Нові старі виклики

Рашисти знову хочуть анексувати наші території. Українці мають бути готові до тривалої боротьби

Уже восьмий місяць наші захисники героїчно утилізують росіян у повномасштабній російсько-українській війні. Успіхи ЗСУ знищили першочергові пани кремля, але здається, що путін все ж вирішив далі підіймати ставки. Оголошена минулого тижня часткова мобілізація у росії, а також надшвидкі темпи проведення псевдореферендумів на новоокупованих територіях в Україні – це, з одного боку, вияв істеричної реакції кремлівського диктатора. Але з другого боку, це показник того, що путін готовий і далі заганяти себе у глухий кут, незалежно від руйнівних наслідків для самої російської недодержави. 
В українському сегменті соцмереж зараз багато мемів на тему збільшення кількості російського гарматного м’яса на фронті. І певною мірою саме так і буде. Але водночас це черговий виклик для нас. Путін не рахуватиме, скільки своїх співгромадян треба кинути на смерть, щоб задовольнити свої імперські амбіції. Це потрібно розуміти і не зациклюватися на недооцінці ворога. Українська армія продемонструвала, що може перемагати рашистів на полі бою, але скільки смертей та розрухи вже принесли окупанти на нашу землю. Збільшення кількості окупантів означає, що нам буде ще важче. Не потрібно боятися і українці вже розучилися боятися, та водночас для нашої перемоги потрібно тверезо оцінювати ситуацію. 
«Знаючи те, що я знаю про росіян із перших вуст, наша перемога не буде остаточною. Наша перемога дасть можливість перевести подих і підготуватися до наступної війни», – це слова Головнокомандувача ЗСУ, генерала Валерія Залужного в інтерв’ю американському журналу Time. Впливове видання присвятило великий матеріал українському генералові та помістило його фото на обкладинку. Цілком заслужено. І Залужний уже неодноразово давав зрозуміти, що нам усім потрібно бути готовими до довгої боротьби. Українці захоплюються Залужним, тому мають зважати на його слова.

