Чого чекати з боку білорусі

З’ясовуємо, якою зараз є ймовірність повторного наступу на Україну з території білорусі

Чи буде повторний російський напад на Україну з території білорусі? Чи вступить білоруська армія у війну? Ці питання вже не один місяць непокоять багатьох українців і постійно циркулюють у нашому інформпросторі. Часто доходить до маніпуляцій і навіть оголошуються якісь потенційні «дати» такого наступу. Щось схоже в інформпросторі відбувається зараз. Особливо це загострилося після того, як 3 грудня рашистський міністр оборони шойгу відвідав білорусь. 
Тоді шойгу разом з білоруським міністром оборони хреніним підписали протокол про зміни до російсько-білоруської міждержавної угоди про спільне забезпечення регіональної безпеки у військовій сфері. Маріонетковий білоруський режим ще раніше пішов на формування спільного регіонального угруповання військ. І тепер самопроголошений президент білорусі лукашенко хизується, що білоруські та російські військові ведуть підготовку як єдина армія і готуються до «відбиття агресії ззовні». 
Що це все означає? І чи справді після візиту шойгу до білорусі небезпека повторного нападу з території цієї країни на Україну знову зросла? Далі розглянемо, як нинішню ситуацію коментують і пояснюють політичні та військові експерти.

Потрібно бути готовими до будь-якого сценарію

Відомий український дипломат Роман Безсмертний, який, до речі, був послом України в Білорусі у 2010 – 2011 роках, у коментарі ТСН пояснив, що може означати російсько-білоруський протокол, підписаний 3 грудня і зазначив, що шойгу міг інспектувати готовність окупантів до атаки на Україну. 
«Суть цих змін полягає в оперативному управлінні військами. Тобто це є міжвідомчі угоди, які були укладені в 2015 – 2017 роках. Вони були укладені між міністерствами оборони, МВС та прикордонними службами обох країн. Їхня суть полягала у тому, що для забезпечення безпеки кордону та нацбезпеки білорусь використовує російські війська, а росія – білоруські. Туди внесені зміни щодо оперативного втручання та кількість цих військ. Річ у тім, що в угоді про Союзну державу між рф та білоруссю є норма про те, що в межах цієї держави створюється оперативне командування та війська. Я переконаний у тому, що ці зміни стосуються об'єднання для управління ними генштабом збройних сил рф. І невипадково там був шойгу. Він проводив інспекцію та зустрічався з представниками генштабу, вони доповідали йому про кількість батерей ЗРК, які проходять навчання на території рб. Більшість цих зустрічей були закриті. Думаю, там йшлось про ймовірне застосування військ для атаки України та проведення оперативно-штабних навчань. Але поки це лише оперативно-штабні, проте за цим можна сховати будь-що», – заявив Роман Безсмертний.
Насправді від путіна та лукашенка можна чекати будь-чого. Але поки що білоруський диктатор, наскільки б він не був залежним від кремля, не наважувався на використання своїх військ у війні проти України. Ще кілька місяців тому політичні експерти припускали, що лукашенко шукав якісь виходи на домовленості з Заходом, щоб врятувати себе. 
Але, вочевидь, якщо такі спроби й були насправді, то лукашенко «запасного виходу» для себе не знайшов. Лукашенко також відповідальний за початок повномасштабної війни проти України, також винний у смертях українців, бо ще з 24 лютого віддав територію білорусі у користування російським військовим. Але свої силовики та військові йому потрібні для захисту від свого ж народу. Це й може бути однією з причин, чому білорусь досі не вступила у війну проти України.

Полігон для «чмобіків»

Щоб говорити про повторний наступ на Україну з території білорусі, потрібно зафіксувати там формування ударної групи військ. Поки ж здається, що білорусь стала майданчиком для тренувань російських «чмобіків».
За інформацією від експерта проєкту «Інформаційний спротив» Костянтина Машовця, зараз на території білорусі перебуває 11,7 тисячі російських військових. Ця кількість майже не змінилася, порівнюючи з початком листопада. Але виросла, якщо говорити про жовтень, – тоді було близько 9 тисяч. 
Неадекват лукашенко анонсував 22-25 тисяч російських військових на території білорусі. Але ніхто не уточняв, коли це має відбутися. 
«Ще один аспект перекидання цих сил полягає у тому, що вони проходять активну підготовку на полігонах збройних сил білорусі. Тобто територія країни використовується не для накопичення, а для вирішення проблем з підготовкою призваних за частковою мобілізацією. І після проведення навчання певної партії рашистів, вони не залишаються на території білорусі – їх перекидають на фронт», – зазначає український військовий портал Defense Express.
Білоруських силовиків, готових воювати проти України, начебто було 10-15 тисяч. Про це наприкінці листопада заявляв заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ, бригадний генерал Олексій Громов під час брифінгу в Military Media Center. Водночас він зауважував, що готовність збройних сил білорусі вести самостійні військові дії оцінювалася як низька, морально-психологічний стан вважався низьким через відмову більшості особового складу брати участь у війні рф проти України.

