Кому – карантин, кому – «зелені» надприбутки

Уряд хоче підняти тариф на електроенергію і для населення, і для промисловості

Уже восени для українців можуть скасувати пільгову ціну на перші 100 кіловатів світла. А також на 20% збільшити ціну електроенергії для промисловості. Такі нововведення містяться в підготовленому Міністерством енергетики та захисту довкілля меморандумі. Зазначається, що це робиться заради того, аби держава змогла заплатити за так звані «зелені тарифи», які нині є найдорожчими в Європі. Уже сьогодні «зелена» енергетика (сонячна та вітрова), яка займає лише 8% ринку, забирає із нього майже чверть всіх коштів. Причому практично всі вони йдуть в одну глибоку приватну кишеню.

Електричний калькулятор

Арифметика проста: один кіловат виробленої сонячними панелями електрики коштує 4,25 грн, вітрової - 3-3,5 грн. Це значно більше, ніж отримують «тепловики» (станції, які працюють на вугіллі) - 1,2 грн та АЕС – 0,67 грн. Такі високі тарифи на відновлювану енергію були встановлені спеціальним законом майже 10 років тому, коли привілейованими інвесторами у цій галузі де-факто були брати Андрій і Сергій Клюєви – близькі соратники експрезидента Януковича. Ще одна «родзинка» цього закону – «зелену» енергію державна компанія «Гарантований покупець» змушена викуповувати у виробників в повному обсязі. З того часу ситуація помінялася, але українські «зелені» тарифи досі залишаються одними з найвищих у світі.
За даними Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), частка «зелених» електростанцій у виробництві електроенергії в Україні наразі становить 8%, а на розрахунки з ними витрачають 26% усіх коштів. Державне підприємство «Гарантований покупець» у квітні заявило про 12 млрд грн загального боргу перед генерацією, з них 7,17 млрд грн - перед відновлюваними джерелами енергії.
Штучна зупинка атомних енергоблоків створює величезні ризики та проблеми, а також посилює залежність галузі від олігархічних груп і становить загрозу національній безпеці
Народний депутат від «Слуги народу» Олександр Дубінський порівняв українські ціни на електроенергію зі світовими: у США кіловат екологічно чистої енергетики коштує в перерахунку на гривню 58 коп, у Німеччині – близько 2 грн. «Якщо ми найбідніша країна в Європі, з найнижчою зарплатою, то чому ми повинні платити за зелений тариф найвищі ціни у світі? У нас, що – найдорожча робоча сила або таке рідкісне сонце чи вітер? А все тому, що володіють зеленою енергетикою такі люди, як Ахметов - йому належить близько 60% цього ринку. Десь 20% володіє Хорошковський, а рештою 20% володіє група інших бізнесменів. Там десь 10 осіб», – написав Олександр Дубінський на сайті dubinsky.pro.

Робота на олігарха?