Нові злочини рашистів

Мобілізація у росії вкупі зі швидкими референдумами на окупованих територіях на півдні і сході України мають ще один жахливий аспект. Російська влада явно планує насильну мобілізацію українців на новоанексованих територіях. Як це вже відбувається у Криму.
Кримськотатарський ресурсний центр 25 вересня повідомив, що у Криму окупаційна влада вже мобілізувала 60 тисяч осіб, а повістки масово роздавали саме у місцях компактного проживання кримських татар. Ніяких правил мобілізації окупанти не дотримуються, росгвардійці прямо на вулицях роздають повістки усім поспіль. 
«Крим SOS» також повідомляє, що близько 90% повісток на окупованому півострові отримали кримські татари, які становлять лише 13-15% населення Криму. 
Своє звернення щодо російських злочинів зробила Президія Меджлісу кримськотатарського народу. «Проведення російською окупаційною адміністрацією примусової мобілізації жителів тимчасово окупованого Криму в армію держави-окупанта є грубим порушенням Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року про захист цивільного населення під час війни, стаття 51 якої вказує: «Держава, що окупує, не може примушувати осіб, що перебувають під її опікою, служити в її збройних або допоміжних силах. Будь-який тиск чи пропаганда на користь добровільного вступу до армії забороняється». Свідомо злочинний характер мобілізаційних дій російської окупаційної влади у тимчасово окупованому Криму посилюється ще й тим, що всі жителі Криму, які постійно проживали на півострові станом на 27 лютого 2014 року, всупереч їх примусовій паспортизації шляхом видачі їм окупаційних «аусвайсів» у вигляді російського паспорта, є громадянами України. Масова мобілізація жителів Криму, що одночасно розпочалася 21 вересня 2022 року по всій території тимчасово окупованого Кримського півострова, свідчить про те, що російська окупаційна адміністрація у прихованій формі та до формального оголошення мобілізації провела всі необхідні організаційні заходи, спрямовані на примус жителів Криму до служби у збройних силах російської федерації. Аналіз даних про мобілізацію мешканців Криму упродовж лише одного дня – 22 вересня 2022 року, що надійшли до Меджлісу кримськотатарського народу, свідчить про те, що у списках мобілізованих громадян різних національностей кримські татари становлять чисельність, що помітно перевищує їхню пропорційну представленість у населенні Криму. В окремих населених пунктах та регіонах чисельність кримських татар, що мобілізуються, становить до 80-90% від кількості осіб, внесених у списки. Вказана диспропорція в етнічному складі жителів тимчасово окупованого Криму, які примусово і незаконно мобілізуються російською окупаційною адміністрацією, розкриває ще один із страшних задумів військово-політичного керівництва російської федерації – цілеспрямоване знищення дорослого чоловічого населення корінного кримськотатарського народу», – мовиться у зверненні Президії Меджлісу кримськотатарського народу.
Росіяни зараз знову здійснюють геноцид і щодо українців, і щодо кримських татар. Для примусово мобілізованих найкращим варіантом буде одразу здатися в полон. Але ще невідомо, як діятиме рашистське керівництво і куди саме кидатиме кримських татар: чи буде можливість швидко здатися ЗСУ, чи їх просто пошлють під обстріли? Чи думають окупанти про нелояльність кримських татар до них? Насправді таким чином вони саме «зачищають» окупований півострів від найбільш нелояльних. Для окупантів не так важливо, чи кримські татари виконуватимуть накази на фронті. Важливо, щоб їх залишилося якомога менше у Криму. Сучасні російські кати повторюють злочини своїх дідів. Росіян неможливо виправити, цей народ-біосміття може лише приносити горе іншим.
«Масова мобілізація кримських татар у Криму – це справжній геноцид за етнічною ознакою та величезна трагедія для всього народу. Примус громадян до війни в окупованих регіонах – не що інше, як спроба масштабної зачистки території від нелояльного населення з боку москви», – написав у твіттері радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

Любителі анексувати

Схожу долю рашисти готують і для тих українців, які з різних причин залишилися на тимчасово окупованих територіях Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей. Жодну з цих областей російські війська не контролюють повністю, але 23 – 27 вересня проводили так звані референдуми про приєднання їх до росії в їхніх адміністративних межах. Про ці псевдореферендуми загалом немає чого сказати, адже навіть на відміну від 2014-го, коли «референдуми» також були незаконними і фейковими, зараз рашисти і колаборанти навіть не спромоглися організувати хоча б якусь пристойну «картинку». Російські вбивці з автоматами ходили по домівках людей і «збирали» голоси. 
«Дільниці пусті, переважна більшість з них – там взагалі нікого немає. Там є декілька членів комісії, причому навіть більшість комісій не сформовані повністю. Згідно зі списками, які стали доступні там, не всі вийшли, скажімо так, ті, хто був у списках. Поквартирний обхід – це те, на що вони зробили ставку. Адже вони розуміють, що у супроводі озброєних солдатів ломляться вам до хати, то відмовити дуже складно та не взяти цей бюлетень. Хоча дуже велика кількість людей, які або відмовляються брати бюлетень, або вони беруть його і демонстративно говорять, що проти. Ставлять «я проти» і віддають бюлетень. Таких випадків теж багато», – про це розповів перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський у коментарі проєкту Радіо Свобода «Новинам Приазов’я».
Все, що треба, росіяни просто вигадують: і явку, і результати. Все це жахлива вистава, для якої рашисти придумали кривавий кінець. Тепер готуються оголосити, що, мовляв, це територія росії й «дозволять» собі мобілізувати цивільне населення. Та повторимо: все це незаконно, жодна цивілізована країна світу не визнає ці «референдуми». От тільки рашисти уже неодноразово плювали і на міжнародне право, і на думку цивілізованого світу.
Вже 30 вересня путін начебто планує виступити перед обома палатами російського парламенту. Що він може сказати? «Існує реальна можливість, що путін використає свій виступ для офіційного оголошення про приєднання окупованих регіонів України до російської федерації. Російське керівництво майже напевно сподівається, що будь-яке оголошення про анексію буде розглядатися як виправдання «спеціальної воєнної операції» та консолідує патріотичну підтримку конфлікту. Однак це прагнення, ймовірно, буде підірване зростанням внутрішньої обізнаності про нещодавні невдачі росії на полі бою і значним занепокоєнням щодо часткової мобілізації, оголошеної минулого тижня», – мовиться у розвідувальному огляді Міноборони Великої Британії від 27 вересня.

