Голосувати треба вміти

Якщо не хочете обирати самі – не нарікайте на вибір інших

Уже цієї неділі, 31 березня, українці обиратимуть главу держави, точніше відбудеться перший тур президентських виборів. І оскільки необхідність другого туру майже не викликає сумнівів, остаточний вибір робитимемо 21 квітня. А поки нагадаємо, на що варто звернути увагу на фінішній прямій перед днем голосування.

Чи отримали ви запрошення на вибори?

До 25 березня ви вже мали отримати іменне запрошення на вибори із зазначенням часу та місця голосування. Якщо ж такого запрошення ви не отримали, то, звичайно, ще можна сподіватися, що погано виконала свої обов’язки ваша дільнична виборча комісія (ДВК) чи поштова служба. Або ж хтось вирішив похуліганити і витягнув запрошення з вашої поштової скриньки.
Однак усе може бути гірше: якщо ви не включені в списки виборців,  заздалегідь не перевіряли таку інформацію чи, виявивши свою відсутність у списку, нічого не робили, виправити ситуацію в день голосування вже ніяк не вдасться! Проблема в тому, що звернутися у відділ ведення Державного реєстру виборців за місцем реєстрації і написати заяву про те, щоб вас включили до списку виборців, потрібно було до 25 березня включно. За відсутності у списках виборців проголосувати не вдасться! Але ще можна звернутися до суду, щоб виправити списки виборців. Тільки треба пам’ятати, що суд розглядатиме лише адміністративні позови, подані не пізніше ніж за два дні до дня голосування, тобто не пізніше 29 березня.
“Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії. Позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору… Суд при розгляді цього позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця. Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування – невідкладно. Рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконують негайно. Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню… При зверненні до суду відповідальні працівники суду допоможуть заповнити бланк адміністративного позову”. Таке роз’яснення можна знайти на сайті Судової влади України.
Тож якщо запрошення на вибори ви не отримали і не перевіряли себе в списку виборців, але хочете проголосувати, ще маєте трохи часу, щоб з’ясувати, що насправді відбулося, навіть можете встигнути виправити ситуацію. Тільки не лінуйтеся і пам’ятайте: саме собою запрошення не є обов’язковим документом для отримання виборчого бюлетеня на дільниці!
“Львівська Пошта” вже писала про процедуру перевірки списків виборців, але нагадаємо ще раз. Перевірити себе можна онлайн за допомоги офіційного сайту Державного реєстру виборців – drv.gov.ua. На ньому потрібно зайти в “Кабінет виборця” і відкрити розділ “Перевірка включення”. Далі заповнити форму, вказавши прізвище, ім’я і по батькові, дату народження, місце реєстрації та електронну адресу. На вказану вами електронну поштову скриньку прийде код підтвердження (він дійсний усього 15 хвилин). Ввівши його у відповідне поле на сайті Державного реєстру виборців, отримаєте відповідь: система покаже, чи включені ви у список виборців, і якщо так, то одразу побачите номер і адресу вашої виборчої дільниці. Потрібно уважно прочитати свої дані. Якщо знайдете помилку, то її можна виправити, прийшовши особисто у відділ ведення Державного реєстру виборців із паспортом.
Зазначимо, що лише технічні описки, якщо всі інші дані виборця збігаються, можна виправити вже у день голосування на виборчій дільниці. “Голова, заступник голови або секретар дільничної виборчої комісії в день голосування виправляють неточності та технічні описки в уточненому списку виборців: неправильне написання прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження, номера будинку, квартири місця проживання – у разі, якщо, незважаючи на такі технічні описки, є зрозумілим, що до списку виборців включено саме того виборця, який прибув на виборчу дільницю для голосування. Таке виправлення засвідчується підписом голови або заступника голови чи секретаря дільничної виборчої комісії у графі “Примітки”, зазначено у ч. 8 ст. 35 закону “Про вибори Президента України”. Перевірити онлайн у списку виборців можна не лише себе, адже запитів на перевірку з однієї електронної адреси можна подати скільки завгодно, тобто цю процедуру можна повторити для родичів чи знайомих, які не мають доступу до інтернету або не вміють користуватися комп’ютером чи смартфоном.
Також, щоби перевірити себе в списку виборців, можна прийти з паспортом до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем реєстрації або спробувати знайти себе в списках, вивішених у приміщенні дільничної виборчої комісії.

джерело: facebook.com/ihavearight

Голосуєте на дільниці чи вдома?

“Львівська Пошта” уже писала про можливість голосування за місцем перебування. Але знову ж таки нагадаємо, що за потреби ще можна встигнути подати відповідну заяву. Для організації голосування удома ДВК в останній день перед днем виборів на своєму засіданні виготовляє витяг зі списку виборців. Тут потрібно розрізняти два випадки. Перший – якщо виборець постійно не здатний самостійно пересуватися і щодо якого в списку виборців є відповідна позначка. Тоді якщо “до 12 години останньої суботи перед днем виборів письмово або особисто він не повідомив відповідну дільничну виборчу комісію про бажання проголосувати в приміщенні для голосування”, то матиме можливість проголосувати удома. Для цього не потрібно окремих рішень ДВК!
Другий – якщо виборець тимчасово не здатний пересуватися самостійно, тоді потрібно написати заяву до ДВК і надати довідку медичної установи про стан здоров’я. “Виборець, який тимчасово не здатний пересуватися самостійно, поштою або через інших осіб подає власноруч написану заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування із зазначенням місця перебування виборця. Така заява разом із довідкою медичної установи про стан здоров’я виборця повинна бути подана до дільничної виборчої комісії не пізніше 20 години останньої п’ятниці перед днем виборів”, зазначено у ч. 5 ст. 77 закону “Про вибори Президента України”.
Також нагадаємо, що за умови голосування удома до вас прийдуть не менш ніж три члени ДВК, разом із ними також мають право прийти офіційні спостерігачі, довірені особи кандидатів, навіть самі кандидати. І нікому з них не можна відмовити в присутності при проведенні голосування, адже в іншому випадку не можна буде проголосувати удома! При цьому заповнення бюлетеня повинне відбуватися без присутності будь-кого, у тому числі кандидата на пост президента України, офіційних спостерігачів, членів виборчої комісії. Допомогти заповнити бюлетень може тільки інший виборець, до прикладу, хтось із родичів.