У цій ситуації двозначно виглядають дії т. в. о. міністра енергетики Ольги Буславець, за чиєю вказівкою на українських АЕС були повністю зупинені п’ять енергоблоків. Свої дії вона пояснює тим, що через карантин та скорочення виробництва ринок споживання електроенергії стрімко впав, а тому влада змушена скорочувати й об’єм виробництва. 
Натомість автори програми «Гроші» стверджують, що поки держпідприємство «НАЕК «Енергоатом», яке є оператором всіх АЕС України,  один за одним зупиняє блоки, приватні компанії навпаки збільшують обсяги виробництва. «Зупинка блоків АЕС відверто вигідна приватним компаніям, серед яких на ринку електроенергії є один усім давно відомий монополіст – компанія ДТЕК Ріната Ахметова, що контролює 80% ринку електроенергії в Україні, і саме вона отримає надприбуток від таких рішень», - кажуть журналісти. У сюжеті йдеться, що відключення атомних блоків уже сколихнуло ціну на ринку і підвищило її на 15%, поки лише для промислових підприємств, але вже зовсім скоро можна очікувати, що ціна кіловат виросте і для побутових споживачів.
Найбільше металургійне підприємство України «АрселорМіттал Кривий Ріг» заявило, що металургійні заводи корпорації «АрселорМіттал» у Європі платять за електроенергію у 2-3 рази менше, аніж в Україні. Українська трубно-колісна компанія «Інтерпайп» заявила, що тарифи на електроенергію для промислових споживачів останніми днями квітня виросли на рекордні 38%, що свідчить про дії уряду, спрямовані на користь приватного монополіста.
«Загальна працююча потужність атомних блоків нині становить менше, аніж 49% від загальної встановленої потужності АЕС. Це новий історичний мінімум, такого ніколи не було в історії України. При цьому ще місяць тому атомні блоки несли потужність на 35% більше, хоча погода не особливо відрізнялася від сьогоднішньої», – заявив голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус. На його думку, штучна зупинка атомних енергоблоків створює величезні ризики та проблеми, а також посилює залежність галузі від олігархічних груп і становить загрозу національній безпеці.
Нардеп попереднього скликання Сергій Лещенко нагадує, що перед цим НКРЕКП повністю заборонила імпорт електроенергії, навіть з Білорусі. «Саме цього і добивався Рінат Ахметов. Те ж саме стосується і зупинки блоків на АЕС. Їх зупинка призведе до того, що не треба буде зупиняти сонячні станції Ахметова, що працюють на високому «зеленому» тарифі. І також додаткову частку ринку отримають вугільні станції все того ж Ахметова», – підкреслив Сергій Лещенко.
Він зауважив, що такі рішення коштуватимуть державі мільярдних збитків, а «Енергоатом» стане фактично банкрутом. «Але, щоб врятувати державний «Енергоатом», депутати можуть проголосувати за спеціальний закон, яким виділять 10 млрд грн допомоги «Енергоатому» у вигляді облігацій внутрішнього державного боргу», – додав колишній парламентар. За його словами, виходить двоходова схема: «Енергоатом» рятує ДТЕК, держава рятує вже «Енергоатом». Таким чином, ДТЕК Ахметова отримує допомогу від держави, але уникає долі «Приватбанку», тобто націоналізації.

Що чекатиме на споживачів?

Очевидно, підвищення тарифів на електроенергію не уникнути. Причому це планують робити, так би мовити, замасковано, адже раніше прем’єрміністр Денис Шмигаль заявляв, що Кабінет міністрів не планує в поточному році підвищувати ціну електрики для населення. «Ми не маємо наміру в цьому році змінювати вартість електроенергії для населення. Це важливий індикатор, він узгоджений з президентом, і це питання, я вважаю, навіть не потрібно обговорювати», – наголошував очільник уряду 12 травня на засіданні парламентського Комітету з питань енергетики і житлово-комунальних послуг.
Напряму підвищувати, очевидно, не будуть. Але у вже згаданому меморандумі Міненерго, нагадаємо, йдеться про скасування пільгової ціни на перші 100 кіловатів. «Ви знаєте, що українці платять за пільговим тарифом – 90 копійок перші сто кіловат. І далі – 1 грн 68 коп. Було запропоновано цей пільговий тариф прибрати, щоб населення повністю платило за електроенергію гривню шістдесят вісім», – розповів ТСН.ua заступник голови парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.
За задумом Міненерго, сумарний ефект від такого скасування за календарний рік повинен скласти 11,6 млрд грн. тобто, саме стільки ми з вами повинні заплатити виробникам електрики. Також у документі хочуть на 20% підняти тариф і для підприємств. А це відіб’ється на вартості товарів та послуг та на самих виробниках, які, визнають експерти, і так втрачають позиції. «В умовах високого тарифу українські підприємства стають недієздатними. Тому що, якщо ми подивимося на США, на Китай, Росію - вони проводять активну кампанію зі здешевлення енергетики для підприємств», – зазначає експерт з питань енергетики Олексій Кущ.
Наслідки рішення уряду, якщо воно все ж буде втілене, відчує кожен українець, адже ціна електрики закладається у вартість всіх товарів та послуг, які населення купує в магазинах чи інших закладах, а також у платежах всіх бізнес-структур та державних установ, а відтак теж включається у вартість їхніх послуг для населення. «Все це, як ланцюгова реакція, призведе до того, що по ланцюжку зі збільшенням ціни на електроенергію буде збільшуватися і ціна для кінцевого споживача. І це насправді шлях до повної економічної катастрофи для країни», – пояснила ICTV експертка, колишня секретарка парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Вікторія Войціцька. 
Як пише БізнесЦензор, меморандум Міненерго був представлений президенту Володимиру Зеленському, але він поки що відмовився його затверджувати. Ключове словосполучення тут: «поки що».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8060 / 1.62MB / SQL:{query_count}