Влада “профанів”

Скандал із “плівками Гончарука” навряд чи можна назвати серйозним, але він вчергове довів, що нинішня влада із різними групами впливу майже не відрізняється від усіх попередніх

фото: kmu.gov.ua
Уряд Олексія Гончарука працює з кінця серпня минулого року. Але як швидко президентська монобільшість на першому засіданні парламенту IX скликання з порушенням регламенту Верховної Ради України (ВРУ) сформувала цей Кабмін, так само швидко в інформпросторі почали з’являтися повідомлення про можливу зміну уряду. Подібних інформаційних “хвиль” за останні місяці було кілька, і ось цього тижня нова.
15 січня, на створеному в цей же день YouTube- каналі “Как обмануть президента”, були оприлюднені аудіозаписи начебто наради Олексія Гончарука з очільницею Міністерства фінансів Оксаною Маркаровою та заступницею глави Нацбанку Катериною Рожковою від 16 грудня. На цих записах голос, схожий на голос прем’єра, не надто улесливо говорить про президента Зеленського, та й самого себе називає “профаном в економіці”. Начебто нічого кримінального, не йшлося про якісь корупційні схеми, а рівень нинішньої влади і так відомий усім, хто може думати. Але на Telegram-каналі “Легитимный”, який Українська правда називає “наближеним до Банкової”, також з’явилося повідомлення про те, що начебто прем’єр Гончарук написав заяву про відставку, і президент може в будь-який момент її підписати.
Ввечері 15 січня відбувалося також засідання президентської парламентської фракції “Слуга народу” (і що цікаво, злив аудіозаписів із голосом начебто прем’єра відбувся саме перед цим засіданням), на якому низка нардепів, яких експерти та журналісти пов’язують із бізнесменом Ігорем Коломойським, намагалися ініціювати обговорення питання висловлення недовіри главі уряду. Та, за повідомленнями різних ЗМІ, з цього нічого не вийшло.
Зрештою, пізно ввечері 15 січня пресслужба уряду заявила про те, що “не має інформації щодо справжності жодного аудіо- чи відеозапису, що розповсюджуються у мережі інтернет” і що “інформація щодо заяви про відставку прем’єр-міністра не відповідає дійсності”. Наступного дня вже з’явилося відеозвернення самого Гончарука, в якому глава уряду запевняє, що його не залякати, і хвалиться своїми здобутками.
Станом на момент здачі цього номера “Львівської Пошти” до друку, виглядало, що історія з ймовірною відставкою глави уряду зійшла нанівець. Але потрібно розібратися: звідки могли “рости ноги” чергового скандалу з “прослушкою”, і чи взагалі можлива найближчим чином зміна всього складу Кабміну?

фото: objectiv.tv

“Туман в голові”

