Стратегічні друзі

Якою буде американська допомога для України у 2023 році за підсумками візиту Володимира Зеленського до США

Збройні сили України продовжують знищувати російських окупантів, а наші західні союзники продовжують підтримувати нашу країну. І хоч ми досі не отримуємо усе озброєння, що потрібне нашим військовим для продовження масштабних контрнаступальних операцій, перелік зброї від союзників постійно збільшується. 
Минулого тижня український президент Володимир Зеленський здійснив свій перший закордонний візит з моменту повномасштабного російського вторгнення в Україну. І вкрай важливо, що це був візит до США – країни, що надає наймасштабнішу фінансову та військово-технічну допомогу нашій державі. І саме під час цього візиту США оголосили про те, що в межах нового пакета допомоги Україні на 1,85 млрд доларів передадуть нашій країні батарею ЗРК Patriot. 
Нарешті було офіційно підтверджено те, чого ми так довго чекали. Але знову ж таки, це ще не вирішить усіх наших проблем із ракетним терором рашистів. Крім того, мине ще певний час, поки Patriot захистити українське небо. Адже потрібно ще навчити українських військових використовувати цей ЗРК.
Далі проаналізуємо найважливіші підсумки візиту Володимира Зеленського до Вашингтона, позитивні для нас рішення американської влади після цього візиту і те, якою буде допомога США Україні наступного року.

ЗРК Patriot і не тільки 

Спершу зосередимося на поки найсвіжішому пакеті американської допомоги для України. Тут потрібно розуміти, що фактично йдеться про пакет допомоги з двох частин. Мільярд доларів своїм указом виділяє президент США Джо Байден, і на таку суму вже наявна американська зброя вилучається, так би мовити, зі складів для передачі Україні. Це вже 28 такий випадок. Саме в межах цих повноважень американського президента зараз передбачається надати Україні одну батарею ЗРК Patriot і боєприпаси до нього; додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS); 500 високоточних 155-мм артилерійських снарядів; 10 120-мм мінометних систем і 10 000 120-мм мінометних снарядів; 10 82-мм мінометних систем; 10 мінометних систем калібру 60 мм; 37 транспортних засобів Cougar Mine Resistant Ambush Protected (MRAP); 120 багатоцільових колісних транспортних засобів високої мобільності (HMMWV); 6 легкоброньованих вантажівок; високошвидкісні протирадарні ракети (HARM); високоточні авіаційні боєприпаси; понад 2700 гранатометів і стрілецька зброя; протипіхотні боєприпаси Claymore; підривні боєприпаси та обладнання; прилади нічного бачення та оптика; тактичні захищені системи зв’язку; бронежилети та інше польове спорядження.
Ще 850 млн доларів – це гроші Пентагону, що виділяються через Ініціативу сприяння безпеці Україні (USAI). І тут вже йдеться про укладання контрактів з промисловістю для виробництва зброї чи боєприпасів, що потім будуть передані Україні. У міру того як будуть виконуватися проплачені Пентагоном контракти. В межах цієї частини нещодавно оголошеного пакту допомоги від США Україна має отримати 45 000 артилерійських снарядів калібру 152 мм; 20 000 артилерійських снарядів калібру 122 мм; 50 000 122-мм ракет «Град»; 100 000 снарядів до танкових 125-мм гармат; SATCOM термінали та послуги; фінансування навчання, обслуговування та підтримки.
