництва США. У під час серійного виробництва з 1992 по 1995 рік випустили 179 AS90. Маса цієї гаубиці становить 45 тонн. Має довжину ствола у 39 калібрів і може нищити цілі стандартними 155-мм снарядами на дальності до 24,9 км.
«Відправлення танків Challenger 2 в Україну є початком зміни тактики підтримки з боку Великої Британії. 14 танків відправиться в країну в найближчі тижні. Очікується, що за ними прибудуть близько 30 AS90 – великих самохідних гармат, якими керуватимуть п'ять навідників», – мовилося у повідомленні британського уряду.
Також повідомлялося, що найближчими днями Велика Британія також розпочне навчання військовослужбовців ЗСУ користуватися цими танками та гарматами. Це відбуватиметься в межах масштабної програми навчання українських військових на території Великої Британії, що триває останні пів року.
«Рішення може бути значущим, але лише якщо за ним підуть інші західні країни. Challenger 2 британської армії вже понад 20 років, але він все одно буде найсучаснішим танком, який українці поставлять у бій», – зазначив кореспондент ВВС з питань оборони Джонатан Біл. 
«Сьогоднішній пакет допоможе пришвидшити завершення путінської окупації та всієї її жорстокості й гарантувати, що у 2023 році й надалі, якщо це буде необхідно, Україна збереже свій імпульс, який підтримується міжнародною спільнотою, яка більш ніж будь-коли переконана в тому, що незаконне та неспровоковане вторгнення путіна провалиться. Сьогоднішній пакет – це важливе збільшення українських можливостей. Це означає, що вони можуть перейти від стримування до вигнання російських військ з української землі. Президент путін не може перемогти, але він також упевнений, що зможе продовжувати сіяти це безглузде насильство та людські страждання доти, доки його сили не будуть вибиті з оборонних позицій і вигнані з країни», – заявив британський міністр оборони Бен Воллес 16 січня під час виступу у парламенті. 
Challenger 2 оснащений 120-мм основною гарматою L30A1 та двома 7,62-мм кулеметами. Як зазначає український військовий портал Defense Express, попри уніфікований танковий калібр, сама гармата особлива, бо, по-перше, вона нарізна, по-друге, використовує не уніфіковані з НАТО боєприпаси роздільного заряджання.
«Танк Challenger 2 має свої особливості. Зокрема, мовиться про доволі важку машину, бо з комплектами додаткового захисту він важить 75 тонн, що робить його одним з найважчих у світі. Без них – 64 т, що відповідає рівню Leopard 2 у версії A7. Така вага пов'язаний з вагомим рівнем захисту машини, який публічно досі не розголошується», – мовиться у матеріалі Defense Express.
Максимальна швидкість цього танка – 56 км/год. Challenger 2 надійшов на озброєння британської армії у 1998-ому, а зараз ці танки проходять модернізацію і залишатимуться на озброєнні ще до 2035-го. На цей факт треба звернути увагу. Як повідомляв Defense Express, Британія планувала модернізувати до рівня Challenger 3 148 танків, а станом на 2021 рік у британській армії у строю було 227 Challenger 2, через що можливо зробити припущення, що максимальну кількість машин, які можуть передати, становить до 79 танків. І ще до цієї позначки можливо додати певну кількість, яка може перебувати на зберіганні– до 80 одиниць у різному стані. Тобто загальний ресурс становить до 159 машин.
Зараз важко сказати, чи справді Україна може у майбутньому розраховувати на всі ці Challenger 2. Поки що, як уже зазначалося, йдеться лише 14 танків. Чотири з них будуть виділені якнайшвидше для навчання українських військовим. Тож загалом поки це британське «танкове» рішення виглядає як заохочення для інших країн також передати Україні танки західних зразків. І британська влада дала зрозуміти, що знову хоче стати джерелом зрушень у процесі міжнародної допомоги Україні, як це було на початку 2022-го. Зараз прем’єр Сунак намагатиметься продемонструвати силу Великої Британії як міжнародного каталізатора, що має вплив у НАТО, G7, Об'єднаних експедиційних силах та інших організаціях. В британському уряді повідомляли, що Сунак відвідає Естонію і Німеччину, щоб попрацювати з союзниками по НАТО та іншими міжнародними партнерами з метою прискорення надання військової підтримки Україні. А британський міністр закордонних справ відвідає Сполучені Штати Америки вже цього тижня, щоб обговорити, як Велика Британія і США можуть використати позицію провідних прихильників України для активізації подальших міжнародних дій.

