«Лента за лентою…»

Захід продовжує допомагати Україні у війні проти росії. Вже наступного тижня відбудеться зустріч «Рамштайн-5»

Українські військові ведуть наступальні дії на Херсонщині. 29 серпня начальниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк повідомила, що наші війська пробили першу лінію оборони рашистів на Херсонському напрямку. І також закликала українців, які залишилися на тимчасово окупованих територіях на півдні, подбати про свою безпеку і про своїх близьких, перебувати поблизу укриттів і якомога далі від військових об'єктів армії рф, не підходити до вікон і мати аптечки для надання першої медичної допомоги, запастись питною водою і продуктами. 
Новини з півдня 29 серпня «підірвали» наш інформаційний простір. У багатьох наших співгромадян одразу виникло питання: «Це вже початок очікуваної усіма нами масштабної операції із деокупації Херсонщини та інших захоплених рашистами територій на півдні?». І одразу купа прогнозів, заяв й оцінок від людей далеких від війська і таких, що навряд можуть мати достатньо інформації, щоб коментувати тему звільнення українського півдня. Заяв багато, надій ще більше. Але зараз українцям у тилу треба взяти себе у руки і зрозуміти, що бажання одразу отримувати усю інформацію ніяк не допоможе нашим військовим на фронті. Навпаки – це може лише зашкодити. Пора було уже звикнути, що інформацію про воєнні дії ми отримуємо із певним запізненням. Так буде й надалі. Але з часом все можна буде обговорити й проаналізувати. А зараз усім нам важливо продовжувати підтримувати нашу армію.
Зазначимо, що 29 серпня Генштаб ЗСУ ніяк не коментував український наступ на півдні. Та повернімося до брифінгу Наталії Гуменюк, яка нагадала, що нам усім потрібно набратися терпіння. «Найголовніше, що треба знати: будь-яка військова операція потребує тиші. Те, що такий ажіотаж викликає будь-яка новина з фронту – це дуже неправильно. Наразі в умовах гібридної війни треба усвідомлювати, що будь-які дії, навіть якщо вони дуже надихають, мають провестися і мати логічне завершення. Тільки тоді вони будуть результативними. Новина є, вона всіх надихнула, далі треба набратися терпіння», – заявила начальниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України 29 серпня.
Тут можна лише нагадати, що давно було відомо про те, що ЗСУ готується звільняти південь України. Ворогу також було про це відомо, тому рашисти перекидали туди свої сили з інших напрямків, зокрема з Донбасу. Простою «Битва за південь» не може бути.
Ще в середині липня міністр оборони України Олексій Резніков в інтерв’ю британському виданню The Times розповів про те, що президент Володимир Зеленський віддав наказ найвищому військовому керівництву розробити плани зі звільнення нашого півдня. «Ми розуміємо, що політично це дуже потрібно для нашої країни. Президент доручив найвищому військовому керівництву розробити плани. Після цього Генштаб каже, що для досягнення цієї мети нам потрібно. Це моя робота. Я пишу листи колегам у країнах-партнерах, генерали говорять про те, чому нам потрібні такі види озброєння, а згодом ми отримуємо політичні рішення», – заявив тоді Резніков. 
Власне у липні в Україну почали прибувати високоточні ракетні системи HIMARS. Саме така зброя допомогла швидко й ефективно знищувати командні пункти і склади з боєприпасами російських окупантів. А також обстрілювати найбільші мости на Херсонщині, щоб унеможливити доставку боєприпасів і техніки рашистам з лівого на правий берег Дніпра. Тобто саме така зброя робить можливим звільнення півдня України. І не тільки.
Зараз настає черговий важливий етап повномасштабної російсько-української війни, і продовження постачання нам західного озброєння та боєприпасів є тим чинником, що повинен допомогти реалізувати плани, розроблені українським військовим керівництвом. Тому далі розглянемо останні важливі новини щодо західної допомоги Україні. А таких новин багато, і вони хороші.