Активна оборона

У щоденних звітах від Генштабу ЗСУ неодноразово мовилося про те, що рашисти тренують своїх солдатів на території білорусі, щоб потім перекинути ці війська на територію України. Ще у жовтні у Генштабі заявляли, що не можна виключати повторної спроби наступу ворога на Київ з території білорусі, але водночас запевняли, що Україна зараз готова до такого сценарію. У листопаді на фейсбук-сторінці Генштабу ЗСУ з’явилося повідомлення про те, як діятимуть наші захисники у разі повторного наступу ворога з білорусі.
«Активна оборона. Так будуть діяти наші воїни у разі, якщо ворог надумає повторити наступ з території республіки білорусь. З моменту перетину державного кордону з Україною почнеться масоване вогневе ураження окупантів. Кожна дорога і стежина, ліси та пагорби стануть для ворога пасткою або неприємним сюрпризом. Його втрати будуть величезними. Для оборони та відсічі збройної агресії залучать усі можливі інженерні загородження, мінування місцевості та використання фугасів. Активно діятимуть підрозділи спеціального призначення, Сухопутних військ, Повітряних Сил та Ракетних військ і артилерії», – зазначалося у повідомленні.

Спеціальна інформаційна операція

Власне, останніми місяцями постійно з’являлися повідомлення про те, що наші військові на кордоні з білоруссю створюють системи оборонних рубежів та позицій, влаштовують мінні поля та інші інженерні загородження. Все це необхідна підготовка до будь-якого сценарію. Але повторимо ще раз: не було повідомлень від Генштабу ЗСУ чи ГУР Міноборони України про ознаки формування потужного ударного угруповання ворога на території білорусі. А на підготовку такого угрупування потрібен час, близько двох-трьох місяців. 
Наприкінці листопада представник пресслужби ГУР Міноборони України Андрій Юсов в ефірі телеканалу «FREEДОМ» зазначав: «Російська сторона розганяє фейки, щоб посіяти паніку серед українських громадян, зокрема тих, хто проживає на прикордонних територіях. І в цьому разі ми бачимо різні цілі, тобто посіяти паніку серед населення, серед українців, зокрема мешканців прикордонних районів та областей. І дезорієнтувати українські Сили оборони, розосередити сили, перекинути сили з інших напрямків. Крім того, такі фейки поширюють для білоруських громадян з метою нагнітання та втягування білорусі у повномасштабну війну проти України. Ми не говоримо про те, що від режиму лукашенка немає загрози. Вона є, лукашенко допомагає путіну і зброєю, і боєприпасами, і бронетехнікою. Він надає свій повітряний простір для ударів по Україні, але говорити про те, що найближчим часом відбудеться повномасштабне вторгнення та втягування білорусі вже в наземну операцію, сьогодні ми не можемо».
Майже те саме повторив глава ГУР Міноборони України Кирило Буданов 6 грудня (тобто вже після візиту шойгу до білорусі) в ефірі спільного телемарафону «Єдині новини». «Все, що відбувається у нас у медіапросторі, пов’язане з тематикою білорусі, – це відлуння саме російської спеціальної інформаційної операції. Єдина мета цієї інформаційної операції – посіяти паніку серед суспільства та відтягнути сили та кошти держави від реальних бойових дій на передовій там, де справді ведуться бойові дії», – заявив Кирило Буданов. 
Чи можуть українці легко сприйняти такі заяви і не хвилюватися, згадуючи заяви нашої влади перед 24 лютого? Тут може бути багато суперечливих думок. Власне, не в останню чергу і через це наше суспільство так легко сколихнути новинами про потенційний повторний наступ з білорусі.
Та наведемо ще думку аналітиків з американського Інституту вивчення війни (ISW) щодо ймовірності вступу білоруської армії у війну проти України. «Російські офіційні особи постійно проводять інформаційні операції, які припускають, що сухопутні сили білорусі можуть приєднатися до російського вторгнення в Україну. Білоруські лідери, включно з олександром лукашенком, іноді підігрують цим інформаційним операціям. Мета цих зусиль полягає в тому, щоб притиснути українські сили до білоруського кордону, щоб не дати їм підсилити українські операції в інших частинах театру дій. Надзвичайно малоймовірно, що білорусь вторгнеться в Україну в осяжному майбутньому, незалежно від перебігу цих інформаційних операцій. Білоруське втручання в Україну, крім того, не зможе зробити більше, ніж тимчасово відтягнути українські сухопутні сили від інших частин театру військових дій, враховуючи вкрай обмежену ефективну бойову потужність у розпорядженні мінська», – про це зазначено в аналітичному звіті Інституту вивчення війни від 11 грудня. 
У цьому звіті також йдеться про те, що тиск кремля на білорусь з метою підтримки російської агресії в Україні є частиною довгострокових зусиль, спрямованих на закріплення подальшого російського контролю над самою білоруссю. Американські аналітики зазначають, що кремль посилив тиск на лукашенка задля офіційного оформлення інтеграції білорусі в союзну державу після білоруських протестів 2020 і 2021 років. 
Зокрема, росія прагнула створити постійну військову базу в білорусі та здійснювати прямий контроль над білоруськими військовими. І росія регулярно намагається посилити свій вплив на безпеку та військові справи, щоб тиснути на білорусь, щоб вона підтримала її вторгнення в Україну. Але залучення значної частини білоруського апарату безпеки у війні в Україні, ймовірно, зробить лукашенка вразливим до нових заворушень та спротиву всередині країни.
То які висновки можна зробити з усього цього. Ні Генштаб ЗСУ, ні ГУР Міноборони останнім часом не вбачали ознак формування ударної групи на території білорусі для сухопутного наступу на Україну. Ймовірність вступу білоруської армії у війну найближчим часом невелика. Але Україна має бути готова до будь-якого сценарію. І Генштаб ЗСУ звітував про повну готовність.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8299 / 1.65MB / SQL:{query_count}