“…Після виборів всі розповідали про те, що гривня зараз “бахне”, буде за 50 і все інше. Що гривня зробила? Вона спочатку повернулася до того стану, в якому повинна була бути економічно, а потім вона почала ще сильно – тому що тренд люди побачили – парламент сильний, молодий – нічого собі, нормально, гривня далі зміцнюється. Люди почали бачити, що страхи, які були перед виборами, не підтверджуються, а навпаки. Новий сильний президент бла-бла-бла, рівень довіри до влади безпрецедентний, гривня продовжує зміцнюватися. У нього гніт цієї відповіді. Треба показувати і треба, щоб ця історія виглядала реалістично, чесно. Тому що поки у нас не буде у президента в голові відповіді на питання, у нього буде порожнє місце там, і до нього буде прилітати ця хр…ь на тему облігацій. А вона потрапляє в голову тільки тому, що у нього є туман на цю тему. Це перше. Друга історія. Нам треба показати, що ресурси стали дешевше. У моєму уявленні, вибачте, я повний профан в економіці, я юрист за освітою, але що я розумію. Є дві економічні теорії – монетарна там і кейнсіанська. Ну, дуже прості речі. Перше, ти йдеш до здешевлення ресурсів або ти йдеш до того, щоб друкувати гроші, і як би там розвивати економіку. Це так. Якщо ти йдеш до здешевлення ресурсів, то твоя стратегія, щоб інфляція знижувалася, вартість ресурсів знижувалася, все знижувалося. І треба показати, що, ось дивіться, західні країни – у них там і люди заробляють по 2% і депозити, і все інше, і на грошах там спекулятивні заробітки вони непорівнянні, тому економіка там росте, не падає”, – це фрагмент начебто роздумів прем’єра Гончарука із вже згаданих злитих аудіофайлів на YouTube щодо того, як пояснити президенту зміцнення гривні при негативному платіжному балансі.
Як повідомляло видання Новое время з посиланням на джерело в керівництві фракції “Слуга народу”, у президентській фракції вважають, що запис злитої в мережу розмови склеєний із різних частин, і звертають увагу на те, що текст, який супроводжує оприлюднені файли, не збігається із сказаним на них. Також повідомлялося про те, що у фракції припускають, що аудіозапис злили представники Управління державної охорони (УДО), де, за словами джерела, прослуховують всіх топ-політиків країни.
“Моя особиста думка: це точно нарізка, це точно монтаж. Більш того, там є маніпуляції... Тобто треба розбиратися загалом, якщо в тому є потреба, але я послухав і нічого такого суперкримінального там не знайшов”, – заявив журналістам 16 січня в кулуарах парламенту голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія. Публічно він нічого не говорив про те, що УДО може бути причетним до “прослушки” прем’єра. Але 16 січня в УДО вирішили таки відреагувати на закиди проти них, що вже поширювалися в інформпросторі.
“Інформація про “злив” аудіозапису з нібито наради прем’єр-міністра України Управлінням державної охорони України, а також про здійснення охоронним відомством прослуховування вищих посадових осіб не відповідає дійсності. Наголошуємо, що військовослужбовці УДО та інші уповноважені державні органи здійснюють повний комплекс регулярних технічних заходів, які спрямовані на попередження будь-якої можливості прослуховування посадових осіб, щодо яких здійснюється державна охорона. Звертаємось до представників ЗМІ з проханням не використовувати в своїх повідомленнях недостовірну та неперевірену маніпулятивну інформацію з сумнівних джерел, яка дискредитує військовослужбовців Управління державної охорони України”, – йдеться у заяві, оприлюдненій на Facebook-сторінці УДО.
Зазначимо, що версія щодо УДО є лише однією з багатьох, про які зараз пишуть ЗМІ. Серед інших – МВС, яке очолює Арсен Аваков.
У будь-якому випадку, це вже не перший скандал із прослуховуванням українських посадовців, зокрема і вже за нинішньої влади. Тому до роботи УДО все одно залишається багато питань. Як і до роботи СБУ.
Зазначимо, що низка нардепів від “Слуги народу” звернулася до СБУ. “Зазначені аудіозаписи мають неабиякий резонанс у суспільстві. Але на сьогодні, станом на зараз, відсутня будь-яка інформація щодо достовірності та цілісності цієї інформації. Ми, група народних депутатів, звернулися до Служби безпеки України сьогодні для того, щоб вони організували всебічне дослідження для того, щоб встановити, по-перше, джерела походження такої інформації, по-друге – цілісність такої інформації, чи немає ознак монтажу чи втручання до звукової інформації… Існує три шляхи, як ця інформація може бути отримана, якщо вона є достовірною. По-перше, вона могла б бути отримана в рамках кримінального розслідування, якого, як ми знаємо, немає. По-друге – в рамках контррозвідувальної діяльності. Про таку діяльність нам невідомо. І третє, найбільш неприємне, така інформація може бути достовірною, якщо вона була отримана незаконним способом при встановленні технічних засобів у приміщенні високопосадовців, де проводяться наради”, – заявила 16 січня журналістам представниця уряду в парламенті Олена Шуляк.
І як уже зазначалося, прем’єр Гончарук заявив, що у відставку не збирається. “Звертаюся до тих, хто бореться проти нас: вам нас не злякати! Ми будемо ще наполегливіше викорінювати корупцію і перекривати потоки. Головна ціль роботи нашої команди – перезавантажити країну, зламати стару систему і побудувати нову, без “схематозів” і договорняків. Наша команда працює над тим, щоби кожен українець відчув реальні зміни. Боротьба триває і я впевнений у нашій перемозі! І трохи гарних новин. Зміцнився обмінний курс та збільшилися до 7-річного максимуму накопичення міжнародних резервів, які становлять 25 млрд доларів. Приплив прямих іноземних інвестицій в країну зріс до 2,5 мільярдів доларів. Різко знизилась інфляція до 4,1%. Якщо це не гарні новини для країни, то я повний “профан2 в економіці!”, – заявив він у відеозверненні.

