Атракціон нечуваної щедрості

МВФ виділив на підтримку світової економіки 650 мільярдів доларів. Україна в межах цієї програми отримає транш розміром 2,7 мільярда

Рада керуючих Міжнародного валютного фонду (МВФ) 2 серпня затвердила розподіл спеціальних прав запозичення (СПЗ, англ. – Special Drawing Rights, SDR) на підтримку світової економіки. Сума вражає – 650 млрд дол. «Це історичне рішення – найбільший розподіл СПЗ в історії Фонду і стимул для світової економіки під час безпрецедентної кризи», – зазначила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

«Подарунок» до Дня Незалежності

За її словами, розподіл СПЗ допоможе 190 державам-членам «задовольнити довгострокову глобальну потребу в резервах, зміцнить довіру і сприятиме посиленню стійкості та стабільності світової економіки». «Це особливо допоможе нашим найбільш вразливим державам-членам, які важко справляються з наслідками кризи Covid-19», – додала Георгієва.
До цього часу МВФ випускав СПЗ усього тричі: у 1970 – 1972 роках – на 9,3 млрд, у 1979 – 1981 роках – на 12,1 млрд та у 2009-ому – на 161,2 млрд. Останнього разу Фонд додатково здійснив спеціальне разове розміщення на 21,5 млрд, яке спрямували країнам, що приєдналися до МВФ після 1981 року. Це розміщення стосувалося й України. Отже, наша держава у 2009 році отримала від МВФ близько 2 млрд дол.
Загальний розподіл нинішніх СПЗ набуде чинності 23 серпня, в цей день транші перекажуть національним банкам країн-членів МВФ пропорційно їхнім квотам у Фонді. Україні, відповідно до квоти в 0,42%, дістанеться 2,7 млдр дол. Причому, що найбільше гріє душу – гроші ми (зрештою, як й решта країн) отримаємо «безоплатно та безумовно». Це означає, що МВФ не висуває жодних умов та не вимагатиме повернення позики. Не йдеться і про традиційне для Фонду правило, що його кошти повинні автоматично поповнити золотовалютні резерви. Цього разу МВФ дозволив урядам країн-учасниць самостійно визначати, на що витрачати отримані гроші. 
Для України цей подарунок МВФ вкрай важливий і з економічної, і з політичної точок зору. Навряд чи у Фонді над цим замислювалися, але доларовий дощ «заллє» вітчизняну бюджетну скарбничку акурат напередодні святкування річниці проголошення Незалежності. «Саме розміщення відбудеться 23 серпня. Це гарний подарунок для України, і ми його отримаємо ще й до 30-річчя Незалежності», – наголосив заступник виконавчого директора від України в МВФ Владислав Рашкован.

«Дірявий» бюджет

У Національному банку України вже запропонували, щоб Кабмін не витрачав усю суму на фінансування дефіциту бюджету чи виплату боргів, а залишив хоча б частину в міжнародних резервах. Однак уряд навряд чи дотримається цих рекомендацій, припускає Європейська правда.
Дефіцит бюджету становить 247 млрд грн (майже 10 млрд дол.). Фінансувати його планували переважно за допомогою запозичень, однак план зі запозичень від початку року не виконується орієнтовно на 100 млрд грн. Коштів, які Мінфін залучає на внутрішньому ринку, не вистачає навіть для того, щоб рефінансувати старі борги, не кажучи вже про фінансування інших видатків бюджету. Як наслідок, на 1 серпня залишок коштів у державній скарбниці знизився до мінімуму за останні два роки – 9,88 млрд грн. До цього додаються ще й рекордні виплати за державним боргом у вересні, коли Україні потрібно буде заплатити зовнішнім кредиторам близько 3 млрд дол. 
Також не варто забувати, що Київ ось вже понад рік не може отримати плановий транш МВФ за програмою stand-by від 9 червня 2020 року на загальну суму близько 5 млрд дол. Перші 2,1 млрд надійшли 12 червня 2020 року. Після того – як обрізало. Українська влада вперто годувала всіх обіцянками, мовляв, ось-ось і матимемо наступний транш, керівництво МВФ не менш вперто крутило дулі. Причина – недостатній прогрес у втіленні обіцяних Києвом реформ.

Потенційно небезпечна «халява»

І ось тут «подарунок» у 2,7 млрд дол. може зіграти поганий жарт. «Основний ризик для України полягає у тому, що у влади може зникнути мотивація у подальшому проведенні реформ для отримання коштів у межах кредитної програми stand-by. І ця демотивація відбувалася не лише в Україні, але й у Єгипті та інших країнах, які співпрацюють з МВФ, але не дуже полюбляють проводити реформи. Зараз вони отримали ці кошти та зрозуміли, що пройдуть рік без проблем», – розповів Економічній правді інвестиційний банкір Dragon Capital Сергій Фурса.
Іншої думки дотримується Михайло Демків з групи ICU. «Надходження коштів МВФ, безумовно, полегшить українському уряду виплату за піковими валютними боргами. Однак я не думаю, що це позбавить владу стимулу продовжувати співпрацю з Фондом. Навпаки, останні сигнали МВФ суттєво підвищують шанси на продовження чинної програми чи початок роботи над новою», – вважає він.
Зрештою, чекати залишилося зовсім недовго. Вже у вересні до України приїде місія МВФ, яка оцінить прогрес на шляху обіцяних Києвом реформ та ухвалить рішення про можливість виділення решти траншів за програмою stand-by. Минулого тижня президент Володимир Зеленський та директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва провели телефонну розмову. Обидва нібито залишилися задоволеними. Але це на словах. Яким буде остаточне рішення моніторингової місії МВФ – побачимо.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8088 / 1.57MB / SQL:{query_count}