Ленд-ліз скоро

Минулого тижня президент США Джо Байден, вітаючи українців із 31-річницею незалежності, оголосив про виділення нового пакета військової допомоги нашій країні на 3 млрд доларів. І це найбільший пакет військової допомоги, що до цього моменту надавали нам США. Треба також зазначити, що до Дня Незалежності України США надали нашій державі ще також 3 млрд доларів прямої бюджетної допомоги як безповоротний грант.
Щодо пакета військової допомоги, то, як уточнили в Пентагоні, до нього увійшли шість додаткових зенітно-ракетних систем NASAMS з додатковими боєприпасами; 245 000 снарядів для 155-мм артилерії; 65 000 снарядів до 120-мм мінометів; 24 протиартилерійні радари; безпілотники Puma (UAS) і допоміжне обладнання для безпілотників Scan Eagle; безпілотники VAMPIRE; ракетні системи з лазерним наведенням; фінансування навчання, обслуговування та підтримки.
«Це оголошення є початком процесу укладання контрактів щодо надання Україні додаткових пріоритетних можливостей у середньостроковій та довгостроковій перспективі, щоб забезпечити можливість продовження захисту України як незалежної, суверенної та процвітаючої держави. Це найбільший транш безпекової допомоги Україні», – мовилося у заяві Пентагону. 
Та тут треба також зробити важливе уточнення щодо ЗРК NASAMS, яких так чекає Україна. Ще 1 липня США оголосили про передачу двох таких комплексів Україні. Тобто загалом їх у нас має бути вісім. Та доведеться чекати. Ще тривало виробництво двох ЗРК, про передачу яких оголосили у липні. В Пентагоні заявляли, що вони мають надійти в Україну у «найближчі кілька місяців». А тепер Пентагон уклав контракт із виробником зброї Raytheon Missiles & Defense на виробництво ще шести таких ЗРК. Орієнтовна дата завершення робіт з виготовлення комплексу – 23 серпня 2024-го. Український військовий портал Defense Express, проаналізувавши публічну інформацію щодо того, як виконувалися контракти для інших держав і що зараз виробництво має пришвидшитись, прогнозує, коли Україна може отримати комплекси NASAMS: «Найімовірніше, мовиться про те, що Україна отримає всі шість додаткових NASAMS впродовж наступних 24 місяців. Більш реалістична, з урахуванням можливого прискорення виробництва, оцінка у можливості виготовлення декількох ЗРК за перші 12 місяців. Навіть враховуючи те, що перші два ЗРК, які були анонсовані ще на початку липня, мають посилити ЗСУ найближчим часом.
Тобто, найімовірніше, у найближчий рік ЗСУ можуть розраховувати на півдесятка NASAMS, що є вкрай важливим посиленням протиповітряної оборони України не тільки на якісному, але і кількісному рівні». 
Щодо ракетних систем HIMARS, то в останніх кількох пакетах допомоги від США їх вже не було. За публічно оголошеною інформацією, в Україні мало б бути 16 реактивних систем залпового вогню HIMARS. А також ще є M270 та MARS II. У нашому Міноборони кажуть про понад 20 таких високоточних далекобійних систем. Військові експерти зазначали, що важливим питанням залишалися боєприпаси до таких систем, але минулі пакети військової допомоги від США це питання поки зняли. 
І також треба зазначити, що з травня ми отримували допомогу від США за програмою «Ініціатива сприяння безпеці в Україні» (USAI). У травні Конгрес США проголосував щодо виділення для України 40 млрд доларів, із них на військові потреби було передбачено 13 млрд. І ці кошти вже фактично використані. Вся допомога Україні була безоплатною. А із початком нового фінансового року у США, з 1 жовтня вже мав би запрацювати ленд-ліз для України. І вже зброю по ленд-лізу Україна отримувати в борг чи лізинг за спрощеною процедурою, без виділення коштів на ці потреби Конгресом США. Тобто, з одного боку, за зброю доведеться щось платити, хоч і з часом. З другого боку, постачання має бути дуже швидким. І також нагадаємо, що від американської сторони вже лунали заяви про те, що ніякого шаленого боргу в України не буле за ленд-лізом. Тобто можна сподіватися і на якісь додаткові фінансові програми допомоги Україні.
