Хворих не менше, але послаблення карантину буде

Що запрацює на першому етапі, кому дозволять працювати і за яких умов

фото: Олег Огородник
Карантин в Україні продовжили до 22 травня, але вже з 11 числа розпочнуться послаблення. Такий крок дозволяє зробити стабільна ситуація щодо хворих на коронавірус. Щоденний приріст коливається від 300 до 550 осіб. Якщо епідемія піде на спад, можна буде скасувати більше обмежень, але поки йдеться лише про перший етап. Кому дозволять працювати і за яких умов, аналізували експерти.

Кому дозволили працювати?

Ще наприкінці квітня уряд представив план зняття карантинних обмежень. Відповідно до нього, вихід з карантину буде складатися з п'яти етапів, перший з яких розпочинається 11 травня. Наразі йдеться про часткові послаблення для бізнесу, аби українська економіка змогла запуститися.
На першому етапі українці можуть гуляти у парках, скверах і зонах відпочинку, відвідувати дитячі і спортивні майданчики на вулиці. Дозволено працювати літнім майданчикам кафе та ресторанів, а також обслуговування клієнтів на виніс. Можуть відкритися музеї, бібліотеки, салони краси, перукарні, адвокатські та нотаріальні бюро, стоматології. Також можуть відкритись непродовольчі магазини в окремих приміщеннях, окрім зон розваг та харчування, дитячих зон в ТРЦ.
Водночас працювати можна лише за дотримання певних умов: не більше 1 особи на 10 м² площі приміщення, обов’язкової санітарної обробки приміщень двічі на день, працівники та клієнти обов’язково мають носити маски. Усім співробітникам повинні вимірювати температуру перед початком роботи. Якщо вона виявиться вищою за 37,2 градуса – не допускати до роботи. Літні майданчики ресторанів мають забезпечити дистанцію не менше 1,5 метри між столами, із розміщенням не більше двох людей за одним столиком. Салони краси і перукарні можна буде відвідувати тільки за записом, а в парках гуляти групами не більше трьох осіб.

Які заборони залишаться?

В уряді наголошують, що послаблення карантину не означає його скасування. Надалі заборонені масові заходи, закриті навчальні заклади, фудкорти та зони розваг у ТРЦ, кінотеатри, спортзали, фітнес-центри та прибережні зони відпочинку. Так само з обмеженнями працюватиме громадський транспорт. Головний санітарний лікар Віктор Ляшко вважає, що зняття обмежень на роботу громадського транспорту може звести нанівець усі заходи зі стримування коронавірусу.
Зі слів прем’єра Дениса Шмигаля, транспорт запускатимуть поетапно відповідно до епідеміологічної ситуації. Що стосується роботи метрополітену в Києві, Харкові та Дніпрі, то її відновлюватимуть вже на кінцевому етапі виходу з карантину. Міжміське сполучення, зі слів глави уряду, також наразі не відновлять, роботу транспорту регулюватиме місцева влада.
«Ми не бачимо можливості відкрити міжміський транспорт. Міський транспорт буде ходити і далі в тих режимах, в яких ходив. Вже мери будуть приймати рішення про збільшення кількості транспорту, про зміну його графіка роботи і, найголовніше, про «адаптивний режим», – каже прем'єр-міністр, інформує Центру громадського моніторингу та контролю.
Міська влада ухвалюватиме рішення про «адаптивний карантин» залежно від ситуації у різних регіонах. Тобто якщо в окремих регіонах зафіксують спалахи коронавірусу, карантин посилюватимуть саме в цих регіонах, а не в країні загалом.
У Львові наразі не змінюватимуть умови проїзду в громадському транспорті, попри послаблення карантину з 11 травня. Про це повідомив міський голова Андрій Садовий. «На сьогодні маємо нормальне сполучення між різними районами міста – автобуси, трамваї та тролейбуси працюють в режимі спецперевезень. Важливо сьогодні людей доставити на роботу. Якщо ми це скасуємо, то завтра буде перевантаження громадського транспорту, взагалі ніхто їздити не зможе, бо можливість інфікуватись у громадському транспорті є дуже високою. Тому та ситуація, яка є сьогодні, буде ще до кінця місяця як мінімум. А потім будемо дивитись по ситуації в Україні», – зазначив Андрій Садовий.

Коли закінчиться карантин?

