Майже без адвокатської монополії

Парламент попередньо схвалив зміни Конституції

На першому в цьому році пленарному засіданні 14 січня нардепи взялися за конституційні зміни. Зокрема, 295 голосами попередньо схвалили проєкт змін до Основного закону щодо скасування адвокатської монополії.
Йдеться про те, що після судової реформи 2016-го виключно адвокати можуть представляти інтереси громадян у судах. Також виключно адвокати можуть у судах представляти юридичних осіб та органи державної влади та місцевого самоврядування. Раніше це могли робити юристи без посвідчення адвоката.
Запровадження адвокатської монополії одразу викликало бурхливі  дискусії в експертному середовищі. З одного боку, такий крок пояснювався необхідністю підвищення рівня представництва у судах і практикою низки розвинутих країн світу, з другого боку, вартість послуг адвокатів виросла, тож виникла проблема, що, до прикладу, у сільській місцевості не так просто знайти адвоката.
«Багато юристів, які працювали без свідоцтв адвокатів, масово пішли в адвокатуру. Станом на січень 2018-го найбільші черги на складання іспитів утворилися в Києві та області. Якщо не помиляюся, на рік уперед. Це певною мірою пов’язано з тим, що у кваліфікаційних комісіях працюють адвокати-практики. Оскільки комісії є самоврядними організаціями, виконання обов’язків у них додаткове й зазвичай неоплачуване. І адвокати приділяють цій роботі свій вільний час. Екзамени проводять раз на тиждень. Але черги досі великі», –  йшлося у матеріалі «Українського тижня» ще від лютого 2018-го про проблеми адвокатської монополії.
Нинішній проєкт щодо скасування адвокатської монополії є одним із низки конституційних ініціатив президента. І виглядає так, що до цього законопроєкта найменше питань.
Але в деяких парламентарів виникли питання щодо того, що нашу Конституцію кожна влада міняє надто часто і хаотично. «Держава не змогла забезпечити ні підвищення якості юридичної освіти, ні прослідкувати, щоб адвокатські посвідчення справді отримували ті люди, які будуть діяти в інтересах громадян. Коли Конституційний суд попередньо розглядав цю норму, він говорив, що вона веде до підвищення якості, але для цього треба працювати. Що зараз пропонується? Банально відрізати те, над чим важко працювати. Тобто не працювати в інтересах громадян і добиватися того, щоб адвокатське представництво було якісне, а просто відрізати цю норму, яку не пропрацювали раніше. Якби це була лише одна зміна до Конституції, можливо, її можна було би підтримати. Адже виправили нібито помилку, хоча не забезпечили якість. Але зараз ми маємо багато таких змін, які не несуть вдосконалення, які не гарантують підвищення якості. Але вони будуть оголошені як чергові перемоги. Тому розуміючи, що, з одного боку, держава не готова до монопольного представництва з боку адвокатів, але, з другого боку, що нам знову будуть намагатися показати це як велике зрушення, ми як фракція переконані – Конституцію потрібно міняти вдумливо. Не вносити сьогодні на завтра зміни, що повністю переформатовують відносини центральної влади і місцевої влади, а вже завтра вимагати його ухвалювати. Не ухвалювати закон, а потім через три роки вирішувати, що монополія – це погано. Працювати вдумливо і пояснювати, що ми хочемо. Тому ми не підтримуємо таких хаотичних рухів і будемо утримуватися щодо цих змін», – заявив нардеп від фракції «Голос» Ярослав Юрчишин.
Ця фракція не дала жодного голосу «за» під час попереднього схвалення законопроєкту 14 січня. Також не підтримали законопроєкт фракції «Європейської солідарності» та «Опозиційної платформи – За життя».
Зауважимо, що про повне скасування адвокатської монополії не йдеться. Пропонується змінити ст. 131-2 Конституції України, залишивши адвокатську монополію виключно на здійснення захисту осіб від кримінального обвинувачення. Пропонується вилучити з перехідних положень Конституції підпункти, в яких містяться дати набуття чинності положень Основного закону про те, що тільки адвокати можуть представляти інтереси громадян в судах.
Також варто зазначити, що для того, аби ухвалити конституційні зміни в цілому, потрібна ще одна сесія парламенту і щонайменше 300 голосів «за». Нинішня, друга сесія ВРУ 9 скликання, має завершитися цього тижня, 17 січня. Наступна сесія відкриється у лютому.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8585 / 1.56MB / SQL:{query_count}