Тепер повернімося до ЗРК Patriot. Не було оголошено, про яку версію цієї системи йдеться. «Зараз у США є стара версія PAC 2 та новітня PAC 3 з ракетами MSE. Різниця між ними у можливості ефективного знищення балістичних цілей, нова версія це може здійснювати на дальності до 60 км, а також зберігає з ракетами PAC 2 можливість знищення цілей на дальності до 160 км. Щодо стандартного складу батареї Patriot, то це один радар, командний пункт, машини забезпечення та зв'язку, а також 8 пускових. У Patriot одна батарея, яка є організаційно-штатною одиницею, дорівнює fire unit. Кожна пускова має до 4 ракет PAC 2, або до 16 ракет MSE. Можливе одночасне розміщення на пусковій транспортно-пускових контейнерів з різними ракетами. На практиці, через високу вартість ракет MSE, доволі рідко встановлюють всі 16 ракет, обмежуючись встановленням половини чи менше ракет», – пояснював нюанси український військовий портал Defense Express. 
Власне, Україні дуже потрібна нова версія Patriot PAC 3, розроблена для знищення балістичних ракет. Бо із цим у нас поки найбільші проблеми. І тут можна пригадати, якщо брати до уваги дані відкритих джерел, то вартість однієї батареї новітньої версії Patriot може становити понад мільярд доларів. У такому разі, з огляду на публічно оголошену інформацію про нещодавній пакет допомоги і розподіл анонсованої зброї через різні програми фінансування, виникають питання про яку саме версію ЗРК Patriot йдеться. 
Та хотілося б вірити у краще. У будь-якому разі сам факт передачі Сполученими Штатами Америки системи Patriot Україні має величезне значення. Це може згодом відкрити шлях для постачання Україні іншого високотехнологічної зброї вже не тільки для оборони. До того ж з політичної точки зору, це визначний акт підтримки України Сполученими Штатами Америки. Адміністрація Байдена продемонструвала, що продовжуватиме допомагати українцям, попри російські погрози, які стосувалися власне питання передачі нашій державі Patriot.
Та тут також потрібно розуміти, що на цей ЗРК ще потрібно почекати. Американські ЗМІ з посиланням на свої джерела повідомляли, що Patriot з’явиться в Україні не раніше ніж через два місяці. Навчання українських військових начебто відбуватиметься у Німеччині. Тут можна згадати, що навчання польських операторів цього ЗРК тривало дев’ять місяців. Але тренування для українських захисників зазвичай проходять у пришвидшеному темпі. Окрім цього, низка експертів ще раніше припускали, що навчання для наших військових почалися ще до офіційного оголошення Сполученими Штатами Америки про передачу Patriot Україні. Щоправда, офіційних підтверджень не було. 
І також потрібно розуміти, що не про усю допомогу, не про усю зброю, що передається Україні має бути оголошено публічно. «Був цікавий момент вже на пресконференції, коли журналістка запитала у Байдена: «Чи не варто дати Україні все, про що просить Зеленський для ефективної боротьби?» Байден пожартував: «Зеленський сказав би, що так». Я розумію, що є ще пункти щодо допомоги нам, про які ще Байден і обидві палати Конгресу не готові розмовляти. Але якщо ми повертаємося до того списку, який оприлюднений, то там є закрита частина того, що дають американці. І там, не виключено, щось є таке, що нам дали приховано, щось, про що ми публічно просили, а нам публічно відмовили», – зазначив експерт Центру зовнішньополітичних досліджень Назар Приходько в інтерв’ю виданню «Новое время».
І також зазначимо, що очільниця українського посольства у США Оксана Маркарова 25 грудня в ефірі національного телемарафону на запитання, чи може Україна очікувати, що, як і у випадку з HIMARS, після першої «пробної» поставки Patriot їх продовжать передавати й надалі, відповіла: «Ми над цим активно працюємо». 
Звичайно, потрібно розуміти, що ціна питання у випадках з HIMARS та Patriot сильно відрізняється, але це ще не означає, що надання Україні кількох додаткових батарей Patriot буде неможливим. Раніше і в отримання Україною HIMARS вірило не так вже багато людей.