В уряді допускають, що карантин буде продовжено і після 22 травня, але з послабленнями. Зі слів представника Кабінету міністрів у Верховній Раді Василя Мокана, про остаточне закінчення карантину можна буде говорити тільки влітку.
«Про повне завершення карантину і повернення до нормального функціонування держави можна буде говорити наприкінці червня – у липні, а може, і в серпні чи вересні – все залежатиме від епідеміологічної ситуації та статистики рівня захворюваності та смертності від коронавірусу», – каже він.
Навіть попри послаблення карантинних правил, українцям ще довго доведеться жити з обмеженнями соціальної дистанції та обов’язковим носінням масок.
За схожим сценарієм поетапного виходу з карантину розвиваються події у Європі. Так, у країнах із найбільшим спалахом коронавірусу, як Італія та Іспанія, громадянам дозволили гуляти та займатися спортом на вулиці, але тільки за умови дотримання дистанції. Бари і ресторани так само працюють тільки на виніс, а роздрібна торгівля дозволена тільки у невеликих магазинах.
Якщо епідемія піде на спад, то Україна і Європа далі зніматимуть заборони. Якщо кількість хворих почне збільшуватися, карантин можуть знову посилити. Тож важливо не нехтувати правилами безпеки і пам’ятати: щоб карантин скоріше закінчився, важливо не порушувати його сьогодні.

Послаблення у Львові: що працюватиме, а що – ні

З понеділка у Львові частково послаблять карантин: то що ж та за яких умов дозволять відвідувати мешканцям? 8 травня відбулося чергове засідання міської комісії з питань ТЕБ і НС, на якому прийняли ряд рішень стосовно послаблення карантинних заходів. Щоправда, через збільшення кількості підтверджених випадків коронавірусу, не всі рішення Кабміну будуть впроваджені у Львові. Про підсумки комісії ТЕБ і НС розповів міський голова Львова Андрій Садовий.
«Минулої середи ми звернулись до уряду з проханням дозволити містам більш самостійно приймати рішення стосовно послаблення карантину. Після цього в мене відбулась телефонна розмова з прем’єр-міністром, і вже в цей понеділок Кабмін розпочав цю роботу. Вчора ми отримали кінцеве рішення уряду. Ми планували сьогодні на комісії з питань ТЕБ і НС прийняти цілий перелік заходів стосовно послаблення карантину, але життя вносить свої корективи, і ви бачите, що впродовж останніх днів ми маємо ріст кількості захворілих. Тільки 65 позитивних результатів за останню добу. Ця динаміка може зростати. Ми провели сьогодні комісію з питань ТЕБ і НС, але ми прийняли небагато позитивних рішень для львів’ян, тому прошу мешканців міста поставитись до них із розумінням. Також провели сьогодні консультації з фахівцями – з імунологами, інфекціоністами. У всіх них є одна порада – треба відкривати парки і сквери для того, щоб мешканці могли більше фізично рухатися, гуляти на відкритому просторі. Звичайно, що всі заходи безпеки мають бути збережені. Також планували з 11 травня відкривати музеї, бібліотеки, але наразі це не виходить. Виняток робимо тільки для Музею народної архітектури і побуту ім. К. Шептицького, «Території Терору» та Личаківського кладовища, адже це на відкритому повітрі. Поки що ми не прийняли рішення стосовно перукарень, салонів краси і манікюрних салонів. Вони залишаються закриті. Також ми не відкриваємо візові центри. Окрім того, ми не прийняли рішення стосовно магазинів, які торгують одягом і взуттям. Рішення по цих об’єктах будуть прийматися 12 травня після аналізу епідеміологічної ситуації в місті та області. Натомість даємо добро на те, щоб з 11 травня могли працювати ті магазини, які продають промислову продукцію. Таким чином ми хочемо розвантажити великі мережі магазинів, щоб там не було скупчень людей. Також дозволяєм працювати книгарням, але тільки за чітким регламентом: одна людина заходить, купляє книжки, виходить, тоді наступна. Окрім того дозволяємо з 11 травня роботу літніх майданчиків і терас закладів харчування, але тільки за дуже жорстким протоколом: вимірювання температури, засоби індивідуального захисту, максимальне використовування одноразового посуду, тощо. Про глобальне послаблення карантину зараз не йдеться. Лише відкритий простір, парки, сквери, випити каву на свіжому повітрі при дотриманні всіх норм. Але глобальне послаблення – поки ні. Ми будемо моніторити ситуацію в суботу, неділю, понеділок, і ми вже анонсували, що 12 травня у нас буде чергове засідання комісії з надзвичайних ситуацій. Подивимося, яка буде динаміка, і тоді будемо приймати рішення, як діяти далі", – розповів Андрій Садовий.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7904 / 1.62MB / SQL:{query_count}