Як закриватимемо наше небо

Про підсумки «Рамштайн-6», системи ППО від союзників та скільки ще ракет могло залишитися у рашистів

Ракетні удари по цивільній та енергетичній інфраструктурі, а також атаки іранськими дронами-камікадзе по наших містах – тепер це постійна тактика рашистів у війні проти України. Воювати росіяни так і не навчились, тому такі терористичні атаки зробили своїм козирем. 
На початку минулого тижня був масований ракетний удар по українських містах. Рівно через тиждень відбулися масовані атаки дронами. 17 жовтня загалом 43 безпілотні літальні апарати іранського виробництва Shahed-136 атакували наші міста, 38 з яких збили. Вперше атаки таких дронів зазнав Київ. Зараз ми спостерігаємо за тим, про що вже попереджали військові експерти: рашисти продовжуватимуть обмежено використовувати крилаті ракети для атак на українські міста, але комбінуватимуть їх із іншими засобами, як-то Shahed-136, для терору проти українців. Адже запас крилатих ракет у рашистів не безмежний. Звичайно, потрібно дуже обережно підходити до оцінок ймовірного запасу ракет у ворога, та до цього ми ще повернемося у цьому матеріалі. А поки зосередимося на тому, як найближчим часом може вирішуватися одне із ключових (із самого початку повномасштабної російсько-української війни) питань для нас: як закрити українське небо? 
Зрозуміло, що кремль не зупиниться і продовжуватиме терор українських міст, використовуючи і ракети, і дрони. Розрахунок ворога простий – посіяти паніку і страх серед українців. А ще важливіше для ворога є спричинити енергетичну кризу в Україні, а також в ЄС (щоб не дозволити Україні експортувати електроенергію до країн ЄС). Але залякати нас не вийде, це вже мала б зрозуміти навіть така тупа біомаса, як росіяни. А щодо небезпек для нашої цивільної та енергетичної інфраструктури, то тут Україна і союзники повинні спільно працювати над посиленням нашої здатності протистояти ракетним ударам рашистів. Одразу зазначимо, що жодна система ППО та ПРО не дає гарантію стовідсоткового захисту. Це потрібно розуміти. «Жодна система ППО у світі не гарантує 100% захисту… Ні в Сполучених Штатах, ні в Ізраїлі 100% небо не закрите. У нас сьогодні наші славні повітряні сили вражають системно до 50% усіх загроз. Якщо ми доведемо до 60%,70%, 80% – це буде чудово», – заявив минулого тижня міністр оборони України Олексій Резніков. 
Необхідність нових системи ППО та ПРО – це те про, що українська влада, військові експерти та наші захисники на фронті говорять вже не один місяць. Однак західні союзники дуже довго зволікали. Зараз це питання вже потрохи вирішується, на жаль, лише після великих руйнувань, які зазнала Україна внаслідок рашистських ракетних ударів 10-11 жовтня. То на які системи ми можемо розраховувати найближчим часом?

