Міцніші за сталь

Що відомо про порятунок героїчних захисників Маріуполя?

фото: Дмитро Козацький
Увечері 16 травня стало відомо, що частину українських військових евакуювали із території заводу «Азовсталь» в Маріуполі. Потрібно розуміти, що ситуація не проста. Наших бійців відвезли на окуповані росіянами території. І для їх подальшого звільнення потрібно дочекатися процедури обміну полоненими із росіянами.
Цю ситуацію дуже важко коментувати, не знаючи усіх деталей. Та однозначно можна сказати одне – наші військові, які захищали Маріуполь є справжніми героями. 82 дні вони стримували значно переважаючі сили російських окупантів. Вони проявили мужність, достойну героїв з легенд і уже стали символами незламності України. Нам усім важко навіть уявити, що пережили ці люди.
Далі розглянемо, що ж було відомо про операцію із порятунку захисників Маріуполя станом на момент підготовки цього матеріалу. А дізнаватися щось можна було лише хіба що із заяв людей, ознайомлених із цією ситуацією.

«Захисники Маріуполя виконали наказ»

Ще вдень 16 травня російське міноборони повідомило про досягнення домовленості про вивезення поранених українських військових із заблокованого комбінату «Азовсталь» у Маріуполі до окупованого Новоазовська.
Пізніше увечері 16 травня з’явилося відеозвернення у Telegram від командир полку «Азов» Дениса Прокопенка, який заявив, що захисники Маріуполя виконали наказ вищого військового командування задля збереження життів. 
«Захисники Маріуполя виконали наказ, не зважаючи на всі труднощі, 82 дні відтягували переважаючі сили противника на себе та дали змогу українській армії перегрупуватися, підготувати більше особового складу та отримати велику кількість озброєння від країн-партнерів. Жодне озброєння не буде працювати без професійно підготованих військовослужбовців, що робить їх найціннішим елементом армії. Задля збереження життів увесь Маріупольський гарнізон виконує затверджене рішення вищого військового командування та сподівається на підтримку українського народу», – сказав Денис Прокопенко у відеозверненні.
Агентство Reuters із посиланням на свідка повідомляло, що з «Азовсталі» виїхали близько 10 автобусів з українськими захисниками. 
Пізніше більше деталей розповіла заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. «Спільно ГУР Міноборони, ЗСУ, Національна Гвардія, Прикордонна служба розпочали операцію з порятунку заблокованих на території комбінату «Азовсталь» оборонців Маріуполя. 16 травня з «Азовсталі» до медичного закладу у Новоазовську евакуйовано 53 важко поранених для надання медичної допомоги. Ще 211 осіб через гуманітарний коридор були доставлені в Оленівку. Для подальшого повернення їх додому буде здійснено процедуру обміну. Щодо оборонців, які все ще залишаються на території «Азовсталь», спільними зусиллями вище названих відомств проводяться заходи з порятунку. Завдяки оборонцям Маріуполя ми отримали критично важливий час на формування резервів, перегрупування сил та отримання допомоги від партнерів.
Всі поставлені командуванням завдання оборонці Маріуполя виконали у повному обсязі.
На жаль, ми не маємо можливості деблокувати Азовсталь військовим шляхом.
Найважливіше спільне завдання всієї України та всього світу - зберегти життя оборонців Маріуполя», – таке повідомлення з’явилося на Facebook-сторінці Ганни Маляр вже фактично в ніч на 17 травня.
Також вночі з’явилося і відео звернення від президента Володимира Зеленського. «Щодо ситуації в Маріуполі. Завдяки діям українських військових – Збройних Сил України, розвідки; переговорної групи, Міжнародного комітету Червоного Хреста й ООН ми маємо надію, що вдасться зберегти життя наших хлопців. Серед них є важкопоранені, їм надається допомога. Хочу підкреслити: українські герої потрібні Україні живими. Це наш принцип. Думаю, що ці слова зрозуміє кожна адекватна людина. Операція з порятунку оборонців Маріуполя розпочата нашими військовими, розвідниками. Щоб повернути хлопців додому, робота триває, і ця робота потребує делікатності й часу. Зберігаємо максимальну дипломатичну активність і на інших напрямках в інтересах України», – заявив Президент України.
Також з’явилася заява від Генерального штабу Збройних сил України. «Вищим військовим командуванням було віддано наказ командирам підрозділів, які перебувають на «Азовсталі», зберегти життя особового складу.
Триває операція з порятунку заблокованих на території заводу захисників України. Розпочалася евакуація 53 важкопоранених військовослужбовців. Їх доставлено до медичного закладу у Новоазовську. Ще 211 захисників через гуманітарний коридор були евакуйовані до Оленівки з подальшим поверненням їх на підконтрольну Україні територію через процедуру обміну.
Заходи з порятунку оборонців, які залишаються на території «Азовсталі», тривають. Захисники Маріуполя – герої нашого часу. Вони назавжди в історії. Це окремий загін спеціального призначення «Азов», 12-та бригада Національної гвардії України, 36-та окрема бригада морської піхоти, прикордонники, поліцейські, добровольці, тероборона Маріуполя. Утримуючи позиції на «Азовсталі», вони не дозволили противнику перекинути угруповання чисельністю до 17 батальйонних тактичних груп (близько 20000 особового складу) на інші напрямки. Тим самим завадили реалізувати план щодо швидкого захоплення Запоріжжя, здійснити вихід на адміністративний кордон Донецької та Запорізької областей і створити умови для оточення угруповання ООС. Сковування основних сил противника навколо Маріуполя дало нам можливість підготувати та створити оборонні рубежі, на яких наші війська знаходяться і сьогодні та дають гідну відсіч агресору. Ми отримали критично необхідний час на формування резервів, перегрупування сил, отримання допомоги від партнерів. Найважливіше спільне завдання всієї України та всього світу – зберегти життя оборонців Маріуполя. Ми будемо боротися за вас на всіх фронтах так само віддано, як ви бороните державу!», – мовиться у заяві Генштабу ЗСУ.

Операція з порятунку тривала

Вже вдень 17 травня віце-прем'єрка - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук у Telegram зазначила, що операція із порятунку українських героїв тривала. «Азовсталь: гуманітарна операція триває. В інтересах збереження життів вчора було евакуйовано 52 важкопоранених наших військовослужбовців. Після стабілізації їх стану ми їх обміняємо на російських військовополонених. Працюємо над подальшими етапами гуманітарної операції. Дасть Бог, все буде добре», – написала Ірина Верещук. 
А вже загадана Ганна Маляр на брифінгу 17 травня пояснила, що іншу формулу порятунку українських захисників неможливо було зараз застосувати. «Ми повідомляли, що військова деблокада, на жаль, неможлива у цій ситуації, та іншої формули порятунку, ніж та формула, яка використовується зараз, не може бути у цій ситуації. Це був єдиний вихід… Наразі процес порятунку, сама операція триває. Ця тема є надзвичайно чутливою, і це означає, що ми не можемо поширювати інформацію про її деталі, оскільки будь-яка інформація може зашкодити цьому процесу», – сказала Ганна Маляр.
Українській владі доведеться ще докласти багато зусиль для повернення захисників Маруполя. Спікер російської держдуми в'ячеслав володін вже заявив, що потрібно заборонити обмін військових полку «Азов». Кривавий російський режим може піти на будь-яку підлість. Але українцям залишається вірити і молитися за якнайшвидше безпечне повернення наших Героїв додому.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8116 / 1.61MB / SQL:{query_count}