«Слуги» і мова

Чи піде нинішня влада на русифікацію середньої освіти?

Скандальний законопроєкт нардепа від «Слуги народу» Максима Бужанського, у якому пропонується скасувати перехід учнів 5 – 11 класів російськомовних шкіл на українську мову навчання з 1 вересня цього року і перенести цей процес на 2023 рік, не потрапив до порядку денного парламентського пленарного засідання 16 липня. Але на момент здачі цього номера «Львівської Пошти» до друку ще не було достеменно відомо, чи не спливе це небезпечне питання в порядку денному нардепів сьогодні, 17 липня. Тут треба зазначити, що 17 липня має стати останнім пленарним днем третьої сесії Верховної Ради України (ВРУ). І голова партії «Слуга народу», заступник голови парламентської фракції цієї політсили Олександр Корнієнко від імені фракції вимагав винести законопроєкт Бужанського на голосування до завершення цієї сесії. Це підтримав і голова ВРУ Дмитро Разумков. Навіть незважаючи на те, що профільний парламентський комітет не підтримав цей законопроєкт. Але потрібно зауважити й те, що на тлі поспіху Корнієнка, Разумкова і Бужанського у президентській фракції відбувся розкол, і навіть частина «слуг народу» виступили проти згаданого законопроєкту.

16 липня під стінами парламенту, а також у різних містах по всій Україні пройшли акції на захист української мови і протести проти можливого ухвалення законопроєкту Бужанського. Очевидно, акції протесту продовжаться й 17 липня. Зокрема, відомо, що в цей день депутати Львівської обласної ради проведуть позачергове виїзне засідання під стінами парламенту.
«Львівська Пошта» вже писала про цей законопроєкт Бужанського (№2362). Він лежить у парламенті ще від жовтня минулого року. Цей документ передбачає зміни до законів про мову і про освіту. Профільний парламентський комітет кілька разів завертав цей законопроєкт, а в травні Бужанський доопрацював його, але стало ще гірше.
«По-перше, законопроєкт пропонує зірвати перехід на українську мову навчання вже з 1 вересня 2020 року учнів 5 – 11 класів, які досі навчалися російською мовою, відклавши цей перехід до 2023 року. Міністерство освіти і науки впродовж трьох років провело усю необхідну роботу з підготовки вчителів, підручників, методичних матеріалів для того, щоб наші діти з 1 вересня могли здобувати якісну освіту українською мовою. По-друге, проєкт дозволяє і після 2023 року викладати 40 – 60% предметів російською мовою у 5 – 11 класах із навчанням мовою меншин, а, згідно з чинним законодавством, передбачено 20%. По-третє, у всіх школах України можна буде викладати «один або декілька предметів», у тому числі російською мовою… Звістка про намір Верховної Ради розглянути законопроєкт №2362 на пленарному засіданні вже викликала суспільну реакцію і протести, ігнорування яких може призвести до непередбачуваних наслідків. Вірю, що народні депутати України виявлять політичну мудрість і державницьку позицію, знімуть із розгляду законопроєкт №2362 і в подальшому утримуватимуться від тих кроків, які будуть спрямовані на звуження обсягу та сфери застосування державної мови», – про це на своїй сторінці у фейсбуці заявив Тарас Кремінь, уповноважений із захисту державної мови.
Зрозуміло, що законопропроєкт Бужанського спрямований виключно на русифікацію української середньої освіти. Та що жорсткіше нинішня влада пробуватиме втілити в нашій державі кремлівські сценарії, то жорсткішою буде реакція активних українців. Законопроєкт Бужанського, навіть якщо він з’явиться у порядку денному пленарного засідання ВРУ 17 липня, має вкрай мало шансів на ухвалення. Але, вочевидь, що Бужанський, що Корнієнко з Разумковим вирішили, що можуть зібрати політичні дивіденди на черговому штучному загостренні мовного питання.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8688 / 1.56MB / SQL:{query_count}