Допомога від союзників

Минулого тижня у Брюсселі відбулися зустріч у форматі «Рамштайн» (вже шоста за ліком), а також зустріч міністрів оборони країн НАТО. Представники різних країн в один голос заявляли, що зараз найважливішим завданням союзників у процесі допомоги Україні – це посиленням нашої протиповітряної оборони. Ще перед «Рамштайн-6» було відомо про те, що союзники пришвидшуються із наданням Україні систем ППО, а після зустрічі вже з’явилося більше підтвердженої інформації.
Якщо згадувати про те, що було відомо вже раніше, то Німеччина уже передала Україні перший із чотирьох обіцяних зенітних ракетних комплексів (ЗРК) середнього радіуса дії IRIS-T. Тут нагадаємо, що ще один такий комплекс прибуде в Україну до кінця цього року, а ще два – у наступному. IRIS-T є одним із найсучасніших ЗРК. Німеччина прийняла його на озброєння лише у 2017-му. Цей ЗРК може збивати літаки, гелікоптери, безпілотники, крилаті та балістичні ракети. 
«Він заявляє непогані амбіційні показники з сучасними загрозами, зокрема з крилатими ракетами, з якими нам важко працювати зі старими ЗРК. IRIS-T має значно полегшити роботу з протидії таких ракет, як Х-22 чи Х-101 – загалом IRIS-T справляється з усіма повітряними цілями, з якими справляються і наші ЗРК, однак його перевага – в чутливому радарі. Ті крилаті ракети, які летять дуже низько і збудовані за малопомітною технологією, як, наприклад, Х-101, їх наші радари погано бачать, на відміну від IRIS-T. Якщо в нас повністю заряджені три пускові установки, які входять до складу, тобто всього 24 ракети, то це означає, що він одночасно може знищувати 24 цілі. Тобто якщо в ракетному ударі є багато ракет, то у випадку з IRIS-T більшість ракет, якщо їх помітить система, будуть знищені. Дальність застосування заявлена до 40 км, водночас саму пускову можна розмістити за 20 км від центру прийняття рішень. Таким чином, ракети можна знищувати до 60 км від об'єкта, що прикривається», – так схарактеризував ЗРК IRIS-T головний спеціаліст відділу підготовки зенітних ракетних військ командування Повітряних Сил ЗСУ Денис Смажний на відео, оприлюдненому Повітряними силами ЗСУ минулого тижня. 
Але зрозуміло, що одного такого ЗРК зараз буде мало. Та й загалом чотири, які ми маємо отримати – це не закриє всі наші проблеми. Тому важливо, що Україна може отримати різні системи ППО від різних країн, таким чином розвиваючи багаторівневу інтегровану систему протиповітряної оборони. Щоб у випадку фіксування ворожої цілі одним комплексом, її можна буде збити з іншого. Вже давно відомо про те, що Україна має системи NASAMS від США. Два перших таких ЗРК має прибути до нас вже найближчим часом. Олексій Резніков 17 жовтня повідомив, що наші військові вже завершують опанування цієї техніки. «Львівська Пошта» вже неодноразово писала про ЗРК NASAMS тому зараз не будемо зупинятися на його характеристиках, які дуже схожі на характеристики IRIS-T. 
Також зазначимо, що Іспанія передає Україні чотири ЗРК Hawk. Найімовірніше, йдеться про передостанню версію цього ЗРК – Improved Hawk Phase III. Треба зазначити, що ЗРК Hawk з’явився ще 1960-х, а масова модернізація Phase III відбулась у 1990-х, дуже швидко після цього він був виведений із експлуатації у США, та досі залишається на озброєні у двох десятках країн, повідомляє український військовий портал defence-ua.com.
Олексій Резніков, вітаючи у твіттері рішення Іспанії, також зазначив, що ще більше Hawk «у дорозі». І тут найімовірніше йдеться про постачання цих ЗРК також і від США. « MIM-23 Hawk хоча і належить до минулого покоління ЗРК, свого часу був основним зенітним комплексом США та країн НАТО протягом ледь не всієї Холодної війни. Вогневі можливості комплексу продовжили спиратись на зенітну ракету MIM-23, яка постійно проходила оновлення та модернізації до середини 90-х років.
Через те, що конфігурації радіолокаційних засобів MIM-23 Hawk, які можуть бути передані, передбачити вкрай складно, то єдиний параметр відносно бойових можливостей Hawk якраз і полягає у цій ракеті. Дальність знищення цілей – до 45-50 км, висотність цілі – до 20 км, швидкість ракети 2,4 Маха. Ракета наводиться на ціль напівактивною головкою самонаведення. Але якраз у тому, що цих ракет було вироблено понад 40 тисяч і криється найголовніша перевага цього комплексу – їх доволі багато, їх дефіцит в осяжній перспективі, скоріш за все, не загрожує. Водночас очевидним недоліком MIM-23 Hawk є те, що він був знятий з озброєння і переданий на зберігання. А це означає потребу у його розконсервації та відновлення. Окрім того, чим старіший буде Hawk, тим більше радіолокаційних систем до нього входить і тим складніше їх відновити та обслуговувати», – пише defence-ua.com.