І також треба зазначити, що американське видання The Wall Street Journal опублікувало матеріал, в якому йдеться про те, що адміністрація президента Байдена планує найближчими тижнями оголосити назву довгострокової військової місії з підтримки України та призначити генерала, який відповідатиме за постачання допомоги й підготовку українських військових. Зазначається, що це свідчить про офіційне визнання військових зусиль США в Україні, подібно до того, як Пентагон назвав операції в Іраку «Іракська свобода», а в Афганістані – «Нескорена свобода» та «Вартовий свободи». І назва місії має важливе бюрократичне значення, оскільки зазвичай передбачає довгострокове цільове фінансування та можливість установлення платні, знаків та нагород для військовослужбовців, які беруть у ній участь.
«Обрання генерала, який, як очікується, матиме дві або три зірки, відображає створення командного центру, відповідального за координацію зусиль. Це відрізняється від переважно тимчасових заходів, у межах яких останні роки надавались військова підготовка й допомога українцям», – пише The Wall Street Journal.

Підготовка до «Рамштайн-5»

Новий пакет військової допомоги для України на 54 млн фунтів стерлінгів минулого тижня анонсував поки ще чинний прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. Зробив він це під час особистого візиту до Києва 24 серпня. До речі, вже третього візиту з моменту повномасштабного російського вторгнення. Новий пакет військової допомоги містить безпілотні системи спостереження та протитанкові боєприпаси. Йдеться, зокрема, про 850 ручних мікродронів Black Hornet, які спеціально розроблені для використання в містах і селах й призначені для виявлення сил противника, що наближаються.
«Військовослужбовців можна навчити керувати безпілотними літальними апаратами, які менші за мобільний телефон, менш ніж за 20 хвилин. Кожен дрон передає відео в реальному часі та нерухомі зображення, щоб наземні сили могли безпечно захищати міські території. Пакет підтримки надасть хоробрим і стійким Збройним силам України ще один приріст у спроможності, дозволяючи їм продовжувати відштовхувати російські сили та боротися за свою свободу», – мовилося у повідомленні від британського уряду.
Загалом з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Велика Британія виділила нашій державі понад 2,3 мільярда фунтів стерлінгів військової та фінансової допомоги.
І західні країни не зупиняються і не кидають Україну у цій війні. Військова допомога продовжуватиметься. Вже відомо, що наступного тижня, 8 вересня, відбудеться вже п’ята за ліком зустріч Контактної групи з оборони України. Кілька попередніх зустрічей у цьому форматі відбувалися в онлайн-режимі, але п’ята, як і перша, пройде на американській військовій базі «Рамштайн» у Німеччині. Цей формат неофіційно можна назвати антипутінською коаліцією. «Міністр оборони Остін знову запросив міністрів оборони та військових посадовців високого рангу з країн світу, щоб обговорити кризу, яка триває в Україні та різні питання безпеки, що постали перед союзниками та партнерами США», – мовиться у повідомленні ВПС США від 29 серпня.
А тим часом впродовж 30 і 31 серпня у Празі відбувалися неформальні зустрічі міністрів оборони та міністрів закордонних справ країн Євросоюзу. Міністри оборони мали обговорити ідею створення загальноєвропейської місії для навчання українських військових. Це ініціатива очільника дипломатії ЄС Жозепа Борреля. Зараз підготовку українських військових здійснюють окремі країни, зокрема масштабну таку програму реалізовує Велика Британія на своїй території. Боррель пропонує започаткувати подібну програму під егідою ЄС. У зустрічі у Празі мав взяти участь й український міністр оборони Олексій Резніков.