В очікуванні нових рішень

І якщо говорити про можливість інших країн надати Україні танки, то насамперед йдеться про Німеччину з її танками Leopard. Останнім часом лише найлінивіші чи відверто проросійські сили не закликали Німеччину передати Україні Leopard. Чи хоча б дозолити іншим країнам надати Україні ці танки німецького виробництва, які у них є. Тут треба нагадати важливу подію. Ще 11 січня (тобто ще до оголошення Великою Британією свого рішення) президент Польщі Анджей Дуда під час пресконференції за результатами другого саміту «Люблінського трикутника» (Литва, Польща, Україна) у Львові заявив, що Польща ухвалила рішення передати Україні роту німецьких важких танків Leopard. Тобто 14 танків. Але є важливий нюанс.
«В межах створення коаліції буде передано роту танків Leopard. Але для цього треба виконати цілий комплекс формальних вимог, погоджень і так далі. Однак ми хочемо, щоб це була міжнародна коаліція», – заявив Дуда у Львові.
Тобто це не була заява про передачу танків, а заява про бажання їх передати і очікування дозволу від Німеччини та приєднання до цього процесу інших європейських країн, у яких є танки Leopard.
Український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв'ю ведучому ICTV Вадиму Карп'яку, опублікованому на інстаграм-сторінці міністра, заявив, що в січні ще з'являться новини про рішення уряду Польщі щодо постачання Україні зброї, і це «важливіше, ніж Leopard». Він зазначив, що західні танки, західні літаки та ракети далекого радіусу дії залишаються найскладнішими питаннями і щодо них ще потрібні політичні рішення від союзників 
«При тому, що всі зосередилися на танках, я хочу відзначити Польщу. Те, що вирішив уряд Польщі, ще важливіше за Leopard. Але обіцянка Leopard – це другий потужний крок, який спонукав інші країни виходити і казати: «Ми в принципі теж готові це зробити». Я нічого зайвого не говоритиму, але думаю, що все буде добре», – заявив Кулеба, нічого не уточнюючи.
Тож будемо чекати на позитивні новини, щоб зрозуміти, що мав на увазі наш міністр. А західні ЗМІ повідомляли, що начебто німецький уряд вже цього тижня мав оголосити своє рішення щодо танків Leopard: передати певну їх кількість Україні чи дозволити іншим країнам це зробити. Однак на момент підготовки до матеріалу офіційних заяв німецького уряду щодо цього питання не було. Деякі військові експерти припускали, що на засіданні «Рамштайн-8» з’явиться домовленість про якусь формулу передачі танків Leopard Україні й згодом це може бути оголошено публічно. Що ж, побачимо як буде насправді.
Але у будь-якому разі потрібно було розуміти, що зараз дозвіл Німеччини іншим країнам на передачу танків Leopard Україні, можливо, став би важливішим рішенням, аніж рішення самої Німеччини надати свої танки Україні. Чому? Генеральний директор німецького збройового концерну Rheinmetall Армін Паппергер 15 січня заявив у коментарі виданню Spiegel, що навіть якщо їхній уряд найближчими днями вирішить надати танки Leopard Україні, то доставлення відбудеться не раніше початку 2024-го. Танки доведеться ремонтувати, перефарбовувати і переобладнувати для використання у війні. 
За словами Паппергера, кожну з машин доведеться повністю розібрати й потім знову зібрати. На це потрібні гроші та майже рік часу. Він пояснював, що Rheinmetall не міг відремонтувати танки без замовлення, оскільки витрати становлять кілька сотень мільйонів євро. Ось така дуже неприємна для нас ситуація. Ми вже знаємо, що зараз німецький уряд, як пишуть тамтешні ЗМІ, терміново шукає де взяти обіцяні Україні до кінця березня 40 БМП Marder.