Тобто бачимо, що у цього ЗРК є як переваги, так і недоліки. Але зайвими такі комплекси в Україні точно не будуть. До того ж глава Пентагону Ллойд Остін минулого тижня на брифінгу після «Рамштайн-6» розповів про запит з боку України на MIM-23 Hawk.
Також відомо, що ще із вересня українські військові проходять навчання в Іспанії на ЗРК Skyguard-Aspide. Тож можна зробити висновок, що їх також нададуть нашій країні. Це ЗРК малої дальності, в залежності від ракет може уражати цілі на відстані до 10 км або до 20 км. Але проблема у тому, що Іспанія закупила дуже мало ракет до цих комплексів. Та є і переваги. Як зазначають аналітики defence-ua.com, цей ЗРК можна використовувати сумісно із зенітною артустановкою «Ерлікон» калібру 35 мм або із іншими зенітними артсистемами, аби ефективніше працювати по повітряних цілях на низькій висоті. І якщо говорити про розбудову ешелованої системи ППО, то такі ЗРК знайдуть своє місце і будуть корисними. Та треба ще дочекатися офіційного підтвердження, що ми їх отримаємо.
А поки чекаємо на французькі ЗРК малої дальності Crotale. Про передачу цих комплексів Україні вже заявив міністр оборони Франції Себастьян Лекорню 16 жовтня. Він зазначив, що Україна зможе розгорнути їх впродовж двох місяців, включаючи час навчання українських військових їхньому використанню. Поки невідомо, скільки саме цих ЗРК прибуде до України. Ці ЗРК призначенні для знищення крилатих ракет та літаків на малих висотах. Та особливо корисними будуть проти безпілотників. Дальність стрільби – від 500 м до 16 км. Висота ураження цілей – до 9 км.
Тим часом українська влада вже деякий час публічно заявляє, що очікує від Франції та Італії ЗРК SAMP-T. «Його ключовими компонентами є ракета Aster 30 та багатофункціональний радар Arabel. Багатофункціональна РЛС ARABEL X-діапазону дозволяє здійснювати огляд простору, виявлення та супровід цілей, а також наведення ракет на мету шляхом передачі команд управління на її борт. Дальність виявлення цілей до 80 км. ЗРК SAMP-T має мінімальний час реакції і високий темп стрільби (8 ракет можуть бути запущені за 10 секунд)», – пише портал mil.in.ua.
Що ж, слідкуватимемо за тим, якою зрештою буде позиція влади Франції щодо такого запити. Та загалом потрібно розуміти, що для ефективної трирівневої системи протиповітряної оборони нам потрібно більше систем від західних союзників. Чи можна сподіватися на американські ЗРК Patriot? Побачимо як буде. Лише зауважимо, що ці комплекси не належать до надлишкового озброєння і коштує близько мільярда доларів за одиницю. Для порівняння, німецький IRIS-T – близько 140-178 млн євро.
Тут можна багато дискутувати чи навіть дорікати нашим союзникам. Але ми вже бачили, як змінювалася їхня позиція щодо того, яку зброю постачати Україні, а яку ні. І у порівнянні з початком широкомасштабного російського вторгнення зараз ситуація кардинально змінилася на нашу користь. Цивілізований світ все більше вірить в Україну. А Україна вчить світ не боятися і розуміти, що росія є спільним ворогом для усіх демократичних країн. Тому у майбутньому ми можемо сподіватися на ще більше зброї від союзників.
«Наші партнери десятки разів акцентували свою готовність підтримувати Україну до перемоги. Дуже чіткий меседж у цьому плані сформулював Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який закликав подивитися на війну в Україні з позицій ризик-менеджменту для усієї Європи. Адже українці зараз стримують російську навалу, яка вже визначена головною безпековою загрозою для Європи і всього вільного світу. Тому посилити Україну у цій боротьбі – абсолютно логічне рішення з точки зору безпеки всього Північноатлантичного альянсу. У цьому контексті спрямування на допомогу Україні зброї та інших ресурсів (крім солдатів – у нас достатньо вмотивованих людей), які резервувалися для забезпечення союзницьких зобов’язань по НАТО, так само є абсолютно логічним. Бо саме українські воїни зараз щодня підвищують безпеку країн Балтії та Центрально-Східної Європи. Чим більше у нас буде важелів – тим краще для усіх, крім російських воєнних злочинців», – зазначив Олексій Резніков на своїй фейсбук-сторінці після «Рамштайн-6».