Також глави МЗС мали дійти якоїсь згоди у питанні візових обмежень для росіян. Якщо сусіди України, що є членами ЄС, виступають за скасування видачі росіянам шенгенських віз, то серед політиків у країнах Західної Європи багато таких, хто досі вірить у «хороших росіян», яких, мовляв, треба рятувати від путінського режиму. Про те, що такі росіяни можуть привести путінський режим у Європу, низка політиків з ЄС просто не думає. Зокрема, і вже згаданий Жозеп Боррель виступає проти повної заборони видачі віз росіянам.
На момент підготовки цього матеріалу ще не було відомо чи європейські міністри змогли дійти до однієї спільної думки. Але у будь-якому разі ці зустрічі були неформальними, тому навіть якщо рішення знайшлися, їх ще потрібно було б офіційно затвердити. Щодо місії підготовки українських військових, то начебто не мало б бути якихось вагомих перешкод. Але от щодо віз для росіян, то це вже набагато складніше питання для європейців. Ось таке лицемірство великої міжнародної політики.
Та повернімося до зустрічі міністрів оборони. Її також можна було розглядати як своєрідну підготовку представників країн ЄС до зустрічі «Рамштайн-5». Адже навчальна місія для наших військових – це добре, та ми потребуємо також ще більше зброї. Відомо, що міністр оборони Словаччини Ярослав Надь планував обговорити із колегами з ЄС питання передачі Україні винищувачів МіГ-29.
«Ми тут, щоб обговорити, як підтримати українців і пришвидшити процес повернення Україні територій, які їй належать. Я тут, щоб запропонувати колегам з ЄС різні варіанти, як поповнити словацькі збройні сили в обмін на обладнання, яке ми готові відправити Україні, зокрема йдеться про літаки МіГ-29», – заявив Надь перед зустріччю у Празі, повідомляє «Європейська правда».
28 серпня на військово-повітряній базі «Малацки-Кучина» у Словаччині відбувся останній проліт винищувачів МіГ-29, від яких повітряні сили країни відмовляються через тривалий термін експлуатації. Нещодавно Словаччина підписала угоду, відповідно до якої країни-члени НАТО Чехія та Польща охоронятимуть її небо. Ця угода набуде чинності 1 вересня. І також Словаччина планує замінити старі винищувачі на американські F-16. В результаті Україна начебто може отримати 11 МіГ-29 від Словаччини. Нехай старих, але хоч щось.
Щодо того, чи отримає Україна американські F-15 або F-16, то це відкрите питання. У Пентагоні заявляли, що передача таких літаків триватиме роки. Але водночас начебто готові навчати українських пілотів. Профільне видання Air Force Magazine, з посиланням на військових армії США, повідомляє, що Сполучені Штати Америки можуть навчити українських пілотів літати на американських винищувачах F-16, використовуючи тренувальну програму, яка застосовується для аналогічного перенавчання пілотів ВПС Румунії.
Що із цього вийде – поки не зрозуміло. Залишається сподіватися на хороші та швидкі новини. Україна все ще потребує більше західної зброї, щоб перемогти у війні проти рашистів. І українці не збираються зупинятися.
«Україна повертає своє. І буде повертати Харківщину, Луганщину, Донеччину, Запоріжжя, Херсонщину, Крим, обов’язково – всю нашу акваторію Чорного й Азовського морів – від Зміїного до Керченської протоки. Це буде. Це наше. І так само, як це розуміє наше суспільство, я хочу, щоб це розуміли й окупанти. Не буде їм місця на українській землі. Хтось хоче знати, які в нас плани? Ви не почуєте конкретики від жодної справді відповідальної особи. Бо це війна. І так – на війні. Але окупанти мають знати: ми гнатимемо їх до кордону. До нашого кордону, лінія якого не змінювалась. Окупанти її добре знають», – заявив 29 серпня президент Володимир Зеленський.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8845 / 1.7MB / SQL:{query_count}