фото: nv.ua

Хто стоїть за лаштунками цього шоу?

Логічно було б припустити, що проти нинішнього уряду можуть боротися представники попередньої влади. Але зараз все виглядає по-іншому. Показово, що із усіх сил поширювали злиту розмову начебто Гончарука нардепи із фракції “Слуга народу” Олександр Дубінський та Максим Бужанський. Саме вони є уособленням так званої “групи Коломойського” всередині фракції “Слуга народу”, а загалом ця група налічує з десяток нардепів. 
За повідомленнями різних ЗМІ, саме Дубінський на засіданні президентської фракції ввечері 15 січня намагався просунути питання висловлення недовіри прем’єру Гончаруку. Голова фракції Давид Арахамія наступного дня розповідав журналістам, що “одна група впливу” з фракції наполягала на “якомусь сигнальному голосуванні” всередині фракції, але отримала всього десять голосів підтримки.
Із самого початку президентства Зеленського було багато різних думок щодо того, який же вплив матиме на нього колишній бізнесмен-партнер Коломойський. Але політичні експерти також неодноразово попереджали про те, що рано чи пізно може дійти і до протистояння між Коломойським та Зеленським. То чи можна говорити про те, що зараз ми спостерігаємо саме початок такого публічного протистояння? 
“Плівки Гончарука” – це і є відкрите оголошення війни Зеленському… До цього люди Коломойського дозволяли собі атакувати тільки членів команди Зеленського, але ніколи його самого. Вони атакували ініціативи президента, але ніколи його особисто. Це війна. І нехай президент не думає, що вийде “пропетляти”. Не вийде. І чим раніше він сам піде в наступ, тим легше йому буде. А самі плівки – розмова нормальних людей людською мовою про те, як пояснити складні економічні речі простою мовою. Це власне про фінансову грамотність… Радує, що місячні пошуки компромату породили ось тільки це. Гора народила мишу. Ми роками слухали розмови топ-чиновників, де вони ділили потоки. І навіть не дивувалися. І навіть не говорили про відставку уряду. Адже це була норма. Тепер, коли олігарх хоче спровокувати кризу, він змушений виривати з контексту слова і атакувати комплекси президента…”, – зазначає на своїй сторінці у Facebook інвестиційний банкір Сергій Фурса.
Загалом зараз можна почути думки від різних експертів, що ініціатором нинішнього скандалу є саме Коломойський. Чи то справді атака вже на президента, чи просто випад для того, щоб отримати вже абсолютно “свого” наступного прем’єра. Хоча є думки про те, що на темі можливої відставки глави уряду Гончарука лише посилюється його залежність від Офісу президента.