То скільки ще ракет у рашистів?

Тепер повернімося до питання: скільки ще крилатих ракет залишилося у росіян, щоб тероризувати українські міста? Абсолютно точну відповідь із відкритих джерел знайти неможливо. Прогнози і заяви деяких військових експертів чи радників Офісу президента України, котрі ще кілька місяців назад заявляли, що ракети у рашистів закінчилися, були смішними із самого початку. То чи можливо зараз хоча б приблизно з’ясувати, який запас у ворога?
Таку спробу нещодавно зробив польський портал Defence24. Аналітики цього порталу посилаються на цифри, які в серпні наводив Reuters. Йдеться про те, що за більш ніж пів року війни рф застосовувала вже понад 3 тисячі крилатих та балістичних ракет різних типів, із яких близько 1500 – це крилаті ракети повітряного, морського та наземного базування (Х-101 та Х-555 із Ту-95МС та Ту-160, ракети Х-22 із Ту-22М3 та крилаті ракети «Іскандер-К», «Калібр»), 124 балістичні ракети до ОТРК «Іскандер» та 66 ракет до «Точка-У», близько 100 ракет П-800 «Онікс» до берегового комплексу «Бастіон» та аж 1400 керованих ракет із літаків тактичної авіації (Х-59 та Х-31 тощо). Аналітики Defence24 припускають, що вересня – початку жовтня 2022 року рашисти могли використати ще до 10% наявного ракетного арсеналу.
«Тепер, за їх оцінками, в розпорядженні ЗС РФ могли залишитись до 1300 крилатих ракет всіх типів – Х-101 та Х-555, «Іскандер-К» та «Калібр», близько 100 балістичних ракет до ОТРК «Іскандер» та близько 50 ракет до «Точка-У», та до 1300 керованих авіаційних ракет для тактичної авіації (зокрема радянські Х-59 та їх уже російські «модифікації»). На перший погляд, цифри величезні. Але автори Defence24 також вважають, що для ударів по Україні 10 та 11 жовтня РФ уже почала використовувати «недоторканний запас» крилатих ракет. На їхню думку, всі свої крилаті ракети рашисти відстрілювати не будуть, бо їм все ж потрібен запас на випадок війни з НАТО чи навіть проти Японії. Тим паче, що через санкції Заходу виробництво крилатих ракет у 2022 році впаде утричі – максимум до 60 одиниць, хоча до війни потужності російського ОПК дозволяли видавати по 120-180 КР на рік, залежно від темпів виробництва», – пише defence-ua.com, посилаючись на публікацію Defence24.
У будь-якому разі недооцінювати ворога не можна. Посилення нашої системи ППО – це надзвичайно важливе завдання для нашої країни зараз. І це шлях до нашої ключової мети – перемоги над росією у війні. 

Олексій Резніков, міністр оборони України:
– Оскільки це був «Рамштайн-6», я запропонував колегам оцінити шлях, який ми спільно пройшли за пів року. За цей час Сили оборони України отримали таку зброю західних зразків:
– першу з чотирьох систем ППО IRIS-T, яка вже захищає наше небо;
– кілька десятків систем MLRS трьох видів (M142 HIMARS, M270, Mars II). Найближчим часом ми очікуємо поповнення в цій «родині» – і новими найменуваннями, і кількісне; 
– сотні артилерійських систем калібру 155-мм (М777, FН70, PzH 2000, М109, Краб, Caesar, Zuzana) та 105-мм (M101, L119);
– сотні БТР та БМП (зокрема M113, VAB, FV 103 Spartan);
– сотні броньованих автомобілів (зокрема Bushmaster, Iveco, Mastiff, Husky, Ford, MRAP);
– сотні мінометів;
– тисячі протитанкових ракетних комплексів (зокрема Javelin, NLAW, MILAN, TOW, BILL, Hellfire);
– понад тисячу переносних зенітно-ракетних комплексів (зокрема Stinger, Piorun, Mistral, Martlet, Starstreak, Stormer);
– десятки радарів різних типів;
– десятки БПЛА;
– протирадарні ракети HARM;
– протикорабельні системи Harpoon;
– тисячі одиниць різних типів стрілецької зброї та багато іншого.
Це величезна, неоціненна допомога…
Крім цього, тисячі наших бійців пройшли підготовку, а десятки тисяч готуються до навчань у країнах-партнерах. 
Є й інші трансформації. 
Ми впроваджуємо натівську систему LOGFAS для забезпечення обліку та логістики.
За моїм рішенням відбувається реформа системи оборонних закупівель за принципами НАТО.
Ми опанували понад 300 стандартів НАТО тощо.
Ми здійснюємо одну з наймасштабніших трансформацій сил оборони з часів Другої світової війни, до того ж під час активної фази бойових дій.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8494 / 1.71MB / SQL:{query_count}