Допомога на наступний рік

Що ж далі? Експерти і в Україні, і у США зазначали, що основною метою візиту Володимира Зеленського до Вашингтона було переконати американців постачати більше зброї нашій державі. Чи домігся він цієї мети? Відповідь на це питання дасть час. Але вже є позитивні для нас новини. У два наступні дні після візиту президента Зеленського до Вашингтона, його зустрічі з президентом Байденом та виступу перед обома палатами Конгресу, американські законотворці остаточно ухвалили бюджет США на наступний рік (OMNIBUS), в якому передбачено 45 млрд доларів для України та союзників.
Як повідомляє «Голос Америки» серед передбачених програм на підтримку України – 9 млрд доларів фінансування Ініціативи з безпекової допомоги Україні, що включає надання устаткування, навчання, логістики та поставок на підтримку Збройних сил України. На 11,88 млрд доларів буде поповнено запаси зброї США, яку Америка надає Україні із своїх запасів, в межах президентських повноважень. Згідно з законопроєктом, президент США отримає нові повноваження передати Україні зброю зі запасів США обсягом 14,5 млрд доларів. Також майже 2,5 млрд доларів передбачено на гуманітарні потреби України, а 13,37 млрд доларів – на економічну та бюджетну підтримку.
«Серед важливих рішень, включених до OMNIBUS, – поправка №6596, яка створює можливість Мін’юсту США передавати надходження від відібраних у росіі активів в якості допомоги Україні через Держдеп», – про це написала на своїй фейсбук-сторінці Оксана Маркарова. Вона також зауважила, що рішення про 45 млрд доларів Україні – це на  7,3 млрд доларів більше, ніж містив первинний бюджетний запит адміністрації президента США до Конгресу.
Дуже важливо, що обидві палати американського Конгресу встигли ухвалити це рішення, поки там зберігалася більшість демократів. Бо вже з початку наступного року більшість у Палаті представників становитимуть республіканці, а низка представників цієї партії вже давали зрозуміти, що можуть використовувати питання допомоги Україні у політичній боротьбі з демократами. Звичайно, і в республіканській партії є багато прихильників України, і зараз можемо говорити про двопартійну американську підтримку Україні, але краще було просто перестрахуватися. 
Все це означає, що США впродовж наступного року продовжуватимуть надавати і військово-технічну, і фінансову допомогу Україні. Останнє, до речі, не менш важливе, аніж постачання нової зброї. 
«Львівська Пошта» вже писала про те, то у наступному році Україні для покриття рекордного дефіциту держбюджету доведеться залучити 1,6 трлн грн від країн Заходу та міжнародних фінансових організацій. Це 38 млрд доларів. Щомісяця не вистачатиме понад 3 млрд доларів. І, власне, цей тягар бюджетної підтримки України пообіцяли розділити між собою наші союзники. Євросоюз у середині грудня вже затвердив рішення надання нашій державі 18 мільярдів євро впродовж наступного року. Тепер рішення про бюджетну підтримку України на 2023-й ухвалено і Сполученими Штатами. Низка країн також вже долучилися, а ще деякі готували свої пакети фінансової допомоги Україні. До прикладу, про підготовку пакета допомоги для нашої держави на 2023-й заявляла Японія. До цього треба додати допомогу від міжнародних фінансових організацій, таких як Світовий банк, обережний оптимізм щодо можливості нової програми від Міжнародного валютного фонду. Тоді все це допоможе Україні подолати проблеми із дефіцитом нашого держбюджету.

Чому Україна не отримує усю зброю, що потребує

А повертаючись до питання постачання нової зброї Україні, ще раз згадаймо, як президент США Джо Байден пояснював, чому наша держава не отримує всю зброю, яка нам потрібна. «Ідея про те, що ми дамо Україні принципово інший матеріал ніж той, який там уже йде, мала б перспективу розвалу НАТО та розвалу Європейського Союзу та решти світу. Ми збираємося дати Україні те, що їй потрібно, щоб вона могла захищатися, щоб мала змогу досягти успіху на полі бою. Я провів кілька сотень годин віч-на-віч з європейськими союзниками переконуючи їх, щоб вони продовжували підтримувати Україну. Вони це прекрасно розуміють, але не хочуть воювати з росією. Вони не шукають третьої світової війни. І вони думають, що усього цього можна уникнути, переконавшись, що Україна зможе досягти успіху на полі бою. Так чи інакше, є ще що сказати, але, напевно, я вже сказав занадто багато», – заявив Джо Байден на спільній пресконференції з Володимиром Зеленським.
Ось це і виглядає завданням на наступний рік і для української влади, і для наших основних союзників (якщо, звичайно, у них є щире бажання) – ще раз пробити ілюзорну стіну перед неформально «забороненим» озброєнням для України.
Також зазначимо, що напередодні візиту Зеленського до США в інформпросторі було багато розмов про потенційне примушування його сісти за стіл перемовин із путіним. Байден публічно заявляв про те, що війна має завершитися перемовинами, але водночас наголошував на тому, що перемовини залежатимуть від успіху України на полі бою, і що він зі Зеленським зроблять усе, щоб путін програв. Водночас видання The Washington Post повідомляло, що Білому домі є три різні моделі завершення російсько-української війни через перемовини. Одна частина мирного плану, який Зеленський запропонував минулого місяця, передбачає вихід росії з усієї території України, яку вона окупувала, включно із Кримом та Донбасом. Другий сценарій – відхід російських військ до лінії 2014 року. Третій рівень виведення включатиме Донбас, але не Крим. Повідомляється, що Зеленський чітко дав зрозуміти, що не буде підтримувати останні два варіанти.