Німеччина надала Україні вже багато зброї, але щодо питання постачання танків дуже довго займала вкрай дивну позицію, що дуже нагадує бажання не дратувати путіна. Хоча, здавалося б, європейські політики вже мали б забути ці дурощі. Залишалося сподіватися, що позитивне для нас рішення німецького уряду таки швидко з’явиться. 
Тут потрібно повторити, чому саме німецькі танки Leopard є так важливими для України. Вони перебувають на озброєнні багатьох країн, тож навіть невелика кількість цих танків від кількох союзників дозволить зібрати значну силу. Зрозуміло, що це полегшує обслуговування та ремонт цих танків.
«Цих танків понад дві тисячі машин. Можна зробити певне рішення, відібрати схожі танки за своїми модернізаційними характеристиками. 10% від цієї кількості – це два танкових полки. 200 Leopard можуть кардинально змінити ситуацію на полі бою на користь України. Цей той атакувальний кулак, який би міг дозволити швидко і впевнено звільнити українські землі від росіян», – зазначав директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерій Рябих в ефірі телеканалу «Еспресо».
Якщо говорити про німецькі танки Leopard 2 та американські Abrams всіх версій, то вони використовують однакові боєприпаси. Загалом характеристики цих танків схожі. Та й з доставленням їх в Україну менше проблем. Але загалом, якщо у майбутньому Україна зможе отримати і німецькі, і американські танки, то питання боєприпасів для них може бути уніфікованим.

Навчання для українських військових

15 січня у Німеччині стартувала розширена та складніша програма бойової підготовки для українських військових від американських інструкторів. Про це повідомив голова Об’єднаного комітету начальників штабів США, генерал Марк Міллі, інформує Європейська правда із посиланням на агентство Associated Press. Генерал Міллі зазначив, що впродовж наступних 5-8 тижнів планують підготувати близько 500 осіб. Ця програма включає роботу з різними видами зброї та відпрацювання спільних дій і координації підрозділів різних типів – піхоти, механізованих бригад, артилерії. Навчання почнеться з теорії та роботи малими групами і поступово дійде до етапу комплексних навчань на рівні БТГ. Марк Міллі також зауважив, що комплексні навчання мають зіграти важливу роль у підготовці до подальших контрнаступальних дій України, і що США розраховують передати в Україну нову допомогу приблизно у той час, коли військові завершать підготовку і будуть готові використовувати її «до того, як почнуться весняні дощі». Саме в межах цієї програми наші військові мають опанувати американські БМП Bradley.
Водночас за інформацією від американського каналу Fox News, близько сотні українських військових вже прибули у США, щоб розпочати навчання роботи із ЗРК Patriot.
«Фактично така інформація збігається з тим, що раніше розповідали у Пентагоні про підготовку операторів до цих ЗРК. Зокрема, минулого тижня мовилось, що навчання для наших військових мають розпочатися з 16-22 січня. Також ми приблизно знаємо і те, як довго триватиме навчання для наших військових – курс буде доволі інтенсивним і триватиме «декілька місяців». Для порівняння: стандартний курс для поляків становив дев’ять місяців. Хоча поки що невідомо, яку саме версію ЗРК передадуть США. Раніше повідомлялося, що Patriot дозволить ЗСУ «мати можливість знищувати балістичні ракети». Тому варто сподіватися, що Україна все ж таки отримає PAC 3 з ракетами MSE, які й були створені для цієї задачі», – пише Defense Express.
Нагадаємо, що окрім США, ще одну батарею ЗРК Patriot Україні пообіцяла передати Німеччина. Зрозуміло, що на таке посилення нашої ППО ще доведеться почекати через навчання українських операторів. Зрозуміло, що і на іншу вже оголошену зброю від союзників також доведеться почекати. Та процес посилення України триває. І тепер залишається сподіватися, що після початку постачання західних важких танків все піде ще швидше. А далі на черзі ще два складні питання, які потрібно вирішувати: далекобійні ракети та західні літаки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8025 / 1.7MB / SQL:{query_count}