Дипломатичні маневри

Колишня міністерка фінансів Оксана Маркарова може очолити посольство України у США

Поки Сполученні Штати готуються до передачі влади від Трампа до Байдена, а нинішній очільник Білого дому чи не щодня у Twitter ще намагається будувати свою реальність, в якій він начебто залишиться президентом, українська влада готується до співпраці з новою американською адміністрацією. Готуватися потрібно, бо зважаючи на минулорічну телефонну розмову Зеленського із Трампом, під час якої вони обговорювали кримінальну справу проти Байдена в Україні, та зв’язки частини команди українського президента із олігархом Коломойським, проти якого ведеться розслідування у США через відмивання коштів, нашій владі важливо надалі не наробити нових помилок, щоб зберегти двопартійну підтримку України американськими демократами і республіканцями.
Цього тижня стало відомо, що Україна готується змінити посла у США – замість Володимира Єльченка цю посаду може зайняти колишня очільниця міністерства фінансів України Оксана Маркарова (вона, до речі, очолювала міністерство фінансів в урядах Гройсмана та Гончарука, тобто і після президентських та парламентських виборів 2019-го).
«Нинішній Посол України у Вашингтоні Володимир Єльченко є класиком української дипломатії, претензій до його роботи немає, але принцип ротації в дипломатії ніхто не скасовував. Кандидатуру нового Посла на розгляд Президента вносить Міністр закордонних справ. Зваживши всі аргументи, я запропонував кандидатуру Оксани Маркарової. Процедура її оформлення запущена, але традиційно займає певний час. Можу дати лише одну пораду – судіть про призначення за підписаним Указом Президента, а не публікаціями в пресі. У разі призначення Україна вперше матиме у Вашингтоні Посла, яку добре знають і в Адміністрації США, зокрема в Держдепі та Міністерстві фінансів, так і у МВФ. Про те, що Маркарову відправляють лише вибивати гроші з МВФ – це маячня. Важлива правда також в тому, що Маркарова буде перша в історії Пані Посол України в США. Це безумовні плюси», – написав на своїй сторінці у Facebook міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Ще перед повідомленням міністра видання «Дзеркало тижня» з посиланням на свої джерела в Офісі президента повідомило про можливу заміну Єльченка на Маркарову як посла України у США. Начебто це ідея глави Офісу президента Андрія Єрмака для того, щоб нашій державі легше було домовлятися з Міжнародним валютним фондом, штаб-квартира якого розташована у Вашингтоні.
В цій ситуації виникають декілька питань. Насправді жоден новий посол, який би попередній досвід у нього не був, не зможе самостійно домовитися з МВФ, якщо українські президент і уряд не знають як втримати українську економіку. До того ж, подальша співпраця України з МВФ залежатиме від того, як наша влада «розрулить» ситуацію із своїм бажанням змінити керівництво українських антикорупційних органів і що буде далі в ситуації із Конституційним судом, який фактично заблокував роботу Національного агентства з питань запобігання корупції. Чи президентська команда почне ухвалювати законні рішення на користь нашій державі, чи далі лише робитиме спроби посилити власні повноваження внаслідок цього скандалу? Тут ні Маркарова, ні жодна інша людина на посаді посла не допоможе.
Але смішним також виглядає пояснення міністра Кулеби щодо того, що внесення ним кандидатури Маркарової означає звичайну ротацію. Володимир Єльченко менше року працює послом України у США.
Що ж спостерігатимемо, що буде далі. Але якщо призначення Маркарової послом у США таки відбудеться, то на це все рівно ще доведеться почекати. Україна і США мають узгодити кандидатуру нового посла, треба отримати агреман, тобто попередню згоду на його призначення. І цілком логічно це все узгоджувати вже з новою американською адміністрацією. Інавгурація новообраного американського президента має відбутися наприкінці січня 2021-го.
І також не варто забувати, що ще від травня 2019-го в Україні немає Надзвичайного і Повноважного посла США, натомість американське посольство очолює тимчасово повірений у справах США в Україні. Спочатку на цій посаді працював Вільям Тейлор, а зараз Крістіна Квін. Нагадаємо, що ще у травні Дональд Трамп номінував на посаду посла в Україні генерала-лейтенанта у відставці Кіта Дейтона, а у вересні комітет у закордонних справах Сенату США підтримав кандидатуру Дейтона та рекомендував Сенату затвердити його на посаді посла США в Україні. Але на заваді процедурі остаточного затвердження стала пандемія коронавірусу. Йдеться про затвердження американських послів в кількох десятках країнах, а не лише в Україні.
Наприкінці жовтня Володимир Єльченко в інтерв’ю виданню «Фокус» розповідав: «З призначенням Дейтона є два варіанти: або він встигне приїхати в Україну до виборів президента США, або вже після. Це не означає, що хтось проти його призначення. Всі плани змінив коронавірус. Дейтон - прекрасна людина, фахівець, у нього двопартійна підтримка. Ми всі його чекаємо… Наприклад, досі немає посла США в Канаді. Фінальне затвердження не пройдене через пандемію. Воно формальне і може бути зроблено дистанційно. Але американці дуже серйозно ставляться до своїх послів і вважають, що ця процедура повинна відбуватися урочисто».
Зараз багато експертів переконують, що Кіт Дейтон, якого номінував на посаду посла Дональд Трамп, таки стане послом США в Україні і за адміністрації Байдена.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8334 / 1.57MB / SQL:{query_count}