День голосування

Виборчі дільниці 31 березня працюватимуть із восьмої години ранку до восьмої вечора безперервно. За п’ять хвилин до восьмої години вечора голова дільничної виборчої комісії повідомляє про те, що голосування закінчується. Виборці, які о восьмій годині вечора перебувають на виборчій дільниці, мають право віддати свій голос. “Для забезпечення реалізації цього права виборців один із членів комісії о 20 годині за дорученням голови дільничної виборчої комісії підходить до входу в приміщення для голосування та запрошує всіх виборців, які ще не проголосували, зайти у приміщення для голосування та зачиняє двері. Після виходу з приміщення для голосування останнього виборця приміщення зачиняється, і в ньому залишаються тільки члени виборчої комісії та особи, які згідно з цим законом мають право бути присутніми на засіданні виборчої комісії”, зазначено у ч. 10 ст. 76 закону “Про вибори Президента України”.
Як уже говорилося, запрошення на вибори не потрібне для отримання бюлетеня! Але обов’язково потрібно взяти зі собою паспорт або інший документ, що підтверджує особу і громадянство України. Важливо знати, що відсутність у паспорті громадянина України у вигляді книжечки фотокартки, яка вклеюється при досягненні 25-річного або 45-річного віку, чи розбіжності у виборчій адресі виборця не може бути підставою для того, щоб члени виборчої комісії не видали вам бюлетеня для голосування. Звичайно, якщо ви включені у списки виборців. Відповідне роз’яснення ще наприкінці грудня минулого року оприлюднила ЦВК.
“Відмова виборцю, включеному до списку виборців на виборчій дільниці, в реалізації його права голосу на виборах та відповідно у видачі виборчого бюлетеня з підстав відсутності у паспорті такого виборця у вигляді паспортної книжечки фотокартки, яка вклеюється при досягненні особою 25- та 45-річного віку, або розбіжностей у виборчій адресі виборця в списку виборців та паспорті громадянина України у вигляді паспортної книжечки, пов’язаних із перейменуванням населеного пункту, вулиці (проспекту, бульвару, площі, провулка, кварталу тощо), зміною нумерації будинку або з підстав відсутності відомостей щодо реєстрації місця проживання в паспорті громадянина України у вигляді картки не допускається”, – мовиться в цьому роз’ясненні.
Якщо ж так сталося, що ви випадково зіпсували виборчий бюлетень, то це ще не означає, що ваш голос втрачений! Можна попросити інший бюлетень, але тільки в обмін на зіпсований і тільки один раз. “У разі, якщо виборець, заповнюючи бюлетень, допустив помилку, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому виборчий бюлетень, з проханням видати йому інший виборчий бюлетень. Член виборчої комісії видає інший виборчий бюлетень у порядку, встановленому частиною першою цієї статті, тільки в обмін на зіпсований, про що робить відповідну позначку в списку виборців напроти прізвища виборця і розписується. Зіпсований виборчий бюлетень негайно погашається як невикористаний, про що складається акт. Зіпсований і погашений виборчий бюлетень при підрахунку голосів враховується як невикористаний і запаковується разом із контрольним талоном у пакет із невикористаними виборчими бюлетенями. Повторна видача виборчого бюлетеня замість невірно заповненого не допускається”, йдеться у ч. 9 ст. 76 закону “Про вибори Президента України”.
Бюлетень буде недійсним, якщо в ньому зроблена більш ніж одна позначка або не поставлена жодна! Також пам’ятайте, що заповнювати бюлетень виборець повинен самостійно в кабінці для голосування і так само особисто вкинути його у виборчу скриньку. Але в законі “Про вибори Президента України”  передбачено: “Виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім членів виборчої комісії, кандидатів на пост президента України, їхніх довірених осіб, офіційних спостерігачів… Виборець, який не може внаслідок фізичних вад самостійно опустити бюлетень до виборчої скриньки, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії доручити зробити це іншій особі у своїй присутності, крім членів виборчої комісії, кандидатів на пост президента України, їхніх довірених осіб, офіційних спостерігачів”.
Насамкінець зазначимо, що з п’ятниці, 29 березня, вже заборонено оприлюднювати чи поширювати дані виборчих соціологічних досліджень. Водночас 29 березня буде останнім днем, коли дозволена передвиборча агітація. Натомість субота, 30 березня – так званий день тиші, як і, власне, день голосування. Лише після закриття виборчих дільниць знову можна рекламувати кандидатів і повідомляти про результати соціологічних опитувань. Власне, очікуємо на результати екзит-полів.
Тож у останні кілька днів перед першим туром президентських виборів українці ще мають час подумати, за кого голосувати. І не варто потім нарікати на політиків, адже насамперед МИ відповідаємо за свій вибір!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8248 / 1.67MB / SQL:{query_count}