Чому досі не працює ленд-ліз

Ще одне питання, яке може цікавити багатьох українців – це те, чому закон про ленд-ліз для України, ухвалений у США ще у травні, досі не запрацював. Впродовж цього року США надавали нам допомогу через інші механізми, про які ми вже згадували. І також вже передбачили кошти на допомогу Україні на наступний рік. То де ленд-ліз? 
Насправді «Львівська Пошта» про це вже неодноразово писала: закон про ленд-ліз дозволяє президенту США виділяти Україні зброю в оренду чи кредит, Тобто нам доведеться за неї платити, навіть якщо і не одразу. А поки ми отримуємо зброю безоплатно. І це набагато кращий для нас варіант. 
Вчергове пояснив українцям ситуацію речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко. «Перевага ленд-лізу – швидкість ухвалення Адміністрацією США рішень за спрощеною процедурою без зайвої бюрократії та необхідності голосувань щодо кожного пакету допомоги Україні в Конгресі США. Недолік – обсяги постачань американської зброї в межах ленд-лізу напряму залежать від фінансових можливостей України. На цьому етапі війни Сполучені Штати вирішують надавати військову допомогу Україні коштом власного федерального бюджету. Оскільки недостатність допомоги Україні чи її неефективність матиме фатальні наслідки для всього вільного демократичного світу… Окрім двостороннього виміру допомоги з боку США, американська сторона була ініціатором створення Контактної групи з оборони України (Формат «Рамштайн». – «Львівська Пошта»), в роботі якої нині беруть участь 50 країн. Завдяки спільним дипломатичним зусиллям та провідній ролі США вдалося мобілізувати надання Україні з боку членів НАТО та інших партнерів зброї вартістю 40 мільярдів доларів. З цих 40 мільярдів понад 19,3 мільярда доларів надійшли саме від США», – зазначив Олег Ніколенко 19 грудня у коментарі Громадському.

Україна хоче викинути росію з ООН

Міністерство закордонних справ України 26 грудня поширило заяву, в якій закликала держави-члени ООН відновити застосування Статуту ООН у питанні легітимності перебування російської федерації в ООН, позбавити рф статусу постійного члена Радбезу ООН та виключити її з ООН.
«Розпад Радянського Союзу в грудні 1991 року залишив не вирішеним питання міжнародних прав і обов'язків СРСР. З точки зору міжнародного права, неврегульованим залишається і питання статусу держави-члена ООН та постійного члена Ради Безпеки ООН, яким користується Російська Федерація. Росія хибно вважає питання врегульованим, посилаючись на те, що вже з 24 грудня 1991 року, а в публічній площині – з 31 грудня 1991 року в Радбезі ООН з'явилася табличка з її назвою. Насправді, відповідно до Статуту ООН, для цього не було і досі немає жодних легітимних підстав. Російська Федерація зайняла крісло постійного члена Радбезу ООН в обхід визначених Статутом ООН процедур. Це відбулося на підставі звичайного листа Президента РРФСР Бориса Єльцина на ім’я Генерального секретаря ООН, який був відправлений 24 грудня 31 рік тому. Чинний Статут ООН не містить слів «Російська Федерація». Їх немає, зокрема, в Статті 23 Статуту, де перелічені постійні члени Ради Безпеки ООН. Правомірна процедура набуття державою «Російська Федерація» членства в ООН та місця серед постійних членів Ради Безпеки мала обов’язково передбачати кроки, визначені Статутом ООН», – мовиться у заяві нашого МЗС. 
Насправді ця проблема вже давно відома, що росіяни у 1991-ому просто замінили таблички «СРСР» на «росія». І увесь цивілізований світ закрив на це очі, дозволивши рашистам на наступні десятиліття ветувати у Радбезі ООН усі невигідні їм питання. Представники української влади уже неодноразово заявляли, що росію потрібно викинути з ООН. І експерти з міжнародного права також доводили, що існують процедури для цього. Але потрібна підтримка двох третин членів Генеральної асамблеї ООН. Зрозуміло, що потрібна підтримка наших впливових союзників, таких як США.
«Україна ініціює комплексний процес, спрямований на досягнення цілей цієї заяви, та у цьому контексті готова до взаємодії з іншими країнами для спільного захисту Статуту ООН і міжнародного права від руйнівного впливу Російської Федерації», – зазначено у заяві МЗС України від 26 грудня.
І тут стає дуже цікаво. Чи після місяців розмов починала б зараз Україна цей процес без впевненості у достатній підтримці? Чи обговорювали такий сценарій Зеленський і Байден у Вашингтоні минулого тижня? Чи Україна тільки зараз хоче збільшити підтримку цього питання, поширюючи таку заяву?
Питань багато. Та відповідь дасть час. На момент підготовки цього матеріалу ще не було реакції офіційного Вашингтона чи інших наших союзників на заяву МЗС України. Тож у наступних номерах ми ще повертатимемося до цієї теми.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8602 / 1.73MB / SQL:{query_count}