Україна і світ не зупиняться

Паралельно з усім цим рашистське керівництво продовжує погрожувати усьому світу ядерною зброєю. Наскільки серйозно це сприймати? Тут можна довго дискутувати. Але насправді від росії можна очікувати чого завгодно. І нинішній режим путіна вже довів, що повністю втратив глузд. Але для України і для цивілізованого світу важливо не боятися. І ми не боїмося. Найжахливіше, що можна зробити в нинішній ситуації – це піти на поступки путіну, бо це лише збільшить його апетити. Зло потрібно перемогти, а не підтримувати вседозволеність для нього.
На щастя, наші західні союзники, навіть серйозно сприймаючи російський ядерний шантаж, чітко заявляють про продовження підтримки України і про нові санкції щодо росії через псевдореферендуми. Велика Британія вже розширила свої санкційні списки. США мали оголосити про нові обмежувальні заходи проти рф найближчими днями. «Лідери країн «Великої сімки» у заяві у п'ятницю після початку референдумів підтвердили, що будуть наслідки, додаткові посилені санкції, зокрема санкції щодо юридичних осіб та компаній за межами росії, які підтримують референдуми. Це лише подвоїть наші зусилля щодо надання Україні озброєнь та військової техніки», – заявив 25 вересня помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван в інтерв'ю телеканалу NBC. 
Також і ЄС готує нові санкції проти росії. Однак тут ще можуть бути питання щодо «сили» санкцій. Адже в ЄС є маріонетки путіна – це нинішня угорська влада, що постійно гальмує санкційні рішення і робить їхні кінцеві варіанти урізаними. Зараз угорська влада виступає проти запровадження санкцій на російську державну корпорацію «Росатом». Угорці вже уклали контракт, щоб росіяни побудували їм два нові атомні реактори. Тому пручатимуться, як зможуть, щоб не допустити європейські санкції, які можуть зашкодити цьому контракту. Ось таким є обличчя нинішньої угорської влади – це просто віддзеркалення кремлівських убивць.
Та в ЄС готуються змінити процедуру ухвалення рішень для накладання санкцій: від принципу консенсусу перейти до ухвалення рішень кваліфікованою більшістю. Та невідомо, скільки часу займе процес зміни механізму ухвалення рішень. Поки відомо лише те, що йтиметься про новий механізм, який дозволить країнам переходити від одноголосності до голосування більшістю у Раді ЄС без необхідності зміни договорів ЄС. Європейський Союз не може перебувати у заручниках лише однієї проросійської угорської влади. Тому сподіваємося, що європейські чиновники зможуть знайти правильні рішення і зроблять це швидко. А після цього нарешті займуть єдину позицію й ті країни, які не так відкрито, як Угорщина, але також ще продовжують думати про дружбу з росією. На жаль, в деяких країнах ЄС такі настрої ще є, і що швидше вони їх позбудуться, то краще буде і для них самих, і для України. Бо росія є не лише нашим ворогом – це ворог усього цивілізованого світу.
«Нові пакети санкцій – вони були і без цих так званих референдумів, тобто в цьому політична логіка ЄС виявляти солідарність з Україною. Хоча, найімовірніше, «Росатом» не потрапить під санкції і через позицію Угорщини, і, я думаю, через позицію інших країн, які не хочуть остаточно сваритися з Росією. Можна сказати, що ці так званні референдуми продовжують деміфологізацію Росії. Тобто вони знімають думку про те, що росія є цивілізованою країною, що з росією можна домовлятися, що вона нормально існує, що з нею можна нормально співпрацювати. Ні, ні, і ще раз ні. І світ має зробити висновки, що зараз відбувається на окупованих українських територіях», – зазначив в коментарі Радіо Свобода політолог, директор Інституту світової політики Євген Магда.