Імунітет до жовтня

Звернемо увагу і на те, що випад із злиттям “прослушки” Гончарука і спроба налаштувати президентську фракцію проти нього недарма відбулися саме зараз. Якраз після того, як в інформпросторі виник скандал із шаленими заробітками урядовців. На такому тлі і настрої нардепів можна скорегувати і керувати гнівом суспільства. 
Але потрібно також розуміти, що наразі уряд має імунітет від відставки. Програму дій уряду Гончарука парламент затвердив 4 жовтня 2019-го і впродовж року не може висловити йому недовіри.
“Верховна Рада України за пропозицією Президента України або не менш як однієї третини народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України може розглянути питання про відповідальність Кабінету Міністрів України та прийняти резолюцію недовіри Кабінету Міністрів України більшістю від конституційного складу Верховної Ради України. Питання про відповідальність Кабінету Міністрів України не може розглядатися Верховною Радою України більше одного разу протягом однієї чергової сесії, а також протягом року після схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів України або протягом останньої сесії Верховної Ради України”, – йдеться у ст. 87 нашої Конституції.
Але є одне “але”: прем’єр сам може подати у відставку. “Якщо ми подивимося інші положення Конституції і закон про Кабінет міністрів України, то це абсолютно не виключає можливості, що, наприклад, той самий прем’єр-міністр сам подасть у відставку. У такому разі норма про рік імунітету для уряду не поширюється на Кабмін… Подібні ситуації виникали й в інших країнах, коли урядовця не могли звільнити, але під впливом певного суспільного резонансу він врешті-решт сам йшов у відставку. Аналогічна ситуація була в Німеччині з міністром оборони. У нас – з Яценюком. Його не могли звільнити, але зрештою він ніби сам це зробив”, – зазначає експерт з конституційного права Олександр Москалюк, інформує портал Слово і Діло.
Тому або ініціатори нинішнього скандалу сподівалися на слабодухість прем’єра Гончарука і далі його ще продовжуватимуть інформаційно “добивати”, або справді йдеться про інформаційні війни між різними групами впливу в нинішній владі для дестабілізації політичної ситуації. Можна припустити й ще один варіант: готується суспільна підтримка зміни уряду всупереч Конституції. Насправді від наших політиків можна очікувати будь-чого. Особливо від нинішніх, здебільшого начебто “нових”, але які використовують найгірші “старі” методи.
В нинішній ситуації потрібно розуміти ще одну річ: насправді від цього скандалу виграє і сам прем’єр-міністр Гончарук. На тлі всіх попередніх розмов про його ймовірну відставку, якщо вона відбудеться в найближчий час, то це виглядатиме як вплив олігархічних сил. Отже, можна отримати підтримку навіть тих українців, які не задоволені нинішнім урядом. І ще раз нагадати про Конституцію та річний імунітет.
“Потужна інформаційна кампанія низки близьких до Коломойського депутатів проти Гончарука і Рожкової стане для західних партнерів ще одним аргументом, що уряд виступає противагою впливу олігарха, і Захід буде продовжувати політичну підтримку Кабміну. В Україні президенти ніколи не змінюють прем’єрміністрів через такі дурні й смішні розмови – прем’єр-міністрів змінюють тільки якщо вони стають конкурентами президента. Але Зеленський призначає на всі вищі посади людей, які ніякої конкуренції йому не складуть. Після таких дурних розмов – тим більше. Чи є загроза відставки Гончарука? Так. Але рішення Зеленський буде приймати виключно з огляду на поточні рейтинги. Не думаю, що це станеться раніше проведення місцевих виборів 2020-го року. Якщо рейтинг “слуги народу” під вибори буде падати, і його треба буде реанімувати – тоді можливо. Або якщо результати виборів будуть визнані провальними – тоді теж можливо”, – пише на своїй сторінці у Facebook головний редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов.
В час, коли анонімні Telegram-канали впливають на політику, а при владі колишні творці серіалів та розважальних шоу, не можна бути стовідсотково впевненими у версіях походження того чи іншого скандалу. Але українцям потрібно робити свої висновки, бути готовими до нових реаліті-шоу і продовжувати слідкувати за діями влади. Всі обіцянки команди Зеленського щодо побудови якоїсь нової системи обернулися традиційними протистояннями всередині самої владної начебто “команди”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8021 / 1.7MB / SQL:{query_count}