Немає з ким домовлятися

Найцікавіше, що навіть на тлі псевдореферендумів і примусової мобілізації українців на тимчасово окупованих територіях, з кремля продовжують лунати заяви про перемовини. Звичайно, з бравадою про їхні додаткові умови. Але тут виникає питання: про що зараз можна домовлятися з росіянами? Хотіли б вони перемовин, то не намагалися зараз вчинити чергову анексію території України. Тому з росіянами домовлятися можна буде тільки після повного вигнання їхньої армії з України (чи знищення цієї армії), й тільки про виплати контрибуції Україні. Звучить пафосно, але в українців зараз немає іншого виходу, аніж займати таку позицію.
«Російський уряд може офіційно оголосити, що «референдум» завершено й оголосити результати. Це унеможливить продовження будь-яких дипломатичних перемовин з президентом російської федерації, і він це прекрасно знає. Я говорив про це публічно. Я думаю, що це дуже небезпечний сигнал від президента путіна, який говорить нам про те, що він не збирається закінчувати цю війну», – заявив український президент Володимир Зеленський в інтерв’ю CBS News.
Тому повертаємося до того, з чого починали цей матеріал: нам усім потрібно бути готовими до довгої боротьби, продовжувати підтримувати ЗСУ й готуватися усім стати до бою.
Також зазначимо, що 26 вересня в Офісі президента України відбулася зустріч з послами 30 країн та презентація проєкту створення спеціального трибуналу щодо злочинної агресії проти України. Зазначається, що трибунал повинен мати юрисдикцію розслідувати та притягати до відповідальності за скоєння злочину агресії проти України вище політичне та військове керівництво рф. В Офісі президента зауважили, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі, який розслідує злочини російських військових в Україні, може притягати до відповідальності за геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини, але доволі складно встановити юридичний зв’язок між конкретними злочинами та вказівками російської влади, тому важливо довести пряму провину президента рф та інших політичних лідерів. Тож потрібно створити спеціальний міжнародний трибунал, мандат якого буде обмежений винятково розслідуванням злочину агресії проти України. Тепер будемо спостерігати за тим, як світ відгукнеться на таку важливу українську ініціативу.
А перемовини з росією на нинішньому етапі – це справді пуста трата часу. Росія приречена на знищення чи самознищення. Але це не відбудеться за один день, і поки цього не станеться, українці боротимуться з цим одвічним ворогом. Тільки так ми можемо врятувати себе і свою державу. 
Достатньо лише поглянути на те, як нині відбуваються акції протесту проти мобілізації у самій росії, щоб зрозуміти, наскільки це відстала недодержава. Понад сім місяців тамтешній народ не зміг організувати жоден справді масштабний антивоєнний рух, а зараз мляві виступи проти мобілізації лише демонструють їхній страх. Зауважте: знову ж таки виступи проти мобілізації, а не проти війни. Бо війну пересічний рашист звик підтримувати, просто йому комфортніше це робити біля телевізора, а не на полі бою. І так звані російські ліберали мало чим відрізняються від пересічного рашиста, хіба що декому пощастило швидше втекти із росії. Але страх і державна пропаганда з їхніх голів нікуди не втекли.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8456 / 1.71MB / SQL:{query_count}